Upload dokumentów - promocja książek - darmowy hosting pdf - czytaj fragmenty
Jadąc od zachodu, przez stolicę, serce rewolucji 2014 roku, aż na front na wschodzie, korespondent wojenny Tim Judah prezentuje rzeczywistość kryjącą się za nagłówkami prasowymi. Rozmawia z ludźmi zmuszonymi żyć na terenach ogarniętych konfliktem – z matkami, żołnierzami, przedsiębiorcami, poetami czy politykami. Ich wspomnienia wpływają na kształt ich poglądów, sympatii politycznych i nadziei na przyszłość. Wszystkie te opowieści malują obraz narodu, który utknął w pułapce potężnych sił, zarówno politycznych, jak i historycznych. Książka ebook jest bardzo aktualnym spojrzeniem na konflikt na Ukrainie. Co istotne, nie skupia się tylko na najwieższych wydarzeniach, lecz też na dziejach z przeszłości, które doprowadziły do tego, czego świadkami jesteśmy obecnie. "Tim Judah odnalazł się o dużo bliżej wojny we wschodniej Ukrainie niż większość zachodnich dziennikarzy – tak blisko, że może sugestywnie omówić czytelnikom aromaty i dźwięki. [...] Doświadczenia wyniesione z wojen bałkańskich pomogły mu dostrzec ten konflikt już wtedy, gdy dopiero mutował z zaciekłej propagandy w zbryzganą krwią rzeczywistość. Jako reporter jest mistrzem w oddawaniu głosu samym Ukraińcom".Niall Ferguson "Książka »Czas wojny«, oparta na przeprowadzonych w terenie rozmowach ze świadkami i ofiarami, jest nie tylko przenikliwą analizą polityczną, lecz i sugestywnym reportażem o tym, co tak naprawdę się losy w trakcie brudnej wojny na Ukrainie".Simon Sebag Montefiore "Wojna na Ukrainie toczyła się w szczytowym czasie ponowoczesności i z początku obrazy przebijały słowa, a propaganda zaćmiewała rzeczywistość. Jednak z biegiem czasu to właśnie niektórzy reporterzy zdołali zamienić dwa wymiary ekranu na trzy wymiary życia, komunały rządzących na twarze ludzi. Tim Judah, jeden z najlepszych spośród nich, nie dyktuje nam, co mamy myśleć o tej wojnie, ale uczy, jak to robić: odważnie, z pokorą, zwracając uwagę na ludzkie drobiazgi i z godną pozazdroszczenia intuicją historyczną".Timothy Snyder
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | Czas wojny. Opowieści z Ukrainy |
Autor: | Judah Tim |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego |
Rok wydania: | 2016 |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
PDF Upload - Zapytania o Książki - Dokumenty © 2018 - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Recenzje
My Polacy mamy bardzo subiektywne spojrzenie na Ukrainę. Może brakuje nam obiektywizmu. Poza tym - przynajmniej ja - obserwowałam wydarzenia w telewizji, a wiadomo jak wygląda przekaz telewizyjny: jest urywkowy. Nie mówię już o punktach widzenia, ponieważ to inna para kaloszy. W każdym razie uważam, że do problemu Syrii i Ukrainy potrzeba głębszego spojrzenia, dogłębnego i całościowego. Słowem: reportażu. Badania czytelnictwa wykazały, że Polacy raczej nie czerpią wiedzy o świecie z książek. Może należę do tej niszy czytającej?W każdym razie zalecam tę książkę. Twórca podzielił ją na 6 części w zależności od opisanego regionu Ukrainy. Przy każdym regionie mówi o tym co widział, o rozmowach z ludźmi i o historii. A każdy region Ukrainy ma własną swoją historię i w zasadzie różni je wszystko. starając się pozbyć na chwilę mojego polskiego myślenia, zastanawiam się nawet czy ten naród ma jakiś wspólny trzon historyczny, do którego mogą się odwołać niezależnie od poglądów? Ponieważ UPA, Bandera, Głód, Chruszczow, na tyle łączą ich, co dzielą z oczywistych powodów. A czy mają jakiegoś wspólnego przodka? Kogoś kto budował, a nie wyrzynał sąsiadów? Dlaczego nie odwołują się do Jarosława Mądrego? Jarosław był OK przecież. Najbardziej wnikliwie czytałam epizod o zachodniej części Ukrainy, niegdysiejszym Wołyniu i Lwowie. My, Polacy pamiętamy swoje, lecz ciekawiło mnie co napisze o tym obcokrajowiec. W sumie omówił wszystko w miarę wszechstronnie. Kluczowe są te dane procentowe w narodowościach mieszkańców a także daty zdarzeń historycznych. Lecz zabrakło mi na stronie 70-tej opisu tego jak UPA w 1943 zamordowała te 100 tys. Polaków. Cyfry podane przez autora mówią same za siebie: 100 tys. po stronie polskiej zginęło, a po stronie ukraińskiej 20 tys. Tak, tylko że nie podaje JAK zginęli Polacy: na siekierach, widłach, nożach, w studniach itd. Lecz o odwecie na Ukraińcach jest cała strona. Lecz na szczęście podsumowanie autora jest obiektywne i mówi o subiektywnej pamięci historycznej tego regionu, o tym, że UPA była organizacją podsycającą nienawiść, o szerokim udziale mieszkańców tego regionu w SS-Galicien.... Inne regiony mają inne problemy: Besarabia, Krym, Donieck. Twórca opowiada o problemach tożsamości i o problemach z pracą, o korupcji i o młodych Ukraińcach, którym wojna zniszczyła kariery, życie, rodziny. Z całości wyłania się obraz bardzo ciekawy, obraz Ukrainy różnorodnej, z wieloma problemami, czekającej na zwykłe życie, na władzę bez korupcji, na zajęcie się ich problemami. Tymczasem jest wojna, która zniszczyła cały region. Nie wiem czy po przeczytaniu tej książki jestem spokojniejsza, lecz na pewno wiem więcej o mentalności Ukraińców.
„Książka jest bardzo aktualnym spojrzeniem na konflikt na Ukrainie. Co istotne, skupia się nie tylko na najwieższych faktach, lecz też na zdarzeniach z przeszłości, które doprowadziły do tego, czego świadkami jesteśmy obecnie”. To bez wątpienia jedna z najciekawszych publikacji dotyczących Ukrainy i rozgrywającego się tam polityczno –militarnego konfliktu (kolejnych jego etapów i eskalacji), który mimo prób mediacji, podejmowanych przez społeczność międzynarodową, nieprzerwanie destabilizuje cały region, wzbudzając uzasadniony niepokój państw sąsiednich. To co jednak wyróżnia tą publikację z szeregu innych, pojawiających się na naszym wydawniczym rynku, które podnoszą i zajmują się tą ważną problematyką (niestety o różnorakim stopniu merytorycznego przygotowania) jest rzetelność przekazu, obiektywizm, analityczne podejście, brak pościgu za tanią, medialną sensacją, niesłychanie wnikliwy zmysł obserwacji a także podparte doświadczeniem a także wiedzą podejściem do tematu. To też prawdziwa (wymagająca wielkiego zaangażowania) umiejętność docierania do naprawdę interesujących źródeł informacji, wyciągania właściwych wniosków, zestawiania ich ze sobą i to zarówno w kontekście współczesnym jak i historycznym. To właśnie ów wielki nacisk na historyczny akcent jest elementem, który towarzyszy nam przez całą lekturę, stając się interesującym spoiwem, mającym bardzo realny wpływ na współczesne wydarzenia, kształtujące się poglądy, opinie i poszczególne procesy decyzyjne.
To bez wątpienia jedna z najciekawszych publikacji dotyczących Ukrainy i rozgrywającego się tam polityczno –militarnego konfliktu (kolejnych jego etapów i eskalacji), który mimo prób mediacji, podejmowanych przez społeczność międzynarodową, nieprzerwanie destabilizuje cały region, wzbudzając uzasadniony niepokój państw sąsiednich. To co jednak wyróżnia tą publikację z szeregu innych, pojawiających się na naszym wydawniczym rynku, które podnoszą i zajmują się tą ważną problematyką (niestety o różnorakim stopniu merytorycznego przygotowania) jest rzetelność przekazu, obiektywizm, analityczne podejście, brak pościgu za tanią, medialną sensacją, niesłychanie wnikliwy zmysł obserwacji a także podparte doświadczeniem a także wiedzą podejściem do tematu. To też prawdziwa (wymagająca wielkiego zaangażowania) umiejętność docierania do naprawdę interesujących źródeł informacji, wyciągania właściwych wniosków, zestawiania ich ze sobą i to zarówno w kontekście współczesnym jak i historycznym. To właśnie ów wielki nacisk na historyczny akcent jest elementem, który towarzyszy nam przez całą lekturę, stając się interesującym spoiwem, mającym bardzo realny wpływ na współczesne wydarzenia, kształtujące się poglądy, opinie i poszczególne procesy decyzyjne. To wyłaniający się z treści obraz ukraińskiego państwa, które mimo nominalnie odzyskanej niepodległości nie potrafiło i nie potrafi stale pozbyć się parasola rosyjskiego zwierzchnictwa (dziś, oczywiście, już w trochę zmienionej formie) i którego droga do pełnej demokracji życia a także integracji europejskiej będzie długa i wyboista. Kraju, który w obliczu głębokich politycznych i społecznych podziałów, nawarstwiających się kłopotów ekonomicznych, utraty Krym i wojny na wschodzie stanął na dziejowych rozdrożu, zmuszony podjąć decyzje, które określą jego pozycje w świecie na kilka bliskich dekad. Państwa gdzie przeszłość stale wyraźnie nakłada się na teraźniejszość a zmiana, w pierwszej kolejności, nastąpić musi w ludzkich głowach i umysłach co przekłada się bezpośrednio na potyczka dwóch pokoleń (starego, post-sowieckiego a także młodego, współczesnego) dwóch światopoglądów i wizji tego jak wyglądać powinna Ukraina w przyszłości. W własnej podróży od Kijowa po Donbas Tim Judah, prócz swoich spostrzeżeń i opinii, oddaje głos ludziom o rożnych poglądach politycznych, statusie społecznym, materialnym, czy stopniu zaangażowania w rozgrywający się konflikt. Uzyskujemy dzięki temu zdecydowanie pełniejszy i bogatszy opis rozgrywających się tu zdarzeń a także okazje spojrzenia (niejako od środka) na dzisiejszą kondycję ukraińskiego narodu. Twórca wychodzi przy tym, dość znacznie, poza ogólne, słynne nam ramy telewizyjnych przekazów czy straszące krzykliwymi nagłówkami czołówki słynnych gazet.
Kupiłbym w empiku, gdyby był ebook. Lecz nie ma, więc wydałem pieniądze na ebooka za granicą.