MAGICZNE DRZEWO. TOM 3. OLBRZYM
Powieść
Szczegóły |
Tytuł |
MAGICZNE DRZEWO. TOM 3. OLBRZYM |
Rozszerzenie: |
PDF |
Jesteś autorem/wydawcą tego dokumentu/książki i zauważyłeś że ktoś wgrał ją bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres
[email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zabroniony dokument w ciągu 24 godzin.
MAGICZNE DRZEWO. TOM 3. OLBRZYM PDF - Pobierz:
Pobierz PDF
Zobacz podgląd pliku o nazwie MAGICZNE DRZEWO. TOM 3. OLBRZYM PDF poniżej lub pobierz go na swoje urządzenie za darmo bez rejestracji. Możesz również pozostać na naszej stronie i czytać dokument online bez limitów.
MAGICZNE DRZEWO. TOM 3. OLBRZYM - podejrzyj 20 pierwszych stron:
Strona 1
Język polski | Myśli i słowa | Klasa 8 Szkoła podstawowa
SCENARIUSZ LEKCJI 35.
TEMAT: LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO
Cele – uczeń:
• zna utwór Syzyfowe prace;
• opisuje postawy bohaterów;
• rozumie pojęcia konformizm, patriotyzm;
• nazywa przeżycia i emocje bohaterów;
• wyszukuje w tekście potrzebne informacje;
• doskonali umiejętność wyrażania własnego zdania;
• doskonali sprawność analizy i interpretacji dzieła literackiego.
Podstawa programowa: I. 1.1 1.2 1.6 1.7 1.9 1.10 1.11.
Metody: praca z tekstem, ćwiczenia praktyczne, rozmowa kierowana.
Środki: podręcznik, karta pracy nr 35, film Syzyfowe prace.
Dodatkowe środki dydaktyczne: Zeszyt lekturowy kl. 8 Ewy Horwath – karty pracy do Syzyfowych prac Stefana Żerom-
skiego (s. 34–47); WSiPnet.pl – trening poświęcony Syzyfowym pracom (Praca z lekturą w dziale Kształcenie literackie
i kulturowe).
Przebieg lekcji:
1. Nauczyciel prosi wybranego ucznia o przypomnienie informacji na temat profesora Sztettera. Następnie informuje,
że zajęcia będą poświęcone jednej z jego lekcji. Zapisuje temat lekcji.
2. Na początku uczniowie omawiają postawę profesora i zachowanie uczniów – nauczyciel prosi o wypowiedzi związane
z rozpoczęciem zajęć przez Sztettera, np.
Lekcja prowadzona była w klasie siódmej. Profesor postępował rutynowo, nie było w nim żadnej emocji, zaangażowa-
nia, mechanicznie wykonywał swoje obowiązki – odpytywał ucznia z przekładu na język rosyjski wiersza Czajkowskie-
go Pająk. Pozostali uczniowie nie byli zainteresowani lekcją języka miejscowego, jeden z nich celowo zwrócił uwagę
na nowego kolegę, by przerwać tok zajęć.
3. Nauczyciel rozdaje kartę pracy, uczniowie wykonują zad. 1. – gromadzą informacje na temat Bernarda Zygiera, np.
• Bernard Zygier został wyrzucony z siódmej klasy warszawskiego gimnazjum za „nieprawomyślność”, czyli przeciw-
stawianie się rusyfikacji, i przeniesiony do szkoły na prowincji.
• W klerykowskiej szkole był pod stałą kontrolą, obserwowano go nieustannie, rewidowano, częściej niż innych wzy-
wano do odpowiedzi.
• Początkowo nie mógł uczęszczać na lekcje języka polskiego, pozwolono mu na to po miesiącu.
• Mieszkał u Kostriulewa, zagorzałego rusyfikatora.
• Poza szkołą nie mógł się spotykać z kolegami.
4. Nauczyciel odtwarza fragment filmu przedstawiający Zygiera podczas lekcji polskiego, recytującego Redutę Ordona.
Prosi o komentarz dotyczący reakcji wszystkich uczestników lekcji.
5. Uczniowie wykonują zad. 2. z karty pracy, wyjaśniają, czym Zygier zaskoczył Sztettera i pozostałych uczniów, czym
im zaimponował, np.
– poprosił nauczyciela o zapisanie jego nazwiska w spolszczonej wersji;
– bardzo chciał uczęszczać na zajęcia języka polskiego, twierdził: „przecież to nasz język ojczysty”;
– znakomicie władał rosyjskim, swobodnie rozmawiał w tym języku ze Sztteterem o literaturze polskiej;
– był doskonale przygotowany do lekcji, trafnie odpowiadał na pytania, tłumaczył wiersz, wykonywał zadania
z gramatyki;
– znał patriotyczne utwory z okresu romantyzmu, zakazane przez carską cenzurę;
AUTORZY: Joanna Gaweł, Ewa Nowak
1 © Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2018
Strona 2
Język polski | Myśli i słowa | Klasa 8 Szkoła podstawowa
– otwarcie przyznał, że w Warszawie wraz z kolegami czytali literaturę zabronioną;
– nie bał się wygłaszać swoich poglądów, był ich pewien;
– pięknie, emocjonalnie wyrecytował z pamięci Redutę Ordona.
6. W części podsumowującej uczniowie zastanawiają się, co Zygier uświadomił nauczycielowi i kolegom recytacją utworu
Mickiewicza, np.
Postawa Bernarda Zygiera wywarła ogromne wrażenie na uczniach i nauczycielu, dla wielu z nich był to moment
przemiany, ożywienia, przebudzenia, powrotu do tożsamości narodowej, na powrót odczuwania przynależności do na-
rodu polskiego.
7. Praca domowa: podr. s. 56, pol. 5.
AUTORZY: Joanna Gaweł, Ewa Nowak
2 © Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2018
Strona 3
Język polski | Myśli i słowa | Klasa 8 Szkoła podstawowa
KARTA PRACY NR 35 DO SCENARIUSZA LEKCJI 35.
LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO
1. Zgromadź informacje na temat Bernarda Zygiera.
• Poprzednia szkoła: �����������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
• Przyczyna wydalenia z szkoły: ����������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
• Nowa (obecna) szkoła: ����������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
• Klasa (która?): �����������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
• Miejsce zamieszkania (u kogo mieszkał?): ����������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
• Formy kontroli stosowane wobec ucznia: �����������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
���������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
���������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
���������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
���������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
2. Czym Bernard Zygier zaskoczył swoich kolegów i profesora Sztettera? Zapisz swoje spostrzeżenia. Weź pod uwagę
jego stosunek do języka polskiego, postawę podczas lekcji, znajomość literatury polskiej, poglądy.
• ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
• ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
• ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
• ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
• ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
• ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
• ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
• ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
• ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
• ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
• ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
• ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
• ������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������
AUTORZY: Joanna Gaweł, Ewa Nowak
3 © Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2018