Czytaj więcej:
Janczarzy Berlinga. 1. Armia Wojska Polskiego 1943-1945 okładka

Średnia Ocena:Janczarzy Berlinga. 1. Armia Wojska Polskiego 1943-1945

W czasie PRL była propagandowym symbolem „przyjaźni i braterstwa broni ze Związkiem Radzieckim”. W III Rzeczypospolitej nieustanna się tym, za co większość Polaków sądziła ją od początku: jednostką sowieckich janczarów, którzy osadzili w Polsce namiestników Stalina.Armia Berlinga była zbieraniną jakich mało: tworzyli ją komunistyczni renegaci, którzy opanowali jej aparat polityczny, sowieccy oficerowie, którzy mieli dopilnować, aby nie wymknęła się ona z ręki Stalina, lecz i przedwojenni polscy wojskowi, którym marzyła się kariera legionistów Piłsudskiego. Najliczniejszą grupę stanowiły jednak żołnierskie masy –zarówno ci, którzy „nie zdążyli do Andersa” i chcieli uciec z „nieludzkiej ziemi”, jak i wcieleni z poboru na ziemiach Rzeczypospolitej, w tym nawet oficerowie AK.Tadeusz Kisielewski szczegółowo kreśli tło powstania armii Berlinga, ukazuje panujące w niej stosunki, prowadzi czytelnika przez krwawe pola jej bitew. Opowiada, co jej żołnierze robili w Katyniu i jak znaleźli się w pobliżu Monte Cassino, a także omawia ostatnią szarżę polskiej kawalerii.Autor skorzystał z wielkiej liczby źródeł, nierzadko wręcz unikatowych, jak też wspomnień byłych kościuszkowców, opublikowanych tak dawno, że już niemalże zapomnianych. Dodatkowym walorem książki są liczne fotografie i dokumenty, niejednokrotnie publikowane po raz pierwszy.

Szczegóły
Tytuł Janczarzy Berlinga. 1. Armia Wojska Polskiego 1943-1945
Autor: Kisielewski Tadeusz
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Rok wydania: 2014

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Janczarzy Berlinga. 1. Armia Wojska Polskiego 1943-1945 pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Janczarzy Berlinga. 1. Armia Wojska Polskiego 1943-1945 Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Janczarzy Berlinga. 1. Armia Wojska Polskiego 1943-1945 PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • Kazimierz Rygiel

    Tadeusz A. Kisielewski „Janczarzy Berlinga. 1. Armia Wojska Polskiego 1943-1945” Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2014Jest to ciekawa monografia (ale z licznymi, interesującymi komentarzami i refleksjami historycznymi) dziejów tej polskiej formacji wojskowej, która walczyła z Niemcami u boku i pod zwierzchnictwem armii ZSRR. Twórca szczegółowo przedstawia genezę jej powstania, kreśli sylwetkę generała Zygmunta Berlinga - karierowicza, lecz bynajmniej nie komunisty. Otoczonego, a z czasem osaczonego, przez niedorżniętych przez Stalina nielicznych przedwojennych KPP-owców, skupionych w Centralnym Biurze Komunistów Polski i wokół Wandy Wasilewskiej. Twórca wszystkich skrupulatnie wymienia a także omawia ich losy, nierzadko wiodące od pracy w sowieckim łagrze do ministerialnych karier w PRL. Faktycznymi bohaterami książki są jednak zwykli żołnierze, którzy najczęściej tylko dlatego trafili do wojska ppłk. (w 1943 r.) Zygmunta Berlinga, bo nie zdążyli, lub im nie pozwolono dotrzeć do armii gen. Władysława Andersa. Tadeusz A. Kisielewski przedstawia cały szlak bojowy 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, 1. Polskiego Korpusu i wreszcie 1. Armii Wojska Polskiego. Omawia wszystkie ważniejsze bitwy, odrzucając precz tło propagandowe wokół nich wytworzone w czasach PRL (może za wyjątkiem lat 80-tych ub. wieku, gdy już prawda o walce pod Lenino zaczynała nieśmiało pojawiać się w oficjalnych publikacjach). Nie stroni przy tym od kwestii dotychczas najchętniej przemilczanych przez historyków - przypadków dezercji na stronę niemiecką a także molestowania seksualnego żołnierek - platerówek przez przełożonych. Ponadto twórca wymienia wszystkie jednostki wojskowe tworzące opisywaną formację, ich stany liczebne, poniesione straty w bojach - co już książce pdf nadaje charakter także naukowy (potwierdzają go też staranne cytaty i przypisy). Reasumując, jest to książka ebook „jak znalazł” dla fanów historii chcących pogłębić wiedzę nt. żołnierzy w polskich mundurach, którzy w 1944 r. przyszli do Polski ze wschodu - skąd się wzięli, kto nimi dowodził, jak walczyli, a także jakie były ich powojenne losy. Przyjemnej lektury.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!