Gryf okładka

Średnia Ocena:


Gryf

Pałacyk Michla, Żytnia, Wola Bronią się Chłopcy, spod Parasola a…. dowodzi nimi Janusz Brochwicz-Lewiński ps. „Gryf”. Kim jest ten człowiek, który stał się legendą już za młodu? Narodził się w 1920 r. w Wołkowysku niedaleko Grodna, od dzidziusia wyróżniał go talent przywódczy, a wojskowość miał we krwi dlatego wstąpił do szkoły podchorążych zaraz po maturze. W 1939 r. w wieku 19 lat aresztowany przez bolszewików, otrzymał wyrok śmierci. Był partyzantem „Zapory”, a do szkolenia żołnierzy z „Parasola” powołał go „Nil”. Trudno ranny podczas bitew na Woli trafił do obozu jenieckiego w Murnau gdzie poznał Rotmistrza Witolda Pileckiego. Z polecenia Gen. Tadeusza Bora – Komorowskiego trafił do I Samodzielnej Brygady Spadochronowej, tak odnalazł się w wojsku w Wielkiej Brytanii. Jego historia powojenna jest równie barwna. Po wstąpieniu do armii brytyjskiej, był w gwardii przybocznej rodziny królewskiej Elżbiety II, a następnie jako oficer wywiadu brytyjskiego i Armii Renu brał udział w operacjach m.in. na terenie Niemiec i Palestyny. W wieku 82 lat, w 2002 r. wrócił do Polski. I stale aktywnie działa, w latach 2009–2014 był członkiem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, a w 2014 zasiadł w Komitecie Honorowym Fundacji „Łączka”. Prezydent Lech Kaczyński awansował go do stopnia generała brygady, a Prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Dużym Orderu Odrodzenia Polski. Honorowy obywatel m. st. Warszawy, laureat Nagrody IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”. Odznaczeń za zasługi otrzymał wiele, z różnorakich stron. Jednak jedno „odznaczenie” jest wyjątkowe, które jak mówi ocaliło mu życie – obrazek Jezusa Miłosiernego, otrzymany od Matki przy pożegnaniu w 1939 r. Nie ma wątpliwości, że życie zawdzięcza Bożej Opatrzności. Ta książka ebook to historia w której pojawiają się wyjątkowe osobistości, nazwiska i wydarzenia. To życiorys, który ciężko zamknąć między okładki książki, to zdarzenia, które stworzyły dzisiejszą historię Polski i świata.

Szczegóły
Tytuł Gryf
Autor: Wróblewski Jarosław
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Fonda
Rok wydania: 2017
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Gryf w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Gryf PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Ósemkowy Klub Recenzenta

    Książka ebook o generale Januszu Brochwiczu-Lewińskim "Gryfie" zwraca uwagę czytelnika zaraz po wzięciu jej do rąk - ten znacznych rozmiarów tom wypełnia ogromna ilość materiałów dotyczących życia byłego powstańca warszawskiego. Liczne fotografie ukazują rodziców i dzieciństwo, lata nauki i działalności w organizacjach o charakterze patriotycznym, okres potyczki przeciw okupantom a także dzieje powojenne, aż po powrót do Polski. Całość wzbogacają kopie dokumentów, map, schematów struktur organizacyjnych, materiałów propagandowych, piosenek wykonywanych w tamtym czasie. Dzięki temu można poznać tło epoki, ducha młodego pokolenia, atmosferę czasów. Uwagę zwracają elementy poświęcone rodzinnym korzeniom Janusza Brochwicza, wiedzy, wartościom i zasadom wyniesionym z domu, tak kluczowych w procesie kształtowania charakteru młodego człowieka. Dostrzega się również różnorodność zainteresowań przyszłego oficera, zamiłowania literackie i sportowe wpływające na jego wszechstronny rozwój i otwarty umysł. Książkę Jarosława Wróblewskiego warto przeczytać, bo daje okazję do poznania realiów minionego wieku i wskazania młodemu pokoleniu właściwej postawy względem państwie ojczystego, gdy generacja wojenna odchodzi już z tego świata. ZJ źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com