Czytaj więcej:
Bogini tańca okładka

Średnia Ocena:



Bogini tańca

Gdyby była mężczyzną, znałby ją cały świat. Bronisława Niżyńska dorastała w cieniu brata. Choć oboje byli pięknymi dzieciakami baletu, to jego okrzyknięto legendą. To jego nazywano "Bogiem tańca". Bronia godziła się na bycie tą drugą. Jednak do czasu… "Bogini tańca" to niezwykła opowiadanie o kobiecie, która dotarła na szczyt wbrew wszystkiemu i wszystkim. Na zdominowanej przez facetów scenie osiągnęła pozycję, o jakiej inni mogli tylko marzyć. Jednak najtrudniejsze role odgrywa się czasem nie na scenie, a w życiu… Ewa Stachniak, autorka bestsellerowej powieści "Katarzyna Wielka. Gra o władzę", w własnej najwieższej książce pdf przedstawia sylwetkę kobiety, która daleko wyprzedziła własne czasy, a mimo to została niemalże zapomniana. Na kartach "Bogini tańca" Niżyńska ożywa jako wybitna artystka, lecz również dziewczyna z krwi i kości – niezwykła, inspirująca, zarażająca pasją.

Szczegóły
Tytuł Bogini tańca
Autor: Stachniak Ewa
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Między Słowami
Rok wydania: 2017

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Bogini tańca pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Bogini tańca Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Bogini tańca PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • ZDZISŁAW RUSZKOWSKI

    Jest to ciekawa i nieźle napisana opowiadanie o Bronisławie Niżyńskiej, wybitnej artystce baletowej, rosyjskiej tancerce i choreograf pochodzenia polskiego. Bronisława Niżyńska wzrastała zawsze w cieniu innych, podobno lepszych artystów, mężczyzn. Pochodząca z rodziny artystycznej, jej ojciec Tomasz był tancerzem, matka Eleonora tancerką, brat Wacław „Bogiem tańca” główna bohaterka Bronisława Niżyńska dzięki heroicznym wysiłkom ogromnej sile woli wspięła się na wyżyny sukcesu, o którym marzyła od dziecka. „Bogini tańca” jest to relacja o ciężkiej pracy, pokonywaniu przeszkód i trudach życia głównej bohaterki Bronisławy Niżyńskiej w warunkach wojny domowej carskiej Rosji. Poznajemy skomplikowane dzieje rodziny, głośne romanse, skandale towarzyskie i duże miłości. Autorka omawia codzienne rytuały prowadzące do osiągnięcia najlepszej formy dla tancerzy, życie i rodzinę normalnych ludzi a jednocześnie artystów. Postaci przedstawione w książce pdf są bardzo realistycznie, prócz Bronisławy Niżyńskiej na szczególną uwagę zasługuje postać jej matki Eleonory Niżyńskiej, która po zakończeniu kariery baletowej ze szczególnym oddaniem wzięła na własne barki troski związane z dbaniem o rodzinę a także trudy związane z rozwojem karier artystycznych własnych dzieci. Książkę wydało Wydawnictwo Znak literanova. Polecam, Zdzisław Ruszkowski.

  • Ósemkowy Klub Recenzenta

    Ewa Stachniak to autorka bestsellerowej powieści pt. "Katarzyna Wielka. Gra o władzę". W własnej najwieższej książce pdf pt. „Bogini tańca” ukazuje sylwetkę kobiety, która daleko wyprzedziła własne czasy, a mimo to została niemalże zapomniana. Bohaterka tej książki ożywa jako wybitna artystka, lecz również dziewczyna z krwi i kości - niezwykła, inspirująca i zarażająca pasją. „Bogini tańca” jest napisana w formie życiorysu z perspektywy głównej bohaterki Bronisławy Niżyńskiej. Nie miała ona łatwego życia, spotykały ją różnorakie problemy, lecz wiedziała jedno - taniec to życie. Oddałaby wszystko, byleby tańczyć. Uczyła się już od młodszych lat - miała rodziców tancerzy, którzy występowali na największych teatrach na świecie. Książka ebook ta opowiada o życiu, pasji, talencie i miłości. Jeśli ktoś nie lubi czytać o czyimś życiu, nie lubi biografii, to nie jest to coś dla niego. Jestem zaskoczona tym, jak wciągnęła mnie historia Bronisławy Niżyńskiej, mimo iż jestem właśnie przeciwna czytaniu takiego typu ebooków i nigdy po nie nie sięgam. Oczywiście książka ebook jest też kierowana do osób, które zaczynają przygodę z tańcem, albo są już doświadczone w robieniu tego, co kochają. Oliwia, lat 17 źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

  • magdula

    Bronisława Niżyńska to siostra utalentowanego brata i córka sławnych tancerzy. Całe życie musiała udowadniać własne umiejętności. Nic nie przychodziło jej łatwo. Mimo zawirowań historycznych i trudnego życia w artystycznej rodzinie potrafiła postawić na swoim i wytrwale dążyła do celu. Warto poznać historię Bronisławy, która mimo licznych przeciwności losu pokazała wszystkim, że jest wspaniałą tancerką i dzielną kobietą.

  • Agnieszka Lisikiewicz

    Wacław Niżyński - to nazwisko jest powszechnie znane. Wiemy, że był bogiem baletu, wybitnym, niesłychanie zdolnym tancerzem doskonałym, który do dzisiaj jest stawiany za wzór wyrazu ekspresji, techniki i wczuwania się w rolę na scenie. Bronisława Niżyńska - jest postacią równie utalentowana, ale całe własne życie nieustanna w cieniu własnego wybitnego brata, zawsze była tą drugą. Na scenie zdominowanej przez mężczyzn, musiała włożyć dużo wysiłku by zostać zauważoną. I właśnie jej sylwetkę przybliża nam Ewa Stachniak w książce pdf pt.: „Bogini tańca”. Świat przedstawiony przez autorkę daje nam możliwość przyglądnięcia się temu, jak żyli wybitni tancerze, jak ciężka była ich praca i ile trudu wkładali w to, żeby widzom wydawało się, że wszystko robią bez wysiłku, ot tak. Ich życie mimo blichtru, splendoru i sławy wcale nie było usłane różami. Zapoznajemy się z mechanizmami rządzącymi baletem a także z licznymi idealnymi postaciami tamtejszych czasów (jak choćby Diagilew, Matylda Krzesińska, Olga Prieobrażeńska, Anna Pawłowa czy Tamara Karsawina). Możemy także przyjrzeć się tamtej epoce, życiu w czasach wojny, niepokojowi towarzyszącemu ludziom w tych niespokojnych czasach. Bronisława, jako młodsza siostra, ciągle starała się udowadniać, że nie jest gorsza od własnego nieprzeciętnie zdolnego brata. Nie konkurowała z nim jednak, lecz była jego podporą i podziwiała go. Jej pokora zadziwia. Dzieciństwo bez ojca, za to z matką, która dla rozwoju swych dzieci poświęciła całą siebie, nie było złe, lecz jednak uczucie pustki miało wielki wpływ na Bronisławę. Ambitna dziewczyna, która ćwiczyła z zaciętością godną pozazdroszczenia, zaczęła piąć się na szczyty sławy. Tańczyła na deskach najznakomitszych scen. Taniec był całym jej życiem. Podporządkowała mu wszystko, także życie prywatne, które momentami miało dramatyczny przebieg. Mężnie stawiała czoło przeciwnościom, zapewne dzięki temu tak dużo osiągnęła w balecie (również jako scenarzystka). Przekonała się jednak, że najtrudniejszą walkę musi stoczyć nie na scenie, a w życiu, które nie zawsze układa się tak, jakbyśmy tego chcieli. Tu nie można wyuczyć się kroków, ponieważ zależą one od tego, co aktualnie napotkamy w życiu, wzniesienie, kamień czy inne siły, które zdeterminują nasz ruch. „Bogini tańca” to książka, która pokazuje, że ciężką pracą można spełniać własne marzenia. Rozbudza w nas ciekawość, żeby dowiadywać się i z innych źródeł na temat Bronisławy Niżyńskiej, bo jej postać intryguje i zachwyca. Ewa Stachniak idealnie nakreśliła tę postać, książka ebook jest ciekawa też dla laików, którzy z baletem nie mają nic wspólnego. Zalecam serdecznie

  • Don Wito

    Przedwczoraj skończyłem czytać bardzo wciągającą książkę Ewy Stachniak „Bogini Tańca”. Autorka na podstawie dostępnych źródeł zbudowała opowieść o Bronisławie Niżyńskiej tancerce baletowej i choreografce, siostrze Wacława Niżyńskiego jednego z najwybitniejszych tancerzy baletu XX w a także choreografa, oboje polskiego pochodzenia. O nim słyszałem już wcześniej i pomiędzy innymi to spowodowało, że zainteresowałem się tą książką. Muszę przyznać, że opowieść Ewy Stachowiak mocno mnie pochłonęła i z zainteresowaniem wchodziłem w kolejne części losów bohaterki. Historia omawia jej dzieje od dzieciństwa wraz z braćmi poprzez przygotowania do egzaminów do Carskiej Szkoły Teatralnej w Petersburgu, poprzez karierę tancerki i choreografki. Bohaterka opowiada własne prywatne i zawodowe dzieje a także osób jej najbliższych na tle zdarzeń dziejących się w świecie (I wojna światowa, rewolucja w Rosji, zbliżająca się II wojna światowa). Jest tutaj pokazane zderzenie świata sztuki tańca z codziennym życiem, jego radościami i problemami, miłością , dramatami życiowymi, troską o rodzinę, dzieci, chorego brata, matkę. Z tym wszystkim bohaterka radzi sobie jak potrafi, ma w sobie wiele determinacji i siły. Jednocześnie stale dąży do kolejnych celów na scenie, osiąga je, spełnia własne marzenia, a jednocześnie płaci za to też wysoką cenę. Potrafi pokazać, że własną pozycję zawdzięcza nie talentowi brata, ale sobie, swojemu talentowi, własnej ciężkiej pracy i determinacji. Otwiera się na nowe spojrzenie na balet, sama je rozwija i prezentuje światu na scenach m. in. Kijowa, Paryża czy Londynu. Potrafi zdefiniować siebie tak, by nie być tylko siostrą genialnego brata, lecz samodzielną artystką. Świat tańca, sztuki, to jedna z części tej powieści, bardzo interesująca. Pokazanie bohaterki jako dziewczyny zmagającej się z codziennością, muszącej podejmować trudne decyzje, w jakże niespokojnych czasach, dbającej o byt własnej rodziny to drugi równie kluczowy fragment świata Bronisławy Niżyńskiej. Takie pokazanie bohaterki przez autorkę Ewę Stachniak powoduje, że czyta się opowieść jak prawdziwe wspomnienia z tamtych czasów widziane oczami kobiety, córki, siostry, żony, matki, czyli tak jak to jest w prawdziwym życiu. Czytając tą książkę czułem, że poznaję kobietę z jednej strony niezwykłą, z drugiej strony odczuwaną jakże prawdziwie, gdzie ta niezwykłość miesza się z codziennością życia.

  • Anna Gajda

    Zdarza się, że oceniamy książkę po okładce. W przypadku „Bogini tańca” ocena taka okazuje się trafna. Okładka przedstawia baletnicę w lekkiej pozie tanecznej, w zwiewnym stroju, całość lekka i doskonała. Tak również oceniam całą książkę. Przyznam, że nie interesuję się baletem, nie znałam wcześniej nazwiska Niżyńskich. Tym ciekawiej poznać całą tą rodzinę tancerzy, ich losy, ich historie, ich codzienność w Rosji przełomu wieków XIX i XX. Przyszło im żyć w burzliwych czasach, zmagania z realiami schyłku caratu i początków bolszewizmu nie powstrzymały jednak dzielnej Bronisławy przed poświęceniem się sztuce i odciskaniem w niej własnego, niepowtarzalnego śladu. To, że książka ebook nie jest typową biografią, jest jej niezaprzeczalnym atutem. Napisana została w formie powieści, której narratorką jest Bronisława. Prezentuje nam kobietę odważną, dążącą do mistrzostwa, a jednak żyjącą w cieniu brata, którego talent jest wybitny. Wyjątkowa jest relacja pomiędzy rodzeństwem – trochę w niej chęci dorównania wirtuozerii brata, nade wszystko wyczekiwanie na jego akceptację i dobrą opinię. Myślę, że warto sięgnąć po tą pozycję, gdyż można w niej przeczytać o mądrej, odważnej, łamiącej konwenanse i nade wszystko utalentowanej kobiecie. Jej życie okazuje się fascynujące nie tylko dla tych, którzy interesują się sztuką.

  • Barbara

    "Bogini tańca" Ewy Stachniak to historia Bronisławy Niżyńskiej, wielkiej tancerki i choreografki baletowej. Przez dużo lat była w cieniu brata Wacława, którego uważano za "króla tańca". Książka ebook opowiada o losach Bronisławy od czasów dzieciństwa do wybuchu drugiej wojny światowej. Po rozwodzie rodziców, też tancerzy, wychowywana była przez matkę w bardzo skromnych warunkach. Od dzidziusia jej marzeniem był taniec. Wymagał on wielu wyrzeczeń i poświęceń. Za wzór zawsze stawiała sobie brata Wacława. Duże sukcesy odnosiła dzięki talentowi, lecz przede wszystkim dzięki ciężkiej pracy. Życie nie oszczędzało jej. Z matką i małymi dzieciakami uciekała z objętego wojną Kijowa do Wiednia, gdzie przebywał jej brat. Nieudane pierwsze małżeństwo, śmierć matki, która zawsze ją wspierała a także dramatyczna śmierć nastoletniego syna. Jednak te wszystkie przeciwności losu nie załamały jej. Wciąż rozwijała własny talent, żeby dotrzeć na szczyt. I szczyt ten osiągnęła. Idealna książka, warta przeczytania.

  • heroska

    Historia wybitnej tancerki Bronisławy Niżyńskiej, która odziedziczyła własny talent po znanych rodzicach Tomaszu i Eleonorze Niżyńskich. Od urodzenia teatr i taniec był środowiskiem w którym wychowywały się dzieci tancerzy. Rozmowy o tańcu, choreografii, muzyce, ciągłe podróże, próby - wszystko to przygotowało ich do obrania drogi zawodowych tancerzy. Chociaż popularność brata Wacława mogła znacznie przyćmić sukcesy jego siostry to jednak jej upór i determinacja nie pozwoliły by została w cieniu. Mimo przeciwności losu, licznym porażkom nie poddała się i osiągnęła własny cel. Twórczość Bronisławy charakteryzowała się odejściem od kanonu tańca typowego jak i wyjątkowo przemyślaną architektoniką scen zbiorowych. Zapisała się w historii jako jedna z nielicznych choreografów, która pracę z zespołem zaczyna już z ułożonym planem i potrafi przekonać do niego wszystkich tancerzy. Wybitna, zapomniana tancerka odżywa w książce pdf Ewy Stachniak "Bogini tańca".

  • magdag

    Bogini tańca Ewy Stachniak to historia Bronisławy Niżyńskiej - rosyjskiej tancerki i choreograf polskiego pochodzenia. Wywodząca się z artystycznej rodziny Bronia od młodszych lat z zaangażowaniem szlifowała własny talent i całkowicie oddawała się tanecznej pasji. Lata wyrzeczeń i treningów zaowocowały angażem w zespole Baletów Rosyjskich Diagilewa. Choć niesamowicie uzdolniona, pozostawała jednak w cieniu brata Wacława, uważanego za największego tancerza własnej epoki. Przyszło jej żyć w interesujących historycznie czasach - lata z przełomu XIX i XX wieku obfitowały w szereg tragicznych zdarzeń i burzliwych momentów, które też zobrazowane są w książce. Bogini tańca to niezwykły obraz kobiety, której życie oscylowało wokół ukochanego baletu. Pasjonująca pozycja nie tylko dla zapaleńców typowego tańca.

  • Renifer

    O książce pdf “Bogini tańca” to historia życia fantastycznej i utalentowanej dziewczyny Bronisławy Niżyńskiej. Broni narodziła się w “tańczącej” rodzinie. Od młodszych lat nasiąkała atmosferą tańca, ćwiczeń i występów. Prócz rodziców tańczy też jej brat, to on zyskuje większą sławę, Bronia długo zostaje w jego cieniu. Droga Broni do światowego sukcesu była trudna, ponieważ jako artystka wybierała drogę pod prąd, nie godziła się na półśrodki, dążyła do doskonałości i realizacji swojej wizji i marzeń. Czasem dużo ją to kosztowało, ponieważ życie nie oszczędzało jej. Bronia to dziewczyna inspirująca, która udowadnia jak kluczowa w życiu jest pasja. Książka ebook ma nad 500 stron, lecz czyta się ją bardzo szybko. Jest nieźle napisana, fabuła wciąga, całość nie jest przegadana, czy niepotrzebnie rozwleczona. Dla mnie ciekawym aspektem książki było tło wydarzeń. Życie Broni przypadło w części na burzliwe czasy wojny, przez co dowiadujemy się jak wyglądało wówczas życie, z jakimi kłopotami borykali się codziennie ludzie. Narracja Historia jest opowiedziana z punktu widzenia Bronisławy Niżyńskiej. Bronia prezentuje nam własny świat od młodszych lat dziecinnych. Wplecione są też elementy dziennika, które początkowo mogą być dla czytelnika niejasne, lecz z czasem wszystko poskłada się w jedną całość. Fikcja czy prawda? Bronisława Niżyńska i członkowie jej rodziny to osoby, które faktycznie istniały. Ewa Stachniak natrafiła na “Early Memoirs” (“Wczesne wspomnienia”) Broni Niżyńskiej i historia tancerki wciągnęła ją. Na ostatnich stronach, w rozdziale Podziękowania możemy przeczytać: “Zainspirowana tym fascynującym głosem, zagłębiłam się w kolekcję Bronisławy Niżyńskiej w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie - to istna skarbnica pamiętników, notatek choreograficznych, listów, zdjęć i albumów z recenzjami, wywiadami i programami teatralnymi. “Bogini tańca” wyłoniła się z tych właśnie dokumentów i nieustanna się literackim splotem faktów, fikcji i wyobraźni. Dla kogo ta książka? Z pewnością w pierwszej kolejności zalecam tę książkę osobom, które pasjonują się tańcem. Lecz absolutnie nie wykluczam osób takich jak ja, które wcześniej nie słyszały o Bronisławie Niżyńskiej. Myślę, że one też z przyjemnością przeczytają o “Bogini tańca”. O autorce Ewa Stachniak to autorka nieźle przyjętej przez czytelników powieści “Katarzyna Wielka. Gra o władzę”. Podsumowanie “Bogini tańca” to książka, którą mogę polecić - tak po prostu :-) Ma wszystko, czego potrzebuje książka, aby nieźle się ją czytało: ciekawą bohaterkę, która ma pasję, lecz jej życie nie jest cukierkowe, a do tego jest nieźle napisana i nieprzegadana. Myślę, że nie będziecie żałować chwil spędzonych z “Boginią tańca”.

  • anula

    Bronisława Niżyńska, córka własnej matki, siostra swego brata, genialnego tancerza, matka własnych dzieci, małżonka własnych mężów, a przede wszystkim „ Bogini tańca”. Wiele tego. I tak wyglądało życie tej utalentowanej i wizjonerskiej tancerki. Autorka bardzo ciekawie przedstawia dzieje tej niemal zapomnianej tancerki polskiego pochodzenia. Poznajemy jej trudną lecz silną relację z bratem Wacławem, tragiczne lecz interesujące życie osobiste, a także niesamowitą pasję do tańca. A to nie była prosta droga. Ponieważ po pierwsze wymagała ciężkiej, wytężonej pracy od wczesnego dzieciństwa, wielu wyrzeczeń w życiu prywatnym. A po drugie, w czasach kiedy dziewczyna ciągle zajmowała rolę drugoplanową, Bronisławie Niżyńskiej udało się dojść na szczyt, i aktywnie wpływać na kształt nowoczesnego tańca. Wszystko to losy się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy dużo się losy na politycznej arenie międzynarodowej. To czas rewolucji w Rosji, upadek cara, wybuch I wojny światowej. Czasy bardzo niespokojne i niesprzyjające swobodnej aktywności artysty. Lecz prawdziwa pasja nie widzi przeszkód. I to jest właśnie książka ebook o pasji, o pasji do życia i do tańca. Jest to jedna to jedna z najlepszych ebooków jakie czytałam. Idealna historia, idealnie napisana. Szczerze polecam.

  • nicole72

    Nazwisko Niżyński słyszałam parę razy wcześniej.Traf chciał,że ostatnio czytałam książkę,w której tak nazywał się kot głównej bohaterki;) Dzięki książce pdf ,,Bogini tańca,,poznałam tę rodzinę bliżej.Lubię czytać pozycje,nie będące typową biografią,ale w formie powieści.Taką historię przyswaja się całkiem inaczej.Nie są to suche fakty,ale opowieść,która nie przynudza i toczy się wartko.Tym metodą poznajemy i Niżyńskich i równocześnie tło historyczne,w którym przyszło im żyć. Pani Ewa Stachniak następny raz postanowiła przybliżyć nam w własnej książce pdf jedną ze sławnych kobiet.Z całą pewnością włożyła dużo pracy w jej napisanie.Dziękujemy i czekamy na następne.

  • Aga Budyta

    Nie jestem zagorzałą wielbicielką baletu, a jednak "połknęłam" tę nad pięciusetstronicową książkę w kilka dni. Sięgnęłam po opowiadanie o siostrze Wacława Niżyńskiego, ponieważ pomyślałam, że może warto dowiedzieć się czegoś o życiu tego najbardziej słynnego i cenionego tancerza polskiego pochodzenia. I nie zawiodłam się, a nawet dowiedziałam się z tej książki wiele więcej. Maluje ona bowiem portret wyjątkowej kobiety, równie utalentowanej tancerki, jej życie, emocje, życiowe dylematy i wątpliwości. Bronisława Niżyńska i jej brat od młodszych lat przygotowywani byli do zawodu tancerza, ponieważ ich rodzice także zajmowali się tą sztuką. Śledzimy edukację obojga i wchodzenie do świata zawodowego tańca. Bronisława, mimo, że wyjątkowo utalentowana, pozostawała zawsze w cieniu brata, choć z oddaniem służyła mu pomocą znosząc różnorakie artystyczne kaprysy gwiazdora europejskich scen. Z drugiej strony widzimy życie osobiste: przyjaźnie i miłości, które w tle miały zawsze jednak rzecz najważniejszą czyli balet. Wreszcie rodzina i dzieci, z dylematem czy warto zawieszać karierę w imię macierzyńskiego szczęścia. A w tle wydarzenia historyczne: rewolucja 1905 roku, stopniowy upadek dawnej carsko - arystokratycznej Rosji, wreszcie pierwsza wojna światowa i przewroty 1917 roku. Wciągająca opowieść, w której wszystkich wątków jest tyle co należy: i baletu i życia osobistego i historii. Fantastycznym posunięciem autorki okazała się decyzja o przedstawieniu tej opowieści w postaci wspomnień głównej bohaterki, w narracji w pierwszej osobie.Dzięki temu akcja jest wartka, a czytelnik utożsamia się z główną bohaterką. Na pewno sięgnę jeszcze po inne książki tej autorki.

  • Imarba

    Świat baletu to środowisko zamknięte, bardzo trudne i rządzące się specyficznymi prawami. Scena to tylko piękny, upragniony moment, mgnienie blasku, chwila zachwytu, a wokoło cień. Ciężka praca, mordercze ćwiczenia. Tu sam talent nie wystarczy. I jest jeszcze czas, który zdziera z ciała kolejne zasłony i nie każdemu go wystarcza na to umowne, wyczekane „pięć minut” sławy. Kultura masowa omija balet ponieważ za trudny, lecz mimo wszystko większość ludzi zdaje sobie sprawę kim byli Diagilew, Niżyński, Isadora Duncan, Matylda Krzesińska czy „La Nijinska”. Świat można opowiadać na dużo sposobów, słowem, kształtem, barwą czy gestem. Są i tacy, którzy świat opowiadają tańcem za pomocą jedynego instrumentu jaki posiadają - idealnie wyćwiczonego i pięknie giętkiego ciała. Bronisława Niżyńska „La Nijinska” jak nazywali ją Francuzi narodziła się w rodzinie dwojga tancerzy i od dzidziusia pragnęła tańczyć tak jak i jej starszy o dwa lata brat Wacław. Ich matka wszystko podporządkowała temu by dzieci miały jak najlepsze wykształcenie w tym kierunku. Dla nich poświeciła wszystko. Jak to w tym zawodzie bywa już samo ich narodzenie było nie lada poświęceniem. Bronisława zawsze żyła trochę w cieniu brata, którego talent powalił na kolana pół Europy i odmienił postrzeganie roli tancerza w balecie. Żyła żeby tańczyć nawet wtedy, kiedy pierwsza wojna światowa podpaliła Europę, a rewolucja październikowa Rosję. Żyła między światami na pograniczu kultur - była Polką z serca i pochodzenia, lecz Rosjanką z wychowania i życiowych wyborów, była również olbrzymią osobowością, kimś kto żyje na scenie i dla sceny, lecz musi jeść, spać i walczyć o przetrwanie. Jej życie to opowiadanie niezwykła, opowiadanie o wytrwałości, miłości poświeceniu i pokonywaniu trudności. Ewa Stachniak własną opowieść zaczyna niejako od końca. Jest październik 1939 roku, Niżyńska z córką płyną statkiem do Stanów. Trwa wojna... Bronisława otwiera notes i zaczyna pisać. Po chwili zaczynamy poznawać jej życie od samego początku. Dziwne, smutne, interesujące i tragiczne. Poznajemy losy jej rodziny, jej drogę do baletu, historię obydwu braci i nieobecnego ojca. Powoli pojawiają się duże sławy, które towarzyszyły tancerzom w ich artystycznej drodze, poznajemy ich cierpienie, walkę, kontuzje... Miłości. Tancerz za chwilę chwały na scenie płaci bardzo wysoką cenę choć tego nie widać. To nie tylko ból, pot i łzy, to o dużo więcej. Rozdarte dusze, potargane losy, rozbite rodziny, a czasami coś jeszcze – utracony umysł. (Historia Wacława Niżyńskiego i jego choroba przewija się poprzez całą powieść, choć nie do końca wiadomo czym była i co ją spowodowało). Ta książka ebook bardzo cudownie to uświadamia nam wszystkim wpatrzonym w światła sceny, a zapominającym o cieniach, które gromadzą się poza tymi światłami. Przecudnie napisana książka! Opowiadanie się wije, zatacza kręgi, wiruje, wraca do początku, czasami wyrywa się mocno do przodu, prezentuje jakąś chwilę, zdarzenie, moment, wtrąca delikatna aluzję do przyszłości, po to by później znów wrócić do podstawowego biegu narracji i pozostawić czytelnika w osłupieniu i oczekiwaniu na to co nastąpi. Nie znam się na balecie, choć bardzo tego żałuję, lecz czytając miałam wrażenie, że ta narracja to jakby literacki odpowiednik tańca. Jestem wprost zachwycona. Dawno nie czytałam czegoś równie mocnego. To niesamowite jak autorka zwykłą bądź co bądź biografię potrafiła przedstawić w tak fascynującej formie. Książka ebook spodoba się każdemu, nawet tym, którzy nie interesują się baletem. Zachęcam bardzo, bardzo

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!