Mesjasz, który odszedł. Bruno Schulz i psychoanaliza okładka

Średnia Ocena:


Mesjasz, który odszedł. Bruno Schulz i psychoanaliza

"Twórczość Brunona Schulza stanowi osobliwą wersję Freudowskiego "romansu rodzinnego", w którym figura Ojca, reprezentanta biblijnego Prawa, straciła centralne znaczenie na rzecz figur kobiecych – Adeli, Bianki i Matki. Przemiana nie polega jednak na tym, że dziewczyny nieustanny się teraz podmiotem Prawa, lecz na tym, że Prawo stało się parodią siebie. Okazało się ono w rękach dziewczyn Prawem pozorowanym, które nastawione jest na poniżanie męskiego podmiotu. Wynika to stąd, że pozycja dziewczyn w roli podmiotu Prawa została im narzucona przez Józefa/Brunona, który w ten sposób usiłuje ratować własny świat bez Ojca. Ta strategia ma jednak własną cenę. Jest nią permanentne nicestwienie Schulzowskiego świata prozy. W degradacji roli Ojca zawiera się zarazem klucz do objaśnienia masochizmu i fetyszyzmu Józefa/Brunona. Jest ona równoznaczna z degradacją świata męskiego. To świat w stanie rozpadu, w którym cały byt odchodzi w nicość. Wraz z nim w nicość odchodzi Bóg tego świata, a zarazem jego Mesjasz. Czekanie na niego stało się obsesyjną czynnością natrętną, pustym teatralnym gestem, który przesłania poczucie opuszczenia przez sacrum i skrajną rozpacz. Ta oferta lektury dzieła Schulza staje w poprzek utrwalonej u nas tradycji interpretacyjnej, w której upatruje się w nim dzieło "radosne", pełne cudów i tajemnej magii a także świetlistości i słońca. Tymczasem w świecie prozy drohobyckiego pisarza rządzi niepodzielnie Tanatos. To świat wychylony ku śmierci i skazany na zagładę. Podobnie jak świat Kafki, nie może być on zbawiony. Czytanie książki Pawła Dybla jest przeżyciem intelektualnym, co należy rozumieć nie jako konwencjonalny wyraz uznania, ani egzaltację zaciekawienia – ale jako sens obcowania z czymś wymykającym się zaszufladkowaniu. Książka ebook bowiem mówi zarówno rzeczy „heretyckie”, jak i podstawowe, jest zasadniczo nowa, a wszak w lekturze odbierana jako od dawna "prosząca się" o napisanie, wreszcie jej psychoanalityczne rozpoznanie Schulza-człowieka wchodzi, można tak powiedzieć, w wielostopniową polemikę z utrwalonymi w literaturoznawstwie wizerunkami Schulza-artysty." prof. dr hab. Andrzej Zieniewicz

Szczegóły
Tytuł Mesjasz, który odszedł. Bruno Schulz i psychoanaliza
Autor: Dybel Paweł
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: TAiWPN Universitas Kraków
Rok wydania:
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Mesjasz, który odszedł. Bruno Schulz i psychoanaliza w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Mesjasz, który odszedł. Bruno Schulz i psychoanaliza PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.