Czytaj więcej:
Zwrotki dla Dorotki. Arcyksiażę fiołków okładka

Średnia Ocena:Zwrotki dla Dorotki. Arcyksiażę fiołków

Zestaw wierszy dla dzieci Jana Sztaudyngera, czyli najlżejszych i najbardziej ślicznych „piórek” mistrza gatunku. Po dziecięcych strofach młodych czytelników oprowadzać będzie Dorotka, postać wzorowana na wnuczce znanego fraszkopisarza, dla której przed laty powstawały te wyjątkowe rymowanki. W bogato ilustrowanej przez Jonę Jung książeczce znajdą się utwory pochodzące m.in. z tomów: "Moja wnuczka", "Zwrotki dla Dorotki", "Dróżką przed siebie", "Kasztanki", "Narodziny obłoczka" czy "Muchomory". Nie zabraknie również wierszyków do tej pory mało znanych, jak znaleziony niedawno przez spadkobierców poety w czasopiśmie „Tęcza” z 1930 roku "Konik polny". Macie w domu małych fanów Brzechwy i Tuwima? Z pewnością pokochają również wiersze Jana Sztaudyngera!

Szczegóły
Tytuł Zwrotki dla Dorotki. Arcyksiażę fiołków
Autor: Sztaudynger Jan
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2015

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Zwrotki dla Dorotki. Arcyksiażę fiołków pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Zwrotki dla Dorotki. Arcyksiażę fiołków Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Zwrotki dla Dorotki. Arcyksiażę fiołków PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • Ewa Kuta

  Kupiłam tę książkę dla mojej niespełna dwuletniej córki, namówiona pozytywnymi opiniami w internecie. Gdy książka ebook do nas dotarła stwierdziłam, że książeczka jest dla starszych dzieci, zawiera co prawda nieco fraszek, czy krótkich wierszyków, lecz treść wydawała mi się zbyt niełatwa dla dwulatki. Dynamicznie jednak okazało się, że te "trudne" wierszyki spodobały się mojej córce. Na samym początku zainteresowała się postacią Dorotki, a później samo poszło :) (archiwalne czarno-białe fotografie Dorotki i jej Dziadka na wewnętrznej okładce to bardzo fajny pomysł, sprawia, że Dorotka staje się członkiem rodziny). Do tej pory szuka jej na każdej stronie książeczki, przez co czytanie nie staje się nudne. Widać, że poszukiwania Dorotki sprawiają jej dodatkową frajdę. Czytamy tę książeczkę od początku grudnia, praktycznie codziennie przed snem i jesteśmy stale zachwyceni. Za tą książeczką przemawiają nie tylko cudowne wiersze i bardzo ładne ilustracje lecz i wykonanie, gdyż książka ebook ma grube i dosyć wytrzymałe kartki papieru. Jestem bardzo zadowolona i uważam, że ta pozycja nadaje się nie tylko dla dziewczynki lecz i dla chłopca. Polecam.

 • monweg

  Jan Sztaudynger (1904-1970) – legendarny mistrz fraszek i jego wielobarwny zestaw wierszy dla dzieci. Wyboru dokonała Anna Sztaudynger-Kaliszewicz, córka mistrza. Wiersze zostały spisane specjalnie dla wnuczki Pana Jana, Dorotki. Krótkie i sympatyczne, które nie zmęczą waszych latorośli – czterdzieści cztery wierszyki, wiersze i fraszki, śmieszne rymowanki, które mogą bawić nie tylko dzieci.W tym cudownym zbiorze znajdziemy niemal wszystko: zwierzątka, kwiatki, niebo, słońce, trawę, księżyc, las i ogród, a także wnuczkę mistrza, Dorotkę. Zwrotki dla Dorotki są piękną, kolorową książeczką, opatrzoną ślicznymi rysunkami autorstwa Jony Jung, jednej z najistotniejszych współczesnych ilustratorek ebooków dla dzieci.Najmłodszych czytelników zaprasza do wędrówki po leśnych i ogrodowych ścieżkach fantazji Dorotka, ukochana wnuczka Sztaudyngera, dla której te strofy zostały spisane przed laty. Dorotka prowadzi dzieci wśród barwnego labiryntu kwiatów i drzew, ponad brzeg strumienia, w promieniach słońca i w poświacie księżyca a także do miejsca, gdzie zaczyna się tęcza.Książki dla dzieci, obojętnie czy to proza, czy poezja powinny bawić i uczyć. Taka właśnie jest ta książeczka, krótka, cudowna i mądra. Życząc sobie i kolejnym pokoleniom więcej takich cudowności – nie tylko dla dzieci – zapraszam do lektury Zwrotek… i gorąco polecam.

 • Triskel

  "Zwrotki dla Dorotki Arcyksiążę fiołków" pokazuje swoim młodszym i nieco starszym czytelnikom wierszyki dla dzieci Jana Sztaudyngera. Od małego lubiłem rymowanki i wierszyki i tak zostało mi po dzisiaj dzień. Wiersze Brzechwy czy Tuwima są większości czytelników dość znane, jednak inaczej ma się sprawa z twórczością Sztaudyngera. Twórca mniej słynny w naszym kraju, jednak jak najbardziej warty poznania. Sztaudynger pisał wierszyki dla własnej wnuczki, przelewając w nie wiele uczucia i miłości do małej dziewczynki. Przez co ich lekturę odbiera się z nieukrywaną przyjemnością.Zbiór wierszy pokazuje się bardzo okazale już na pierwszy rzut oka. Twarda oprawa i kolorowe, bajkowe ilustracje zachęcają do sięgnięcia do środka. Jan Sztaudynger jest bardzo znanym na świecie fraszkopisarzem, który zasłynął z napisania "piórek". Książka ebook zabiera nas do świata Dorotki, która oprowadza nas po kolorowym i przyjaznym świecie. Postać została stworzona na podstawie wnuczki autora, dla której spisał wspaniałe wiersze. Na szczególną uwagę zasługują ilustracje wykonane przez Jonę Jung, dodające tej pozycji zupełnie nowy, baśniowy wymiar. W zbiorze tym uraczymy dużo ponadczasowych wierszyków, które powinny przypaść do gustu nie tylko najmłodszym.Przenosimy się do świata wierszy, tak pięknych, że na długo pozostaną w pamięci czytelnika. Na wewnętrznej stronie okładki możemy zobaczyć zdjęcie, na którym widać Jana Sztaudyngera z wnuczką Dorotką. Jest to bardzo miły dodatek, dodający całej pozycji bardziej emocjonalnego charakteru. Wiersze są bardzo różne, za każdym razem zabierając czytelnika w zupełnie inną opowieść. Czyta się je wyjątkowo lekko i przyjemnie, poddając swoim pociechą cudowna prozę w zabawnej i wyjątkowej formie. Ilustracje bardzo przypadają młodszym do gustu, jeszcze bardziej rozwijając wyobraźnię i wciągając w wykreowany przez autora świat. Ciężko jest wybrać ulubione opowiadanie, choć mi osobiście najbardziej do gustu przypadło "Dróżką przed siebie". Wszystkie czyta się z olbrzymią radością i chce się wracać do nich jeszcze nie raz."Zwrotki dla Dorotki Arcyksiążę fiołków" to książka ebook wręcz magiczna, gdzie z każdą przewróconą stroną wnikamy jeszcze głębiej w świat bajek i fantazji. Książka ebook pisana jest mową lekkim i barwnym, dzięki czemu wciąga w własny niezwykły świat. Nieźle wybrana czcionka, cudowne ilustracje i ponadczasowe wierszyki to bardzo wielkie zalety tej pozycji. Publikacja doskonała dla dzieci i ich rodziców, sprawiająca dużo godzin super spędzonego czasu. Dzięki lekturze tej książki nie raz zagości uśmiech na waszych twarzach. Jak najbardziej polecam.

 • Kto czyta - nie pyta

  Od dzidziusia uwielbiałam wszelkiego rodzaju wierszyki i rymowanki - należę do tych osób, które wychowały się na Tuwimie i Brzechwie. Właśnie dlatego postanowiłam się bliżej przyjrzeć twórczości Jana Sztaudyngera. Nigdy wcześniej o nim nie słyszałam, lecz kiedy dowiedziałam się, że własne wierszyki pisał dla wnuczki, to postanowiłam go lepiej poznać.Lektura tych wierszyków sprawiła mi naprawdę dużą przyjemność... Z każdego z nich bije taka serdeczność i miłość do małej Dorotki, że pokochałam zarówno ją jak i jej cudownego dziadka.Jan Sztaudynger (jako dziadek) miał nietypowy sposób na wychowanie – pisał dla wnuczki wierszyki, żeby zwrócić jej na coś uwagę, lub ją czegoś nauczyć. To prawdopodobnie najbardziej śliczny sposób nauczania jaki poznałam...Czego jednak uczy Jan Sztaudynger? Zwraca uwagę na to, że nieładnie jest głośno kichać (jak z armaty!) oraz, że „nie wolno w lesie kląć”. Przyznam szczerze, że bardzo mnie wzruszył ten mały tomik… Dodatkowo na pierwszych (i ostatnich) stronach książki możemy się przyjrzeć zarówno autorowi wierszyków jak i jego małej i kochanej inspiracji, czyli Dorotce. Zaletą książki są też cudowne i kolorowe ilustracje autorstwa Jony Jung. Dzięki nim dzidziuś będzie miało czym zająć wzrok podczas słuchania wierszyków. Jan Sztaudynger zaskoczył mnie nie tylko miłością i poczuciem humoru, lecz też niesamowitą wyobraźnią! Te wierszyki są po prostu magiczne, pełne ciepła, a przy tym mądre i zabawne. Czy można pragnąć czegoś więcej? Moim ulubionym jest ten tytułowy - Arcyksiążę Fiołków. Jeżeli jeszcze go nie znacie – koniecznie przeczytajcie!Jan Sztaudynger jest słynny z fraszek a także „piórek”, lecz jako twórca wierszy dla dzieci jest równie wspaniały! Dzieci, które kochają Tuwima czy Brzechwę – na pewno polubią też dziadka Dorotki! Książkę zalecam dla dzieci powyżej 4 roku życia - niektóre wierszyki mają trudne słownictwo, jednak dla mnie jest to ich dodatkowym atutem. Lektura tej książki przyniesie dużo radości zarówno dzieciakom jak i rodzicom czy wychowawcom!

 • Meggie

  Jan Sztaudynger, ceniony poeta i przede wszystkim twórca około pięciu tysięcy fraszek zaprasza młodszych na wyprawę, w okresie której dużo może się wydarzyć. Dzidziuś wraz z autorem i jego wnuczką przenosi się do magicznego, pięknego świata natury, który przyciąga, zachwyca i zachęca do kolejnych interesujących przygód na kartach książki.Publikacja została kunsztownie i barwnie wydana. Twarda oprawa w nieźle skomponowanych kolorach i optymistycznych wzorach stanowi początek i niejako bramę do świata wierszy, które są zabawne, lekkie i ciekawe. Na wewnętrznej stronie okładki znajdują się czarno białe fotografie przedstawiające autora wraz z wnuczką Dorotką, dla której te utwory powstały. Dalej z każdą stroną czytelnik zagłębia się w świat słów, kolorów, rymów, kwiatów, lasu i słońca. Świat wyczarowany z każdego słowa i przyciągający niczym magnez. Każdy z utworów to zupełnie inna historia, cudownie opowiedziana i otoczona wyjątkowymi rysunkami w wykonaniu słynnej ilustratorki Jony Jung. Ilustracje te zdecydowanie uatrakcyjniają publikację.Gdybym miała wskazać wiersz, który spodobał mi się najbardziej miałabym z tym wielki problem. Każdy wiersz jest inny, lecz równie ciekawy. Wszystkie czyta się bardzo przyjemnie. Muszę przyznać, że książka ebook pozytywnie mnie zaskoczyła zarówno pod wobec wyglądu, jak i treści.„Zwrotki dla Dorotki” to magiczna książeczka, przy której można wspólnie z dzieckiem przyjemnie spędzić czas. Zachwyca oprawa graficzna, kolorystyka i przede wszystkim interesujące, śmieszne wiersze. Lektura idealnie nadaje się także do samodzielnego czytania przez dziecko, w czym pomocna może być znaczna i czytelna czcionka. Zalecam tę niesamowitą publikację, która rozwija, wzbudza uśmiech i przenosi do pięknego świata poezji.http://ksiazki-moj-maly-swiat.blog.pl/2015/10/23/zwrotki-dla-dorotki-jan-sztaudynger/

 • werka777

  Jan Sztaudynger, narodzony w 1904 roku w Krakowie, zasłynął jako satyryk, autor fraszek i tłumacz. Nieźle wykształcony i dbający o rozwój osobisty nie zapominał jednak o najbliższych, spośród których w szczególności upodobał sobie ukochaną wnuczkę – Dorotkę. To właśnie pierwotnie ona nieustanna się adresatką wszystkich tytułowych zwrotek i teraz, biorąc młodego czytelnika za rękę, wprowadza go w wesoły świat poezji, która nie zawsze przecież musi być nudna. „Kicia”, „Konik polny”, „Wróciły jaskółki” czy „Arcyksiążę fiołków” to tylko cztery z wielu tytułów wierszy starannie zebranych w tym kolorowym wydaniu przypominającym o beztrosce lat dzieciństwa, którego nikomu nie powinno się odbierać. Jan Sztaudynger poprzez własną twórczość wykazuje, jak bardzo najbliższa jest mu natura. We wszystkich zwrotkach pisanych dla dzieci na pierwszy plan wychodzi miłość do tego, co wokół nas – zwierząt, zieleni czy innych zjawisk występujących w przyrodzie. To nie wyimaginowany, nienaturalny stwór odgrywa tutaj najgorszą z ról, a zły sen czy muchomor, zaś miejsce współczesnego, fantastycznego bohatera przejmuje księżyc będący w stanie ulżyć pochłoniętej w bólu naturze. Wcale nie potrzeba wymyślnych postaci, by stworzyć młodemu czytelnikowi zalążek fabuły mogącej go zainteresować. To, co tutaj występuje, napawa optymizmem, ponieważ wiąże się z prawdziwym życiem, w którym, spoglądając oczyma wyobraźni, można dojrzeć prawdziwą magię. Wiersze Sztaudyngera niekoniecznie w każdym przypadku niosą ze sobą jakiś morał. To nie pouczające bajki, a rymowane zwrotki, których głównym zadaniem jest bawić. W dzisiejszych czasach, kiedy to przez wielu młodych ludzi czytelnictwo uważane jest za coś niemodnego, poezja schodzi na całkowity tor boczny. Nieumiejętność jej interpretacji, wychodząca na jaw po wielu latach, potęguje się, wygasając i zabijając dziedzictwo narodowe, które otrzymaliśmy w spadku. Właśnie takie wesołe, niezobowiązujące, przebijające lekkością i beztroską wiersze pokażą dzieciom, że liryka to nie przeżytek, a coś, do czego od czasu do czasu warto powrócić. Być może zwrotki Jana Sztaudyngera zaszczepią iskierkę sympatii do tegoż gatunku literackiego także w tych nieco starszych już czytelnikach, którzy towarzysząc swoim pociechom we idealnej przygodzie, znajdą interesujący i rozwojowy sposób na spędzanie wspólnego czasu. Podróż przez ukwiecone ogrody czy gęstwiny drzew, a nawet możliwość sięgnięcia samego nieba ułatwiają kolorowe i przyciągające oko obrazki autorstwa Jony Jung, jednej z najpopularniejszych ilustratorek czasów współczesnych. Książka ebook staje się więc nie tylko wartościowym przekazem treści, lecz także i ładnym fragmentem wystroju na półce dziecięcego pokoju. Jeżeli Wasza pociecha lubi Tuwima czy Brzechwę, pozwólcie jej wyjść poza oklepane schematy i podsuńcie jej także Sztaudyngera. Jeśli nie przepada za wierszami – może to właśnie czas, by zaszczepić w niej chęć do sięgania po taką formę literatury. Polecam.

 • jeke5

  ,,Zwrotki dla Dorotki. Arcyksiążę fiołków" to zestaw 58 wierszyków dla dzieci napisanych przez Jana Sztaudyngera (1904-1970). Utwory te powstały dla wnuczki autora-Dorotki. Kiedyś dziadek prezentował dziewczynce otaczający świat i prowadził z nią rozmowy, a teraz Dorotka oprowadza jakby za rączkę małych czytelników po kolejnych strofach. Myślę, że dużo osób zna te słynne i wesołe wierszyki, lecz w świeżym zbiorze, który ukazał się 45 lat po śmierci pisarza, znalazły się również niedawno odnalezione wiersze np. ,,Konik polny" z 1930 roku.Książeczka jest starannie i cudownie wydana, a ilustracje wykonała Jona Jung. Można również obejrzeć fotografie Jana Sztaudyngera z wnuczką. Dla mnie są przepiękne:)Wiersze jak najbardziej są warte polecenia dla małych smyków:)Więcej informacji o tej książeczce znajduje się tutaj: http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/2015/10/zwrotki-dla-dorotki-arcyksiaze-fiokow.html#gpluscomments

 • Monika M. Zielińska

  "Zwrotki dla Dorotki" Jana Sztaudyngera to zestaw krótkich wierszowanych opowiastek dla małych dziewczynek. Każda mała dziewczynka, która lubi poznawać świat, odnajdzie w tych opowiastkach siebie.Dorotka to niesforna, krótkowłosa dziewczynka, która lubi marzyć i przeżywać nowe przygody, nawet w swoim swóim domu. Najlepszym przyjacielem Dorotki, jest jej dziadek, narrator tych wierszowanych opowiastek.Książkę przyozdobiły cudowne i rozsiewające radosną atmosferę, ilustracje Jony Jung. "Zwrotki dla Dorotki" to książka ebook godna polecenia, która wywoła uśmiech na niejednej dziecięcej buzi.źrodło: www.czytamirecenzuje.blogspot.com

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!