Do nielicznego grona szczęśliwych okładka

Średnia Ocena:


Do nielicznego grona szczęśliwych

Esej o współczesnym świecie, blaskach i cieniach demokracji, zagrożeniach dla kultury i zaletach rewolucji w ujęciu historyka idei i filozofa polityki. „Zastanawiałem się długo ponad tytułem tego eseju. Najbliższe było mi sformułowanie "to the happy few", czyli dedykacja Stendhala zamieszczona na końcu "Pustelni parmeńskiej" (...). Chodziło mi o tych, zapewne niezbyt licznych w skali świata zachodniego, którzy nie chcą ulec marazmowi, do którego nas skłania stan rzeczy. Stan nie tej albo owej rzeczy, ale wszystkich rzeczy (...). Happy few to swego rodzaju elita czy również raczej grupa wyróżniająca się szczególnymi cechami, a przede wszystkim: bezinteresownym podejściem do kultury, odwagą w stawianiu pytań i przekonaniem, że o to, co nasze, bez czego nas by nie było, co stanowi o naszej formie życia – trzeba walczyć do ostatniej kropli krwi (częściej atramentu). Nie jest to elita, ponieważ ludzi tych nie łączy ani pozycja społeczna, ani poglądy polityczne, ani konkretna wizja potrzebnych przemian. Nie staną na barykadach, prawdopodobnie że będzie trzeba razem z innymi, i nie podejmą odpowiedzialności politycznej za ojczyznę, kraj czy świat, jeżeli ta odpowiedzialność wymagałaby konkretnych i skutecznych działań. Nie bardzo się do tego nadają i nie tak powinni być przez innych wykorzystani. Pośród happy few są wielcy pisarze i ludzie, którzy nie napisali i nie powiedzieli ani jednego stosownego słowa. Słynni i nieznani. Podziwiani i lekceważeni. Łączy ich (nas) wszystkich troska o swój interes, a ten interes to przyjemność płynąca z udziału w świecie, jaki cenimy, łączy ich także troska o dzieje tego świata. Mamy poczucie, że pojawiły się nowe zagrożenia, zagrożenia przede wszystkim wewnętrzne, i jakoś pragniemy w tej sytuacji zareagować. Jakoś – czyli nie wiemy jak i sposobów poszukujemy. Nie mamy najmniejszej pretensji do tych, którzy lub nie dostrzegają naszego świata, lub nie dostrzegają zagrożenia, lub nie chcą na nie reagować. Niech idą własną drogą, o ile tylko nam pozwolą iść naszą. "To the happy few" oznacza zatem – nielicznym zgromadzonym w tym nieco sekretnym towarzystwie. Nikogo nie zachęcam i nikomu nie odmawiam prawa członkostwa. Proszę tylko o dwie godziny lektury i ja już będę szczęśliwy”. fragment Wstępu

Szczegóły
Tytuł Do nielicznego grona szczęśliwych
Autor: Król Marcin
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Rok wydania: 2018
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Do nielicznego grona szczęśliwych w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Do nielicznego grona szczęśliwych PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.