Zasady wynagradzania za pracę u pracodawców - przedsiębiorców w świetle autonomicznych źródeł prawa okładka

Średnia Ocena:


Zasady wynagradzania za pracę u pracodawców - przedsiębiorców w świetle autonomicznych źródeł prawa

Niniejsza monografia opisuje jeden z najistotniejszych jeżeli nie najistotniejszy dla pracowników aspekt stosunku zatrudnienia jakim jest wynagrodzenie. Przy czym twórca podchodzi do tego zagadnienia w sposób wielopłaszczyznowy niewystępujący wcześniej w literaturze przedmiotu i daleki od „ortodoksji prawniczej”. I tak „osią” rozważań uczyniono autorską koncepcję zasad wynagradzania. Przy czym samo sformułowanie „zasady” ma w zamyśle autora znaczenie czysto praktyczne, mianowicie określenie czy strony zbiorowych (a pośrednio i indywidualnych) stosunków pracy w sposób poprawny zarówno z punktu widzenia prawa pracy jak i teorii zarządzania zasobami ludzkimi, kształtują wzajemne relacje w zakresie wynagradzania. Też pojęcie wynagradzanie jest inaczej rozumiane niż tradycyjnym ujęciu dogmatyki prawniczej, bowiem obejmuje nie tylko wynagrodzenie zasadnicze lecz wszystkie świadczenia jakie pracodawca wypłaca pracownikowi zarówno w formie pieniężnej jak i niepieniężnej. O unikatowości pracy przesądza też fakt, iż twórca „zderza” wynikające z teorii ww nauk wnioski z praktyką istniejącą u pracodawców przedsiębiorców w oparciu o analizę 450 autonomicznych źródeł prawa pracy (w tym zwłaszcza układów zbiorowych pracy jak i regulaminów wynagradzania). Liczne podane w pracy przykłady konkretnych postanowień prawa zakładowego nadają pracy bardzo praktyczny wymiar i sprawiają, że może być ona przydatna nie tylko dla teoretyków prawa, lecz też dla praktyków zajmujących się na co dzień problematyką wynagradzania. "Niezwykle ciekawa wydaje się koncepcja pracy, która polega na nazwaniu i opisaniu zasad wynagradzania. Problematyka zasad prawa jest od wielu lat obecna w polskim prawoznawstwie, a w szczególności w piśmiennictwie poświęconym prawu pracy. Podejmowane są nie tylko próby poszukiwania i opisywania zasad całej gałęzi prawa, lecz także jej poszczególnych działów. Jednakże nie powstało dotychczas opracowanie monograficzne odnoszące się do zasad wynagradzania za pracę. Twórca identyfikuje osiem głównych zasad wynagradzania. (….) Niektóre spośród nich były wcześniej opisane w doktrynie (np. zasada godziwości czy zasada niedyskryminacji), inne są jego autorskim wkładem w uporządkowanie tej trudnej problematyki (np. zasada ekwiwalentności zmodyfikowanej czy zasada partykularyzmu). (…) Wyjątkowo interesująco zaprezentowane zostały różnorakie pojęcia związane z wynagrodzeniem, zarówno na tle historycznym, jak i nauk pozaprawnych, różnorakich gałęzi prawa i wreszcie prawa pracy. Autor, wskazując rozbieżności w konstruowaniu definicji wynagrodzenia, zdecydował się na posługiwanie się w pracy pojęciem wynagradzania nie zaś wynagrodzenia. Jest to zgodne z doktryną zarządzania personelem, a jednocześnie ma umożliwić uniknięcie wątpliwości terminologicznych. Takie podejście jest nieco ryzykowne, może bowiem wywołać krytykę w literaturze prawa pracy, jednakże w kontekście użytych przez Autora argumentów sądzę je za przekonujące." Z recenzji prof. Krzysztofa Stefańskiego

Szczegóły
Tytuł Zasady wynagradzania za pracę u pracodawców - przedsiębiorców w świetle autonomicznych źródeł prawa
Autor: Walczak Krzysztof
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo C.H. Beck
Rok wydania: 2018
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Zasady wynagradzania za pracę u pracodawców - przedsiębiorców w świetle autonomicznych źródeł prawa w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Zasady wynagradzania za pracę u pracodawców - przedsiębiorców w świetle autonomicznych źródeł prawa PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.