Książka o czytaniu okładka

Średnia Ocena:


Książka o czytaniu

Wszyscy jesteśmy czytelnikami. Mamy własne ulubione książki, miejsca do czytania, metody układania na półkach i wspomnienia związane z czytaniem. Lecz samą „anatomią czytania” nie zaprzątamy sobie głowy zbyt często. Bardziej zajmuje nas treść książek. Tymczasem nasze zwyczaje czytelnicze, metody ustawiania książek, zakładania stron, ulubione miejsca do czytania - wszystko to mówi o nas wiele. A książki, które czytaliśmy przez całe życie, w naszej pamięci układają się w rodzaj autobiografii. Pamiętamy o pewnych wydarzeniach, uczuciach, przełomach właśnie w związku z lekturami, które wówczas czytaliśmy. Wędrowanie śladem ebooków czasem otwiera kolejne szufladki w pamięci. W Polsce nie mamy wielu takich ebooków o ebookach i czytaniu - w przeciwieństwie choćby do literatury anglosaskiej - książka ebook Justyny Sobolewskiej stara się tę lukę wypełnić. Składa się z głosów wielu czytelników i jest tak naprawdę nieukończona, ponieważ każdy mógłby dodać do niej coś od siebie. Może również być zachętą do tego, by każdy czytelnik sporządził sobie swój katalog przyjemności związanych z czytaniem.

Szczegóły
Tytuł Książka o czytaniu
Autor: Sobolewska Justyna
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Rok wydania: 2016
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Książka o czytaniu w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Książka o czytaniu PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • dobrerecenzje.pl

    Czy można napisać cos interesującego o … czytaniu? Tak, a na potwierdzenie zalecam książkę Justyny Sobolewskiej pod prostym tytułem „Książka o czytaniu”. Pozycja ta pokazuje walory czytelnictwa i podkreśla unikalną czynność jaką jest czytanie w bardzo inspirujący sposób, akcentując wszystkie fragmenty czynności czytania od duchowych poprzez fizyczne, środowiskowe itp. Autorka za Umberto Eco porównuje książkę do koła - wynalazku, którego nie można udoskonalić i uświadamia nam, że e-book to komfortowa namiastka książki, z którą prawdziwego czytelnika łączy jej postać materialna. Książka ebook o czytaniu jest podzielona na krótkie rozdziały. Na początku autorka odnosi się do postaci czytelnika i rozważa jego stany związane z samotnością albo w przypadku czytania na głos (w grupie) pokazuje aspekty społeczne tego zajęcia. Ciekawym elementem jest epizod pt. „Tego nie robi się książce”, gdzie autorka porównuje czytelników do kochanków dworskich czyli tych, którzy w trakcie czytania zadbają o książkę starając się nie uchybić jej formie (nie plamic, nie zaginać rogów itp.) a także na kochanków namiętnych, którzy wyprawiają z książką różnorakie rzeczy czytając ją w wannie, saunie, podkreślając ważniejsze dla nich teksty czy wyrywając kartki. Autorka poświęca również epizod tytułom, które czasami bywają intrygujące albo nudne a także zwraca również uwagę na rolę jaką dla czytelnika odgrywa pierwsze zdanie w książce. Wielowymiarowość czytania autorka pokazuje jeszcze m.in. z perspektywy bezkarnego czytania na wakacjach, czytania dzieciom, czy czytania z wykorzystaniem sprzętu elektronicznego. Wszystkie te wymiary prezentują czynność czytania w sposób głęboki, nierzadko alternatywny, który może uświadomić czytelnikowi, że samo czytanie jest cudowne i w dobie telewizji i innych przekazów multimedialnych, tylko książki dają nam wolność interpretacji, kiedy sami tworzymy sceny i własny świat fikcji. Cały tekst oparty jest na wyznaniach, opisach, przekazach i opiniach, które o ebookach albo czytaniu mają albo mieli wielcy pisarze, poeci czy mniej albo bardziej sławni ludzie kultury. Czytając tę pozycję można dużo dowiedzieć się o czytaniu książek, uświadomić sobie wartości, które niesie ze sobą ta czynność a także poznać świat czytania i ludzi, którzy z czytaniem i ebookami są związani.Bardzo interesująca książka. Zalecam Ocena:9/10Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

  • Bookendorfina Izabela Pycio

    Potrzebowałam publikacji będącej interesującym przerywnikiem między innymi gatunkami książek. Sięgając po tę propozycję liczyłam, że dzięki niej spojrzę niejako z zewnątrz na swoją pasję czytania, tej szczególnej miłości do książek, niecierpliwego wyczekiwania na każde spotkania z nimi. Dostałam potwierdzenie, że moje pozorne dziwactwa związane z nawykami i rytmem czytania nie są wcale tak mocno odosobnione, jak mi się wydawało. Cieszy świadomość, że przymus oddawania się lekturze wszystkiego, co wpadnie w ręce, zgłębiania ebooków nawet z obcych mi dziedzin, swoistego uzależnienia, dopada także innych. Nałóg czytania z swojej perspektywy, intymnie, mocno subiektywnie, na bazie swoich doświadczeń, pragnienia zdobywania kolejnych porcji wiedzy, wyzwalania za każdym razem nieco innej mieszanki emocji, poznawania swojej osobowości. Nawet powrót do tej samej książki, niesie za sobą różnorakie melanże nakładających się wspomnień, obrazów, zapachów, barw i uczuć. Wspaniałe zaproszenie do kreowania, malowania i odbierania świata ze słów, odnajdywaniu się w jego złożoności i różnorodności, poddawaniu się pozytywnym objawom zamiłowania do czytania.Przyjemnie było zapoznać się z tą książką, znaleźć w niej dużo aspektów napisanych o sobie, lecz również spojrzeć z punktu widzenia innych typów czytelnika, poznać ich powody, najdziwniejsze nawet metody i miejsca czytania, pryzmat odbierania opowiadanych historii, technik ich zapamiętywania czy inspirowania do dalszych poszukiwań. Wszystko podszyte dobrym humorem, z przymrużeniem oka, radością zaczytania. Dużo w niej anegdot, cytatów i zabawnych historyjek. Ile jest możliwości organizacji domowych bibliotek stopniowo pochłaniających kolejne przestrzenie mieszkalne? Jakie reakcje mogą wywołać tytuły, pierwsze zdania czy okładki? Które książki najchętniej zabieramy na wakacje? Jak bardzo te zespolone kartki stają się częścią nas samych, lustrzanym odbiciem naszej rzeczywistości, a ile z siebie dołączamy do nich? I coś, co mnie zawsze mocno intryguje, fenomen tej samej książki czytanej w różnorakim wieku, stającej się za każdym razem czymś innym. Mam wrażenie, że "Książka o czytaniu" to przykład publikacji, której nie sposób skończyć pisać, zawsze znajdzie się jeszcze coś nowego i ciekawego do uwzględnienia w jej treści, wątków wartych rozwinięcia, lecz dzięki temu, każdy czytelnik może ją wzbogacić według swojej wizji, osobistego spojrzenia na wyjątkowo wciągający, barwny i fascynujący świat książkowych kompozycji.bookendorfina.blogspot.com