Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków okładka

Średnia Ocena:


Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków

Nie pamiętam już, kiedy i dlaczego przyszło mi do głowy, że kluczem do codzienności może być portfel. Jego zawartość (bądź jej brak) i to, co się z nią robi. Piszę o tym, co się dzieje, gdy spróbuje się – na jakiś czas – radykalnie ograniczyć codzienną konsumpcję. Oskubać ją do tego, co naprawdę niezbędne. Tymczasowy zakupowy post, na podjęcie którego zdecyduje się kilkanaście gospodarstw domowych z całej Polski, stanie się również częścią mojej codzienności. Na dwanaście eksperymentalnych miesięcy. Na cały roczny cykl.Przez ten rok zaglądam do nie własnych portfeli, spiżarni, szaf i głów. Dowiaduję się, ile może kosztować przetrwanie, wykończenie mieszkania, zaproszenie na świat człowieka. Ile płacimy za poczucie bezpieczeństwa, szacunek, spokój. Jaka jest cena dostępu do zdrowia, wiedzy, czystego powietrza, wody, chlorofilu. Jak przeliczyć czas na pieniądze, pieniądze na przedmioty, przedmioty na relacje. Czy redukcja we wszystkich tych dziedzinach daje swobodę, a może wręcz przeciwnie – uwiera?Czy „mniej” w jednej dziedzinie oznacza „więcej” w innej? I dlaczego bilans pomiędzy nimi nie chce się zgodzić?

Szczegóły
Tytuł Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków
Autor: Sapała Marta
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Grupa wydawnicza Relacja
Rok wydania: 2014
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Joanna Samsel

    Interesujący eksperyment z ograniczeniem konsumpcji. Rok bez zakupów poza tym tylko co niezbędne. Każda z rodzin inaczej pojmuje tą definicję. Poza tym bardziej rzeczowo przedstawione dane dotyczące rynku, który kreuje większość naszych potrzeb żeby je później zaspokoić produktami kiepskiej jakości. Polecam. Po lekturze człowiek staje się bardziej świadomym konsumentem, którym trudniej manipulować.

  • Bręcz Tomasz

    idealna książka. małżonka jest z niej bardzo zadowolona

  • Joanna M. Grabowska

    Nie jest to w żadnym razie opowiadanie o zwyczajach zakupowych czy również próbie ich zmiany. Gdyby ktoś miał kłopot ze zrozumieniem, czym dokładnie różni się umiar od dziadostwa - serdecznie polecam. Wykopki z miejskich klombów (rozumiem, że temat zwartość metali ciężkich w miejskich roślinkach mógłby wyłącznie popsuć apetyt, zwłaszcza dzieciom), noszenie ciuchów do momentu, w którym same zaczynają z człowieka spadać (nic tak nie dziwi, jak zdziwienie, że inni się dziwią temu, że jest się brudnym i obdartym) czy regularne oszczędzanie poprzez otrzymywanie niezbędnych produktów (tak, to jest najlepsze – zastanówmy się jednak, co by było, gdyby nasi hojni koledzy popłynęli w tym samym kierunku. Czy przypadkiem nie jest tak, że żeby kogoś obdarować należy mieć WIĘCEJ?? Że ktoś w te kwiaty na klombie musi ZAINWESTOWAĆ, żeby zaoszczędzić mógł ktoś? Hmmm…. No tak. Zbyt łatwe :-). Niby detox, niby temat, który powinien skłaniać do przemyśleń lecz forma owego eksperymentu jest na tyle hard corowa, że jedyne, na co ma się ochotę po przeczytaniu tej książki to zakupy. Ogromne zakupy. Co również uczyniłam.

  • Gabriela Chrzanowska

    Zakupy, wydatki, planowanie, to wszystko dotyczy prawdopodobnie każdego z nas. Dla mnie książka ebook Marty Sapały okazała się bardzo interesująca, lecz również dająca do myślenia, pouczająca. Na pewno w jakiś sposób inspiruje do zastanowienia się ponad sensem niektórych wydatków, czy w ogóle ponad metodami ograniczającymi te wydatki. Zastanawiałam się czy sama byłabym skłonna do takiego poświęcenia na jakie zdobyli się bohaterowie książki. No właśnie, w dzisiejszej dobie wydaje się to ekstremalnym posunięciem. A jednak w pewnych rzeczach związanych z życiem konsumenckim książka ebook Sapały skutecznie motywuje. Taka wiedza każdemu powinna się przydać.

  • Malwina Wrzosek-Bednarska

    Oparta na eksperymencie, moim zdaniem prezentuje bolączkę naszych czasów i podsuwa kilka interesujących rozwiązań, ale... po połowie zaczęła mi się nudzić. Wolałabym ją wypożyczyć niż kupić.

  • PAULINA IWIŃSKA-BIERNAWSKA

    znakomite! polecam. dużo mi dała ta książka ebook :-) dla bohaterów to był eksperyment, ja chciałam naprawdę spróbować żyć za minimum :-) pewne koncepcje - jak zbieranie owoców z drzew rosnących przy ulicach - wydały mi się grą nie wartą świeczki, lecz inne, jak swoje zioła na tarasie wzięłam jak swoje. dziękuję Autorce! idealnie napisane.

  • katrin

    Mieć mniej, zamiast więcej i więcej. Minimalizm jest teraz modny, więc nic w tym oryginalnego. Jest, a może raczej był? Ponieważ od kiedy nie klepiemy już jak mantry słowa ''kryzys'', wydaje mi się, że sklepiki są dosłownie po sufit zapchane towarem. Kuszą zniżki, lecz 10 czy 20 proc. nie robi już wrażenia. 40 proc. to niemalże standard. 70 proc. nic dziwnego. Starczy nieco poczekać. Rynek musi tę obfitość jakoś nam wepchnąć.Słyszałam niedawno takie zdanie, że ''Jeśli na koniec miesiąca pozostało ci w portfelu choćby 5 zł, to znaczy, że marketing nie funkcjonuje jak potrzeba''. To prawda. Rynek musi się kręcić, dlatego przekonuje nas: ''Kup sobie, przecież ci się należy, trudno pracujesz''.Wróćmy do książki. Marta Sapała, a wraz z nią kilkanaście rodzin z całej Polski plus jedna polska z Islandii, podjęli wyzwanie roku bez zakupów. Okazało się, że można wymieniać się, wytwarzać samemu albo pożyczać. Uczestnicy odkryli, że dużo/za wiele mają, ile potrzebują, a przede wszystkim jak przyjemnie być samowystarczalnym.Nie będę zrywać jabłek na miejskiej ziemi niczyjej i przerabiać ich na dżemy ani chodzić na wymiany ciuchów, lecz ta książka ebook i tak dużo mnie nauczyła. Polecam, szczególnie tym, których frustruje już widok 7 balsamów do ciała na łazienkowej półce lub 28 bluzek, które wypadają z szafy. Uwierzycie, że moglibyście dzisiaj zawiesić kupowanie na rok?W głowie utkwiła mi historia jednej z dziewczyn, która gdy zobaczyła jak dużo można zaoszczędzić/nie wydawać przymierza się do tego, aby przejść na pół etatu i mieć więcej czasu dla rodziny. Wydawać mniej, w związku z tym móc mniej zarabiać. Proste, prawda?

  • Magdalena Molska

    Książka ebook bardzo ciekawa, prezentuje ważny kłopot naszych czasów i przykładowe jego rozwiązanie. Sam eksperyment bardzo mi się spodobał, jednak postawy niektórych uczestników wydają mi się zbyt radykalne. Zręcznie i interesująco napisana. Polecam.

  • Lena Gruszczyk

    Lekka przyjemna...zastanawiająca! Prawdopodobnie każdy człowiek przy zdrowych zmysłach dochodzi do stwierdzenia - po co to wszystko...

  • Babeimade

    Trzeba przyznać, że już sam tytuł intryguje, a pomysł - jeszcze bardziej. Książka ebook napisana na podstawie eksperymentu przeprowadzonego wśród zwykłych ludzi. Autorka otwiera oczy na dużo spraw a także prezentuje smutną rzeczywistość opartą na konsumpcjonizmie - niestety. Lecz udowadnia też, że można coś z tym zrobić - i za to duże brawa.

  • anonymous

    Idealna książka! Gorąco zalecam świeże spojrzenie na nasze codzienne życie tak mocno już wciągniete w konsumpcyjny wir. Daje do myslenia.

  • Jarosław Boczarski

    Książka ebook napisana wartko, sprawnie, lekko, wzbogacona faktami. Lektura uzmysławia coś kluczowego - ile czasu swego życia tracimy na zaspokajaniu cudzych (tj. firmowych) potrzeb. Dobre przypomnienie o tym, że zdecydowanie bardziej warto być, niż mieć. Nie jest żadnym manifestem minimalizmu, ani propagandą życia na krawędzi ubóstwa. Pokazuje, że można odnaleźć wartośc życia w otoczeniu, rodzinie i w sobie, niekoniecznie w wartości własnej szafy (w poszukiwaniu update'u kolekcji, podążaniiu za zmienną modą), wypełnionej lodówce (wyrzucając 1/3 kupowanych rzeczy) czy maksymalnym kredycie/osuszonej stale karcie debetowej.

  • Grzegorz Prochowicz

    Zaskakująco niezły i przyjemny w czytaniu opis rocznego eksperymentu, który przedstawia różnorakie sposoby, motywy i sytuacje ograniczenia przez bohaterów wydawania pieniędzy. Nie mylić z potocznie przyjętym określeniem łatwej i przyjemnej lektury - ponieważ jednak uwiera i w najmniej odpowiednim momencie w centrum handlowym oglądając kolejne cudowne buty zaczynasz zadawać sobie zapytanie czy na pewno tego potrzebujesz, czy potrzebujesz również nowego i oczywiście lepszego czajnika skoro stary jest jeszcze działający (i jego lepszość w zasadzie polega na nowoczesnym, eleganckim kształcie ponieważ wodę gotuje tak samo) itp. Książka ebook uwolniła we mnie również masę refleksji dotyczących sposobu życia, kontaktów z innymi ludźmi i nieśmiało zainspirowała do poszukania w Internecie informacji o bezpłatnej wymianie rzeczy/usług, kooperatywie warzywno-owocowej w moim mieście i swóim ogródku na balkonie. Opisy sytuacji poszczególnych bohaterów przeplatają się z charakterystyką światowych trendów minimalistycznych, przytaczane są wypowiedzi autorytetów w tej dziedzinie, a także krótkie opisy społeczności w których żyją nasi bohaterowie - ponieważ okazuje się, iż inaczej wygląda minimalizm w życiu Warszawianki a inaczej mieszkańców podlaskiej wioski. Jeśli przeszło Ci przez myśli chociaż raz czy dwa, że może warto ograniczyć ilość kupowanych rzeczy, że może czasem lepiej byłoby coś pożyczyć, kupić wspólnie z sąsiadem czy wyhodować samemu to ta książka ebook sprawi, że zaczniesz myśleć o tym częściej. Autorce udało się w nienachalny sposób pokazać, że w konsumpcyjnym świecie można spróbować znaleźć alternatywną ścieżkę i stać się małym domowym producentem dóbr i usług a nie wyłącznie ich konsumentem. Olbrzymi plus też za skrupulatne przypisy do których bardzo nierzadko sięgałam, a które tłumaczyły skąd wzięły się pewne dane w treści książki - bardzo ułatwia to czytanie i pozwala na lepsze zrozumienie wielu spraw.Zdecydowanie polecam!

  • sinakkun

    Gorąco polecam! Książka, która uświadamia nam, jak popadliśmy w konsumpcjonizm i jak niewiele trzeba, aby zakupowe szaleństwo odbiło się nie tylko na naszych portfelach, lecz nas samych. Pomyśl, ile razy kupiłeś/aś, coś czego nie używasz. Ile razy kupiłeś coś, dlatego, że była promocja. A teraz kup tę książkę :)))