Czytaj więcej:
Czar Chanel okładka

Średnia Ocena:Czar Chanel

Autobiografia Coco Chanel ilustrowana przez Karla Lagerfelda. Byłam nieposłusznym dzieckiem, nieposłuszną kochanką i wojowniczą projektantką, prawdziwym Lucyferem... Napisano o niej dużo książek, powiedziano dużo półprawd i kłamstw. W tej Coco Chanel sama opowiada o swóim życiu a także o micie, który zrósł się z nią jak doskonale skrojona garsonka. Zabiera nas w świat smutnego dzieciństwa u nielubianych ciotek w Owernii, do Deauville 1914 roku, gdzie ze swetrów stajennych i treningowych trykotów szyje pierwsze dżerseje dla kurortowych elegantek, na gwarne spotkania przy rue Cambon, których nieustannymi bywalcami są Picasso, Cocteau, Cendrars, Satie, Braque czy Lipschitz, uchyla drzwi do pracowni, opowiada o wieloletnich przyjaźniach z Misią Sert, Diagilewem a także Strawińskim, a także o jedynym mężczyźnie, którego miłowała – Angliku, Boyu Capelu... W tym świecie artystów, milionerów i bezlitosnych rywali życie mademoiselle Chanel  było jak bajka o spełnionym marzeniu, a czasem jak koszmar na jawie. Mawiała, że życie dyktatorki to sukces i samotność, że trzeba mieć „kruchość stali”, by przetrwać... Każdy z nas ma własną legendę, głupią i cudowną. Moja legenda, ponad którą współpracowali Paryż i prowincja, imbecyle i artyści, poeci i socjeta, jest jednocześnie tak zróżnicowana, tak złożona, tak pobieżna i tak skomplikowana, że się w niej gubię. Nie tylko wykoślawia mój wizerunek, lecz nadaje mi inną twarz; kiedy chcę się w niej rozpoznać, pozostaje mi tylko myślenie o wspomnianej dumie, która jest moją skazą i cnotą. Od wydawcy:Nieuchwytna, zagadkowa i elektryzująca własną osobowością. Ikona mody, największa projektantka w historii. Andre Malraux, pisarz i eseista, mawiał: „Chanel, de Gaulle i Picasso są najważniejszymi postaciami naszych czasów”.Paul Morand poznaje Coco jeszcze w latach dwudziestych XX wieku. Kiedy spotykają się kilka dekad później, Coco opowiada mu własną historię. Snuje opowiadanie o ciężkim dzieciństwie, nieoczekiwanych sukcesach, o namiętnościach i skrywanych dramatach, w którą wplata barwne portrety przyjaciół, znajomych, ludzi, z którymi zetknął ją niespokojny los: Picassa, Diagilewa, Strawińskiego, Lifara, Winstona Churchilla, Cocteau, Colette, Misi Sert...Paul Morand pisze "Czar Chanel". Książka ebook ma własną premierę w 1976 roku i natychmiastowo zachwyca krytyków, którzy nazywają ją „wielkim świętem literatury, prawdziwym klejnotem”. Dwadzieścia lat potem Karl Lagerfeld, zafascynowany jedyną tak osobistą opowieścią Chanel, tworzy nad siedemdziesiąt niezwykłych ilustracji. Tak powstaje niepowtarzalna i cudowna edycja, którą oddajemy w Państwa ręce.

Szczegóły
Tytuł Czar Chanel
Autor: Morand Paul
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2016

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Czar Chanel pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Czar Chanel Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Czar Chanel PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • Karolina Lapinska

  Olbrzymim plusem tej książki są ilustracje wykonane przez Karla Lagerfelda. Niemniej jednak to prawdopodobnie jedyny atut.

 • Ewa Kuczko

  Książka ebook do której można wracać. Chanel miała interesujące rzeczy do powiedzenia.

 • Aga H

  Wyjątkowa Coco Chanel. Cały świat ją zna i wszyscy zachwycają się jej dziełami. Każda dziewczyna chciałabym mieć w własnej szafie małą czarną od Chanel. Dużo osób wzoruje się na jej stylu, a zainteresowanie samą osobą projektantki w ostatnich latach, jest coraz większe. Jednak co wiemy o samej Chanel? Zdaje się, że niewiele. Książka ebook "Czar Chanel" możnaby powiedzieć, że zabiera nas na herbatkę ze słynną projektantką. Chanel opowiada o sobie, o swoim dzieciństwie, które ją ukształtowało, o osobach jej bliskich. Możemy wieloktrnie poznać jej opninie na różnorakie tematy, nie tylko dotyczące mody. Coco zabiera nas z sobą w podróż w czasie, od jej dzieciństwa, a do starości prezentuje nam kluczowe momenty w swoim życiu. Momenty, które ukształtowały ją i miały znaczny wpływ na jej życie i twórczość. Możemy się dzieki niej dowiedzieć miedzy innymi, z jakimi olbrzymimi ludzmi miała styczność i jak ciężko było sobie zaskarbić jej przyjaźń. Odsłania przed nami własną szaloną i niewzykła naturę. Poznajmy Chanel jakiej nie znaliśmy. Książka, jest napisana mową lekkim, lecz bardzo eleganckim i dystyngowanym, jak sama Chanel. Już samo wzięcie jej do ręki wskazywało na to, że będzie to wyjątkowa książka. Sam papier na jkim została wydrukowana, o ile się nie mylę, jest papierem kredowym, znacznie lepszej jakości. Ponadto książka ebook została opatrzona idealnymi ilustracjami samego Karla Lagerfelda. Dla niewtajemniczonych, obecnego projektanta domu mody Chanel. Ilustracje wiernie oddają osoby, ukazane w książce. Jeśli ktoś interesuje sięświatem mody, czy choćby samą Chanel zalecam gorąco. Na pewno nie pożałujecie. Jednak sądzę również, że każda dziewczyna powinna ją przeczytać, ponieważ prezentuje ona zupełnie inne spojrzenie na świat, co tu wiele mówić, wyjątkowej kobiety.

 • AmeliaGrey

  O Coco Chanel słyszał prawdopodobnie każdy. Nawet osoba, która niespecjalnie interesuje się modą wie, kim jest ta wielka osobowość. Krąży o niej dużo historii, które sprawiły, że nieustanna się legendą za życia. Czar Chanel, w którym Coco sama opowiada o sobie, jest świetną okazją, żeby ją poznać i wyrobić sobie opinię, czytając relacje z pierwszej ręki. Żadna biografia nie jest w stanie tak idealnie oddać charakteru Coco Chanel, jak opowieści jej samej o sobie. Dzięki zebraniu ich przez Paula Moranda możemy poznać trudne dzieciństwo Coco u ciotek, jej miłość do pracy i pewnego Anglika i zgłębić sekrety relacji z przyjaciółmi, których spotkała na swej drodze. Ta intymna opowiadanie daje nam obraz kobiety, która nie obawiała się ciężkiej pracy, a to, co osiągnęła, może zawdzięczać swojemu samozaparciu i wysiłkowi. Kobiety, która nad wszystko stawiała na prostotę, a elegancja dzięki niej zyskała nowe oblicze. Dużym atutem tej pozycji jest jej strony wizualna. Nie tylko cudowne wydanie i gruby papier, które dodają jej stylu, lecz przede wszystkim ilustracje innego mistrza - Karla Lagerfelda. Zdecydowanie oko ma się czym cieszyć! Ta książka ebook jest jak sama Coco - bezkompromisowa, pełna swoich zasad i prawdziwa do bólu. Jeżeli chcecie poznać tę olbrzymią projektantkę w trochę inny sposób, niż proponuje zwykła biografia, to Czar Chanel jest wyborem idealnym!

 • Zakładka

  Sięgając po "Czar Chanel" nie liczyłam na jakąś specjalnie wybitną biografię. Miałam nadzieję, iż poznam bliżej postać Coco i dowiem się o niej nieco więcej, niż do tej pory wiedziałam. Dostałam jednak więcej niż oczekiwałam.Pierwszym co rzuciło mi się w oczy jest styl jakim jest ta książka ebook napisana. Już od pierwszych stron miałam wrażenie, iż to sama Coco Chanel opowiada mi własną historię. Poprzez pierwszoosobową narrację, twórca utworzył takie własnie odczucie w czytelniku. Głownie przez to książkę czytało się bardzo miło i szybko. Momentami traktowałam to wręcz jak rozmowę z bliską osobą. Było to niezwykle klimatyczne i spokojne. Poznawanie w ten sposób historii, okazało się idealnym metodą na przedstawienie biografii. Nie tylko zapamiętuje się to bardzo dobrze, lecz i nie nudzi przy czytaniu.Dzięki książce pdf Paul'a Moranda, dowiedziałam się wielu faktów na temat młodości samej Coco jak i jej drogi do sukcesu. A jak się okazuje cale nie było to takie łatwe. Na drodze stało jej dużo przeszkód, które musiała pokonać. Historie z nią związane były nieraz zaskakujące, a przede wszystkim ciekawe.Tym na co nie zawsze zwracam uwagę przy ocenianiu ebooków są ilustracje. W zasadzie bardzo rzadko czytam książki w których wnętrzu są jakieś obrazki. Lecz tu są one wprost nieziemskie. Nigdzie indziej nie spotkałam się z takimi. Otwierając książkę miałam wrażenie iż zaglądam do notatnika projektanta mody. Malunki tak typowe dla tych osób pokrywały co 3-4 stronę. W końcu stworzył sam Karl Lagerfeld!Jednym słowem książka ebook mi się podobała. Brakowało mi co prawda większej ilości treści. Poza tym książka ebook plasuje si w każdej kategorii jako pozytyw. Z pewnością spodoba się wszystkim fanom biografii.

 • Iwona_C_

  Paul Morand poznał Coco Chanel w drugiej dekadzie XX wieku. Ponowne spotkanie nastąpiło kilkadziesiąt lat później, to właśnie wówczas Coco Chanel opowiada mu własną historię – wspomina dzieciństwo, wychowanie przez ciotki i pierwsze dorosłe namiętności, przechodzi do dorosłego życia. Tak powstaje opowiadanie o niezwykłych projektach, sukcesach, lecz przede wszystkim o ludziach, z którymi miała okazję spotkać się Coco Chanel. Do grona jej kolegów zaliczyć można takie barwne postaci okresu secesji, jak chociażby Pablo Picasso, Igor Strawiński, Misia Sert, Winston Churchill…Czar Chanel po raz pierwszy został wydany w 1976 r. i już wówczas zachwycił zarówno krytyków, jak i czytelników…Kiedy książka ebook trafia do rąk Karla Lagerfelda, wieloletniego współpracownika Coco Chanel, który obecnie zarządza całym domem mody Chanel, przygotowuje on nad 70 ilustracji obrazujących treść książki. Tak właśnie powstała książka, którą miałam niewątpliwą przyjemność przeczytać.Czar Chanel to książka ebook niezwykła pod wieloma względami. Jest bardzo osobista i ma unikalny klimat. Można powiedzieć, że jest to autobiografia Chanel spisana jedynie przez Paula Moranda. Książka ebook jest napisana w taki sposób, że ciężko się od niej oderwać, czyta się ją bardzo przyjemnie, tym bardziej, że możemy poznać tajemnice z życia możnych i dużych tamtych lat.Dodatkowym atutem tej publikacji jest cudowna oprawa. Książka ebook wydana jest na grubym, kredowym papierze, a w tekst wplecione zostały wyżej wspomniane ilustracje stworzone przez Karla Lagerfelda.Jest to pozycja obowiązkowa dla fanów znanej projektantki. Publikacja przypadnie do gustu też osobom zaczytującym się w biografiach, w szczególności ciekawych się okresem pierwszej połowy XX wieku.http://www.czytajac.pl/2016/08/czar-chanel-paul-morand/

 • Wszystko, czym jestem zauroczona...

  COCO CHANEL "Nieuchwytna, zagadkowa i elektryzująca własną osobowością. Ikona mody, największa projektantka w historii." ...Osoba, której właściwie nie trzeba przedstawiać... znają ją wszyscy... nawet ci, którzy niespecjalnie interesują się modą... ...Czar Chanel to jedna z najwieższych propozycji Wydawnictwa Literackiego... ...jest to książka ebook napisana przez przyjaciela Coco - Paula Moranda... ...dlatego pomiędzy innymi jest taka wyjątkowa... "Paul Morand poznaje Coco jeszcze w latach dwudziestych XX wieku.Kiedy spotykają się kilka dekad później, Coco opowiada mu własną historię." ...jest to bardzo intymna opowieść... ...szczera i prawdziwa... ...Coco Chanel nie chce być w niej gwiazdą... ...chce być zwykłą kobietą, która zna własne marzenia i pragnienia... ...choć tak naprawdę przez to właśnie jest gwiazdą, kimś niezwykłym i wyjątkowym na tle własnej epoki... ...jest osobą niezależną, twardo stąpającą po ziemi, niesamowicie konsekwentną i bardzo kreatywną... przyciąga i hipnotyzuje własną osobowością... rozsiewa wokół siebie czar... "Dwadzieścia lat potem Karl Lagerfeld, zafascynowany jedyną taką osobistą opowieścią Chanel, tworzy nad siedemdziesiąt niezwykłych ilustracji" ... i w ten sposób sprawia, że ta książka ebook jest jeszcze bardziej wyjątkowa... ...jest to na pewno perełka literacka, którą warto mieć w własnej biblioteczce... ... zdecydowanie polecam...mufloneks.blogspot.com

 • Erna Eltzner

  Niektóre życia są już gotowym materiałem na film. Tragizm przeplatany ze szczęściem, mnóstwo zaskakujących sytuacji i tytaniczna praca, która pomaga wzbić się na sam szczyt. A w tym wszystkim miejsce na miłości a także olbrzymi talent…Paul Morand, francuski pisarz i dyplomata. Na jego drodze staje Gabrielle Chanel, zwana Coco, żeby prędko zniknąć i wrócić po kilkudziesięciu latach. Projektantka opowiada Morandowi własną historię. Snuje ją, facet stara się zapamiętać każde słowo — tym metodą powstaje biografia szczera, bezkompromisowa, wręcz zachwycająca. Przygody osieroconej dziewczynki, wychowywanej przez staroświeckie ciotki. Młodej dziewczyny próbującej odmienić własny los. Czas mija, wcześniejsi bohaterowie odchodzą, a Karl Lagerfeld postanawia dorzucić coś od siebie. A są to malunki tylko wzbogacające publikację, nadające jej ostateczny rys.Na tę książkę czekałam kilka miesięcy. Zaczęłam odliczać kolejne dni, gdy tylko zobaczyłam jej pierwsze zapowiedzi. Niespecjalnie interesuję się modą, lecz Coco Chanel zawsze zajmowała w moim sercu osobne miejsce. Czytałam kilka biografii, obejrzałam film z Audrey Tautou w roli głównej, jednak ciągle czułam pewien niedosyt. Dlatego wiązałam ogromne nadzieje z książką Moranda. Szczególnie, że na pierwszych fotografiach samo wydanie zaczęło intrygować. W końcu nadeszła premiera, wraz z nią mój egzemplarz — tak zniknęłam pogrążona w lekturze. Czy pojawiło się rozczarowanie? Nie. Nic bym nie zmieniła, stale trzyma się mnie euforia. Chętnie ujrzałabym ją również w odsłony z twardą okładką, a podobno takowa istnieje. Jeśli będziecie kupować, to zalecam sięgnięcie po właśnie tę. Myślę, że wtedy zaprezentuje się jeszcze lepiej. Ot, moja słabość! Książka ebook idealnie pokazuje się na półce, zaręczam.Prawdopodobnie każdy słyszał o Coco. Choćby przypadkiem, mimochodem. Trzeba przyznać, że to postać, która stworzyła markę kultową. Czy przesadą jest stwierdzenie, iż w pewnym sensie przemieniła historię? Prawdopodobnie nie. Na stałe wprowadziła do kanonów zamiłowanie do minimalizmu. Dużo z jej rozwiązań stale nosimy, nierzadko nie zdając sobie z tego sprawy. Ulubionymi kolorami Chanel były czarny i biały. Podobnie można określić jej życie, istną sinusoidę. Skrupulatnie pięła się po szczeblach kariery, nic dziwnego, że jest autorytetem dla tylu osób. A ta biografia dużo o niej mówi, bez zbędnego słodzenia i melodramatyzmu. Coco opowiedziała w sobie z naturalnym wdziękiem.Podczas czytania odnosiłam wrażenie, jakby Gabrielle siedziała obok mnie i właśnie do mnie mówiła. Na tym polega magia książki Moranda — trafieniu wprost do człowieka. Strony kapiące od sukcesów na polu zawodowym, porażek w życiu prywatnym. Składają się na specyficzną całość, a ich swoista chaotyczność nadaje naturalności. Radzę zaopatrzyć się w karteluszki, jakieś zakładki. Mamy do czynienia z prawdziwą skarbnicą genialnych słów, idealnych na dużo okazji. Inspirujących, motywujących, bez patosu i nadęcia. Ascetyzm charakterystyczny dla projektantki nadał ton też tej publikacji.Fakt, to nie jest gruba pozycja. Większość wcześniej zechce sięgnąć po dokładniejsze biografie, co jest zrozumiałe. „Czar Chanel” należy do tych wspaniałych uzupełnień, klamerek spinających całość. Ilustracje autorstwa Karla Lagerfelda? Malina na bezowym torciku. Wykonane jakby przelotem, paroma ruchami dłoni, lecz idealnie obrazujące treść. Z prawdziwą przyjemność przeglądałam kolejne kartki, napawając się pięknem słowa i pięknem miniaturowej sztuki. Ciężko się dziwić temu, że „Czar Chanel” wywarł ogromne wrażenie na samym Lagerfeldzie. Próżno szukać drugiej takiej opowieści o życiu, elektryzującej smutną bajkowością. Coco otaczała się wybitnymi osobowościami — Colette, Cocteau, Churchillem. Jednak brakowało jej tego wyjątkowego człowieka, który trwałby przy niej do końca.Z pełną odpowiedzialnością zalecam tę publikację. Spodoba się wszystkim zainteresowanym Chanel, chcącym spojrzeć z innej perspektywy na wcześniej słynne fakty. Jej drugie imię, Bonheur, oznacza „szczęście”. Czy taka w istocie była? Dumnie stojąca, mimo samotności i nierzadko nieprzychylnych wiatrów…

 • Zielono Mi

  Perły, mała czarna, dzwony, prochowce, sportowe fasony, wygoda, skromność, elegancja, antysemityzm, kolaboracja, uzależnienie. Oto kilka ogólnych haseł, z którymi można powiązać Coco Chanel. Lecz co tak naprawdę się za nimi kryje? Jaką osobą – Osobą - i Osobowością była Coco? Trochę światła na te kwestie rzucić może opublikowana niedawno przez Wydawnictwo Literackie pozycja „Czar Chanel” Paula Moranda z ilustracjami Karla Lagerfelda (który od 1983 roku kieruje domem mody Chanel). Książka ebook ta zrodziła się z serii rozmów i luźnych pogaduszek przeprowadzonych nierzadko w czysto towarzyskiej atmosferze pomiędzy Morandem a Chanel i ma formę wywiadu-rzeki, w którym jednak nie słychać zadawanych pytań. Ostatecznie staje się ona jednym rozbudowanym i wielowątkowym monologiem, w którym Coco niby mówi o swoim dzieciństwie, sieroctwie, talach życie ze zgorzkniałymi ciotkami, o niechęci do schematycznej edukacji, pierwszych próbach samodzielności, początkach pracy zawodowej, projektach, wytyczaniu trendów, podróżach, znajomościach z przedstawicielami sztuk plastycznych (Picasso), aktorami, tancerzami, literatami, o przyjaźniach wiernych i pozornych. Lecz istotą tego wywiadu nie są koleje życia projektantki, a to jaka ona – jako człowiek – kryje się za tymi wspominanymi epizodami. Z tych opowieści wyłania się Coco-tytan pracy, dziewczyna obdarzona niesamowitą intuicją i odwagą, nie bojąca się ryzyka – co zawsze przynosiło pozytywny skutek. W tej rozmowie z Morandem Chanel zdobywa się na sporą dawkę szczerości, nie ubarwia własnego życia (choć kilka rozdziałów pomija), diagnozuje i podsumowuje dekady, w których przyszło jej żyć, a których nigdy tak do końca nie była uczestniczką, ponieważ ze własnymi radykalizmem i ciętymi ripostami zawsze nieustanna gdzieś z boku. Mówi: Rok 1914 to stale był 1900, a 1900 to stale jeszcze Drugie Imperium, ze swoim upojeniem łatwymi pieniędzmi, włóczeniem się od stylu do stylu, romantycznym czerpaniem ze wszystkich krajów i wszystkich epok (…) – s. 51, lub: Dziewczyny powinny starzeć się z naszą epoką, a nie ze własną – s. 89 oraz: Dziesięć kolejnych lat i nie będzie już niemal w ogóle salonów krawieckich: pozostaną tylko krawcy salonowi (…) – s.92. Nie boi się osądzać również siebie: To samotność nasyciła mój niedobry charakter, zahartowała moją dumną duszę i mój mocne ciało. Moje życie jest historią – a nierzadko dramatem – dziewczyny samotnej, jej nieszczęść, jej wielkości, tej nierównej i pasjonującej walki, którą musi toczyć przeciwko uwodzeniu, słabościom i niebezpieczeństwom (…) – s.14, lub: Nienawidzę się uniżać, zginać kark, upokarzać się, skrywać, co myślę, podporządkowywać się, robić coś nie po swojemu - s. 17, Zdarzało mi się bowiem gubić. Na przykład w labiryncie swojej legendy (…). Życie legendy jest trudniejsze niż życie jej bohatera - s. 18 – 20. Można tak przytaczać i przytaczać…. Choć według mnie najmocniejszy wydaje się ten fragment: Ubierałam cały świat, a on chodzi dzisiaj całkiem nagi – s. 204. Już tych kilka zdań prezentuje zawziętą, hardą, dumną i pełną konsekwencji osobowość Chanel. I śmiem twierdzić, że połączone z odwagą, skłonnością do ryzykanctwa i dystansem do zastanego świata czy jego układów nieustanny się receptą na sukces w wykonaniu Coco Chanel. Nie jestem pasjonatką mody. Nie znam się na niej. Nie śledzę trendów czy nowinek. Lecz fascynują mnie wielkie, głębokie i wielowymiarowe osobowości. I do niech na pewno zaliczyć mogę Coco Chanel. To ta specyficzna intuicja sprawiła, że do dzisiaj się z nią liczą i do dzisiaj podążają za jej estetyzmem. A „Czar Chanel” wyjaśnia, jak do tego doszło.

 • Aneta Wiśniewska

  Ebooków o Chanel jest sporo. Każdy chciałby choć trochę odkryć kim była jedna z najbardziej wpływowych dziewczyn w modzie. Teraz mamy okazję zrozumieć ją jeszcze lepiej, ponieważ w czerwcu w księgarniach pojawi się jej autobiografia.Nie ukrywam, ebooków o tej wyjątkowej dziewczynie mam już kilka przeczytanych. Jej cytaty stale tkwią mi w pamięci i choć może nie wszystko rozumiem to jednak ogromnie szanuje. Jej opowiadanie jest nieco inna niż klasyczne biografie, gdzie opisywane jest cale życie, z wszystkimi najmniejszymi detalami. To raczej zestaw jej myśli. Wyrywkowe wydarzenia z historii, które dla niej były najważniejsze. To mówi o jej charakterze wiele więcej niż obszerne publikacje.Coco nigdy nie obawiała się iść pod wiatr. Chciała być całkowicie niezależna i to jej się udało. Kształtując coś zupełnie nowego w modzie, nie spodziewała się, że wywoła rewolucję. Ona raczej kierowała się własną wygodą i tym, co jej się podobało. Przynajmniej na początku. Była przyjaciółką wielu, miłowała tylko jednego. Niełatwa w współżyciu, bardzo silna dziewczyna odstraszała wszystkich, którzy nie potrafili jej okiełzać. Nieco wyrachowana, lecz jednak idealnie znająca własną wartość. Pragnąca uwolnić dziewczyny z obcisłych gorsetów, lecz nierozumiejąca dlaczego dziewczyny pragną za wszelką cenę być równe z mężczyznami, chociażby na froncie. Idealnie znała naturę mężczyzn, jednocześnie pozostając dla nich nie uchwytna. O tej dziewczynie można powiedzieć jeszcze wiele więcej niż te kilka zdań.„Czar Chanel” inspiruje. W dodatku jest tak cudnie wydana… Malunki Karla Lagerfelda, beż i czerń – już sama oprawa oddaje hołd Mademoiselle Chanel. Zdecydowanie obowiązkowa pozycja na półce każdej fashonistki.

 • Lucyna Tomoń

  Powiedzieć o Coco ikona to za mało. W rzeczywistości nazywała się Coco Bonheur Chanel, bonheur oznacza szczęście. Znacznie bardziej pasowałoby jej jednak Coco la Revolution Chanel. Gwiazda, którą, jak sama twierdziła, nigdy nie chciała zostać, a której blask widzimy idealnie po dzisiaj dzień. "Czar Chanel" to krótka i niestety, bardzo wybiórcza opowiadanie o życiu kobiety, która przemieniła świat mody...nieodwracalnie. Historię napisał Paul Morand, ubarwił własnymi ilustracjami Karl Lagerfeld, który od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku zawiaduje spuścizną Chanel. Czytałam jakiś czas temu inną biografię Coco, czytałam o jej geniuszu, o tym, jak możemy się nią inspirować w dzisiejszych czasach, a nawet jak zdobyć prawdziwy, zaprojektowany przez samą Chanel, a nie jej następców żakiet. Nigdy natomiast nie czytałam jej swoich słów. Coco uchodziła za osobę ekscentryczną, choć sama w ogóle tak o sobie nie myślała. Czuła się bardziej rzemieślnikiem niż artystką. W jej biografii jest dużo aspektów, które sama ona lub pomijała, lub ubarwiała. Tak też jest i tutaj. Tylko...czy to ma jakiekolwiek znacznie dzisiaj? Myślę, że nie. Idealnie natomiast poznać Chanel taką, jaką widziała ona samą siebie. I nie tylko siebie, lecz cały ówczesny artystyczny świat. Co do ilustracji, nadały książce pdf coś...ekskluzywnego. To trochę tak, jakby Karl wziął właśnie mój egzemplarz książki i podczas lektury rysował w przypływie natchnienia, na marginesach małe portrety dużych postaci. Ciężko oprzeć się pokusie by po raz następny przesunąć palcem po zarysowanej stronie tylko po to, by sprawdzić czy nie rozmaże się na niej węgiel... "Czar Chanel" to spacer po starym Paryżu, opowiadanie o dużych ludziach, których wówczas można było spotkać na ulicach Miasta Świateł. To cafe au lait wypita na rogu rue du Cambon z Coco Chanel przy naszym stoliku. Lucyna Tomoń/ www.today-ornever.blogspot.com

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!