Kronika japońska. Pustka i pełnia okładka

Średnia Ocena:


Kronika japońska. Pustka i pełnia

Ujęte w jednym tomie dwie duże opowieści o Japonii wybitnego autora. "Kronika japońska" W powieści przeżywamy duchową podróż do Japonii: mitycznej, mówiącej o boskim pochodzeniu narodu, i tej realnej, wyłaniającej się ze starych kronik, relacji zamorskich żeglarzy i kart historii. Wraz z pisarzem poznajemy kulturę cesarskiego dworu z jego restrykcyjną etykietą i… zauroczeniem modną kaligrafią. Z zadumą rozważamy paradoksy: oto kapitan strzelców pisze przesubtelne wyznania miłosne pośród najgorszej nędzy, a minister wojny układa wierszowane listy. Bouvier, powołując się na pamiętniki Marca Polo, śledząc dzieje wypraw a także działalność misyjną Kościoła katolickiego, odkrywa dla nas nieznany ląd. Twórca po mistrzowsku wykonuje własne zadanie; niemalże jak archeolog zdejmuje warstwy i kolejne maski. Praca szwajcarskiego obieżyświata kontrapunktowo załamuje się przy opisie tragedii Hirosimy. Kronika japońska na pewno nie jest etnograficzną ciekawostką. To wspaniałe vademecum dla wszystkich pielgrzymów chcących dotrzeć tam, gdzie „Wchód napotyka Zachód”. "Pustka i pełnia. Zapiski z Japonii"Nieopublikowane za życia autora notatki z podróży do Japonii, które pozwalają zapoznać się z żywymi, barwnymi, wzruszającymi spostrzeżeniami, odznaczającymi się niezwykłą wprost przenikliwością. Zapiski dotyczą głównie drugiej podróży w 1964 roku, lecz odnajdziemy tu też nawiązania do pobytu z roku 1956, a także do trzeciej podróży w 1970 roku z okazji Wystawy Światowej w Osace. Migawki, ulotne obrazy z życia codziennego, chwil spędzanych z żoną Éliane, narodzin drugiego syna przeplatają się z rozważaniami na temat japońskiej literatury, polityki, religii. Bouvier odwołuje się nierzadko do innych kultur, zwłaszcza europejskiej, porównuje je z mentalnością japońską. Tytułową "pustkę" można odnieść do luksusu, komfortu i przestrzeni dostępnych na japońskiej wsi, praktykowania zenu, a także maksymy "świat jest pustką, pustka jest światem", "pełnię" zaś do przeludnionych miast, ludzkich tłumów. Styl Bouviera to przede wszystkim szczególna właściwość spojrzenia, precyzyjne kreski miniaturzysty, jedyna w swoim rodzaju umiejętność uchwycenia elementów wieczności przez pryzmat jakiejś scenki, przypadkowego spotkania. Pustka i pełnia to cenny epizod w twórczości Bouviera, w którym otwiera się on może bardziej niż gdziekolwiek indziej.

Szczegóły
Tytuł Kronika japońska. Pustka i pełnia
Autor: Bouvier Nicolas
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Oficyna Literacka Noir sur Blanc
Rok wydania: 2014
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Kronika japońska. Pustka i pełnia w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Kronika japońska. Pustka i pełnia PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • KooneyLiney

    Każdy, kto jest zainteresowany Japonią, zarówno tą współczesną, jak i tą historyczną, każdy, kto chce zrozumieć Japonię, kulturę, sztukę, mentalność powinien sięgnąć po tę książkę. Od jakiegoś czasu interesuję się krajem kwitnącej wiśni i od lat marzę, aby tam pojechać. Taka książką przybliża mnie do tego państwie choć o krok i utwierdza w tym jak niezwykły jest to kraj.

  • Aress

    Bardzo nieźle czyta się tę książkę. Myślę, że wszyscy czytelnicy zafascynowani tym pięknym krajem będą zadowoleni z przeczytania tej książki. Twórca ma lekkie pióro, więc dość dynamicznie i miło czyta się tę książkę. Dużo interesujących informacji udało mi się dowiedzieć dzięki zapiskom autora. Szczerze zalecam tę książkę.

  • Gizi

    Kronika japońska to zapiski z pobytu w Japonii pisarza Nicolasa Bouviera. Luźna forma notatek, swobodny styl, napisane anegdoty i wrażenia sprawiają, że dzieło czyta się bardzo lekko. W niewymuszonej formie odnajdziemy jednak obszerne studium wiedzy na temat Japonii, mentalności mieszkańców, a także różnic kulturowych. Wzbogacająca lektura.