Etyczny wymiar jakościowych badań społecznych. Doświadczenia, dylematy, refleksje okładka

Średnia Ocena:


Etyczny wymiar jakościowych badań społecznych. Doświadczenia, dylematy, refleksje

Wraz z ukazaniem się tej pracy zbiorowej, etyka w prowadzeniu badań społecznych przestaje być jedynie epizodem w podręcznikach akademickich, a staje się przedmiotem żywej dyskusji, też wśród badaczy i badaczek na gruncie nauk społecznych. Z jakimi dylematami w własnych badaniach mierzą się badacze i badaczki w dziedzinach socjologii, psychologii, antropologii czy etnografii? W jaki sposób stawiają im czoła? Czy dostępne narzędzia postępowania etycznego w badaniach, najczęściej w postaci kodeksów, są wystarczające, by rozwiązać dylematy etyczne? Czy istnieje przepis na bezbłędnie etyczne badania społeczne? Na te i dużo innych pytań spróbowano dać odpowiedzi właśnie w tej książce. Etyczny wymiar jakościowych badań społecznych. Doświadczenia, dylematy, refleksje został przygotowany – z perspektywy filozoficzno-teoretycznej a także mocno praktycznej – przez naukowców i naukowczynie zarówno z ogromnym, jak i niewielkim doświadczeniem w terenie badawczym. Podjęli się oni wymagającej tematyki badawczej, m.in. wojny w Ukrainie, Holokaustu, napięć izraelsko-palestyńskich, życia po wybudzeniu ze śpiączki czy nacjonalizmu wśród młodych Polaków i Polek. Z jednej strony to więc zaproszenie do podjęcia refleksji ponad zagadnieniami moralno-etycznymi w badaniach jakościowych, a z drugiej – oferta rozwiązań kłopotów natury etycznej, wypracowana w wyniku rozmaitych doświadczeń badawczych. Publikacja w przekonujący i ciekawy sposób pokazuje, na bogatym, wielodyscyplinarnym i międzynarodowym materiale empirycznym, etyczne uwikłania jakościowych badań społecznych, także tych bardzo praktycznych, jak np. badania w placówkach służby zdrowia, na wojennym froncie (…). Stawia kluczowe zapytania i przedstawia procedury pomagające badaczom w rozwiązywaniu kłopotów etycznych, jakie takie badania mogą powodować. (…) [P]owinna zainteresować nie tylko badaczy akademickich, lecz także inne osoby przeprowadzające jakościowe badania społeczne, np. w służbie zdrowia, ośrodkach dla uchodźców, placówkach socjalnych. Z recenzji dr. hab. em., prof. UAM Krzysztofa Podemskiego  

Szczegóły
Tytuł Etyczny wymiar jakościowych badań społecznych. Doświadczenia, dylematy, refleksje
Autor: Opracowanie zbiorowe
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: TAiWPN Universitas Kraków
Rok wydania: 2025
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Etyczny wymiar jakościowych badań społecznych. Doświadczenia, dylematy, refleksje w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Etyczny wymiar jakościowych badań społecznych. Doświadczenia, dylematy, refleksje PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.