Klerycy. O życiu w polskich seminariach okładka

Średnia Ocena:


Klerycy. O życiu w polskich seminariach

Cała prawda o życiu w polskim seminarium.Dla części kleryków pójście do seminarium było najlepszą decyzją w życiu, dla innych – początkiem dramatu. Są tacy, którzy uznają sens narzuconych zasad, i tacy, którzy nie wytrzymują izolacji i kontroli przełożonych. Dla jednych celibat to wartość, dla drugich – źródło hipokryzji w Kościele. Autor bestsellerowych reportaży, który od dekady pisze o różnorakich obliczach polskiego Kościoła, wszedł do środowiska polskich kleryków. Odbywa przełomowe rozmowy z byłymi, obecnymi i przyszłymi księżmi. Jego rozmówcy mówią całą prawdę o codzienności za murami seminariów, choć niełatwo im było opowiadać o sprawach intymnych i bolesnych. Nie unikają tematów trudnych, jak: molestowanie, polityka, homoseksualizm, skandale obyczajowe. Czy warto poświęcić miłość? Czy kleryk rezygnuje ze wszystkich przyjemności? Jak przyszli księża radzą sobie z mrocznymi stronami Kościoła? Czy to właśnie w seminariach rodzą się patologie związane z tą instytucją? Kto odpowiada za spadek powołań i liczne odejścia z kapłaństwa? Czego tak naprawdę uczą polskie seminaria? Czy dla niektórych są metodą na zrobienie kariery? Jak wygląda świat, którego jesteśmy blisko, ale kompletnie go nie znamy? Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Szczegóły
Tytuł Klerycy. O życiu w polskich seminariach
Autor: Sepioło Mariusz
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Rok wydania: 2021
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Klerycy. O życiu w polskich seminariach w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Klerycy. O życiu w polskich seminariach PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Kuba Welcer

    Bardzo zainteresował mnie ten temat, ponieważ już trochę o Kościele poczytałam w Sodomie, gdzie dowiedziałam się o tajemnicach i skandalach w Watykanie, a teraz czas przyszedł na Polskę. Szczególnie seminaria wydały mi się intrygujące, ponieważ chodząc 6 lat do szkoły katolickiej wielu kleryków poznałam. I do tej pory, ku mojemu zdziwieniu, tylko jeden z nich dalej jest księdzem. Mariusz Sepioło wprowadza nas w świat życia w polskich seminariach poprzez rozmowy z ludźmi, którzy doświadczyli ich na swojej skórze. Dowiadujemy się o tej rzeczywistości seminaryjnej z ust zarówno aktualnych księży, jak i tych którzy od kapłaństwa odeszli, a wreszcie od samych byłych kleryków. Poruszane są kwestie takie jak samotność, trudności w przystosowaniu się do życia poza domem, do wszechobecnej hierarchii, kontroli i nieustępliwych harmonogramów dnia, lecz też celibat, kobiety czy alkohol - dużo bardzo ważnych dziedzin życia kleryków. Jest to bardzo dobry, obiektywny reportaż. Twórca mimo cytowania skrajnie subiektywnych opinii, doświadczeń, dzięki zestawieniu ich w kontraście do siebie jedna po drugiej osiągnął bardzo wskazaną w takich drażliwych tematach równowagę. Początkowo zaskoczyła mnie forma, dosłownego cytowania elementów rozmów, gdyż myślałam, że będzie w tej książce pdf więcej autora, lecz tak nie było i sądzę to za wartość dodaną tej książki. Był prawdopodobnie tylko jeden moment, kiedy twórca omawiał własne doświadczenie, a poza tym dokonał parę razy trafnych podsumowań, z użyciem wielu statystyk i danych. Oczywiście niektóre z treści w tej książce pdf są zaskakujące, kontrowersyjne - nie powiem, że przeraziłam się stanem duchowieństwa w Polsce drastycznie bardziej, lecz pewne objawy pazerności, obłudy i dwulicowości, tak wprost opowiedziane wstrząsnęły mną. Jednak to co najbardziej mnie poruszyło to ta wszechobecna bezsilność. Ponieważ świadkami tych okropieństw są Ci, którzy są już głęboko w tym systemie. Niestety te same osoby, kiedy już głęboko w nim są, stają się całkowicie zależne od niego i niewiele mogą zrobić, uderzają głową w mur. Bardzo spodobała mi się myśl jednego z rozmówców autora, że księża w Polsce nie mają za bardzo pojęcia o wartości pieniądza, o zwyczajnym życiu - wchodzą do seminarium zaraz po maturze, bez studiów, nierzadko bez wcześniej podjętej jakiejkolwiek pracy, nie żyją w “normalnym” świecie w własnej dojrzałej dorosłości - jak tacy ludzie mają później odnosić się z empatią do własnych parafian, penitentów? Jeśli choć trochę interesuje Was ten temat to na pewno nie pożałujecie tej lektury!

  • Książka.w.pigułce

    Miałam spore obawy o to, iż ta książka ebook będzie jazdą po bandzie, jazdą bez trzymanki i stałym utyskiwaniem na zepsuty kościół. Dlaczego? Dlatego, że tak ostatnimi czasy społeczeństwo widzi Kościół, takich przekazów nie szczędzą nam ogólnodostępne media. Kościół zły, Kościół zepsuty, księża to pedofile, a struktura Kościoła jest skostniała i nieadekwatna do obecnych czasów i realiów. Ksiądz Tischner doskonale by tutaj nadał się z przytaczaną góralską teorią poznania, która mówi, że są trzy prawdy: "świento prawda, tys prawda i g*wno prawda". A co powiedziałby na temat życia w polskich seminariach? Tego już sie nigdy nie dowiemy; możemy natomiast sprawdzić, co na przedstawiony wyżej temat, a jeszcze wyżej przytoczone stereotypy ma do przedstawienia twórca reportaży dotychczas dotyczących całkiem innej dziedziny życia. Mariusz Sepioło wędruje po polskich seminariach, gdzie usiłuje ustalić a także skrystalizować wizję życia w tychże zakątkach będących przedsionkiem pełnoprawnego życia w hierarchia kościelnej jako duszpasterz. Jak wygląda codzienność w seminarium? Jak wygląda organizacja zajęć? Czy klerycy mają "wychodne"? Jakie normy, obyczaje przystoją, a co może prowadzić do wydalenia z obranej ścieżki z dnia na dzień? Olbrzymim plusem tego reportażu jest przekrój osób, jakie zostały dopuszczone do głosu: zarówno obecni klerycy i księża, jak i ci, którzy porzucili życie kościelne już na etapie studiów czy dopiero po święceniach prezbiterialnych. Reportaż przekrojowo porusza każdą kwestię, jaka nasuwa się podczas rozważań na temat życia w seminarium, poczynając od motywacji, która kieruje młodymi facetami na drodze do kapłaństwa po chwile słabości, kryzysy wiary, poczucie osamotnienia, układy, rozpasanie, krycie skandali, znajomości, obłudę, kłamstwo, a w efekcie rezygnację z obranej ścieżki. Struktura Kościoła przedstawiona od środka, która sugeruje, na jakim etapie wszystko zamiast piąć się ku górze, zaczyna toczyć się po równo pochyłej, ku bolesnemu albo wręcz wyzwalającemu upadkowi. Z nie lada zainteresowanie sięgnęłam po tę pozycję, bo interesują mnie równolegle światy, które istnieją wokół mnie, a o których ja - zwykły człowiek nie mam bladego pojęcia - w końcu mogę wyobrazić sobie życie seminaryjne za furtą, jego cienie i blaski, tę mroczną i tę cieplejszą stronę. Reportaż nie zmienia w dużym stopniu mojego stosunku do Kościoła, pozwala jednak nieco innym okiem i z większą dozą zrozumienia i docenienia spojrzeć na tych niezłych ludzi, których miałam okazję spotkać na własnej drodze, ponieważ jak wnioskuję po lekturze, jest ich jak na lekarstwo.

  • czytunia

    Lubicie literaturę faktu, która pozwala Wam poznać miejsca, o których zazwyczaj nie wiemy zbyt wiele? Ja bardzo 👍 W książce pdf "Klerycy" przyjrzymy się życiu w polskich seminariach. Twórca pokaże nam codzienność przyszłych księży, ich rutynę, obawy, naukę, rozrywki, lecz również grzechy. Mariusz Sepioło porozmawiał zarówno z osobami, które stale są związane z kościołem, jak i tymi, które z tą instytucją nierzadko nie mają już nic wspólnego, czyli byłymi księżmi i klerykami. Szczerze mówiąc myślałam i trochę się nastawiałam, że to będzie kontrowersyjna lektura, pełna wywlekania tego, co w strukturach kościelnych jest złe. Tymczasem twórca postanowił przedstawić codzienne życie kleryków, także od tej pozytywnej strony. Czuć tutaj autentyczną chęć zrozumienia tych specyficznych warunków i motywacji a także otwartość na wysłuchanie historii księży i kleryków. Obawiałam się nawet, że pewne niewygodne tematy zostaną tu przemilczane, lecz nie - ostatnie epizody rozprawiają się z najcięższymi grzechami Kościoła i wówczas już nie ma taryfy ulgowej. Przytaczanie konkretnych wypowiedzi rozmówców sprawiało, że lekturę czytało się z zaciekawieniem. Nie ukrywam jednak, że najbardziej zainteresowały mnie kwestie związane z celibatem a także właśnie ukrywane grzechy i kontrowersje. Podobała mi się struktura książki i podzielenie jej na epizody tematyczne, odnoszące się do życia w seminarium. Jeśli ciekawi Was co losy się za zamkniętymi murami i dlaczego tak wielu kleryków rezygnuje w trakcie a chętnych z roku na rok jest coraz mniej to sięgnijcie po ten reportaż 👍

  • KrzysztofJ

    Wypowiedzi kleryków, byłych kleryków a także byłych i obecnych księży. Każda zbiorowość, w pewnym stopniu odizolowana od głównego nurtu życia społecznego kieruje się swoistymi regułami, niezależnie od tego czy są one podyktowane względami religijnymi, ideowymi czy po prostu prawnymi (więzienie, wojsko, wspólnoty religijne, sekty czy właśnie seminaria). Oczywiście wrzucenie tak różnorodnych środowisk do jednego worka może wydawać się przesadne, lecz chodzi o pewną hierarchiczność i strukturę takich zbiorowości. Kilka osób wypowiadających się w tej książce pdf zresztą nie unika porównań seminarium z więzieniem czy wojskiem. Niektórzy podporządkowują się tym zasadom i odnajdują własną drogę życiową, czy również powołanie bez szkody, a nawet z pożytkiem dla rozwoju własnej osobowości. Dla innych takie doświadczenia bywają trwale niszczące. Zwierzenia bohaterów wywiadów autora pozwalają przynajmniej w części zrozumieć jaki wpływ na obecny wizerunek i kondycję kościoła katolickiego w Polsce ma kształcenie kleryków w seminariach. Dobór rozmówców zarówno spośród rozczarowanych, jak i tych akceptujących styl życia w seminariach duchownych pozwala zachować pewien obiektywizm w ocenie tematu.

  • anonymous

    Odpowiada rzeczywiscie aktuelnej sytuacji ? Jezeli tak to cos trzeba zmienic.

  • Krystyna Książek

    Bardzo ciekawie napisana , oparta na autentycznych faktach.

  • w26rysiek

    Nieźle się czyta, polecam.

  • marzena

    Zadowolona z zakupami