Upload dokumentów - promocja książek - darmowy hosting pdf - czytaj fragmenty
Nielubiana przez lud królowa Maria Antonina i najdroższy naszyjnik świata. Oto jedna z najbardziej zagadkowych afer w historii, która nigdy nie została wyjaśniona i pośrednio przyczyniła się do wybuchu Rewolucji Francuskiej. Gdy kardynał Rohan usłyszał od rzekomej powiernicy Marii Antoniny, że królowa chce potajemnie kupić najdroższy naszyjnik świata, postanowił go dla niej zamówić. Jubilerskie dzieło przekraczało granice fantazji – 650 diamentów ważyło tyle, że nosząca je osoba z trudem mogłaby wstać. Za równowartość naszyjnika można by kupić 609 pierścionków zaręczynowych księżnej Kate (a wcześniej Diany), 54 wyspy takie jak ta, którą kupił sobie Johnny Depp, 200 prywatnych koncertów Madonny lub nad pół miliona flakonów perfum Chanel N°5. Kardynał liczył na nagrodę za pomoc w transakcji… aż do momentu, gdy okazało się, że królowa o niczym nie wie, a bajeczny naszyjnik rozpłynął się w powietrzu. Na zawsze. Czy Maria Antonina, która z oburzeniem zaprzeczała oskarżeniom, naprawdę nie miała nic wspólnego z intrygą? Czy to kardynał uknuł plan, aby spłacić długi? Jaką rolę odegrała zagadkowa hrabina La Motte-Valois? Była tylko graczem, a może to ona rozdawała karty w tej rozgrywce? "Jak zrujnować królową" to fascynująca opowiadanie pełna dworskich intryg, niewyobrażalnego przepychu, spektakularnych ucieczek i uprowadzeń. Jonathan Beckman udowadnia, że czasem prawda bywa ciekawsza od najbarwniejszej fikcji.
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | Jak zrujnować królową. Maria Antonina, skradzione diamenty i skandal, który zachwiał tronem Francji |
Autor: | Beckman Jonathan |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Społeczny Instytut Wydawniczy Znak |
Rok wydania: | 2017 |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
PDF Upload - Zapytania o Książki - Dokumenty © 2018 - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Recenzje
Większość historycznych opracowań o dziejach Francji "aferę naszyjnikową" wspomina ( albo nawet i nie) jako marginalny epizod, który przyczynił się do upadku autorytetu monarchii i pośrednio do rewolucji. Z tego powodu właściwie nie bardzo jest skąd dowiedzieć się czegoś więcej o tej intrydze. Dlatego również wszyscy zainteresowani nie tylko historią samej Francji, lecz również i dworskich sfer, powinni sięgnąć po książkę Jonatana Beckmana. Twórca z niezwykłą szczegółowością omawia całą historię intrygi, charakteryzuje wszystkich jej bohaterów, kreśląc ich biografie i pieczołowicie rozpatruje wszystkie wydarzenia, które doprowadziły do tego, że książę kardynał de Rohan nabył wart nad półtora miliona liwrów diamentowy naszyjnik w imieniu, jak sądził, królowej Marii Antoniny. Z jednej strony mamy aspirującą do dworskich kręgów żebraczkę, sierotę ( rzekomo potomkinię Walezjuszów), z drugiej marzącego o najwyższych zaszczytach i przychylności królewskiej kardynała. A wokół rzeszę ludzi zaangażowanych w intrygę ( chociaż o tym nie wiedzącą), jak jubilerzy - twórcy naszyjnika czy damy dworu. I oczywiście monarchów. Najbardziej przychylnie potraktowanych przez autora, ponieważ nie zainteresowanych żadnymi dworskimi aferami. Aż dziwne, że oboje koniec końców trafili na szafot. Dzieje pozostałych twórca również nam kreśli z podobnym pietyzmem, nie kryjąc swoich ocen. Książka ebook absolutnie nie pozostawia żadnych niedomówień, ustala role, jakie odegrał każdy z bohaterów intrygi, oczyszczając z wszelkich podejrzeń Burbonów. Mimo, że jest to pewnego rodzaju monografia historyczna, czyta się ją jak nieźle napisany kryminał. Jest to również opowieść psychologiczna o ludzkich słabościach i pragnieniach, które tak potrafią oszukać rozum, że człowiek postępuje w zupełnie niekonwencjonalny i szalony sposób. Zalecam lekturę zarówno fanom monografii naukowych profesora Jana Baszkiewicza, jak i fanom ebooków Stendahla czy Balzaca a także wielbicielom filmów w stylu "Niebezpieczne związki".
XVIII-wieczna Francja, Maria Antonina i zaginiony naszyjnik. Afera, która wstrząsnęła opinią publiczną, dla wielu była obnażeniem królewskiej rozrzutności i dworskich intryg. Bajecznie drogie brylanty rozpłynęły się w powietrzu, królowa żyła w cieniu podejrzeń, a rewolucja francuska czaiła się za rogiem. Jedna z najbardziej zagadkowych spraw nowożytnej historii Francji, gdzie główną rolę odegrał kardynał, hrabina i zrujnowani jubilerzy. Wszystko w cieniu Wersalu i u boku Marii Antoniny. „Jak zrujnować królową” to książka, która w barwny sposób przedstawia słynną aferę naszyjnikową. Począwszy od przedstawienia bohaterów, nakreślenia ówczesnej sytuacji politycznej, po prawdopodobny przebieg wydarzeń. Twórca odwołuje się do wspomnień, listów, pamiętników i innych źródeł. Ciężko jest jednoznacznie wskazać winnych albo uniewinnić niektóre osoby. Kto tak naprawdę był ofiarą, a kto pociągał za sznurki? Czy to było dzieło jedynie hrabiny de la Motte, czy również miała wyżej postawionego wspólnika? Czy kardynał był kozłem ofiarnym, czy tylko udawał naiwniaka?
"Jak zrujnować królową" to pozycja, która bardzo dokładnie i jednocześnie rzetelnie omawia temat afery naszyjnikowej. Było to znane oszustwo dokonane u schyłku XVIII wieku we Francji i było wymierzone w Marię Antoninę. Twórca przedstawia nam dzieje niesamowitego naszyjnika, przedziera się przez gąszcz kłamstw i intryg, bada przyczyny, jakie doprowadziły do tej sytuacji i wszystko to omawia na przeszło czterystu stronach. Bibliografia na końcu książki jest imponująca i potwierdza ogrom pracy, jaki Jonathan Beckam włożył w jej napisanie. Jednak afera, to nie jedyne o czym jest książka. Omawia ona też dzieje bohaterów, którzy w różnoraki sposób byli związani z tą sprawą. Oczywiście dużo dowiemy się o samej Marii Antoninie, o tajemnicach dworskiego życia a także o ludziach, którzy żyli pragnieniem, żeby tego życia zaznać. Pragnienie to nierzadko nadawało cel ich życiu. I tak kardynał Rohan starał się o względy królowej tak bardzo, że dał się złapać w sidła intrygi, którą uknuła hrabina La Motte-Valois. Jak dla mnie, książka ebook chwilami była dość niełatwa w odbiorze, choćby poprzez dużą ilość postaci przewijających się na jej stronach. Najciekawsze były dla mnie epizody poświęcone samej Marii Antoninie: "Rozwinęła w sobie instynktowną skrytość - dokumenty starannie zamykała w sekreterze - gdyż peszyły ją szczegółowe informacje, jakie zdawała się posiadać jej matka. Zakładała, że Francuzi także ją szpiegują, co jedynie pogłębiało jej poczucie wyobcowania. Wersal należał do tych miejsc, gdzie za każdymi drzwiami stał człowiek z przyciśniętym do nich uchem (..)." Książka ebook z pewnością zadowoli fanów historii, lecz i osoby które gustują w kryminałach, bo "Jak zrujnować królową" to jedno duże śledztwo, które zmierza do odkrycia prawdy.
Bardzo rzetelnie i dokładnie opowiedziana historia jednej z większych afer, która dotyczyła Marii Antoniny. Bogate tło historyczne, wiarygodnie przedstawieni bohaterowie skandalu a także liczne odnośniki do tekstów źródłowych. Twórca wykonał gigantyczną pracę, żeby szczegółowo opowiedzieć nam nie tylko samą aferę naszyjnikową, lecz też historię osób wplątanych w sprawę (dokładnie wiemy, co działo się z każdym zarówno przed, jak i po wybuchu skandalu). Zalecam wszystkim fanom historii.
Książka ebook przedstawia przebieg afery naszyjnikowej, która mocno zachwiała pozycją Marii Antoniny. Historia jednak zaczyna się znacznie wcześniej. Twórca bada genezę i przyczyny, jakie doprowadziły do całej sytuacji. Poznajemy pomiędzy innymi postać Jeanne i kardynała Rohana- ważne osoby dramatu – a także prawdopodobne motywy ich działania. Książka ebook jest napisana bardzo przystępnie, miło się czyta. Doskonała pozycja dla fanów historii, teorii spiskowych czy po prostu kryminałów, ponieważ okazuje się, że najlepsze historie pisze życie. POLECAM!
Jest to zupełnie inne spojrzenie na historię znanego naszyjnika. Ten sam temat został bowiem podjęty przez Aleksandra Dumasa w powieści „Naszyjnik królowej”, tutaj natomiast mamy literaturę faktu / literaturę historyczną. Dosyć nieźle poznajemy większość bohaterów, w tym zarówno królową, jak i jej powiernicę, mamy całe mnóstwo tekstów źródłowych i przypisów, a także obszerną bibliografię, która osobom zainteresowanym tematem, pozwoli go zgłębić z różnorakich perspektyw. Cała opowiadanie o naszyjniku jest jednak snuta w tak zgrabny sposób i tak nienarzucającym się językiem, że nie czujemy tego, że mamy do czynienia z szeroko pojętą literaturą popularnonaukową. W miarę jak czytamy kolejne rozdziały, jesteśmy świadkami wielu intryg, kłamstw, manipulacji i niedopowiedzeń. Widzimy, jak bardzo człowiek może być perfidny i jak błahych potrzebuje pobudek, aby zrujnować komuś życie. Jesteśmy cichymi obserwatorami życia na królewskim dworze, podglądamy relacje króla i królowej, ich dzieci i całej świty. Widzimy, jak reagują na oszczerstwa pod ich adresem, a także, jak radzą sobie z nawarstwiającymi się problemami. I to, co najbardziej wartościowe: poznajemy realia tamtych czasów: w Polsce mamy oświecenie, panuje Stanisław August Poniatowski, który rozwija kulturę i naukę, lecz zupełnie nie radzi sobie w kwestiach militarnych. W końcu dochodzi do trzech rozbiorów i Polska znika z map świata. A we Francji? Zalecam sprawdzić, „Jak zrujnować królową.” jest idealnym źródłem informacji na ten temat. Warto!
Fascynujaca-swietna książka! Intrygyujaca! zalecam
Po raz następny mamy przyjemność zagłębić się w niewyjaśnionej do dzisiaj tajemnicy – afery naszyjnikowej, która pogrzebała monarchię Francji i przyczyniła się do szturmu Bastylii i wybuchu rewolucji francuskiej. Jonathan Beckman raczy nas bardzo dogłębną analizą nie tyleż samej tej zagadki, choć soczysta historia najdroższego przekrętu tamtych czasów stale fascynuje. Dowiemy się tutaj dużo o tym jak wyglądało życie we Francji XVIII wieku, jak działał królewski dwór i jak doszło do zrywu społecznego, który przemienił historię całego kraju. Atutem książki jest doskonały, plastyczny język, którym posługuje się autor, aż niemalże słyszymy w głowie terkot kół powozów sunących po paryskich uliczkach. Zalecam tę pozycję koneserom tematu – Beckman trzyma tutaj wysoki poziom, godny własnych poprzedników, choćby Stefana Zweiga, autora najlepszej moim zdaniem biografii Marii Antoniny.
Koniec „ancien regime” czyli starych czasów dynastii Walezjuszó i Burbonów. Rewolucja Francuska to już kwestia bliskiej przyszłości. Ludwik XVI, zwany Ludwikiem Ostatnim i jego, według ówczesnych kryteriów, cudowna małżonka – Maria Antonina Habsburg albo jak kto woli - Maria Antonia Josefa Johanna von Österreich - są, jak to w takich znamienitych rodach bywa, małżeństwem dynastycznym, w którym to miłość, albo choćby wzajemna sympatia i szacunek, są uznawane za zbędne. Liczy się tylko dobro państwa i dynastii, bo traktaty łatwiej jest złamać, jeśli nie idą za nimi węzły krwi. Lecz takie związki pozostawiają całkiem spore pole do manewru w życiu osobistym władców. Dzięki temu pojawiają się królewskie faworyty, kochankowie królowych (albo i odwrotne konfiguracje, w zależności od preferencji seksualnych niektórych władców). Francja ostatniego Burbona jest krajem w bardzo niełatwej sytuacji gospodarczej. Utrzymywanie licznych armii, stojących na straży francuskich interesów poza jej granicami, sfora arystokracji, oczekującej sowitych apanaży a także klęski żywiołowe nie najlepiej wpływają na nastroje.. Jedna ze zubożałych potomkiń dynastii Walezjuszy – niejaka Jeanne de Saint –Remy postanawia „odzyskać utracone dobra", których rzekomo jej rodzina została pozbawiona. Osób, które podawały się za członków wspaniałych rodów było we Francji, według ówczesnych badaczy „raptem” …75% Hochsztaplerzy, oszuści, szpiedzy a także faktyczni arystokraci, których majątki rozpłynęły się w grach hazardowych, nietrafnych inwestycjach czy życiu na stopie znacznie przewyższającej zyski stanowili plagę tamtego okresu. A i naiwni, bogaci albo w miarę bogaci, ale przesadnie zachłanni przedstawiciele faktycznej arystokracji byli źródłem zysków takich „szemranych" indywiduów. Historia opowiedziana w tej książce pdf dotyczy skandalu, który traktowany jak jako jeden z tych, który wpłynął na upadek Królestwa Francji i będąc kroplą przepełniającą czarę, doprowadził do wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Książkę czyta się niemal tak nieźle jak dotyczącą tego samego wydarzenia opowieść Aleksandra Dumasa „Naszyjnik królowej”. Różnica polega na tym, że Dumas spisał powieść, a Jonathan Beckman – pozycję będącą literaturą faktu opartą na solidnych badaniach źródłowych. Nie opiszę Wam szczegółowo jak przebiegała akcja, kto był w nią zaangażowany ani jak się skończyła. Podam tylko kilka detali dotyczących samego naszyjnika. Składał się z 650 diamentów, których obecna wartość szacowana jest przez Autora jako równowartość wyspy, którą kupił Johnny Deep i jeszcze miałby na kolejne... 53 takie same wyspy. Rodzina kardynała de Rohan, głównego „jelenia” w tej aferze dług względem rodziny jubilera skoczyła spłacać pod koniec XIX wieku. http://niestatystycznypolak.blogspot.com