Koniec człowieczeństwa okładka

Średnia Ocena:


Koniec człowieczeństwa

W przedmowie do ostatniej części Trylogii międzyplanetarnej noszącej tytuł Ta ohydna siła C.S. Lewis pisze o niej, że jest „fikcyjną opowieścią o działaniu siły diabelskiej, która jednak kryje w sobie poważną myśl”. I dodaje: „Myśl tę starałem się wyłożyć pełniej w mojej książce pdf Koniec człowieczeństwa”.C.S. Lewis już w latach 40. obserwował pojawienie się prądów myślowych, które w imię postępu i rozwoju zaprzeczają samej istocie człowieka; odrzucają to, co jest wpisane w ludzką naturę, a relatywizując wszystkie wartości, tworzą karykaturę człowieczeństwa. Czy zjawiska te dzisiaj wygasły, czy przeciwnie, przybrały na sile? Ich odbicia możemy szukać nie w pismach filozoficznych, lecz w szeroko rozpowszechnionym sposobie myślenia, dominujących ideologiach i współczesnym ustawodawstwie.Koniec człowieczeństwa, uznawany za jedną z najistotniejszych – obok Chrześcijaństwa po prostu – ebooków C.S. Lewisa na temat etyki, to błyskotliwa i brawurowo napisana apologia uniwersalnego prawa moralnego. Wychodząc od problemu edukacji i odnosząc się do dziedzictwa różnorakich kultur, Lewis pokazuje, że istnieje jeden, wspólny i niezmienny kodeks moralny, który możemy odnaleźć zarówno w Biblii, jak cudownych wersach Eddy poetyckiej czy w zasadach Tao. Prawo moralne od zawsze wpisane jest w serce człowieka, a wszelkie próby sztucznego modyfikowania go, stwarzania „nowego człowieka” czy „pokonania ludzkiej natury” oznaczają walkę z samym człowieczeństwem.Każdy z trzech esejów, które składają się na ten tom: Ludzie bez torsów, Droga i Koniec człowieczeństwa, to prawdziwa intelektualna przygoda a także niezapomniane duchowe spotkanie z autorem Zaskoczonego Radością i Problemu cierpienia.

Szczegóły
Tytuł Koniec człowieczeństwa
Autor: Lewis C.S.
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Esprit
Rok wydania: 2013
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Koniec człowieczeństwa w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Koniec człowieczeństwa PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • poltom

    Narnia to tylko jedna z wisienek w torcie jaki zostawił C.S.L. Jak ktoś tylko ma czas i ochotę na odrobine wysiłku intelektualnego niech sięgnie również po inne książki tego autora, a nie będzie zawiedziony i doceni jak nie jest prosto coś mądrego napisać, żeby później inni mogli z olbrzymią przyjemnością "zmęczyć się" przy czytaniu.

  • Ewa Buzała

    C.S. Lewis to jeden z moich ulubionych autorów. Wielu kojarzy go z fantastycznego cyklu pod tytułem "Opowieści z Narnii", ale niewielu zdaje sobie sprawę, że był on także filozofem i teologiem. Pisarz ten żył w XX wieku, wieku wszechogarniającej wojny i niepokoju - ciężko znaleźć w historii czas, w którym mniej przejmowano by się zasadami moralnymi. Podczas gdy wielu bezwzględnych dyktatorów i natchnionych duchem dekadentyzmu myślicieli odrzucało moralność absolutną, Lewis stanął w jej obronie. "Koniec człowieczeństwa" to idealna apologia pierwotnych a także podstawowych reguł etyki, czy również nadzwyczajnej godności człowieka. Twórca konsekwentnie przeciwstawia się idei nadczłowieka Nietzschego, dowodzi jej niesłuszności a także przedstawia długofalowe konsekwencje błądzenia ludzkości w poszukiwaniu istoty człowieczeństwa, które powinno być głęboko zakorzenione w niemal moralnym, którego odwiecznym spoiwem jest miłość Stwórcy i bliźniego. Serdecznie zalecam tę książkę wszystkim tym, którzy zastanawiają się ponad źródłem ludzkiej moralności albo pojęciami niezła i zła, zwłaszcza w kontekście strasznych wydarzeń, jakie miały miejsce w XX stuleciu. Jest to obowiązkowa pozycja zarówno dla osób wierzących, jak i niewierzących, którzy lubią zastanawiać się ponad rzeczywistością, w której żyjemy.

  • shczooreczek

    Koniec człowieczeństwa, to zestaw trzech esejów, wcześniej głoszonych przez autora w King’s College w Newcastle. Stanowiły one wtedy ciąg wykładów, a dzisiaj uznawane są za jedne z najistotniejszych tekstów Lewisa.Przedmiotem rozważań autora jest kwestia etyki, a także zmiany cywilizacyjne zmierzające w niepokojącym kierunku. Mimo że wykłady głoszone były w roku 1943, stale pozostają aktualne. O ich ważkości dla refleksji współczesnego człowieka, zaświadczają kolejne wydania na całym świecie, mające unaocznić od jak dawna borykamy się z podobnymi kwestiami, stale nie dochodząc do wniosków, które będą miały moc zmienienia świata.Lewis zastanawia się dokąd zmierza ludzkość, która już dawno zdecydowała się na odrzucenie tradycyjnych wartości, trzeba dodać: wartości sięgających tysiące lat wstecz, które prócz pełnionej funkcji moralnych drogowskazów, stanowią także żywe świadectwo spuścizny przodków.

  • Isadora

    Jestem oczarowana prozą Lewisa. Tu każde słowo, każda myśl zapada głęboko w pamięć, wwierca się w umysł, jest punktem wyjścia dla niezliczonych refleksji. Nikt do tej pory tak dobitnie, błyskotliwie, a zarazem klarownie nie przeanalizował mechanizmów dehumanizacji, nie ujął własnych spostrzeżeń na temat ludzkiej natury, zagrożeń i wyzwań, przed jakimi stoi ludzkość tak wszechstronnie, przenikliwie, wizjonersko, nie nadał swoim wywodom takiej głębi, jak C.S. Lewis właśnie. Odwołując się do kulturowej spuścizny ludzkości, przytaczając liczne elementy myśli filozoficznej, systemów religijnych i koncepcji literackich wypracowanych przez człowieka na przestrzeni tysiącleci, jasno określa, na czym polega człowieczeństwo i przestrzega przed postępującą dehumanizacją, która dzisiaj przejawia się w szeroko rozpowszechnionym sposobie myślenia, dominujących ideologiach, a nawet we współczesnym ustawodawstwie. Warto poświęcić chwilę tej lekturze będącej błyskotliwą, krytyczną analizą naszych czasów, warto p