Czytaj więcej:
Goci. Rzeczywistość i legenda okładka

Średnia Ocena:Goci. Rzeczywistość i legenda

Goci nawet na tle innych germańskich plemion byli ludem niezwykłym. Na przełomie starożytności i średniowiecza przemierzyli całą Europę: od swych pierwotnych siedzib w Skandynawii poprzez ziemie polskie i stepy Ukrainy, Bałkany, zahaczając o Azję Mniejszą dotarli do Galii i ostatecznie osiedli w Italii i Hiszpanii. Po latach wędrówek i ciągłych wojen stworzyli silne państwa, które razem z Frankami Chlodwiga decydowały o hegemonii w Europie. Upadli i wyginęli pod naciskiem Bizancjum a także nowopowstałej siły islamu. Jeszcze w XVI wieku ich obecność odnotowywano na Krymie. Jerzy Strzelczyk, wybitny mediewista, stworzył niepowtarzalną wizję historii Gotów, przedstawiając w sposób barwny i plastyczny jak z plemienia barbarzyńców stali się wspólnotą ratującą pozostałości cywilizacji rzymskiej. W legendzie termin „gocki” kojarzy się z mroczną i chaotyczną wizją świata – w rzeczywistości to dzięki Gotom, ich wysokiej kulturze artystycznej i intelektualnej a także wybitnym postaciom z ich kręgu, takim jak Boecjusz, Kasjodor czy Izydor z Sewilli, ówczesny świat nie pogrążył się w stanie całkowitej zapaści.

Szczegóły
Tytuł Goci. Rzeczywistość i legenda
Autor: Strzelczyk Jerzy
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Rok wydania: 2015

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Goci. Rzeczywistość i legenda pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Goci. Rzeczywistość i legenda Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Goci. Rzeczywistość i legenda PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • Katarzyna

    Bazą merytoryczną na jakiej twórca opiera treść książki w zakresie historii Gotów, jest dzieło pochodzące z VI wieku Getica, którego autorem jest gocki kronikarz Jordanes. Getica to kronika traktująca o dziejach i czynach Gotów. Jest to podstawowe źródło informacji o Gotach,, ich dziejach, czynach od początku istnienia do połowy VI wieku. Co prawda wcześniej istniało dzieło Kasjodora - Historia Gotów, w 12 księgach, lecz nie zachowało się ono do naszych czasów.Innymi źródłami na których opiera się twórca książki są przede wszystkim źródła i badania historyczne a także archeologiczne. Uzupełnieniem są źródła z etnologii, antropologii kultury, językoznawstwa.Autor bardzo ciekawie opisuje wszelki kwestie związane z Gotami. Mimo naukowego podejścia do tematu, oparcia na źródłach naukowych, czyni to w sposób wyjątkowo przystępny. Zawdzięczać to należy pasji z jaka historyk podchodzi do tematyki a także jego wyjątkowej erudycji.Historia Gotów opowiedziana przez Jerzego Strzelczyka jest niczym najciekawsza opowieść historyczna. Jednak jest ona tym cenniejsza, iz oparta na materiale naukowym, na faktach.Drobny minus daję tylko za nieodświeżenie źródłoznawstwa historycznego i archeologicznego. Przez trzy dekady, które minęły od powstania książki, poczyniono kilka badań, które warto byłoby ująć w treści książki.Mimo tego drobnego minusu, książka ebook jest doskonała. Goci. Rzeczywistość i legenda to klasyczna, ponadczasowa monografia.

  • Wkp

    Z czym Wam się kojarzą książki historyczne? Jeśli na samą myśl o tym gatunku przypomina Wam się szkoła, koszmarny nauczyciel tego przedmiotu i nuda dat i suchych faktów, to „Goci” z pewnością udowodnią Wam, że przeszłość może być fascynująca i wcale nie mniej wciągająca, niż klasyczne powieści.Goci. Germańskie plemię, które od starożytności do średniowiecza przemierzyło większość Starego Kontynentu, które pojawiło się w każdym zakątku Europy i zawitało także na naszych rodzimych, polskich ziemiach, ostatecznie przestało istnieć w XVI wieku. Nie mniej historia ludu, który wyruszył ze Skandynawii do dzisiaj pozostaje czymś fascynującym. Ich podróże, ich wojny, zdobywana coraz większa siła i coraz potężniejsze wpływy… Witajcie w świecie Gotów!Jerzy Strzelczyk podjął się zadania o tyle monumentalnego, co i ciężkiego. Przedstawić kilkanaście wieków (ile dokładnie, to już kwestia sporna od tego, którą wzmiankę uznać za tą początki Gotów określającą) w jednym tylko tomie, to nie lada wyczyn. I cóż, że „Goci: Rzeczywistość i legenda” liczy niemalże 600 stron. W końcu jak na blisko półtora tysiąca lat istnienia omawianego ludu to naprawdę niewiele. A jednak w tekście podpartym mapami i zdjęciami, udaje się autorowi w wyczerpujący, kompleksowy sposób opowiedzieć o całym zagadnieniu i zrobić to zarazem w sposób daleki od podręcznikowego.Jerzy Strzelczyk i owszem, pisze piórem znawcy, czuć w tekście jego profesjonalizm, lecz zarazem nie popada w akademicki ton. Wiele tu fascynacji i zaangażowania, jest również i przyswajalny styl. I ciekawostki, które dodają tylko uroku całości.Słowem podsumowania, „Goci” to naprawdę udana, szczegółowa książka, która urzeknie interesujących tematu, a tym, którzy sięgną po nią z innego powodu, tematem zaciekawi. Ładnie wydana, ładnie również wyglądająca na półce… Mówiąc wprost: polecam. A wydawnictwu Poznańskiemu składam podziękowania za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!