Konteksty feministyczne. Gender w życiu społecznym i kulturze okładka

Średnia Ocena:


Konteksty feministyczne. Gender w życiu społecznym i kulturze

Dla samych gender studies ważne okazało się wydobycie i doprecyzowanie przez Anne Oakley rozróżnienia na płeć biologiczną i płeć kulturową, przy czym ta ostatnia nieustanna się naczelną kategorią służącą krytycznej analizie treści społecznych i kulturowych. Już pierwsze jej zastosowania świadczyły o wyjątkowym potencjale. Kategoria gender, podobnie jak wcześniej perspektywa feministyczna, pozwoliła dostrzec i poddać analizie nieadresowane dotychczas kwestie, takie jak chociażby kulturowo-społeczne metody reprodukowania tożsamości psychoseksualnej człowieka. Ze względu na własny transdyscyplinarny charakter mogła ona rozprzestrzenić się w różnorakich obszarach nauki, tworząc platformę dla rozwoju badań interdyscyplinarnych. Artykuły wywodzą się z różnorakich obszarów badawczych. Łączącą je cechą jest wykorzystanie narzędzi, jakie dają badania feministyczne i kategoria gender. Różnorodność podejść objawia się nie tylko na poziomie podejmowanych tematów, reprezentowanych obszarów badawczych a także wykorzystywanych metodologii, lecz dotyczy też warsztatu i doświadczeń twórców i autorek.

Szczegóły
Tytuł Konteksty feministyczne. Gender w życiu społecznym i kulturze
Autor: Chudzicka-Dudzik Patrycja, Durys Elżbieta
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Rok wydania: 2014
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Konteksty feministyczne. Gender w życiu społecznym i kulturze w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Konteksty feministyczne. Gender w życiu społecznym i kulturze PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • matsutsu

    Tak jak w tytule, świetne wydawnictwo. Warto przeczytać i zrozumieć, że feminizm i gender to nie wróg :)Dla zainteresowanych podaję spis treści:Patrycja Chudzicka-Dudzik, Elżbieta Durys, Wstęp ---7Wywiad z prof. dr hab. Elżbietą H. Oleksy, Kierowniczką Ośrodka Naukowo-Badawczego Problematyki Dziewczyn Uniwersytetu Łódzkiego, przeprowadzony przez Dorotę Golańską i Elżbietę Durys ---19CZĘŚĆ I – W KRĘGU TEORII FEMINISTYCZNYCH ---25Olga Cielemęcka, Czas feminizmu ---27Monika Sosnowska, „Zgubiły siebie bez obrazu, bez lustra, odsyłającego do ich swojej tożsamości”: Kobiece ciało w koncepcjach Freuda i Irigaray ---41Ewa Hyży, Prawa dziewczyn jako prawa człowieka ---55CZĘŚĆ II – TEORIA A SPOŁECZEŃSTWO ---77Elżbieta Pakszys, Transgresja lub przekraczanie granic: Wybitne dziewczyny w nauce wczoraj i dzisiaj ---79Agnieszka Graff, „Żydofemina”? O złożonej relacji pomiędzy żydowskim pochodzeniem, żydowską tożsamością, lewicowością i feminizmem drugiej fali w Stanach Zjednoczonych ---87Agnieszka Pawlak, Dziewczyny emigrujące, dziewczyny opuszczane, dziewczyny porzucane… Analiza emigracji zarobkowej z perspektywy dziewczyn ---111Katarzyna Szopa, Fitting bodies: Kulturowa polityka rozmiaru ciała ---131Agnieszka Stawiszyńska, Gender mainstreaming w Europejskim Funduszu Społecznym w Polsce po 2007 roku ---145Łukasz Wawrowski, Dziewczyny w polityce jako przedmiot zainteresowania (polskiej) politologii ---159CZĘŚĆ III – TEORIA A ZJAWISKA I TEKSTY KULTURY ---177Urszula Kluczyńska, Stereotypy i oczekiwania względem facetów wykonujących zawód pielęgniarza ---179Ewa Majewska, Krytyczne teorie przekładu kulturowego. Feminizm, pogranicza, kapitalizm ---191Izabela Desperak, Udział dziewczyn w sferze publicznej w transformującej się Polsce. Analiza „Gazety Wyborczej” z lat 1989 i 2009 ---209Patrycja Chudzicka-Dudzik, Dziewczyna w sferze publicznej. Analiza filmowego wizerunku ---225Elżbieta Durys, Joanna i Róża − subwersywny wymiar macierzyństwa a filmy pamięci narodowej ---235Barbara Czarnecka, Kreacje kobiecości w (przedemancypacyjnej) narracji homoseksualnej Jana Lechonia ---253Mateusz Świetlicki, Męska dominacja jako źródło mizoginii w Hymnie demokratycznej młodzieży Serhija Żadana ---279Agata Dąbrowska, „Wyuzdane córy Izraela”: Wizerunki żydowskich bohaterek w wybranych dramatach jidysz ---295Indeks nazwisk ---313