Dziewczyny z Syberii okładka

Średnia Ocena:


Dziewczyny z Syberii

„Polka? Od razu widać, po charakterze!” Przeszły przez piekło. Nie poddały się. Stefanię kryminaliści z łagru przegrali w karty dwa razy  – przeżyła dzięki przyjaciółce. Natalia stanęła w obronie bitej dziewczyny – za karę miała umrzeć w lodowatym karcerze. Alinę deportowano jako jedyną z całej rodziny – trafiła do łagru dla dzieci, miała dziesięć lat. Wszystkie pamiętają to samo: walenie kolbami w drzwi, kilka chwil na spakowanie rzeczy, płacz, wagony bydlęce i trzask ryglowanych drzwi. Kilka tysięcy kilometrów podróży w nieznane. Czekały je niewolnicza praca w sowieckich łagrach, potyczka o życie własne i bliskich, głód, choroby i straszliwe syberyjskie mrozy. Doświadczyły niewyobrażalnego cierpienia, jednak nic nie było w stanie ich pokonać. Amnestia była wybawieniem. Element wyruszyła  w wędrówkę z armią Andersa. Dużo zaczęło nowe życie w różnorakich zakątkach świata. Inne zdecydowały się na powrót do ojczyzny. Niektóre bohaterki tej książki nigdy nie opowiedziały bliskim o tym, co przeżyły na Syberii. Anna Herbich w przejmujący sposób pokazuje, jak naprawdę wyglądała potyczka o przetrwanie na nieludzkiej ziemi. Pozwala nam zobaczyć tragedia sowieckiego zesłania oczami dziewczyn cudem ocalałych z syberyjskiej katorgi.

Szczegóły
Tytuł Dziewczyny z Syberii
Autor: Herbich Anna
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Rok wydania: 2015
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Dziewczyny z Syberii w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Dziewczyny z Syberii PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • dori1984

    Kupiona w prezencie. Mama zachwycona.

  • Katarzyna Kosnowska

    Książka, która spowodała, że łzy płyneły mi po policzkach. Zalecam

  • Basienka-R

    Jedna z wielu pozycji literackich, opisująca dzieje zesłańców. Nie wyróżnia się specjalnie na tle innych historii. Napisana lekkim językiem.

  • Amira

    Bardzo interesujące wydanie, ponieważ pisane wprost ze wspomnień konkretnych osób. Warta polecenia dla tych którzy chcą poznać prawdę, w tym przypadku trudną i bolesną. Przeczytałam jedną nocą - nie było mowy o spaniu.

  • Katarzyna Wdowczyk

    Po takiej cenie spodziewałam się lepszej jakości tej książki (chodzi o wydanie)

  • agatka641

    Jedna z najlepszych ebooków jakie przeczytałam. Prawdziwe, wzruszające historie, ludzkie dramaty. Opowiadanie kobiet, które przeszły piekło, a najgorsze jest to, że właściwie nikt za to bezprawie nie został ukarany.

  • 123

    Gehenna narodu polskigo widac jak nic nie warte były sojusze i zdrada zachodu i siła woli zesłanych dziewczyn powinna byc w kazdym mieszkaniu,ale nie na regale trzeba ją smakowac zalecam

  • ewelina

    Piekna książka, prezentuje prawde ile te dziewczyny przezyly

  • Mirosława Rafalska

    Następna idealna pozycja o Dziewczętach,Kobietach. Czytałam nierzadko ze łzami w oczach, Przenosiłam się w ten okrutny świat czytając przeżycia bohaterek książki.Bardzo, bardzo polecam.

  • Kominek

    Jest takie fotografia na jednej ze stron tej książki, które przedstawia dwie siostry, Wiesławę i Zdzisławę. Pomimo faktu, że żadna z nich w momencie zrobienia fotografie nie mogła mieć więcej, niż dziesięć lat są to już raczej dwie młode, cudowne kobiety, niż małe dziewczynki.Zdzisława Wójcik jest jedną z dziesięciu kobiet, które Annie Herbich opowiedziały własne historie. Rok wcześniej były to historie kobiet i kobiet, które los zetknął w dowolnym miejscu i okresie z wybuchem Powstania Warszawskiego. Rok potem dziesięć opowiedzianych historii ma jeden wspólny mianownik – trudne do opisania deportacje na Wschód, na Syberię, kiedy wszystko, co było do tej pory niespodziewanie w ciągu kilkunastu minut przestało istnieć. Piękne, poukładane, sielankowe życie, plany na przyszłość, rodząca się miłość, chęć dalszego kształcenia – wszystko musiało poczekać, czasem nigdy już miało się nie spełnić.Nie ma lepszych, czy gorszych opowieści, nie ma relacji, które nie szokują, czy również nie poruszają do żywego, lecz prawdopodobnie najbardziej ujęła mnie ta opowiedziana przez urodzoną w 1915 roku kobietę – „Nazywam się Zdzisława Wójcik i mam sto lat”. Deportacja z ukochanym do łagru, wspólna ucieczka i kilka tygodni w syberyjskich tajgach, jego śmierć z wycieńczenia tuż obok niej, potem droga przez mękę w siedmiu więzieniach. Choć i tak ująłem to w bardzo wielkim skrócie. To była potyczka o każdy dzień, każdy promień słońca, którego nie widziało się czasem przez dużo dni, każdy oddech życia.I nie bez znaczenia jest myśl, która dotyka każdej z tych opowieści – „Polka? Można poznać po charakterze!” Lecz jest inna myśl, która jeszcze mocniej podkreśla wyrazistość tego, z czym zmierzyły się te dziewczyny i czego wszystkie doświadczyły – „Gdyby Bóg zechciał wskrzesić wszystkich więźniów łagrów, to w całej Rosji podniosłaby się ziemia.”Ta jedna myśl, to krótkie zdanie ma tak olbrzymią emocjonalną siłę, iż ciężko się ponad nim nie zatrzymać, zadumać mając świadomość, jak wielka była to dramat tysięcy rodaków, których dotknęły dwie duże fale deportacji tylko, dlatego, że mieli zaszczyt narodzić się Polakami. (…)Pełny tekst recenzji dostępny w poniższym linku:http://koominek.blogspot.com/2015/05/anna-herbich-dziewczyny-z-syberii.html

  • Maria Moździerz

    Bardzo interesujące i poruszające historie. Można dowiedzieć się jak wówczas było, przeżywać to razem z osobami które wróciły z Syberii. Przez książkę Anny Herbich ,,Dziewczyny z powstania" zainteresuwałam się tego rodzaju książkami. Dzięki nim możemy dowiedzieć się więcej o ciekawych, lecz również strasznych zdarzeniach Polaków, którzy się nie poddali i wytrwali ten czas. Ksiązki są spisane w fajny sposób i bardzo wciągają. Zalecam tą książkę. Warto ją przeczytać.

  • elyssan

    Tragiczne opowieści dziewczyn zesłanych na Syberię. Zawsze bardzo ceniłam takie prawdziwe, przeżyte przez opowiadającego historie. Żadne liczby nie dadzą wyobrażenia o tym, co się działo ludziom. Opowieści o niespożytej sile psychicznej, pragnieniu przetrwania, o ludzkiej słabości, małości, wielkości. Wstrząsające. Po przeczytaniu bohaterki nieustanny mi się tak bliskie, jakbym na nie czekała, jakby to do mnie wracały. Takie opowieść jest bardzo kluczowe dla nas wszystkich - zwraca nam tę cząstkę wspólnej historii, a jednocześnie zwraca nam naszych bohaterów. Nie tych oczywistych - żołnierzy walczących za wolność naszą i waszą, lecz tych cichych, niewymienianych w opasłych opracowaniach. Dziękuję...

  • Ania Bodda

    Książka ebook świetna,bardzo ciekawa i pochłaniająca czytelnika. Koleżanka już czeka kiedy jej pożyczę :) Zalecam gorąco!!!

  • Mirosława Baca

    Niewiarygodne, że człowiek może przejść przez takie piekło.

  • aleksnadra

    Annę Herbich poznałam dzięki jej poprzedniej książce pdf "Dziewczyny z Powstania", które pokochałam całym sercem. Wiedziałam, że lektura "Dziewczyn z Syberii" przyniesie mi dużo wrażeń, wzruszeń, emocji. Janina, Stefania, Danuta, Alina, Natalia, Danuta, Weronika, Grażyna, Barbara i Zdzisława szczerze, bez owijania w bawełnę opowiedziały o własnych przeżyciach i niełatwej drodze dojrzewania, dorastania w czasach kiedy zupełnie nie liczyło się ludzkie życie. Podzieliły się swoim zdaniem na temat wojny, patriotyzmu, własnych doświadczeń i zdobyły się na ocenę własnej egzystencji.Co czytelnik otrzyma po lekturze "Dziewczyn z Syberii"? Na pewno poruszającą relację świadków historii, wiedzę, odpowiedzi na kluczowe zapytania i pewność, że nasze codzienne kłopoty to tylko chwilowa niedogodność. W życiu zdarzają się większe tragedie, które na zawsze zmieniają charakter, serce i tego właśnie doświadczyły bohaterki tej publikacji...więcej znajdziecie na: http://aleksandrowemysli.blogspot.com/2015/10/dziewczyny-z-syberii-anna-herbich.html

  • Books&Culture

    "POLKA? OD RAZU WIDAĆ, PO CHARAKTERZE!"PRZESZŁY PRZEZ PIEKŁO. NIE PODDAŁY SIĘ."Bohater nie musi walczyć z bronią w ręku. Nie musi być żołnierzem. Bohaterem może być kobieta, której jedyną bronią są silna wola i determinacja."Dziewczyny z Syberii to prawdziwe historie 10 Polek (a było ich o wiele, dużo więcej, jednak tylko niewielka liczba z nich przeżyła), które własne beztroskie, pełne śmiechu i zabawy dzieciństwo albo wczesną młodość w pięknej Polsce, musiały porzucić i rozpocząć walkę o przetrwanie w "raju robotników i chłopów". Wyjeżdżając wiedziały, że do przeszłości nie ma już powrotu. Natomiast te, którym się udało i powróciły po wielu latach do kraju, nie zastały go już takim, jaki był kiedyś. To co zobaczyły, było zupełnie innym światem...10 kobiet, 10 różnorakich historii, które połączyły łagry, kołchozy, sowchozy. Wybudzane w nocy przez NKWD, wyciągane z domów, w różnorakim wieku (dla nich nawet 10-letnia dziewczynka mogła być "wrogiem ludu"), przesłuchiwane, bite. Potem ogłaszano wyrok: zsyłka.Po kilkutygodniowej podróży w wagonach bydlęcych docierają do innego, sowieckiego świata głodu, chorób, niewolniczej pracy i straszliwych mrozów. "Gdyby Bóg zechciał wskrzesić wszystkich więźniów łagrów, to w całej Rosji podniosłaby się ziemia."Siła charakteru, więzy rodzinne, wiara, a czasem niespodziewana łagrowa miłość pozwoliły dziewczynom przetrwać na nieludzkiej ziemi. Doświadczyły niewyobrażalnego cierpienia, jednak nic nie było w stanie ich pokonać.* * * *Dziewczyny z Syberii to niewątpliwie książką, którą powinniście przeczytać. Pokazuje, że dziewczyny wcale nie są słabą płcią i nie tak prosto je złamać. Ponadto cała historia niesie ze sobą znacznie większą wartość, jaką jest siła patriotyzmu w sercach tysiącach Polaków, którzy walczyli o wolną Polskę. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego jakie katorgi przeżywali nasi rodacy. Oczywiście ja sama mogę sobie to tylko wyobrażać z zasłyszanych opowiadań, czy historii przeczytanych z ebooków takich jak ta. A z pewnością wydarzenia te było tysiąc razy gorsze, niż nasz umysł, ze względu na spokojne czasy w jakich żyjemy, mógłby sobie wyobrażać."Gdy ktoś mówi mi dzisiaj, że emigruje, ponieważ na Zachodzie można lepiej zarobić, nie mogę tego zrozumieć. Lepiej jeść chleb z solą, lecz we swóim kraju. Zwłaszcza, że teraz Polska jest już wolna. Nasza."Narracja jest pierwszoosobowa. Każda z dziewczyn opowiada nam własną historię. Wplecione zostało także rosyjskie słownictwo. Taka forma sprawiła, że czułam się jak na prywatnej lekcji historii, bądź jakby opowiadała to moja prababcia.Dodatkowo książka ebook wzbogacona jest o fotografie postaci, dokumentów, jak np. dokumentów tożsamości, zaświadczeń o możliwości powrotu do kraju.Na pewno każdy z Was zwrócił uwagę na śliczną, grubą, w szklącej się oprawie okładkę. Ta książka ebook zdecydowanie zasługuje na tak cudowne wydanie. Niezmiernie cieszę się, że ta pozycja trafiła w moje ręce. To kawałek tragicznej, prawdziwej historii naszego narodu. Dzieje tych dziewczyn to opowiadanie o klęsce, nadziei i heroicznej potyczce zwieńczonej zwycięstwem. Wszystko to oplecione skrzydłami wszechobecnego patriotyzmu sprawia, że dużo refleksji i niedowierzania tłumi się w naszej głowie przy jednoczesnej dumie z tego, że jesteśmy Polakami.Nie bójmy się historii, czytajmy również takie książki i nie pozwólmy, aby przyszłe pokolenia zapomniały jakie brzemię historii nosimy w własnych sercach.Z całego serca POLECAM !http://books-culture.blogspot.com/2015/08/dziewczyny-z-syberii-herbich.html

  • ania

    Książka ebook jest naprawdę idealna - można spokojnie wracać do niej parę razy. Nie wiem kiedy do mnie wróci ponieważ czyta ją już trzecia koleżanka.

  • Ósemkowy Klub Recenzenta

    "Dziewczyny z Syberii" książka ebook autorstwa Anny Herbich, to opowiadanie o dziewczynach, które zostały zesłane na Syberię. Pisarka przedstawia nam dzieje dziesięciu dziewczyn, które przeżyły istne piekło. Każda historia jest inna, lecz sprowadza się do tego samego, nędzy, krzywdy, poniżania, ciężkiej pracy. Kobiety opowiadają o torturach, chorobach a także warunkach w jakich musiały żyć. Janina dzięki staremu kowalowi wyszła z ciężkiej choroby. Stefania musiała przypinać ubranie do koca, ponieważ współwięźniarki kradły ubrania. Niektóre z nich były w stanie zrobić wszystko za kawałek chleba. Do obozu trafiały także dzieci. Alina została wywieziona jako dziesięciolatka, a Danuta trafiła tam jako nastolatka. Natalia musiała wyrobić odpowiednią „normę” godzin pracy, żeby dostać coś do jedzenia, czyli skrawki suchego chleba, okropną zupę i cuchnący olej, który miał służyć jako „energia do pracy”. Sama podróż na Syberię nie należała do przyjemnych. Dziewczyny były wywożone w bydlęcych wagonach. Panujące warunki sprzyjały rozwijaniu się chorób i pasożytów. Historia jest przerażająca, niekiedy doprowadzająca do łez. Jest to opowiadanie Polek, które mimo tego wszystkiego co przeżyły, nie poddały się i wierzyły, że w końcu trafią do Ojczyzny.Podziwiam je za tą wiarę i determinację, ponieważ nie jest to łatwe, żyjąc w takich warunkach, nie mając pewności, że się dożyje jutra.Polecam wszystkim tą pozycję, ponieważ jest to historia naszych przodków, którą powinniśmy znać i zapamiętać na zawsze. Klaudia, lat 18źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

  • Piotr Matyjaszek

    Książka ebook porusza książka ebook zadziwia dziejami tych młodych dziewczyn.Po prostu cudowna

  • Marta Krokowska

    Wspomnienia dziewczyn z Syberii utkwiły mi głęboko w pamięci. To czego doświadczyły nie da się nawet opisać, bardzo porusza to wyobraźnię. Bardzo je podziwiam za siłę i wolę przetrwania, miały w sobie wystarczająco wiele determinacji by przeżyć i wierzyć że wrócą do kraju. Przejmujące świadectwo rozpaczy i siły.