Łowca. Samotna zemsta na Sowietach okupujących polskie Ziemie odzyskane okładka

Średnia Ocena:


Łowca. Samotna zemsta na Sowietach okupujących polskie Ziemie odzyskane

Twórca i bohater książki, Zbigniew Lubieniecki, jako dziecko, wraz z matką i rodzeństwem zostaje zesłany na Syberię, przeżywa ciężkie lata na wschodzie, a tuż po wojnie trafia na Ziemie Zachodnie koło Szczecina. Rozczarowany nową Polską nieletni jeszcze Lubieniecki podejmuje wtedy samotny bunt przeciwko nowej sowieckiej okupacji. Prywatna wojna na śmierć i życie jest również aktem odwetu za krzywdy całej własnej rodziny. Jest to pierwsza tego typu wspomnieniowa opowiadanie o czasach tuż po wojnie – o balansowaniu na granicy prawa i bezprawia a także przeciwstawianiu się bezkarności stacjonujących w Polsce sowieckich żołnierzy – dosłownie z bronią w ręku.

Szczegóły
Tytuł Łowca. Samotna zemsta na Sowietach okupujących polskie Ziemie odzyskane
Autor: Lubieniecki Zbigniew
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy PWN, Wydawnictwo KARTA
Rok wydania: 2014
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Łowca. Samotna zemsta na Sowietach okupujących polskie Ziemie odzyskane w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Łowca. Samotna zemsta na Sowietach okupujących polskie Ziemie odzyskane PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • czarekz

    Wyczyn pana Zbigniewa Gluzy (Karta) i Domu Wydawniczego PWN sp. z o.o., w postaci wydanej w miękkich okładkach powieściowych wspomnień Zbigniewa Lubienieckiego, robi wrażenie. Bohater, port-parole autora to antysowieciarz i antykomunista bijący na głowę Gan-Ganowicza a także Ognia i Inkę razem wziętych. Zwłaszcza, że potomek starego szlacheckiego rodu, od 13 pokoleń walczącego o wolność i Polskę (co w tym wypadku jest równoznaczne). Zaprawiony od maleńkości do potyczki z Rosjanami i do twardości, przez swego tatę-zupaka, rozpoczyna w 1939 r. (jako dziewięciolatek) samotną walkę. Pierwsza ofiara Łowcy to Ukrainiec, którego z maestrią pozbawia życia. Scena, gdy oderwana wybuchem granatu brudna, chamska ręka, z palcami zaciśniętymi stale na widłach, spoczywa na polskiej, kresowej ziemi, pozostaje w pamięci aż do następnej strony, na której to dziewięcioletni stale Zbyś dobija wypatroszonego niemieckim nalotem polskiego kawalerzystę (nota bene na prośbę oficera WP, którego na osobisty coup de grace stać nie było). Potem, już na zesłaniu w głębi Imperium Zła, Łowca wykonuje dalej swe samotne zadanie, zabijając kolejnych mieszkańców i funkcjonariuszy Nieludzkiej Ziemi. Przyjemny jest zwłaszcza opis batożenia na śmierć nieco starszego od Łowcy Rosjanina - Waśki - opis nie ustępujący niemal niczym sienkiewiczowskiemu nawlekaniu Azji na sztywny pal. Po repatriacji jest już tylko lepiej i lepiej, lecz żeby nie nudzić podsumuję numerycznie: nad 100 żołnierzy i oficerów Armii Czerwonej padło ofiarą Łowcy. Wydajność nieomal jak u Obcego. Nie podsumowywałbym tu faktów powieściowych, gdyby nie wspomniani na początku wydawcy: Ośrodek Karta i wyrodny spadkobierca tradycji PWN - Dom Wydawniczy PWN z o.o. Podziw budzi zwłaszcza p. Gluza, bojownik o 'wolność i prawdę' z lat tzw. pierwszej 'Solidarności' i stanu wojennego, który we wstępie do książki pisze: 'Łowca' jest nietypową pozycję polskiej historycznej literatury faktu, choć niejako wynika ze zrozumienia istoty polskości, jakie Twórca wyniósł z rodzinnego domu. Patriotyczne wychowanie postawiło go względem okrutnych wyzwań, nie na miarę sił nastolatka, którym samotnie, na swoją rękę i odpowiedzialność, zdecydował się sprostać'. Trzeba tu podkreślić, że p. Gluza uważa wspomnianą książkę za wierny zapis rzeczywistości ('Jako edytorzy jesteśmy przekonani, że powstało rzetelne świadectwo historyczne'), a Łowcę za aktualny dzisiaj wzór do naśladowania. Strach pomyśleć, co będzie gdy kibole przeczytają opowieść p. Lubienieckiego... Strach pomyśleć, do czego jeszcze intelektualista po Politechnice Warszawskiej, wydawca Zbigniew Gluza, jest zdolny... A mnie jest jedynie żal Zbigniewa Lubienieckiego: biednego, poranionego i wykorzystanego osiemdziesięcioczteroletniego chłopca.

  • bartłomiej

    niezła powieść, na interesujący temat. historia dokonań, nawet jeżeli nie jest w pełni prawdziwa... krzepi

  • Mary

    Książka ebook mnie bardzo poruszyła, historia omówiona w taki sposób, że z każdą następną stroną wciąga nas jeszcze bardziej. Wielki respekt do głównego bohatera.

  • Jaroslaw Drożdżewski

    Łowca to książka ebook wyróżniająca się na polskim rynku. Twórca nie stawia siebie w roli ofiary i prześladowanego, a każda następna kartka jest dowodem ogromnej woli potyczki i odwagi, którą on posiadał. To twórca jest tu łowcą, a sowieccy okupanci ofiarami. To twórca w znacznej mierze dyktuje warunki, czy to podczas bójki w szkolnej klasie z silniejszymi od siebie czy podczas przeprowadzania akcji likwidacyjnych na komunistach. Przez dużo lat o takich rzeczach nie można było mówić, ani pisać, do dzisiaj zresztą niewiele osób i mediów chce pozytywnie ukazywać takie pozycje i świadectwa. Książka ebook ta jest jednak bardzo kluczowa i zachęcam do zapoznania się z nią. Bardzo nieźle napisana, wciągająca (a nierzadko wstrząsająca) jest historycznym świadectwem, że wiek w potyczce o to co się miłuje i w co się wierzy nie ma żadnego znaczenia. Postawiony przed zadaniem, teoretycznie przynajmniej, zdecydowanie nad własne siły, Zbigniew Lubieniecki poradził sobie z nim doskonale. To właśnie tacy ludzi powinni dzisiaj być stawiani za wzór i traktowani jako bohaterowie.

  • Krol

    Opowieść o samotnej zemście, bardzo poruszająca i wciągająca.