Enoszijut. Opowieść o Dawidzie Kurzmannie okładka

Średnia Ocena:


Enoszijut. Opowieść o Dawidzie Kurzmannie

Hebrajskie słowo Enoszijut można przetłumaczyć na mowa polski jako człowieczeństwo. I o nim właśnie opowiada ta książka. Jest to zupełnie wyjątkowa opowiadanie o Dawidzie Kurzmanie, szanowanym, konserwatywnym Żydzie krakowskim, bogatym kupcu, przemysłowcu, a jednocześnie dobroczyńcy, który w dużej mierze finansował (za pomocą Gminy Żydowskiej) i sprawował nadzór ponad Domem dla Sierot Żydowskich.  Hebrajskie sformułowanie Kidusz Haszem jest właściwie synonimem męczeństwa za wiarę, choć dosłownie oznacza po hebrajsku uświęcenie Imienia Bożego. Zgodnie z tą koncepcją, Żyd winien być gotowy ponieść raczej śmierć, niż sprzeniewierzyć się Przymierzu przez przekroczenie reguł religijnych. Kto łamie najistotniejsze zasady i staje się bałwochwalcą, mordercą albo cudzołożnikiem, winny jest Chilul Haszem, czyli obrazie Imielna Bożego. Wyznawca judaizmu powinien publicznie swoją postawą dowieść swej moralności i pobożności, przy czym występek względem gojów jest poważniejszym niż względem współwyznawców. Przyjmujący śmierć w imię Kidusz Haszem uznawani są za Kdoszim – istoty święte, jak Kurzmann dotychczas. Relacje o nich przybierają formę hagiograficznych opowieści, które najczęściej dotyczą czasów średniowiecznych pogromów, powstania Chmielnickiego i Holokaustu.  W sprzeczności do idei Kidusz Haszem stoi zasada pikuach nefesz nakazująca ratowanie życia ludzkiego bez względu na łamanie reguł. Hebrajski termin można przetłumaczyć jako otwór dla życia, a wiąże się on z odpowiedzią na pytanie, czy można ratować ofiary katastrofy domu w szabat. Mimo zakazu wykonywania pracy w ten dzień, ludzi należy ratować drążąc w gruzach otwór. W czasach Holokaustu z zasady pikulach nefesz wyciągnięto idę uświęcenia życia – kidusz ha-chajim. Jej autor rabin Izaak Nissenbaum nałożył na Żydów obowiązek samoobrony i ratowania siebie a także bliźnich. Tradycjonalista żydowski Kurzmann nie mógł się sprzeniewieżyć tej zasadzie i jak krakowski Korczak nie opuścił sierot i wraz z nimi trafił do gazu. Wszyscy zostali zamordowani.

Szczegóły
Tytuł Enoszijut. Opowieść o Dawidzie Kurzmannie
Autor: Siwor Grzegorz
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Vis-a-Vis Etiuda
Rok wydania: 2014
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Enoszijut. Opowieść o Dawidzie Kurzmannie w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Enoszijut. Opowieść o Dawidzie Kurzmannie PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • roanorin

    Można czasem odnieść wrażenie że niezbyt dużo jest na rynku pozycji wyczerpująco traktujących o kulturowości i obyczajowości żydowskiej. Enoszijut Grzegorza Siwora zdaje się dość skutecznie wypełniać tą lukę. „Enoszijut. Opowiadanie o Dawidzie Kurzmannie” w sposób wnikliwy przedstawia całą specyfikę obyczajów wyznawców judaizmu.