Średnia Ocena:
Na Hester Street topnieje śnieg
Jest upalne lato roku 1929, w olśniewającej scenerii wzgórz Hollywood wielu właśnie realizuje własne duże filmowe marzenia. Maximilian i Eleanor Beecham – aktorka i reżyser, oboje eleganccy, czarujący, wytworni – należą do śmietanki towarzyskiej „Fabryki Snów”. Pod pozorami wyrafinowania i luksusu skrywają jednak poważny kryzys małżeński a także problemy finansowe spowodowane niepowodzeniem ich ostatnich filmów. Kiedy wierzyciele przejmują ich dom, Maksowi i Eleanor nie pozostaje nic innego, jak tylko rozstać się i rzucić w ramiona kochanków. Ostatnim, co ich łączy – a może dzieli? – jest skrywana od lat tajemnica. Wówczas właśnie przychodzi list. Małżeństwo zostaje zaproszone na weekend do legendarnej posiadłości Hearst Castle, gdzie na hucznych przyjęciach spotykają się grube ryby hollywoodzkiego przemysłu filmowego. Eleanor i Max nie mogą zrezygnować z ostatniej szansy na ponowne zaistnienie w tym hermetycznym światku. Pełne plotek, przepychu, skandali i zepsucia przyjęcie jest kwintesencją złotej ery Hollywood. Beechamowie muszą podjąć decyzję, która zaważy na ich przyszłości.
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | Na Hester Street topnieje śnieg |
Autor: | Waugh Daisy |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Prószyński Media |
Rok wydania: |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
Na Hester Street topnieje śnieg PDF Ebook podgląd:
Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.
Wgraj PDF
To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stronswojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!
Recenzje
Bardzo, bardzo dobra, świetne czytadło! Zalecam goraco!
Na Hester Street topnieje śnieg” to powieść, która zabiera nas w lata dwudzieste (i wcześniejsze) ubiegłego wieku. Znane małżeństwo Hollywood, otoczone przepychem, rozgłosem i gronem równie sławnych znajomych, przechodzi bardzo poważny kryzys. Jednocześnie spoglądając na tych dwoje ludzi nikt nie spodziewa się jak tragiczną przeszłość zostawili za sobą. Przeszłość, której nie mogą zapomnieć, zostawić, a z którą żyć jest im coraz trudniej. Trwać w takim stanie nie jest nieźle , co zrobić by iść dalej – nie wiadomo… Przyznaję, że mam mieszane uczucia względem tej książki. Z jednej strony sam sposób ukazania głównego wątku nie do końca mnie przekonał, z drugiej z kolei, sugestywnie omówiona atmosfera Nowego Jorku z początków XX w.: Manhattan przyjmujący imigrantów napływających z Europy, nieludzkie warunki pracy, wyzysk, bieda… a kilkanaście lat potem złote lata Hollywood, przyjęcia niczym u Jay’a Gatsby’ego, spotkania królów i królowych przemysłu filmowego i nagły, giełdowy krach na Wall Street – to wszystko sprawiło, że opowieść czytałam z ciekawością osoby, która zadaje zapytania o to jak kiedyś było, lub przynajmniej być mogło. I myślę sobie, że to jest główny walor tej książki. Z podróży w okresie jestem zadowolona. Polecam.
Interesujące są takie książki. Miejscami ciekawa, w innych miejscach blisko było bym odłożyła ją bez przeczytania do końca. Niewiele brakowało bym wydała negatywną opinię. Bardzo nierówny poziom, chociaż fajne doznanie literackie.Fabuła to jedna z tych rzeczy, które mi się podobały. Akcja losy się w pierwszej połowie XX wieku. To historia małżeństwa Eleanor i Maxa, którzy pracują w branży filmowej. Nie jest to jednak romans, chociaż jego fragmenty można znaleźć w książce.To raczej pokazanie jak wielka jest wiara matki w dziecko. Z pewnych powodów przez jakiś czas nie mogła opiekować się córką, zostawiła ją z matką. Gdy wraca okazuje się, że jej matka nie żyje, a o malutkiej Ishy nie ma informacji, co wskazuje na to, że nie żyje. Eleanor nie wierzy w to i przez lata, wbrew wszystkim i rozsądkowi stara się dojść prawdy, zrozumieć co się stało.Bardzo podobało mi się umieszczenie akcji w okresie dużego kryzysu giełdowego i pokazanie jak to zdarzenie wpłynęło na życie ludzi. Drugi watek, który mnie zaciekawił to wątek pożaru w firmie, w której pracowała Eleanor.Kolejny raz potwierdziło się, że nie zawsze na tylnej części okładki ujęto sedno książki. uważam, że w tym konkretnym przypadku skupiono się w za wielkim stopniu na mniej ważnym wydarzeniu, a pominięto to, co ważne.
Lekka powieść, lecz jednak o czymś. Przyjemnie się ją czyta i z dużą satysfakcją. Bardzo filmowa. Prosto sobie tę fabułę wyobrazić właśnie jako kolejne sceny w filmie. Zresztą ma ona taki metapoziom, który jest zasugerowany na końcu. Maximilian Beecham przecież własną historię ubiera w formę scenariusza, życie pisze mu zakończenie, a on może zrobi z tego idealny film, który znów przywróci go na szczyt. American dream... po prostu.
Nastrojowa opowieść „Na Hester Street topnieje śnieg” wprowadzi czytelnika w świat wielkich niepokojów ekonomicznych i społecznych. Początek XX wieku jak wiadomo był okresem, kiedy rodziły się związki zawodowe, wrastała świadomość robotników, rodziło się kino, duże fortuny. Na tle tych procesów brytyjska autorka pokazała bardzo dojmującą historię małżeństwa, które w wyniku tych burzliwych procesów musiało salwować się ucieczką do Kalifornii. Jednak w Świeżym Jorku zostawili córeczkę. Jeśli szukacie powieści dającej nadzieję, lecz taką prawdziwą, wyrażoną bardzo przekonująco to koniecznie sięgnijcie po tę powieść. Omówiona w niej historia robi wrażenie. Oddziałuje na emocje. Człowiek po jej przeczytaniu czuje się taki podbudowany, jakby przeżył jakiś przełom. Nieźle ona oddaje nagromadzenie się, spiętrzenie przeciwności i nagłe, niespodziewane ich rozładowanie. Nieźle ta opowieść oddaje życie z ciężarem i moment, w którym ten ciężar się zrzuca.
Spotykają się w tej książce pdf ludzie mający różnorakie doświadczenia, pozycję, marzenia i problemy. O każdej z postaci jesteśmy w stanie powiedzieć coś więcej, ponieważ są opisani dość dobrze. Na przykład detektyw – wiemy ile ma dzieci, w jakiej jest kondycji finansowej, lecz i wiemy, że jest człowiekiem małym i korzystającym z sytuacji. Ma jednak wystarczająco wiele wstydu by przystać na ostateczną propozycję Eleanor, która pomyślała także o jego pracownicy.
Te gwiazdy to nie mają łatwego życia w tym Hollywoodzie. Zresztą to zabawne, że ta opowieść pokazuje, że znaczna element z nich, o czym powszechnie wiadomo miała bardzo mroczną przeszłość. Jednak o ile zazwyczaj w prasie brukowej tę przeszłość się piętnuje z pozycji moralne wyższości, o tyle w tej powieści akurat nadaje jej się może nie pozytywną wartość, lecz na pewno o dużo bardziej złożoną. Nie ma w tej powieści żadnych ekstrawagancji jest porządnie omówiona historia, która może zaciekawić bardzo różnorakich czytelników. Jest na tyle uniwersalna, że po „Na Hester street topnieje śnieg” mogą sięgnąć różni czytelnicy. To jest książka ebook nieźle napisana, przekonująca przede wszystkim opowieścią. Jest wielopłaszczyznowa i dzięki temu można ją sobie czytać na kilka sposobów. I to myślę jest jej najważniejszą zaletą. Ta różnorodność interpretacji jakie daje.
Bożesz ty mój, jak ja nie cierpiałem tej piranii Butcha. Ten mężczyzna od początku mi się nie podobał. Odbierałem go jako postać fałszywą, taką która podpisałaby kontrakt z samym diabłem. Jako postać mefistofeliczna został bardzo nieźle pokazany. Przewrotny, fałszywy, cyniczny, szukający we wszystkim okazji do szeroko rozumianego zysku. I przede wszystkim tak fałszywie przymilny, przyjacielski, zatroskany.
Jakby spoglądać na tradycje powieściowe to Daisy Waugh napisała opowieść w duchu powieści pozytywistycznych, które opisywały różnorakie warstwy społeczne, pokazywały światy o jakich nie chciała dotychczas opowiadać literatura. Jednak Daisy Waugh ma o dużo więcej talentu pisarskiego od nieźle nam słynnych pisarzy polskich, więc i jej opowieść zupełnie inaczej się czyta. On czytelnika jest w stanie zaciekawić. NA HESTER STREET TOPNIEJE ŚNIEG według mnie zasługuje na co najmniej 5 gwiazdek.
Jak to się mówi nie sposób się było oderwać. Ta książka ebook napisana jest z taką intensywnością emocji, że rzeczywiście zapada się w nią i każde oderwanie się od czytania powoduje pewien dyskomfort. Wciąga ta historia, ponieważ ładnie jest budowania wokół głównego motywu aura tajemnicy. Wiadomo wielka gwiazda, duże ryzyko utraty wszystkiego, więc i sekret musi być adekwatnej rangi. Poznanie jej nie rozczarowuje, ponieważ jest ona bardzo ludzka, naturalna. Gdyby Waugh wymyśliła coś bardzo spektakularnego, bądź dziwnego to myślę, że po prostu by pogrążyła własną książkę. Uczyniła ją tanią sensacją, a tak jest to książka ebook genialna i egzystencjalnie prawdziwa. Językowo, stylistycznie ta książka ebook także jest bardzo ciekawa. To taki rodzaj eleganckiej prostoty. Tak również wyobrażałam sobie małżeństwo Beechamów. Jako ludzi prostych, lecz nie prostackich. Mających naturalną elegancję, klasę. Jak przyjrzymy się ich życiu, a w końcu poznajemy ich w młodym wieku i później już jako ludzi dojrzałych to dostrzeżemy w nich ten sam rodzaj pasji, lecz i właśnie pewnej klasy. Zresztą to widać w rozmowach jakie prowadzi Eleanor z przyjaciółką w fabryce, a później z detektywem. Jest to bardzo spójna postać.
Nastrój tej powieści jest taki melancholijny, zupełnie jak w najlepszych powieściach Fitzgeralda, który idealnie przecież znał specyfikę Hollywoodu. Potyczka o przetrwanie w tym brutalnym świecie intrygantów to temat bardzo literacki, lecz Daisy Waugh pogłębiła go o zupełnie inny wymiar, którego prawdopodobnie jeszcze nikt nie podejmował. Pokazała, że tak powiem podświadomość Hollywoodu, który został przecież zbudowany głównie przez emigrantów z Europy, którzy wraz z marzeniami przywieźli także dużo tajemnic. Maximilian i Eleanor są więc jednymi z wielu, którzy musieli zmagać się z takim obciążeniem.
„Na Hester Street topnieje śnieg” będzie dla mnie książką ważną, nawet bardzo ważną, ponieważ otworzyła mnie ona na przeżycia, jakich nie znałam. Pokazała mi, że nawet w największych zamętach życiowych należy wrócić do źródeł, do tego, co nas ukształtowało, co dawało nam siłę. Ponieważ przecież zakończenie jest afirmacją tej siły, która pozwoliła Maxowi i Eleanor przetrwać najgorsze trudy i najgorsze lata. Pomimo, że jest w tej książce pdf mocno zaakcentowany kluczowy kłopot potyczki robotników o lepsze jutro to nie jest to opowieść polityczna. Raczej powiedziałabym, że jest to opowieść zdradzająca wrażliwość społeczną autorki. I bardzo dobrze, że tak sobie wszystko obmyśliła. Mnie takie mieszanie problematyki społecznej, która rzutuje na życie prywatne się podoba. Poza tym idealnie to napisała. Czuło się w tym ducha rewolucyjnego, ducha potyczki ze strasznymi fabrykantami. Ja kibicowałam tej rodzinie, najbardziej szkoda mi było bubbeh.
Hollywood lat 30-ych to miejsce, w którym funkcjonuje Chaplin, zresztą ciekawie omówiony w tej powieści, lecz także małżeństwo Beechamów, a właściwie to Beekamów. Dość zagadkowe i wydające co roku, tego samego dnia przyjęcie, które ma bynajmniej inną przyczynę niż myślą jego goście. Zarówno Max jak i jego małżonka stanęli na skraju rozpadu związku. On ma kochankę, ona ma niejasną relację z producentem, którego Max mówiące delikatnie nie lubi. Ważną częścią tej układanki będą listy jakie dostanie przyjaciółka po fachu naszych bohaterów, a prywatnie małżonka Charliego Chaplina.
Jakby to jednym słowem określić? O czym jest ta powieść? Prawdopodobnie o tym, aby nigdy, przenigdy nie tracić nadziei. Że miłość jest najważniejsza, że tak silne, cudowne uczucie jakie łączyło Eleanor i Maksa nie może się rozsypać. Nawet jeśli cały świat stanął na głowie. Straciło się pozycję zawodową czy pieniądze na giełdzie. No te lata, dwadzieścia dwa lata spędzone na (...) - idealnie to zostało opisane. Naprawdę. Chapeau bas!
Jeśli Hollywood przemienia Kopciuszka w piękną Królewnę, to Świeży Jork zdecydowanie z pięknej Królewny czyni Kopciuszka. Dialektyka sił formujących tych miast, poniżenia i awansu, sukcesu i potyczki o przeżycie to główne motywy tej powieści. W centrum jest wielka dramat osobista młodych ludzi, którzy nawet po upływie dwóch dekad nie mogą przestać myśleć o pewnej sprawie z przeszłości. Spodobało mi się, że większy nacisk położony został na postać Eleanor i to właściwie ona jest główną bohaterką tej powieści.
Daisy Waugh mnie tak poruszyła, że do dzisiaj czuję jeszcze tamte emocje. Nie wiem czy bardziej wątkiem nowojorskim czy tym związanym z tym krwiopijcą detektywem. Co za nieudacznik i cwaniak. Bezczelny typ. Jak on śmiał wystawić taki rachunek i jak bez żadnych nawet kontrargumentów przyjął propozycję Eleanor. Cały ten Hollywood również mi się kompletnie spodobał. Co to za ludzie tam pracują, coś okropnego. Tak tutaj sobie narzekam na bohaterów, lecz to dlatego, że to idealna powieść. Jak widać budząca bardzo żywe reakcje.
Kwestie społeczne, ba nawet historyczne splatają się w tej powieści z kwestiami osobistymi. Daisy Waugh prezentuje własnych bohaterów jako fragmenty procesów ekonomicznych i takich cywilizacyjnych. Pokazuje, na bardzo dobitnym przykładzie, jak bardzo nasze egzystencje, szczęście, pomyślność zależy nie tylko od nas samych, lecz i od warunków społecznych. Prezentuje także, że talent, przynajmniej w takim państwie jak USA, jest narzędziem do wybawienia ze złego położenia. Jednak wcześniejsza egzystencja zawsze odciska piętno i naznacza człowieka niemalże na całe życie.
Bardzo piękna, zmysłowa, jednocześnie przepełniona melancholią, smutkiem, nadzieją i miłością... Tak wydała mi się ta powieść, gdy spojrzałam na jej okładkę. Nieźle oddaje ona także ducha epoki. Akcja losy się na początku XX wieku, w zasadzie u progu Dużego Kryzysu, załamania na giełdzie na Wall Street, dokładnie rzecz ujmując w Hollywood, wśród gwiazd. W retrospekcjach narratora, wspomnieniach Eleanor Beecham wracamy także do zdarzeń sprzed dwudziestu lat, jakie miały miejsce w Świeżym Jorku. Naprawdę cudowna książka ebook o tajemnicy z przeszłości i wielkiej miłości rodziców.
Maks i Eleanor Beechamowie to para z przeszłością. Typową, a jednocześnie bardzo jednak nietypową. Są niemalże uosobienie Amerykańskiego Snu. Lecz są także symbolem i przykładem mrocznej strony tego snu, jego kosztu. Dzisiaj – to znaczy w powieściowym okresie teraźniejszym – są gwiazdami kina. Osobami, które dzięki swoim talentom (muzycznemu i aktorskiemu) weszli na szczyt. Czy jednak ich droga do sukcesu była łatwa? Bynajmniej...
Powiedziałabym, że ta opowieść jest w najlepszym tego słowa znaczeniu prorobotnicza. Dawno nie czytałam tak emocjonalnie, lecz i faktograficznie oddanego losu robotnika na początku poprzedniego stulecia. To także opowieść o trudnym losie emigrantów, o tym jak Świeży Świat – Świeży Jork – wchłaniał ich, eksploatował, wyrzucał poza nawias. Życie w skandalicznych warunkach, potyczka o przetrwanie, choroby, nędza, wykorzystywanie seksualne w pracy. Daisy Waugh oddała to wszystko bardzo przekonująco.