Myśmy tu są. Socjologiczne rozważania o 70-leciu mazurskich pionierów okładka

Średnia Ocena:


Myśmy tu są. Socjologiczne rozważania o 70-leciu mazurskich pionierów

Pionierzy, czyli osadnicy, którzy w 1945 roku przyjechali na Warmię i Mazury, jeśli przeżyli, mają dzisiaj 90 lat. Z kolei urodzeni po wojnie na tej ziemi to dzisiaj 70-latkowie. Walichnowski przybył do Olsztyna w marcu 1946, mając niespełna 16 lat i mieszka tu do dziś. Zobaczył miasto, które było w jednej trzeciej zniszczone, a z zamierzchłych mieszkańców pozostali nieliczni: starcy, dzieci i zastraszone gwałtami kobiety.Do zimy 1944/45 na teren Prus Wschodnich nie spadały bomby. Niespodziewanie w styczniu ta sielanka się skończyła. Najpierw tutejsze kobiety, dzieci i starców wraz z jeńcami władze niemieckie wygnały na drogi ewakuacji, pod kule frontowe i na siarczysty mróz. Zaraz później do Prus Wschodnich wkroczyła Armia Czerwona składająca się z ludzi nafaszerowanych zemstą na wszystkim co germańskie. Gwałcono kobiety, rabowano, podpalano zabudowania.„Dopiero potem dowiedzieliśmy się, że zniemczona ludność w części posiada korzenie polskie Wszyscy tubylcy jednak traktowali nas jako okupantów a my ich jako „szwabów”. (...) to, co pokazano niedawno w filmie „Róża” jest prawdą (...). Te gwałty na kobietach, samosądy, rozbój... Zapomniano w „Róży” dodać, że Niemcy Niemcom zgotowali ten los i ilu żołnierzy niemieckich przez kilka lat gnębiło Polaków i inne narody, w tym starców, matki i dzieci... Wojna jest okrutna!” – wspomina twórca książki. Jest ona zarówno pamiętnikiem, w części wywiadem, który przeprowadziła z Walichnowskim Magda Mc Monagle, Angielka urodzona w Olsztynie, a także zestawem wierszy pioniera.Walichnowski ze szczegółami i swadą opowiada o wielu zdarzeniach z tamtych powojennych lat. W 1945 roku w Ostródzie podstawowym środkiem płatniczym, ogólnodostępnym i względnie stabilnym był bimber. Za butelkę bimbru można było nabyć konia albo krowę, za dwie cały dom, za trzy – majątek ziemski. W maju 1945 roku wraz z bratem i kumplami dotarł do poniemieckiego majątku pod Ostródą. W pałacu upili ich Rosjanie, ponieważ 8 maja skończyła się wojna. Następnie w czworakach, gdzie znajdowali się robotnicy rolni – do niedawna parobkowie u Niemców, młodzieńców też uraczono wódką. Dlatego niektórzy już tam zostali. Połączyli się w pary i nie garnęli się do powrotu do zamierzchłych miejsc zamieszkania. Jedzenia i picia mieli pod dostatkiem, ponieważ w majątku była gorzelnia a także pełne obory i chlewnie. Twórca wspomnień jednak wrócił, a na drogę dostał tyle jedzenia, że ledwo uniósł.

Szczegóły
Tytuł Myśmy tu są. Socjologiczne rozważania o 70-leciu mazurskich pionierów
Autor: Walichnowski Feliks
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Rozpisani.pl
Rok wydania: 2014
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Myśmy tu są. Socjologiczne rozważania o 70-leciu mazurskich pionierów w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Myśmy tu są. Socjologiczne rozważania o 70-leciu mazurskich pionierów PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.