Czytaj więcej:
Biała Rika okładka

Średnia Ocena:Biała Rika

Nie krzyczała, kiedy rodziła syna. Nie mogło jej się wyrwać żadne niemieckie słowo. Nie w 1945 roku, nie wśród Polaków wracających z przymusowych robót.Kilkadziesiąt lat potem rodzinne tajemnice nie dają spokoju dorastającej Dagmarze. Skąd wziął się ten dziwaczny akcent w mowie jej babci? Dlaczego co roku staruszka odwiedza pewien kościół? Czy naprawdę nigdy nie spotkała się z siostrą bliźniaczką, choć ta ciągle przysyła jej paczki? Kobieta wie, że nie wykradnie babce wszystkich tajemnic. Lecz kiedy powoli zaczyna odkrywać przeszłość, odżywają wspomnienia, do których Rika nigdy nie odważyła się powrócić.Czy dziedziczymy los po naszych przodkach?Czy prawdą jest to, co się rzeczywiście zdarzyło, czy to, co zapamiętaliśmy? Oparta na prawdziwych zdarzeniach opowiadanie o namiętności, grzechu, rozłące i pamięci. I o ludziach, którzy nigdzie nie przynależą, ponieważ zbyt nierzadko wyjeżdżali na zawsze – i zbyt dużo musieli zapomnieć.

Szczegóły
Tytuł Biała Rika
Autor: Parys Magdalena
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Rok wydania: 2016

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Biała Rika pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Biała Rika Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Biała Rika PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • yania

  Idealny temat. Interesujący sposób napisana książka ebook o powiązaniu człowieka z przeszłością jego rodziny.Czy tego chce, czy nie.

 • Paulina Frankiewicz

  Mimo iż nie jest to następna w dorobku Parys opowieść kryminalna, sensacji tu nie brakuje. A jeśli Parys i sensacje, to wiadomo, że chodzi o relacje polsko–niemieckie. Tak było w Tunelu i Magiku, tak jest i w tym przypadku, gdy narratorka Dagmara poznaje historię matki własnego ojczyma, Ruth, Niemki i Karola, Polaka. Rzecz funkcjonuje się w okresie II wojny światowej, co determinowało skomplikowanie tego uczucia. A już na pewno nie ułatwiała go bliźniaczka Riki, Gerda, żywiąca do Karola bliźniacze uczucie. Więź pomiędzy siostrami pęka, gdy Rika i Karol uciekają do Szczecina. To jednak nie jedyna historia opowiedziana w powieści; historii i babć jest tu dużo. Tu właśnie, w tym poniemieckim szczecińskim mieszkaniu pojawia się narratorka, Dagmara i jej dzieciństwo. Dziewczynka, która z Gdańska musiała przenieść się do Szczecina, a której niedługo przyjdzie zmierzyć się z jeszcze większą zmianą; pokonać odwrotną do babci Riki drogę – wyjechać do Niemiec – chce poznać rodzinne sekrety. Dzięki swej uporczywości i konsekwencji dociera do historii narodzin i śmierci, przeżyć szczęśliwych i wstrząsających. I, paradoksalnie, ta trudna przeszłość rozbitej rodziny pozwala jej odnaleźć się w świecie.PRZECZYTAJ CAŁĄ RECENZJĘ NA BLOGU: http://dodziela.com.pl/2016/09/20/biala-rika-magdalena-parys/ .

 • Izabela Łęcka

  Książka ebook trudna, ponieważ nie jest normalną powieścią z fabułą linearną, lecz to książka ebook interesująca i warta przeczytania. Nazwałabym to gatunkiem synkretycznym, pomieszaniem wspomnień, dziennika, sagi rodzinnej i powieści historycznej. Czytało mi się ją płynnie, dzięki idealnemu warsztatowi pisarskiemu autorki. Bardzo pożyteczne były króciutkie rozdziały, zatytułowane 'tematycznie'. To pomagało w orientacji czytelniczej.Powieści historycznych z gatunku saga rodzinna, szczególnie z tych obejmujących drugą wojnę światową, która pomieszała życie w każdej rodzinie, mamy dużo. Napisać więc książkę na ten temat, która będzie oryginalna formalnie i treściowo, a przy tym zajmująca, to wielka sztuka. 'Biała Rika' to historia o splątaniu losów rodzin przez historię i o tym, jak sobie z tym radzi rodzina i każdy jej członek osobno. To także historia o tym, że dzieje ludzkie są łatwe tylko w teorii i w hasłach partii narodowych. W rzeczywistości życie płata figle. Niemka miłuje Polaka, jest dobra, naiwny jest stary fabrykant, a łowcą panien jest patriota zesłaniec. Lecz i tak nasze dzieje kształtujemy sami, etapami i pomimo trudności. Można powiedzieć, że opowieść 'Biała Rika' to historia paru rodzin, które razem tworzą patchworkowe drzewo genealogiczne. Wszystkich z nich łączy pragnienie osobistego szczęścia i budowania go od nowa, pomimo psikusów historii.Bohaterka i narratorka to dziewczynka, która wspomina własne dzieciństwo. Nie jest to jednak narracja dziecięca, naiwna i pełna uproszczeń. To narracja wydobywająca ze wspomnień prawdę, to co naprawdę było, czyli osoby, obrazy, ludzi, uczucia. To przypominanie sobie rzeczy niewygodnych i tych najbardziej kochanych. Obija mi się po głowie wykład na temat pamięci, która funkcjonuje na zasadzie obrazów, zapachów, osób, miejsc, dźwięków. Z tego wszystkiego odtwarzamy naszą i innych tożsamość. I historię.Książka jest trudna, wymagająca, lecz bardzo ciekawa. Trudno jest w nią wniknąć, lecz gdy już to uczyniłam, to ten świat mnie pochłonął. O pamięci, historii i świecie, który czarno-biały nie jest, pomimo że na sztandarach tak by chciano, aby był....http://literackie-zamieszanie.blogspot.com/2016/07/magdalena-parys-biaa-rika-tozsamosc.html

 • GRETA ŁEBKOWSKA

  To pierwsza książka ebook M. Parys, jaką przeczytałam. Nieco żałuję, ponieważ nie poznałam dość nieźle stylu autorki, a "Biała Rika" do dalszego działania w tym kierunku dość mocno mnie zniechęciła. M. Parys do tej pory - prócz opowiadań - wydała dwie powieści: Tunel (2011) i Magik (2014), poświęcone tematyce niemieckiej a także polsko-niemieckiej. Biała Rika stale w tym klimacie pozostaje.Skomplikowaną historię rodziny autorka przedstawia w pomieszaniu z poplątaniem wspomnień, dziennika, sagi rodzinnej i powieści historycznej. Ten zabieg sądzę za błędny, ponieważ wprowadza chaos i dezorientację w czytaniu.Dodatkowo pojawiają się wstawki i komentarze redakcji i osób pobocznych, które mieszają jeszcze bardziej. Nie wiadomo co organizuje tą książkę, i przez to nie udaje się wytworzyć klimatu opisanych zdarzeń.Historia z założenia może i niezła na powieść, lecz w tym wydaniu jest mało czytelna.Plus za niezły marketing i okładkę. To zachęca do zakupu, lecz dobre praktyki pokazują, że treść powinna się sama obronić. W tym wypadku tak się nie dzieje.

 • goskovia

  Książką zainteresowałam się przypadkiem - trafiłam na element rozmowy z autorką,już nawet nie pamiętam , na jakim kanale tv. Historia rodzinna jakich zapewne dużo napisana w sposób bardzo interesujący, nieco odmienny od tego, z którym do tej pory się spotkałam. Początkowo przeszkadzał mi brak "kolejności w okresie " lecz w miarę czytania taki sposób narracji porwał i zachwycił mnie.Jestem pod wrażeniem tej lektury i na pewno do niej wrócę.

 • ewa_sp

  Inna w sposobie narracji i - oczywiście - tematyce, od poprzednich ebooków Magdaleny Parys, historia rodzinna. Opowiadana z perspektywy dziecka, z pozoru nieco chaotyczna, w efekcie nieźle skomponowana. Idealnie przemycone, w gruncie rzeczy smutne i trudne, historie wojenne Niemców i Polaków, mieszkańców Gdańska i Szczecina. Polecam. Naprawdę idealna rzecz.

 • Anna Pruska

  „Biała Rika” Magdaleny Parys to historia polsko-niemieckiej rodziny. Zagmatwana, poplątana, z pewnością niewesoła. Opowiedziana przez przyszywanego członka tej rodziny. Tym przyszywanym członkiem, a właściwie członkinią jest sama autorka. To historia małżeństwaprzyszywanej babci Ruth, Niemki czyli Riki i przyszywanego dziadka Karola, Polaka. Karol wywieziony podczas wojny na przymusowe roboty do Niemiec zakochał się w córce właściciela cegielni. Maximilian Korn miał dwie córki. To były Ruth i Gerda. Obie pokochały Karola. Czy on zakochał się w jednej z nich? Może w obu? To były bliźniaczki jednojajowe. Jedna miała pieprzyk na policzku. Druga na czole. Obie urodziły . Jedna córkę, która przeżyła. Synowi drugiej nie było to dane. Tylko jedna z sióstr uciekła z Karolem do Szczecina.Tylko ta jedna rodziła mu dzieci już w Polsce. Gerda i Ruth, Niemki, bliźniaczki jednojajowe rozdzielone pod koniec wojny przez los, przez miłość, przez przypadek? Już nigdy się ze sobą nie spotkały. Tylko ta z Hamburga wysyłała paczki tej, która mieszkała w Szczecinie.„Biała Rika” to intrygująca, niesamowicie interesująca historia. Magdalena Parys nie opowiada jej zwyczajnie. Robi to w sposób szczególny, specyficzny, odmienny, co czyni, biografię, sagę rodzinną, chociaż właściwie historię Białej Riki nie tak normalnie opowiedzianą.Książka wymaga skupienia. Nie da się jej czytać gdziekolwiek. Burzliwość tej historii jest tak wciągająca, że czytelnik jak już zacznie czytać z łatwością znajdzie miejsce i czas na nią.Premiera książki „Biała Rika” Magdaleny Parys już 1-go czerwca 2016 roku. GORĄCO POLECAM!

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!