Upload dokumentów - promocja książek - darmowy hosting pdf - czytaj fragmenty
Czy wynalazek papieru miał jakiś związek z intrygami na chińskim dworze? Dlaczego w dziewiętnastowiecznej Anglii chowanie zmarłych odzianych w lniane szaty uznawano za niepatriotyczne? Jak dotkliwa kara groziła skrybom, którzy nie wywiązywali się ze swych obowiązków? Czy baczne obserwowanie pracy konduktora pociągu mogło mieć jakieś skutki dla rozwoju drukarstwa? Papier, pismo, druk, ilustracje – za każdym z tych aspektów książki stoją setki lat historii i dużo ludzkich namiętności. Opowiadając o narodzinach i rozwoju „najpotężniejszego przedmiotu naszych czasów”, Keith Houston kreśli losy paru cywilizacji, nie tracąc przy tym z oczu losów poszczególnych osób – odkrywców, wynalazców i wizjonerów, których ciekawość, żarliwość, praca (a niekiedy i występki) zmieniły kształt naszego świata. Fascynująca opowiadanie – obejmująca pięć tysięcy lat i pięć kontynentów – jest nie tylko idealnie udokumentowanym źródłem wiedzy o dziejach tzw. przemysłów książki, lecz również po prostu zajmującą i zabawną lekturą dla wszystkich, którzy uwielbiają czytać. I oglądać ilustracje!Pouczająca książka, pełna erudycji i humoru. Wspaniała, ambitna mieszanka wiedzy i dobrej zabawy.„Kirkus Review”Dowcipny i przewrotny tekst, którego twórca śledzi ewolucję książki od papirusu do 448-stronicowego wydania kieszonkowego. Pełna optymizmu oda do jednego z najwspanialszych ludzkich wynalazków, który mimo ataku czytników stale idealnie się trzyma.„The Monocle Minute”
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski |
Autor: | Houston Keith |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Karakter |
Rok wydania: | 2017 |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
PDF Upload - Zapytania o Książki - Dokumenty © 2018 - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Recenzje
Bardzo interesująca książka. Taka właśnie jest jej historia. Keith Houston ma niesamowity talent ponieważ potrafiła przelać na papier tak interesującą opowieść, która mogłaby wydawać się banalna. 464 strony, z czego po przeczytaniu każdej kolejnej wciąga coraz bardziej. Bardzo szczegółowe info i rozbudowana bibliografia udowadnia to, że autorka wie o czym pisze i są to prawdziwe wiadomośsci. Objaśnia pomiędzy innymi, czym jest ruchoma czcionka, podaje skład atramentu, opowiada o zasadach zszywania książek. Do tego pięknie, solidnie wydana. Jest ona wbrew pozorom interesująca i za to ją cenię, sądzę że przekazuje ciekawe, wartościowe informacje, dlatego z całego serca polecam.
Szczerze mówiąc jestem mocno i bardzo pozytywnie zaskoczony. Autorowi udało się nie wpaść w pułapkę łatwej, zarazem powierzchownej koncepcji „Co mały Jasiu o książce pdf wiedzieć powinien” i stworzył wciągający, momentami dramatyczny obraz „gry o tron” w dziedzinie druku. Nie szkodzi, że fenomen książki nie ma króla (lub, jak kto woli, ma ich wielu) i nikt na tronie nie zasiadł. Ważne, że historię (ewolucję) papieru, druku, ilustracji i formy udało się Houstonowi odtworzyć systematycznie, logicznie i … ciekawie. Ogromna zaletą „Książki” jest nie tylko dużo miejsc, które Houston poświęca nie tyle samym wynalazkom co ich autorom, ludziom, którzy historię książki tworzyli lecz również „dziełom” czyli najładniejszym wydawnictwom w historii. Stąd dowiedziałem się (np.) o ilustrowanym techniką miedziorytniczą atlasie „Birds of America” [1839] – sprzedanym na aukcji w 2010 roku za … 11 mln dolarów. Ba! Oczywiście nie umiem cenić merytorycznej wartości „Książki”, nie wiem, czy twórca kogoś nie zanadto wyróżnił o kimś niesłusznie zapomniał, lecz czytałem – aż ciężko w to uwierzyć – z wypiekami na twarzy, jak kryminał jakiś. Tyle tylko, że nie musiałem zgadywać kto kogo zabił. Brawo! Serdecznie polecam, ponieważ choć „książka jaka jest każdy widzi”, warto się dowiedzieć skąd, dlaczego i jak to możliwe.
Może wydawać się śmieszne ponieważ to książka ebook o ksiażce.. lecz jednak takie nie jest.. pięć tysięcy lat omówionych na kilkuset stronach.poznajemy info o historii pergaminu, skórzanej oprawy, obowiązków drukarzy a także o formacie książki. Bardzo wiele przywoływanych osób, wydarzeń i dat. Dla osób, które mają do tego dobrą pamięć, żeby się nie pogubić ponieważ jest tego sporo. Szczegółowe, interesujące opisy. Ta pozycja stanowi mieszankę znacznej wiedzy i zabawy.. Przenosi nas w podróż. Jeśli ktoś lubi taką tematykę to na pewno się nie zawiedzie. Wydanie, treść, tłumaczenie, redakcja i korekta, wszystko na bardzo wysokim poziomie. zalecam gorąco
Książka ebook Keith Houston 461 stron tekstu z ilustracjami i przypisami. Tekstu opisującego cztery najistotniejsze aspekty powstania książki, jako jej samej. Czyli : powstanie papirusu - pergaminu - papieru, wynalezienie pisma-druku-rozwoju drukarstwa, aspekty ilustrowania, a także etapy rozwoju formy książkowej jako takiej. Twórca wyraża się w sposób kolokwialny, łatwiejszy do zrozumienia dla przeciętnego czytelnika. Z drugiej strony nie unika fachowych terminów, które podkreślają znaczenie wcześniejszych wywodów. Jest to dla mnie przykład bardzo nieźle przygotowanego wykładu z historii książki, drukarstwa, itd. Co ważniejsze, widać także że pisanie tej pozycji nie ograniczyło się tylko do przejrzenia literatury. Keith Houston odwiedził stare drukarnie, osobiście usiłował pisać na współcześnie wytwarzanym papirusie, czy również pergaminie. Takie zaangażowanie autora jest widoczne praktycznie na każdej ze stron tej pozycji. Być może powinno być więcej ilustracji - szczególnie przy omawianiu, pewnych specyficznych tylko dla introligatorów czy drukarzy procesów. Lecz być może dlatego ich nie ma, żeby skłonić czytającego do samodzielnego zgłębienia wiedzy. Dodatkowo znaczna ilość przypisów, jest zachętą do poszerzenia tak szerokiego zagadnienia, jakim jest historia powstania książek. Jako że oryginał był napisany w języku angielskim, należą się także pochwały dla tłumacza tej pozycji i zespołu korektorów. Przetłumaczenie kolokwialnych zwrotów na drugi język, wymaga bowiem dobrej znajomości obydwu. Nie miałem możliwości czytania oryginalnego wydania. Tym niemniej polska edycja jest dla mnie nieźle opracowana pod kątem czytelności tłumaczenia. Książkę tę można spokojnie polecić osobom na pierwszych latach studiów. Dla licealistów, była by być może momentami zbyt rozwlekła - choć jak znam życie, to pewnie i w tej grupie wiekowej znajdą się zainteresowane wyjątki.
Bardzo ciekawa książka. Omawia w bardzo interesujący sposób historię książki - od początków tj. papirusu aż do słynnej nam już postaci. Czyta się jak opowieść - bardzo w przystępny sposób podana wiedza. Serdecznie polecam.