Pol Wincentyl - Piękna nasza Polska cała

Szczegóły
Tytuł Pol Wincentyl - Piękna nasza Polska cała
Rozszerzenie: PDF
Jesteś autorem/wydawcą tego dokumentu/książki i zauważyłeś że ktoś wgrał ją bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zabroniony dokument w ciągu 24 godzin.

Pol Wincentyl - Piękna nasza Polska cała PDF - Pobierz:

Pobierz PDF

 

Zobacz podgląd pliku o nazwie Pol Wincentyl - Piękna nasza Polska cała PDF poniżej lub pobierz go na swoje urządzenie za darmo bez rejestracji. Możesz również pozostać na naszej stronie i czytać dokument online bez limitów.

Pol Wincentyl - Piękna nasza Polska cała - podejrzyj 20 pierwszych stron:

Strona 1 Na podstawie: Piotr Maszyński, Śpiewnik narodowy na chór męski, Łódź  Wersja lektury on-line dostępna jest na stronie wolnelektury.pl. Ten utwór nie jest chroniony prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej, co oznacza, że możesz go swobodnie wy- korzystywać, publikować i rozpowszechniać. Piękna nasza Polska cała… Piękna nasza Polska cała, Polska Piękna, żyzna i niemała, Wiele krain, wiele ludów, Wiele stolic, wiele cudów, Lecz najmilsze i najzdrowsze Przecie, człeku, jest Mazowsze. Bo gdzie takie cudne stroje I śpiewanki, i dziewoje? Kto w podkówki tak wykrzesze? Komu miłe tak pielesze, Jak ojczyste Mazurowi? Niechaj cała Polska powie¹! Mówią, że tam na Podolu² Rośnie żyto bez kąkolu; Ale u nas dary boże Płyną Wisłą aż za morze, Przyśpiewują se flisaki, A grosz ma człek jaki taki. Gdzieś za światem Dniepr tam płynie, Sławne konie w Ukrainie; Ale kto jak Mazur właśnie, Jadąc, z konia biczem trzaśnie! Kiedy jedzie do Warsęgi³, Mówią wszyscy: Mazur tęgi! Tęgi Mazur wej w pokoju! Lecz się przyda i do boju, Znane w Polsce kosyniery, I do boju Mazur szczery. ¹ o i — pierwotnie, sądząc po rymie ze słowem: „Mazurowi”, wyraz ten miał zapewne daw. formę z è (tzw. e pochylonym). ² i a na Po ol — w innej wersji strofę tę poprzedza następująca: „Poza Niemnem puszcza sroga,A na Rusi błotna droga,Góral zbytnie podkasały,A Odraki lód zniemczały;A więc nasza, nasza góra,Nie masz w świecie nad Mazura!”. ³ a sę i — Warszawy; autor, będąc miłośnikiem folkloru, używa tu formy gwarową. Strona 2 Gdy do kosy się przyłoży Tnie Moskala jak gniew Boży⁴. ⁴ ni oskala ak ni o — po tej strofie w innych wersjach występuje jeszcze jedna: „Dana, dana, dana, dana,Za Ojczyznę miła rana!Prędzej zginą rzeki, góry,Niźli Polska i Mazury!Bies cię po- rwie, MikołajuA swoboda będzie w kraju”. Wspomniany tu Mikołaj to oczywiście car Rosji, Mikołaj I Romanow (–). Piękna nasza Polska cała… 