Średnia Ocena:
Na drodze bez powrotu. Pierwsze przejście grani Mazeno na Nanga Parbat
Odwaga czy kompletne szaleństwo? Pasjonująca historia podjęcia jednego z ostatnich dużych wyzwań himalaizmu. W lipcu 2012 roku sześcioosobowy zespół wyruszył, by przejść trzynastokilometrową grań Mazeno na Nanga Parbat. W trakcie wyprawy zrezygnowały cztery osoby. Pozostało dwóch pięćdziesięciokilkuletnich śmiałków: Sandy Allan i Rick Allen. Osiemnaście dni w drodze, w większości powyżej 7000 metrów, pod koniec niemal bez jedzenia, ostatnie pięć dni bez picia. Wyprawa zakończyła się sukcesem. Mężczyźni jako jedyni przeszli tę drogę i zdobyli Nanga Parbat — górę, która niejednemu przyniosła śmierć...Ocalili życie, zyskali sławę, lecz dużo poświęcili. Co sprawiło, że podjęli to ryzyko? Jak udało się im dokonać tego, czego nie udało się dokonać wcześniej innym, młodym, utalentowanym alpinistom? Kim stali się po powrocie? Dzięki książce pdf Sandy’ego Allana poznasz kulisy wspinaczki na szczyt marzeń. To lekcja sztuki przetrwania, też tego wewnętrznego. To zapis doświadczenia, w którym pokora zderza się z ponadludzką siłą. Twórca opowiada o przeżyciach niemieszczących się w granicach zdrowego rozsądku. Lecz mówi także o zwykłym zwątpieniu, które czasem może wydawać się nie do pokonania... To pełna emocji historia o górach, marzeniach, potyczce a także konfrontacji ze sobą. Zobacz, jak niemożliwe stało się możliwe.
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | Na drodze bez powrotu. Pierwsze przejście grani Mazeno na Nanga Parbat |
Autor: | Allan Sandy |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Wydawnictwo Bezdroża |
Rok wydania: | 2017 |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
Na drodze bez powrotu. Pierwsze przejście grani Mazeno na Nanga Parbat PDF Ebook podgląd:
Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.
Wgraj PDF
To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stronswojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!
Recenzje
Fajnie jest spojrzeć na himalaizm oczyma himalaisty i prześledzić do się losy tak naprawdę w jego głowie w trakcie wspinaczki.
Twórca odkrywa kulisy przejścia przez niepokonaną grań Mazeno na Nanga Parbat. Sandy Allan i Rick Allen dokonali niemożliwego - po nad trzydziestu latach od pierwszej próby rozwiązali duży kłopot himalaistów - przeszli grań Mazeno i przeżyli. Stale pozostają jedynymi ludźmi którym się to udało. Na wyprawę wyruszyło 6 osób, lecz tylko dwóm starszym panom (obaj mieli nad 50 lat) udało się to osiągnąć. . Książka ebook nie skupia się tylko na samym przejściu grani. Twórca omawia własne początki wspinania i wcześniejsze wyprawy, przygotowania do zdobycia Nanga Parbat - najpierw w Anglii, a potem w Islamabadzie. Sandy dostrzega zwykłych ludzi, urok natury. Opisy są wielkim plusem tej książki. Są bardzo plastyczne i można odnieść wrażenie, że jest się tam razem z nimi. To też historia o odwadze, harcie ducha, potyczce z samym sobą. Twórca nie upiększa zdarzeń - opisy bywają tragiczne i wstrząsające, lecz nie można się od niej oderwać. W trakcie czytania dowiemy się ile wysiłku trzeba włożyć żeby rano ubrać się, przygotować posiłek, a później iść do góry. Na końcu książki znajdziemy kilkadziesiąt zdjęć, które uświadamiają jak naprawdę wygląda droga na szczyt Nanga Parbat. Książka ebook jest obowiązkową lekturą dla każdego, kto interesuje się wspinaczką wysokogórską.
„Na drodze bez powrotu” to tytuł historii opisującej wejście na Nanga Parbat, jeden z ośmiotysięczników leżący w Himalajach. Mógłby to być tytuł trzymającego w napięciu do ostatniej strony kryminału, z dużą ilością trupów i opisami mrożącymi krew w żyłach. Sandy Allan, twórca i zarazem główny bohater opowieści wspinał się od młodszych lat, a jego największym marzeniem było zdobycie tej właśnie góry. Przygotowywał się do tego przedsięwzięcia bardzo długo, kilkakrotnie wcześniej podejmował próby zdobycia góry, jednak bez powodzenia. W końcu, w wieku niemal pięćdziesięciu lat zorganizował wyprawę na tą „górę śmierci”. Nie było prosto znaleźć chętnych, Nanga Parbat ma bardzo złą opinię, wielu himalaistów zostało na niej na zawsze. Na wspinaczy czeka tam dużo niebezpieczeństw, lawiny, nagłe zmiany pogody, wiatr, który może spowodować upadek równoznaczny ze śmiercią, mróz, a przede wszystkim rozrzedzone powietrze, będące same w sobie zagrożeniem. Wyprawa Sandy’ego trwała wyjątkowo długo, osiemnaście dni, na szczyt dotarła tylko dwójka najwytrwalszych i o mało co nie przepłacili tego życiem. Największe wrażenie zrobił na mnie opis zejścia. Miało być krótkie i łatwe, a okazało się gehenną, drogą w kierunku śmierci, potyczką z swóim organizmem i kiedy wszystko zdawało się prowadzić do nieuchronnej katastrofy, cóż można było robić: nie tracić nadziei a przede wszystkim opanowania. I to jest właśnie to co w tej książce pdf zauroczyło mnie najbardziej. Dokładny opis tego jak poradzić sobie w ekstremalnej sytuacji zagrożenia życia i wyjść cało z najgorszej opresji. Takie sytuacje zdążają się nam wszystkim, nie tylko himalaistom w wysokich górach. Można by potraktować książkę jako tutorial przetrwania w niełatwych warunkach. Licząca 250 stron historia nie jest łatwą lekturą, zawiera naprawdę drastyczne opisy, lecz nie można się od niej oderwać, wciąga czytelnika i nie wypuszcza aż do ostatniej linijki. Na końcu zamieszczone są zdjęcia, może nie najlepszej jakości, lecz pokazują z czym musiał się zmierzyć autor. Gorąco zalecam szczególnie tym, którzy, tak jak ja, próbują zrozumieć dlaczego ktoś wchodzi na górę ryzykując życie własne, lecz również spokój swojej rodziny. Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Ludzki heroizm w czystej postaci. Dziewiąty co do wielkości szczyt świata, Nanga Parbat, grań Mazeno i garstka śmiałków (szaleńców?), pragnących dotrzeć tam, gdzie dotarcie może okazać się niemożliwe. Z garstki śmiałków została finalnie dwójka. Książka ebook jest wyjątkowym zapisem tego, jak mimo przeciwności, ekstremalnych warunków i pomimo braku zaopatrzenia osiągnęli cel. Momentami to wszystko brzmi i czyta się jak dobry thriller. Albo zapiski z poczynań szaleńców... Szaleńcy, czy nie - cel osiągnęli. A to już budzi tylko i wyłącznie duży podziw. To jest coś... nie tylko o górach. To także książka ebook o tym, czym (i kim) jest człowiek - mianowicie istotą pełną pasji, marzeń, pragnień i celów... dla których, jeśli wystarczy mu sił, motywacji i hartu ducha, jest w stanie poświęcić naprawdę wiele. Historie takie jak ta tutaj pokazują, że czasem warto... Warto się nie poddać i iść po to, czego chcemy. Może trywialnie to zabrzmi, lecz nieraz największym ograniczeniem jesteśmy dla nas... my sami. Warto z tym walczyć. Książki takie jak ta za każdym razem wywołują dyskusję nie tylko o ludzkiej odwadze, lecz także o szaleństwie, które pcha ludzi w góry na (nieraz) wręcz pachnące samobójstwem ekspedycje, z których nie każdy wraca z powrotem. Myślę, że wszyscy ci, którzy nie czują tego bakcyla - nie zrozumieją... Ja prawdopodobnie również do końca nie rozumiem... i podejrzewam, że nie zrozumiem. Mogę jedynie podziwiać. Odwagę. Hart ducha. I wyjątkowe przykłady heroizmu - to jest bowiem, tak jak napisałem na wstępie, heroizm w czystej postaci. I jest to rzecz naprawdę godna podziwu. Dziękuję Wydawnictwu Bezdroża za egzemplarz recenzencki. Recenzja znajduje się także na moim blogu: https://cosnapolce.blogspot.com/2017/11/na-drodze-bez-powrotu-pierwsze.html
Pasjonujące historie o śmiałkach, którzy dokonali niemożliwego od dawna pasjonują niemal wszystkich. Co popycha takie osoby do zmierzenia się ze własnymi lękami, do dzielenia się własnymi pasjami? Powstało całkiem dużo ebooków przybliżającym nam takie osoby i ich misje, które nie zawsze kończą się dobrze, jednak to nie powstrzymuje kolejnych osób. Pasjonująca historia podjęcia jednego z ostatnich dużych wyzwań himalaizmu. W lipcu 2012 roku sześcioosobowy zespół wyruszył, by przejść trzynastokilometrową grań Mazeno na Nanga Parbat. W trakcie wyprawy zrezygnowały cztery osoby. Pozostało dwóch pięćdziesięciokilkuletnich śmiałków: Sandy Allan i Rick Allen. Osiemnaście dni w drodze, w większości powyżej 7000 metrów, pod koniec niemal bez jedzenia, ostatnie pięć dni bez picia. Wyprawa zakończyła się sukcesem. Mężczyźni jako jedyni przeszli tę drogę i zdobyli Nanga Parbat — górę, która niejednemu przyniosła śmierć... Uratowali życie, zyskali sławę, lecz dużo poświęcili. Co sprawiło, że podjęli to ryzyko? Jak udało się im dokonać tego, czego nie udało się dokonać wcześniej innym, młodym, utalentowanym alpinistom? Kim stali się po powrocie? Tyle możemy się dowiedzieć z okładki. Podsumowując wyjątkowa książka, przede wszystkim o harcie ducha i odwadze garstki ludzi, którzy ośmielili się mieć marzenia i podążali za nimi. Zalecam wszystkim tym, którzy podziwiają takich ludzi, a być może sami marzą o takiej wyprawie w nieznane-można by rzec.