Czytaj więcej:
Między ustami a brzegiem pucharu okładka

Średnia Ocena:Między ustami a brzegiem pucharu

Pomiędzy ustami a brzegiem pucharu... dużo wydarzyć się może. I wydarzyło się wiele. Między chęcią a spełnieniem, między decyzją a jej urzeczywistnieniem rozciąga się obszar niewiadomego, które czasami rozwiewa złudzenia, a czasem daje nadzieję. Oto hrabia Wenzel - jak sam o sobie mówi, Prusak z wychowania, języka, poglądów - nienawidzi szczerze Polaków i wszystkiego, co polskie. Kiedy ktoś wypomni mu, że jest półkrwi Polakiem - gotowy jest zabić! Hrabia Wentzel Croy-Dülmen to hulaka, rozkapryszony, próżny, niestały, leniwy człowiek, który nie ma głębszych zasad... do czasu. Pewnego dnia poznaje przypadkiem kobietę, która odmieni jego życie. Zakochuje się od pierwszego wejrzenia w młodej Polce, siostrze powstańca, kobiecie, jak to u Rodziewiczówny, bez skazy. Historia powolnej, bolesnej przemiany zakochanego Wentzla w Wacława, sprusaczonego kosmopolity w polskiego patriotę, dowodzi, że nigdy nie jest za późno na zmianę, na wywikłanie się z przeszłości, na świeży początek. Dowodzi też, który to już raz, potęgi i siły miłości.

Szczegóły
Tytuł Między ustami a brzegiem pucharu
Autor: Rodziewiczówna Maria
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Mg
Rok wydania: 2016

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Między ustami a brzegiem pucharu pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Między ustami a brzegiem pucharu Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Między ustami a brzegiem pucharu PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • Przy kawie z ksiazka

  Opowieść Marii Radziewiczówny to zdecydowanie dzieło modernistyczne. Głównym bohaterem książki jest Wentzel Croy-Dulmen, który mieszka w Berlinie. Jest klasycznym lekkoduchem, który prowadzi życie bez zobowiązań a także jakichkolwiek wartości. Z pochodzenia jest pół - Polakiem i pół - Niemcem, mimo to szczerze nienawidzi Polaków.W Mariampolu, niewielkim polskim majątku gospodynią jest hrabina Tekla. Jest to kobieta, która w swoim życiu przeszła już niejedno. Czasami w snach nawiedza ją nieżyjąca córka, która prosi ją, żeby nie dała "zmarnieć jej sierocie". W prowadzeniu gospodarstwa pomaga tej starszej dziewczynie Jan Chrząstowski, a jego siostra umila jej samotne wieczory.W Berlinie mieszka hrabia Wentzel, który uważa się za prawowitego Prusaka i pojedynkuje się z każdym, kto wypomni mu, że w jego żyłach płynie domieszka polskiej krwi. Uważa to za skazę na honorze rodu Croy-Dulmen, której kiedyś dopuścił się jego ojciec.W wyniku zdarzeń, które zmusiły Wentzela do podróży do Polski jego życie zmienia się diametralnie. Poznaje kobietę, w której zakochuje się z wzajemnością. Jadwiga, wybranka jego serca powoli, lecz skutecznie wprowadza go do świata kultury i polskiej tradycji. Bawidamek przeistacza się w polskiego patriotę. Jest on bohaterem dynamicznym, dlatego przybiera inne imię - Wacław.Śledząc życie hrabiego Wentzla poznajemy Berlin od strony życia towarzyskiego. Z drugiej strony zaglądając do polskiego domu mamy okazję zobaczyć na czym polega polski patriotyzm. Autorka uświadamia nam, że nic w życiu nie musi być przesądzone. Wątek historyczny łączy dzieje wszystkich bohaterów. Prócz hrabiny i hrabiego spotkamy także Aurorę i Cesię, Autorka jakby dla równowagi dodała także postać Głębockiego.Znajdziemy tu także trochę tragicznych sytuacji, bowiem padnie kilka strzałów. Wszystko opisywane jest piękną polszczyzną, która w dzisiejszych czasach może wydać się już najmłodszym czytelnikom "przestarzała", lecz właśnie to sprawia, że książka ebook jest wyjątkowa. Bardzo rzadko możemy czytać książki, w których autorzy posługują się właśnie takim językiem, który już praktycznie jest zapomniany.

 • ksiazkanonstop

  Podczas czytania pewnych ebooków ma się wrażenie, że siedzimy w łódce i przepływamy po kartach opowieści, inne zaś wymagają skupienia, wnikliwego, starannego, powolnego czytania. Niektórym po prostu trzeba poświęcić więcej czasu. "Między ustami a brzegiem pucharu" zaliczyłabym do tej drugiej grupy. Podczas lektury niejednokrotnie musiałam powracać kilka zdań wstecz, przeczytać je parę razy, żeby nieźle wszystko zrozumieć. Niemniej jednak książka ebook jest warta polecenia. Jednym zajmie jedno deszczowe popołudnie, drugim kilka wieczorów. Hrabia Wentzel jest zakochany w płci pięknej. Ani myśli przemieniać własnej postawy. Przecież młodość ma własne prawa! Lecz życie przecież jest nieprzewidywalne i nigdy nie wiadomo co spotka nas za zakrętem, albo po prostu na ulicy. Dla hrabiego los również przygotował pewną niespodziankę. Spotyka na własnej drodze pewną kobietę i... zakochuje się. Musicie również wiedzieć, że nasz bohater to półkrwi Polak jednak z całego serca nienawidzi naszego kraju. Wypiera się wszystkiego, co polskie. Sytuacja odmienia się całkowicie wtedy, gdy jego wybranką staje się Jadwiga Chrząstkowska, która jest wychowanką jego babki... Jednak nie jest prosto ją zdobyć. Wentzel postanawia, że choćby to miało trwać i trwać, zdobędzie ją. W tym celu pojawia się w Polsce żeby odwiedzić babkę lecz tak na prawdę po to, by rozpocząć walkę o serce dziewczyny. Czy dopnie swego? Lato ma się ku końcowi, lada moment powitamy jesień. To idealny czas na taką książkę z takim humorem, jaki proponuje Rodziewiczówna. Opowieść jest ciekawa, chwilami rozczulająca. Ciekawa. Warto ją przeczytać. Miejmy jednak na uwadze fakt, że nie każdemu może udać się popłynąć nurtem opowieści. Może być trudno chwilami, ale wytrwajcie do końca. Najbardziej ze wszystkich bohaterów podobał mi się hrabia Wentzel, jego zmiana z podlotka, wyrostka, chłopaka, który nie wie czego chce w mężczyznę pragnącego stabilizacji u boku jednej, jedynej tej a nie innej kobiety. Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu MG.

 • dobrerecenzje.pl

  Przedstawiam Państwu następny klasyk, autorstwa Marii Rodziewiczówny - „Między ustami a brzegiem pucharu”.Głównym bohaterem powieści jest hrabia Wenzel - Prusak z wychowania, który nienawidzi Polaków, jednakże jego matką jest Polką, z którą ni utrzymuje kontaktów.Hrabia Wenzel to kosmopolita i bawidamek, który jest niestały w uczuciach i skacze z „kwiatka na kwiatek”. Domem jego jest klub, zaciszem buduar kobiecy, gdzie nierzadko przychodził jak złodziej, a wychodził zawsze z niesmakiem i nudą.I oto niespodziewanie hrabia dostaje wiadomość, że jego matka nie żyje. Postanawia pojechać w okolice Poznania i choć jest wrogo nastawiony do Polaków, poznaje młodą, piękną Polkę – Jadwigę, w której zakochuje się bez pamięci. Od tej pory jego życie zmienia się diametralnie.Tu w Polsce poznaje co to wiara i religia.Czy przemieniony Wacław zdobędzie własną ukochaną Jadwigę i ożeni się z nią? Co wydarzy się pomiędzy tą parą?Autorka własną opowieść napisała mową bardzo zrozumiałym i przystępnym, zarówno dla młodego czytelnika jak również tego starszego, dorosłego i bardziej doświadczonego.Książka posiada przepiękną, twardą oprawę tak jak inne powieści Marii Rodziewiczówny, jest szyta, posiada 15 epizodów i 249 stron.Z olbrzymią chęcią przeczytałam tę opowieść po raz kolejny, ponieważ bardzo lubię powracać do klasyki, do czego i Państwa zachęcam.Moja ocena: 10/10Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

 • Paulina Kaleta

  Mimo 5 lat studiowania filologii polskiej i czytania niezliczonej ilości ebooków z twórczością Marii Rodziewiczówny spotykam się po raz pierwszy.Głównym bohaterem utworu jest hrabia Wenzel – pół Niemiec, pół Polak. Choć tak naprawdę Prusak z wychowania, języka i poglądów. Nienawidzi wszystkiego, co polskie. Wieczny kawaler, miłuje rozrywki i nie stroni od kobiet. Zupełnym przypadkiem poznaje kobietę, Jadwigę Chrząstowską, która odmienia jego dotychczasowe życie.Przemiana wewnętrzna wcale nie należy do łatwych spraw. Zachodzą zdarzenia, które pociągają za sobą pewne procesy, wpływają na psychikę. Mogą to być nagłe, nieprzewidziane sytuacje, które wywracają życie do góry nogami (w tym przypadku poznanie dziewczyny przez hrabiego) albo długotrwałe procesy. W większości przypadków są to wydarzenia przypadkowe, na jakie nie ma się żadnego wpływu, można tylko poddać się bodźcom i niesionym przez nie zmianom. Książka ebook Rodziewiczówny ukazuje przemianę wewnętrzną bohatera. Wenzel na pewno nie przypuszczał, że dla miłości może się zmienić. Ponieważ to dzięki niej poznaje swoje dziedzictwo, powoli odczuwa tożsamość z polskim narodem. Miłość otwiera mu oczy i powoli zaczyna dostrzegać różnorakie aspekty naszej kultury i tradycji, którymi do tej pory gardził. Autorka stworzyła postać o bogatym wnętrzu. Na początku Wenzel to zatwardziały konserwatysta, utracjusz, lekkoduch, który dojrzewa i przemienia się w Wacława, prawdziwego patriotę. Z zamkniętego w sobie ksenofoba staje się otwartym człowiekiem i chętnym do nauki, żeby poznać polską kulturę. Rodziewiczówna wykreowała też bardzo interesujący wizerunek Polek, które jawią się jako silne, godne szacunku kobiety.Książkę czyta się długo, ponieważ wymaga skupienia i nie jest kolejną tanią historyjką. Została wydana po raz pierwszy w 1830 roku, więc mowa tej powieści jest dla nas staroświecki, wręcz archaiczny. Przeważają dialogi, a opisów jest niewiele. Rozmowy prowadzone przez bohaterów są dowcipne, bystre i zdałam sobie sprawę, że dziś nikt już tak nie rozmawia.Powieść ta spodoba się nawet wymagającemu czytelnikowi. Pisarka poruszyła bardzo kluczowe problemy, które do dzisiaj są aktualne. A miłość stanowi tu pretekst do ukazania przemiany bohatera, który w końcu zdaje sobie sprawę, co stanowi prawdziwą wartość w życiu. Jest także motorem do działania. Bardzo przyjemna lektura, którą Wam serdecznie polecam.http://reading-mylove.blogspot.com/2016/07/maria-rodziewiczowna-miedzy-ustami.html

 • MARTA KACZMARCZYK

  Ciężko mi napisać, iż to romans. Ponieważ słowo to kojarzy się nie najlepiej. Lecz zaiste tak jest. „Między ustami a brzegiem pucharu” to romans i to wysokich lotów. Romans, którego nie należy mylić z romansidłem. Bohaterem powieści jest Wenzel, który będąc hrabią ma poczucie wyjątkowości. Jest przystojny, szarmancki i bogaty. A na dodatek wszystkie dziewczyny starają się o jego względy. Dlatego również nie ma on problemu z ich oczarowywaniem i romansowaniem. Nawet mężatka nie tanowi dla niego problemu ani przeszkody. Lecz do czasu. Pewnego dnia, całkiem przypadkiem, to on zostaje oczarowany przez piękną nieznajomą. Kłopot jest tym większy, gdyż śliczna dziewczyna jest odporna na jego wdzięki. Tym bardziej, jak się okazuje w późniejszym czasie, ma ona już własnego amanta, z którym jest zaręczona. Dodatkowy kłopot Wenzla, to fakt iż wstydzi się on własnej polskości. Ojciec rodowity Niemiec, matka Polka, nie przysparzają mu chwały. Jeśli ktokolwiek śmie choć napomknąć o prawdziwym pochodzeniu Wenzla, on w gniewie wyzywa na pojedynek, w którym zazwyczaj wygrywa, ponieważ w sztuce pojedynków też jest biegły i niezwyciężony. Jego gniew z czasem wzrasta, a to za sprawą babki, która nie omieszka mu przypomnieć prawdziwych korzeni.-Nie, babciu! Pokochałem was wszystkich, lecz mi tu nikt nie sprzyja, dokuczacie mi na każdym kroku, nie znajduję nic prócz lekceważenia i pogardy. Może to i zasłużone, lecz ja byłem całe życie pieszczony, chwalony, ubóstwiany prawie. Przeskok niełatwy i ciężki do zniesienia. Mam najlepsze chęci, lecz brak mi zachęty i wiary do was. Inny, babciu cofnąłby się niezawodnie i uciekł; ja stoję i znoszę, tylko czasem złość mnie ogarnia, jak dziś, gdy nawet nie mogłem uprosić tańca od żadnej z panienek. [...] Dawniej na balach byłem pierwszy, dzisiaj jestem ostatni. I tak zawsze teraz.Jednak od momentu, gdy oczarowała go cudowna nieznajoma, przechodzi wewnętrzną przemianę. Zakochuje się na zabój. Nie potrafi przestać myśleć o pięknej nieznajomej. Jednak czy uda mu się zdobyć serce ukochanej? Czy zaakceptuje własną polskość i korzenie? Czy z wolnego ducha stanie się dżentelmenem? I komu oświadczy się zanim pozna zagadkową nieznajomą i czy zostanie przyjęty? Na te i inne zapytania odpowiada Maria Radziewiczówna w własnej powieści. Następna książka ebook autorki, która potwierdza jej duży talent. Sprawne posługiwanie się warsztatem literackim, powoduje, że autorkę zarówno w poematach, jak i w dialogach idealnie się czyta. To autorka, która cudownie posługuje się polszczyzną z XIX jak i XX wieku. W twórczości własnej porusza zarówno tematy kultury polskiej, jak i religijności, patriotyzmu, tradycji i kult przyrody. To następna książka, w której autorka dużą wagę poświęca ojczyźnie, zarówno w wymiarze patriotycznym, jak i w wymiarze terytorialnym. Książki Marii Rodziewiczówny to fantastyczny sposób na spędzenie wolnego czasu. www.lubieczytac.blogujaca.pl

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!