Czytaj więcej:
Blizny okładka

Średnia Ocena:Blizny

Blizny. Prawdziwa historia „królików z Ravensbrück” to rzecz o nazistowskim okrucieństwie, sile przetrwania i odwadze dziewczyn - młodych polskich działaczek ruchu oporu, poddanych wyniszczającym eksperymentom pseudomedycznym w obozie koncentracyjnym ponad jeziorem Schwedt. To także historia kobiecego buntu i wzajemnej solidarności więźniarek różnorakich krajów, opowiadanie o lekarzach w służbie Hitlera i pewnej amerykańskiej filantropce, która postanowiła pomóc ofiarom eksperymentów w leczeniu ich blizn na ciele i duszy. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Szczegóły
Tytuł Blizny
Autor: Grzywacz Marta
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Rok wydania:

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Blizny pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Blizny Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Blizny PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • tomzynskak

    Nikomu prawdopodobnie nie trzeba mówić, że omówiona w książce pdf historia jest wstrząsająca. Jednak ukazuje ona także olbrzymią siłę a także odwagę. Cała historia opowiada przede wszystkim o nazistowskich okrucieństwach. O okropnych eksperymentach jakich dopuszczali się "lekarze" i ogromnej sile przetrwania więźniarek, a przede wszystkim o kobietach - wyjątkowo silnych i dzielnych młodych działaczkach polskiego ruchu oporu, czy filantropce, która postanowiła pomóc ofiarą eksperymentów. Ravensbruck to jeden z najsłynniejszych nazistowskich obozów koncentracyjnych położony przy malowniczym jeziorze Schwedt. To właśnie tam w imię służby Hitlerowi przeprowadzono pseudomedyczne eksperymenty, a wszystko to w sposób wyjątkowo szczegółowy opisała autorka w swoim najwieższym reportażu. Jednak pomimo zawarcia znacznej ilości szczegółów i faktów z tamtego okresu Pani Marcie udało się stworzyć książkę wyjątkowo ciekawą i wciągającą. Owszem, nie da się jej przeczytać w jeden wieczór, ponieważ po prostu wszystko to za bardzo boli. Poza tym w obliczu tego co losy się za naszą wschodnią granicą książka ebook ta jeszcze bardziej funkcjonuje na wyobraźnię czytelnika. Trzeba przyznać, że dar pisarski autorki sprawia, że przenosimy się w okresie i stajemy obok naszych bohaterów, przyglądamy się wszystkiemu jakby z boku, a w naszych sercach kotłuje się dużo emocji. Tych najstraszniejszych, lecz i pozytywnych, jak chociażby rozpierająca duma za solidarność więźniarek i ich wolę walki. Na każdym kroku dostrzegamy ich olbrzymią współpracę, która pozwalała przetrwać każdą kolejną minutę, godzinę, dzień, miesiąc… „Żadna z nas nie znała odpowiedzi na pytanie, jak zginiemy, lecz wiedziałyśmy, że koniec jest bliski." Nie będę owijać w bawełnę. Nie jest to lektura dla osób o słabych nerwach. Jednak z całą pewnością historia jest warta poznania i jeżeli macie siłę na cięższą lekturę to koniecznie sięgnijcie po "Blizny. Prawdziwa historia królików z Ravensbruck" Marty Grzywacz. Literatura obozowa była, jest i będzie potrzebna, żeby uczyć się na historii. Żeby to co było już nigdy do nas nie wróciło. Powinniśmy z zdarzeń tych wyciągać ogromne wnioski.

  • Ilona Wolińska

    23 września 1941 roku do miasteczka Fürstenberg, dziewięćdziesiąt kilometrów na północ od Berlina, przyjeżdża transport czterystu młodych polskich działaczek ruchu oporu z więzień w Lublinie i Warszawie. Każda z nich musi zmierzyć się z obozową rzeczywistością, głodem, strachem i śmiercią. Dwa lata później, o obozie w Ravensbrück usłyszy cała Europa. Ravensbrück to jeden z najsłynniejszych obozów koncentracyjnych. To właśnie tutaj podczas drugiej wojny światowej przeprowadzano eksperymenty medyczne na kobietach. Wyniki tych eksperymentów, dziewczyny te bedą odczuwały i pamiętały do końca życia. Zostawiły one bowiem na ich ciałach blizny, które za każdym razem, gdy na nie spojrzą, będą im przypominały gehennę, jaką przeżyły. Marta Grzywacz w swoim reportażu bardzo szczegółowo omawia okrucieństwo nazistów i lekarzy w służbie Hitlera. Lektura tej książki nie jest łatwa, wręcz przeciwnie, przeraża. Podczas czytania nie raz czułam ciarki na plecach, nie potrafię wyobrazić sobie bólu i rozpaczy tych kobiet. Trudno jest obrać w słowa to, co przeżywały te kobiety. Bestialstwo i okrucieństwo jakiego doświadczyły, pozostawiły na ich ciele i duszy piętno do końca życia. Reportaż Marty Grzywacz to historia kobiet, dla których wraz z przekroczeniem bram obozu w Ravensbrück rozpoczęło się prawdziwe piekło. To opowiadanie kobiet, których siła, determinacja i odwaga ani na moment nie pozwoliły się poddać, i choć wiedziały, że ich koniec jest bliski, to nie przestawały wierzyć w sprawiedliwość. Kilka z tych dziewczyn przeżyło, i w roku 1946 wzięły udział w procesie w Norymberdze przeciwko lekarzom. "Blizny. Prawdziwa historia "królików" z Ravensbrück" to jedna z tych książek, którą trzeba przeczytać by lepiej poznać historię i o niej pamiętać. "Nieraz zastanawiam się, czy to było naprawdę, czy tylko taki sen, że tam byłam, w tym piekle. Lecz szwy na obydwu nogach mówią, że to prawda, i każą o tym zawsze pamiętać".

  • Magdalena Mierzynska

    Marta Grzywacz jest autorką książki "Nasza Pani z Ravensbruck", która była idealna pozycją w tej tematyce. "Blizny. Prawdziwa historia królików z Ravensbruck"to jej najwieższa książka ebook o tej tematyce. Ravensbruck był to niemiecki nazistowski obóz zagłady znajdujący się w Niemczech. Słynął z licznych eksperymentów pseudomedycznych na kobietach. Wbrew własnej woli były poddawane doświadczeniom zagrażającym ich życiu i zdrowiu. Tak nieustanny się królikami doświadczalnymi w rękach nazistowskich lekarzy. 23 września 1941 roku do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck przyjeżdża transport czterystu młodych polskich działaczek ruchu oporu z więzień w Lublinie i Warszawie. Teraz muszą zmierzyć się z głodem, bólem, strachem i śmiercią. Autorka napisała bardzo szczegółowy i idealny reportaż. Nie jest to suchy stos faktów, lecz nadała mu wyraz bardziej przychylny czytelnikowi. Pozwoliła wsiąknąć w tamten czas i tamte wydarzenia. Momentami poczuć co czuły tamte dziewczyny i wzbudzić ogrom emocji w trakcie czytania. Czytając o tym co tam się działo moja fantazja funkcjonowała na najwyższych obrotach, a ciarki przechodziły przez całe ciało. Autorka przekazuje coś więcej niż tylko historię. Prezentuje jak olbrzymią miały odwagę, jak były solidarne wobec siebie. Mimo strachu o swoje życie ryzykowały, ich zawziętość nie pozwoliła na całkowite poddanie się. Takie książki czyta się na jednym tchu. Bardzo niełatwy i przejmujący temat obózów był, jest i będzie. To do czego tam dochodziło, do bestialstwa i pokazywania wyższości katów ponad więźniami nie powinno zostać zapomniane. Powinniśmy wyciągać wnioski z historii. Przemyślenia pozostawiam Wam kochani.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!