Czytaj więcej:
Grabież Europy. Losy dzieł sztuki w Trzeciej Rzeszy i podczas II wojny światowej okładka

Średnia Ocena:Grabież Europy. Losy dzieł sztuki w Trzeciej Rzeszy i podczas II wojny światowej

Grabież Europy szczegółowo przedstawia dzieje najsłynniejszych dzieł sztuki zrabowanych przez Niemców w okresie drugiej wojny światowej, a także ich poszukiwanie na terenie Rzeszy przez pięćdziesiąt lat po zakończeniu wojny. Autorka z doskonałą znajomością rzeczy omawia organizację metodycznej grabieży we Francji, Polsce, Związku Radzieckim i Holandii, kulisy wojennego „rynku sztuki” i obrotu dziełami w skorumpowanej Trzeciej Rzeszy, lecz też grabieżcze i destrukcyjne instynkty po każdej ze stron uwikłanych w wojnę. Żywy język, bogactwo szczegółów i wyjątkowo ciekawe opowieści o losach poszczególnych arcydzieł, takich jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci, ołtarz Wita Stwosza czy Autoportret Dürera, sprawiają, że od książki wręcz ciężko się oderwać. Znakomite połączenie sensacji historycznej z bogato udokumentowaną pracą zawodowego muzealnika.Lynn H. Nicholas amerykańska pisarka urodzona w New London. Studiowała w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Działaczka ruchu na rzecz odzyskania skarbów kultury zagrabionych w okresie drugiej wojny światowej. Odznaczona Legią Honorową , laureatka nagrody Amicis Poloniae, przyznawanej za zasługi w rozwoju stosunków polsko-amerykańskich. Grabież Europy została przetłumaczona na osiem języków i sfilmowana.

Szczegóły
Tytuł Grabież Europy. Losy dzieł sztuki w Trzeciej Rzeszy i podczas II wojny światowej
Autor: Nicholas Lynn H.
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Rok wydania: 2014

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Grabież Europy. Losy dzieł sztuki w Trzeciej Rzeszy i podczas II wojny światowej pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Grabież Europy. Losy dzieł sztuki w Trzeciej Rzeszy i podczas II wojny światowej Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Grabież Europy. Losy dzieł sztuki w Trzeciej Rzeszy i podczas II wojny światowej PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • belmaan

  Jest to książka, która ma olbrzymią wartość nie tylko rozrywkową, lecz też naukową. Na każdej stronie widać doskonałą znajomość tematu, wnikliwe badania, po prostu dobre przygotowanie autorki do napisania tego typu książki. Książka ebook bardzo mnie zainteresowała mimo to, że temat nie jest mi bardzo bliski. Zalecam wszystkim.

 • glov00

  Według prof. Jana Pruszyńskiego szacunkowa wartość rynkowa dzieł sztuki zrabowanych przez Niemców i Rosjan w Polsce w latach 1939–1945 wynosi 30 mld dolarów. Ogółem, okupant niemiecki dokonał w okupowanej Polsce rabunku ok. 516 000 pojedynczych dzieł sztuki. Powojenne szacunki utraconych przez Polskę dzieł sztuki i wywiezionych przez okupanta niemieckiego (obejmujące tylko zestawy udokumentowane), wskazują na ubytek ok. 2,8 tys. obrazów słynnych europejskich szkół malarskich, 11 tys. obrazów autorstwa malarzy polskich, 1,4 tys. wartościowych rzeźb, 15 mln ebooków z różnorakich okresów, 75 tys. rękopisów, 22 tys. starodruków, 25 tys. map zabytkowych, 300 tys. grafik, 50 tys. rękopisów muzealnych, 26 tys. bibliotek szkolnych, 4,5 tys. bibliotek oświatowych i 1 tys. bibliotek naukowych (łączne straty bibliotek wyniosły ok. 22 000 000 woluminów), a także dużo innych nieudokumentowanych eksponatów i przedmiotów wartościowych (m.in. 5 tys. dzwonów kościelnych). Odzyskiwaniem zrabowanych obrazów, rzeźb i ksiąg zajmuje się zespół ds. rewindykacji dóbr kultury w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Corocznie udaje się mu odzyskać zaledwie trzy, cztery obiekty. Mimo starań zespołu a także zaangażowania polskich służb dyplomatycznych do Polski powrócił jedynie niewielki procent zrabowanych dzieł sztuki.

 • Elwira Kowalczyk

  Grabież Europy to bardzo interesująca książka ebook objaśniająca kulisy kradzieży dużych dzieł sztuki. W najwieższej książce pdf Lynn Nicholas zabierze nas w ciekawą podróż do kresu drugiej wojny światowej. Interesujący sposób przekazania kluczowych danych historycznych a także kulisy grabieży dzieł sztuki z państw europejskich. Bardzo niezła książka, którą czyta się z zaciekawieniem. Polecam!

 • Dorota Korczak

  Fascynująca książka ebook napisana z olbrzymią erudycją i dbałością nie tylko o samo przekazanie wiedzy, lecz również o przekazanie jej w sposób interesujący i zrozumiały dla odbiorcy. Idealna lektura zarówno dla znawców czy fanów historii i sztuki, jak i dla każdego, kto lubi dobre, mądre i wartościowe książki.

 • anetapzn

  Książka ebook w idealny i arcyciekawy sposób opowiada o losach dzieł sztuki w trzeciej Rzeszy i okupowanej Europie podczas trwania II wojny światowej. Autorka opowiada o kradzieżach na terenie całej Europy, w tym także bardzo wiele miejsca poświęca tym, które miały miejsce w Polsce. Co istotne, nie skupia się tylko na samej grabieży, a snuje opowiadanie daleko wykraczającą poza to wydarzenie. Dużo miejsca poświęca tłu historycznemu i wydarzeniom, które doprowadziły do złupienia konkretnych dzieł sztuki.Książka Lynn H. Nicholas napisana jest prostym językiem, zrozumiałym dla wszystkich. Nie jest to jednak tak nierzadko w tego typu przypadkach spotykana "sieczka" książkowa. Jest to pozycja idealnie skrojona, dopracowana pod każdym względem, także merytorycznym, poparta licznymi zdjęciami, cytatami, elementami wspomnień i dokumentów. Jest to pozycja, której nie powstydziłby się żaden historyk, a przy tym lektura, od której ciężko się oderwać.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!