Zespół 8 – „Fundusze, rezerwy i wynik finansowy” po zmianach okładka

Średnia Ocena:


Zespół 8 – „Fundusze, rezerwy i wynik finansowy” po zmianach

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości a także planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych a także państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2017 r. poz. 1911). To kluczowy akt prawny dla księgowych. Dlatego w 2018 r. publikujemy serię Poradników, w których są zostaną aktualne zasady prowadzenia ewidencji księgowej w jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych. Eksperci podadzą zastosowanie w praktyce zmienionych przepisów tego rozporządzenia a także zmian wynikających z innych aktów prawnych, regulujących prowadzenie gospodarki finansowej ww. jednostek organizacyjnych. Poradniki będą spisane w formie komentarza do poszczególnych zespołów kont wymienionych w załączniku nr 3 do ww. rozporządzenia – od zespołu 0 aż po zespół 8. Cykl zakończy się dwoma dodatkowymi Poradnikami, w których zostaną przedstawione zasady: prowadzenia ewidencji pozabilansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, sporządzania sprawozdań finansowych.   Siódmy z serii Poradników dotyczy ewidencji na kontach zespołu 8 – „Fundusze, rezerwy i efekt finansowy”. To jest ostatni zespół kont bilansowych. Konta tego zespołu służą do ewidencji funduszy, wyniku finansowego, dotacji z budżetu, rezerw i rozliczeń międzyokresowych przychodów. Z tego Poradnika można się dowiedzieć m.in.: czym są fundusze (kapitały) swoje i obce, jakie fundusze swoje i obce występują w jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych, jakie operacje podlegają ujęciu na kontach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, państwowych funduszy celowych, czym jest fundusz mienia zlikwidowanych jednostek, jak ustala się efekt finansowy zgodnie z uor, jakie szczególne zasady obowiązują przy ustalaniu wyniku finansowego jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, jak ewidencjonować rezerwy i rozliczenia międzyokresowe przychodów, jak tworzyć zakładowy plan kont dla zespołu 8, jak poprawnie ujmować zdarzenia na poszczególnych kontach syntetycznych zespołu 8 (podano wzory klasycznych księgowań na stronie Wn i Ma, wskazano jednocześnie konta przeciwstawne), jak prowadzić ewidencję pomocniczą (analityczną i szczegółową) dla poszczególnych kont (podano opis urządzeń księgowych i zasady dokonywania w nich zapisów). Poradnik z założenia ma służyć bieżącą pomocą służbom księgowym jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych w tworzeniu zakładowych planów kont, ustalaniu prawidłowego przebiegu ewidencji różnorakich operacji gospodarczych, klasycznych dla tych jednostek organizacyjnych, a także w zakładaniu i prowadzeniu ewidencji pomocniczej dla kont zespołu 8.

Szczegóły
Tytuł Zespół 8 – „Fundusze, rezerwy i wynik finansowy” po zmianach
Autor: Motowilczuk Izabela, Charytoniuk Jan
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Infor
Rok wydania: 2018
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Zespół 8 – „Fundusze, rezerwy i wynik finansowy” po zmianach w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Zespół 8 – „Fundusze, rezerwy i wynik finansowy” po zmianach PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.