Czytaj więcej:
Wybór Jasminy. Prawdziwa opowieść o niewolnicy, która wywalczyła sobie życie okładka

Średnia Ocena:Wybór Jasminy. Prawdziwa opowieść o niewolnicy, która wywalczyła sobie życie

Czasem życie wymaga od nas odwagi nad nasze siły. Jasmina to nie postać literacka. Wszystko, co zostało opisywane w tej książce, wydarzyło się naprawdę, a los głównej bohaterki współdzieliły setki innych kobiet. Piękna, inteligentna, wykształcona. Była dumną Libanką, miłowała wolność, lecz zawsze pozostawała wierna tradycji muzułmańskiej, w której ją wychowano. Miała 23 lata, a nigdy nawet nie pocałowała mężczyzny. Tego dnia odnalazła się w niewłaściwym miejscu i czasie. Została porwana przez irackich żołnierzy i uwięziona w ciemnej celi, wraz z kilkunastoma innymi niewolnicami.Jasmina wiedziała, że żeby odzyskać wolność, sama musi o nią zawalczyć. Oprawca zapanował ponad jej ciałem, lecz nie ponad myślami i duszą! Jedyną bronią, jaka jej pozostała, była oszałamiająca uroda i kobiecy spryt, dlatego – niczym Szeherezada – rozpoczęła niebezpieczną grę. Postanowiła go w sobie rozkochać.  Jean Sasson to amerykańska dziennikarka, która w własnych ebookach wstawia się za krzywdzonymi dziewczynami Bliskiego Wschodu i oddaje im głos. Tym razem omawia historię Jasminy, która jako jedyna odważyła się rozmawiać z autorką o własnych dramatycznych wojennych doświadczeniach. "Wybór Jasminy" to współczesna opowiadanie o niegasnącej nadziei, która wyzwala odwagę i daje nowe życie. Opowiadanie tym bardziej przejmująca, że prawdziwa.

Szczegóły
Tytuł Wybór Jasminy. Prawdziwa opowieść o niewolnicy, która wywalczyła sobie życie
Autor: Sasson Jean
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Rok wydania: 2016

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Wybór Jasminy. Prawdziwa opowieść o niewolnicy, która wywalczyła sobie życie pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Wybór Jasminy. Prawdziwa opowieść o niewolnicy, która wywalczyła sobie życie Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Wybór Jasminy. Prawdziwa opowieść o niewolnicy, która wywalczyła sobie życie PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • Jarhen

  Interesująca powieść, osadzona w odległych europejczykom realiach. Zalecam wszystkim, którzy interesują się poznawaniem odmiennych kultur.

 • alexandra

  najlepsze sa książki na faktach, opisywane przez kogoś kto przeżył naprawdę wiele i chce się tym podzielić. Tak jest tym razem. Emocje i prawda na pierwszym miejscu . zalecam

 • Joanna Biskupska

  To nie jest lektura z cyklu prostych i łatwych. Omawia los kobiet, który przeraża i skłania do zadawania mnóstwa pytań, które pewnie zostaną bez odpowiedzi. Historia Jasminy i jej podobnych muzułmanek zmyszanych do seksu, zamkniętcyh w więzieniu poniżanych, głodnych i bitych jest przerażająca. Drastyczność opisów i znaczna dokładność uwiarygadnia całą historię. Po lekturze nasuwa się nieodienni epytanie, ile z tych dziewcząt przeżyło, jak poukładały sobie dalsze życie i czy po tym, co je spotkało można w ogóle mówić o zwyczajnym życiu.Jasmina na tle współwięźniarek odróznia się przede wszystkim olbrzymią wolą walki, przetrwania i pomimo wszytsko wielkim rozsądkiem, tak jakby chęć przeżycia w takich warunkach okazała się wiele większa niż wstęt do siebie, za to jakie decyzję podjęła i jak się zachowuje.Całośc osaczona do tego w muzułmańskim świecie, gdzie mentalność jest całkiemm inna, zwyczaje i wyznanie zdawałoby sie powinny chronić przed takimi sytuacjami tymczasem w tej opowieści widzimy jak bardzo wyobrażenia różnia się od rzeczywiśtości. Dla mnie najbardziej przerażającym faktem było to, ze rząd w Kuwejcie zabronił zgwałconym dziewczynom poddania się aborcji zostawiając je z traumą i rosnącymi w ich ciele dziećmi, owocami tortur i bestialskiego zachowania oprawców.Cała historia raczej ze względu na własny charakter nie poddaje się ocenie, ponieważ raczej ma za zadanie pokazać prawdziwy świat i historię wyjątkowej kobiety, to jednak mój zarzut dotyczyć będzie raczej formy. Ponieważ sprawia ona niestety wrażenie pewnego chaosu. O ile dołączenie pomiedzy epizodami albo w ich środku doniesień prasowych z wojny iracko-kuwejciej jest dobrym pomysłem, to już kalendarium, fotografie i kilka dodatków od autorki sądzę za zbędne. Nadmiar przy takiej historii jak dla mnie trochę razi. Samo wprowadzenie byłoby wystarczjące.

 • Agata Szpunar

  Jean Sasson to kobieta, która w własnych ebookach wstawia się za krzywdzonymi dziewczynami Bliskiego Wschodu. W każdej książce pdf oddaje im głos. To amerykańska reporterka nazywana właśnie "głosem dziewczyn Bliskiego Wschodu".Książka "Wybór Jasminy" została napisana na podstawie autentycznego wywiadu z bohaterką, okrutnie krzywdzoną przez Irakijczyków. Jednakże jest to przede wszystkim opowiadanie o jej ogromnej sile i odwadze. Jej chęć do życia i do opowiedzenia historii wszystkich młodych dziewczyn więzionych w tym samym miejscu była tak silna, że nie dała się zniszczyć. Dla tych dziewczyn nieustanna się bohaterką. Potrafiła zrobić w balona własnego kata. Nieustanna się wzorem do naśladowania.Bolesne przeżycia Jasminy, a przede wszystkim Lany, jej "więziennej" przyjaciółki, której przemycała leki, przemywała i opatrywała rany sprawiły, że nie mogłam przeczytać całej książki jednym cięgiem. Musiałam robić przerwy, zamykać ją w najmniej odpowiednim momencie, w połowie zdania. Mimo, że nie jestem osobą o słabych nerwach, raczej podchodzę do wszystkiego z zimną krwią, to muszę przyznać, że tak realistyczne opisy kobiecego rozpaczy i gwałtów przerosły mnie. Widziałam oczami fantazji te zmasakrowane ciała, słyszałam krzyki gwałconych kobiet.Czytając "Wybór Jasminy" stawałam się coraz bardziej wrażliwa na obraz rozpaczy dziewczyn w świecie islamskim. Nie jeden raz złapałam się na tym, że miałam łzy w oczach w trakcie lektury i wracając do niej myślami po zakończeniu.Książka "Wybór Jasminy" została napisana na podstawie autentycznego wywiadu z bohaterką, okrutnie krzywdzoną przez Irakijczyków. Jednakże jest to przede wszystkim opowiadanie o jej ogromnej sile i odwadze. Jej chęć do życia i do opowiedzenia historii wszystkich młodych dziewczyn więzionych w tym samym miejscu była tak silna, że nie dała się zniszczyć. Dla tych dziewczyn nieustanna się bohaterką. Potrafiła zrobić w balona własnego kata. Nieustanna się wzorem do naśladowania.

 • darr2

  Decyzja – by żyć, determinacja – by przeżyć, mądrość – by zwyciężyć, odwaga – by wytrwać. Jasmina dokonała niemożliwego. Dzięki tym cechom zrobiła coś, co dla wielu Kuwejtczyków było nie do osiągnięcia – przeżyła czas wojny Iraku z Kuwejtem. Pomimo bólu fizycznego, tortur, poniżania i odebrania całkowitej godności – ona jako jedyna z szeregu dziewcząt uwięzionych w więzieniu przez irackich żołnierzy, przeżyła. I być może jest gdzieś teraz w świecie pomiędzy nami. „Wybór Jasminy” to autentyczna opowiadanie o kobiecie, która dzięki swojemu sprytowi wywalczyła Wolność. Niekiedy człowiek znajduje się w nieodpowiednim miejscu, w nieodpowiednim czasie. Tak rozpoczynają się najtragiczniejsze dzieje głównej bohaterki – Jasminy, a koszmar ten ma własny początek 2 sierpnia 1990 roku. Dzień, który przemienił jej życie – gdy Irak dokonuje inwazji na Kuwejt. Kobieta na swojej skórze przekonuje się, że jej los nie zależy już od niej, lecz od Kapitana – człowieka, który to zawładnął jej ciałem, lecz nie duszą. Dzięki własnej inteligencji i zdolnościom aktorskim, Jasmina decyduje się na niebezpieczną grę polegającą na rozkochaniu w sobie Kapitana. Ma jeden główny cel – wydostać się z tego więzienia i opowiedzieć światu czego tak naprawdę dopuszczali się iraccy żołnierze w okresie okupacji Kuwejtu. Z tą myślą Jasmina stara się przeżyć kolejne tygodnie i nie zatracić wiary w powodzenie jej misji. Historia wyjątkowo poruszająca myśli i serce. Przejmujące i szczegółowe opisy z życia niewolnicy seksualnej – dla czytelników o mocnych nerwach. Jednakże lekturę książki polecam każdemu – żeby mniej zła i bólu szerzyło się w świecie.

 • barwinka

  Lektura tej książki nie należy do łatwych, a powiedziałabym nawet, że wywołuje pewien rodzaj traumy. To "najmocniejsza" książka, którą miałam okazję czytać w swoim życiu. Prezentuje jak bardzo facet może się spodlić. Jakim stworem się okazuje. Nie dość, że niszczy kobietę psychicznie, gwałcąc ją, odbierając jej niewinność, wielokrotnie powodując urazy na ciele, to ostatecznie ją zabija, a każda z dziewczyn które znalazły się w więzieniu omawianym przez Jasminę utraciła życie i wszystkie były świadome, że tak skończą.Jasminę poznajemy jako młodą kobietę, religijną lecz jednocześnie nowoczesną Libankę. Rodzina pozwala jej podjąć prace zawodową i kobieta zaczyna prace jako stewardesa w liniach lotniczych. Ma nieszczęście przebywać w Kuwejcie, kiedy wkraczają tam wojska Irackie. Z czasem trafia w łapy Irakijczyków, którzy w więzieniu stworzyli sobie dom uciech. Gwałcą tam kobiety, które przetrzymują, zadają im wszelkiego rodzaju ból. Każda ma własnego "pana" który może robić z nią na co tylko ma ochotę. Praktyki, które omawia Jasmina, a szczególnie brutalne traktowanie jednej z kobiet czyta się niewyobrażalnie trudno. Ta historia budzi przerażenie, wstręt, niedowierzanie i chęć zemsty. Wydarzenia, które dzieją się w książce pdf miały miejsce nad dwadzieścia lat temu, lecz na pewno zostaną w głowie bohaterki do końca życia. Dodatkowym kłopotem jest arabskie podejście do "czystości", nawet jeśli kobieta została zgwałcona, to ma świadomość, że rodzina będzie się za nią wstydzić. To, że facet ją zbrukał zostanie z nią do końca życia, winna będzie ona jako kobieta. To historia, której nie da się ocenić, zbyt przerażająca i niestety prawdziwa, lecz na pewno warto ją poznać

 • dominikar6

  Przede mną leży wyjątkowa książka ebook „Wybór Jasminy. Prawdziwa opowiadanie o niewolnicy, która wywalczyła sobie życie” Jean Sasson. Jest piękna. Nie mówią tutaj o okładce czy czymś powierzchownym, lecz o zawartości. To dokument o kobietach uprowadzonych. Bardzo jak dla mnie przerażający. Główną bohaterką jest 23-letnia Libanka Jasmina o cudownej urodzie, bardzo kochana przez własną rodzinę. Jej piekło zaczyna się, gdy Irak najeżdżana Kuwejt. Książkę czyta się z zapartym tchem, bo ciągle pragniemy dowiedzieć się co było dalej. Czy kobieta uratuje się? Mogę jedynie zdradzić, że nie podda się. Będzie mieć własny sposób na przetrwanie.Historia Jasminy daje do myślenia. Autorka już na wstępie ostrzega nas, że ta książka ebook nie jest dla osób o słabych nerwach. To prawda, więc zastanówcie się, zanim po nią sięgniecie. Jednak pewnie będziecie żałować. Ta opowiadanie zmieni nasze życie. Moje na pewno, bo przekonałam się jakich okropnych rzeczy doświadcza, niestety, dużo dziewczyn na świecie. Są niewinne, a cierpią albo nawet tracą życie. Nie widzę w tym sensu. Nie ma go. Najgorsze jest to, że mało mówi się o podobnych historiach. Wielu oprawców pozostaje bezkarnych. Moim zdaniem nie powinno tak być.Bardzo dobrze, że Jean Sasson ukazuje prawdę o tych okropnych wydarzeniach. Opowieść zalecam oczywiście osobom pragnącym ją poznać. To pierwsza tego typu książka, którą czytałam, a także pierwsza tej autorki. Chętnie sięgnę po podobne.Bardzo podobała mi się wkładka ze fotografiami w środku powieści. Nadawało to jeszcze większej autentyczności i pozwoliło mi „przenieść” się w tą sytuację.

 • wera22

  ,,Wybór Jasminy’’, to następna opowieść Jean Sasson, autorki wielu bestsellerów o życiu dziewczyn w świecie arabskim, która ukazała się na polskim rynku na początku tego roku, dzięki Wydawnictwu ZNAK.Bohaterką powieści jest dwudziestotrzyletnia Jasmina – inteligentna, skromna, wrażliwa i wyjątkowo cudowna mieszkanka Libanu. Jasmina w porównaniu z dziewczynami arabskimi, nie pragnie jak najszybciej założyć rodziny, a zacząć pracować. Za zgodą ojca podejmuje pracę w bejrudzkich liniach lotniczych na stanowisku stewardesy. Pewnego dnia, jedna z kolegów prosi ją, by zastąpiła ją w pracy. Jasmina, oczywiście zgadza się. I tak 1 sierpnia ląduje w Kuwejcie, skąd następnego dnia ma wrócić do domu. Niestety w nocy z pierwszego na drugiego sierpnia Kuwejt zostaje zaatakowany przez iracką armię. W wyniku tych wydarzeń, kobieta nie może wydostać się z kraju.W niedługim okresie Jasmina spotyka własną koleżankę, która proponuje, by zamieszkała z nią i jej rodziną w okresie oblężenia Kuwejtu. Kobieta nie zastanawiając się długo, przyjmuję propozycję. Pewnego dnia Jasmina zostaje poproszona przez rodzinę koleżanki, która aktywnie funkcjonuje na rzecz ruchu oporu, o rozwiezie ulotek, które mają zachęcać do potyczki z agresorem. Niestety, zostaje złapana i aresztowana. Kiedy zostaje przewieziona do więzienia, jest nachalnie obserwowana a także poniżana przez irackich żołnierzy. W pewnym momencie, wśród nich pojawia się Kapitan, który stwierdza, że kobieta należy do niego. W niedługim okresie Jasmina zostaje brutalnie zgwałcona przez człowieka, który ją wybrał. Od tego momentu kobieta jest codziennie upokarzana, zastraszana (jak nie będzie mnie doceniać i chwalić, to cię zabiję) i gwałcona przez własnego oprawcę. Bohaterka wie, że długo tego nie wytrzyma, wie, że musi dokonać wyboru, żeby przeżyć. I tak postanawia rozkochać w sobie Kapitana. W tym samym czasie, Jasmina poznaje inną więźniarkę – Lanę. Jak się okazuje, kobieta też jest gwałcona, jednak znacznie brutalniej niż Jasmina. To co odróżnia te dwie dziewczyny, to fakt, że Lana nie spełnia żądań oprawcy, za każdym razem walczy, by bronić swej godności, bo zgodnie z kulturą arabską ,,gdy w grę wchodzi gwałt, samo życie jest nieważne – naprawdę liczy się tylko honor kobiety, ponieważ honor jest miarą szacunku’’. Postawa Lany szokuje, lecz budzi jednoczesny podziw Jasminy, która czuje olbrzymi wstyd z powodu, tego co robi, bo nawet jeżeli przeżyje, nie będzie mogła nikomu opowiedzieć co się jej przytrafiło, bo rodzina musiałaby się jej wyprzeć. Jak zakończy się ta historia? Czy Jasmina przeżyję? Co się stanie z Laną?,,Wybór Jasminy’’, to książka ebook o brutalnej, strasznej, wręcz przerażającej historii, która wydarzyła się naprawdę. Muszę przyznać, że dużo w życiu widziałam, słyszałam czy czytałam, lecz historia Jasminy mną wstrząsnęła. Książka ebook w dobitny sposób przedstawia do jakich tragedii i zbrodni doprowadza wojna – jak ludzie potrafią poniżać, krzywdzić drugiego człowieka, tylko po to by osiągnąć ponad nim władzę. Jednak przede wszystkim, jak piszę autorka: ,,Nie jest to książka ebook o Iraku ani o Kuwejcie. Napisałam książkę o mężczyznach i kobietach, o wojnie i gwałcie […] można powiedzieć, że gwałt jako zjawisko towarzyszące wojnie lub jej instrument zdarza się częściej niż chcielibyśmy przyznać’’. Warto podkreślić, że sytuacja dziewczyn w świecie arabskim, które zostały zgwałcone jest przerażająca, bo w takiej sytuacji, to dziewczyna jest uważana za ,,winną”, co powoduje to, że staje się ona wyrzutkiem społeczeństwa i rodziny. Dla mnie Jasmina jest współczesną Antygoną, bo staje przed konfliktem tragicznym: walczyć o życie i utracić honor czy walczyć o honor, lecz utracić życie? Jak wszyscy wiemy, nie ma tu dobrego wyboru.Warto zaznaczyć, że opowiedzenie tej historii zajęło Jean Sasson (autorce) aż 13 lat! Jak przyznaje pisarka, ciężko było jej przelać historię Jasminy na papier. Dla mnie zaletą książki jest to, że na końcu znajdują się info o wojnie w Kuwejcie, a także opis w jaki sposób Jean dodarła do Jasminy.Niektórzy twierdzą, że nie jest to książka ebook dla wszystkich. Nie zgadzam się z tym, bo równie nieźle powinni byśmy wtedy uczyć historii w szkole ‘’wykreślając’’ brutalną, niewygodną prawdę z podręczników. A jaki byłby sens uczyć się niepełnej historii? Ponadto uważam, że nie można żyć w ,,bajce’’ przez całe życie. Dzięki takim historiom możemy poznawać sytuację innych ludzi w świecie, co sprawia, że możemy walczyć, lub przynajmniej próbować przemieniać ją na lepsze. Po co czytać, po co omawiać takie historie? Myślę, że fantastycznie na to zapytanie odpowiada autorka książki: ,,Chciałabym, aby Jasmina zobaczyła tę książkę w jakiejś księgarni w Libanie i przekonała się, że nigdy o niej nie zapomniałam – a teraz też świat o niej nie zapomni’’.Nie zapomnę, Jasmino...

 • GRETA ŁEBKOWSKA

  WYBÓR JASMINY.Prawdziwa opowiadanie o niewolnicy, która wywalczyła sobie życieJean SassonWydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy ZnakIlość stron: 288Jean Sasson to amerykańska dziennikarka, która w wieku 29 lat wyjechała do Arabii Saudyjskiej, żeby pracować w szpitalu King Faisal Specialist Hospital w Riyadh jako koordynator administracyjny. W własnych ebookach omawia trudne dzieje dziewczyn na Bliskim Wschodzie, zawsze mocno się z nimi solidaryzując. Jej książki to m.in.:Księżniczka, Córki księżniczki Sułtany, Musiałam odejść, Łzy księżniczki.Książka "Wybór Jasminy" jest książką o charakterze trudnym, i z pewnością do lekkich nie należy.Jeśli ktoś liczy na chwilę relaksu z tą książką - rozczaruje się.Czy to dzieje Jasminy, czy również Lany - oba pokazują gehennę kobiet, z których jedna wywalczyła sobie życie, a druga niestety nie.Same opisy gwałtów w więzieniu, opisy oprawców są przerażające, natychmiastowo powodują agresję i bezsilność nas jako czytelników. Książka ebook kończy się mądrym zdaniem, że póki nie zmieni się mentalność facetów biorących udział w konfliktach zbrojnych, dopóty będziemy świadkami wielu brutalnych gwałtów wojennych.Mocna lektura, zostaje w głowie, niepokoi.Polecam.

 • Malwina Czyta

  Już po samym tytule można stwierdzić, że będzie to "mocna" książka. historia Jasminy jest zestawem autentycznych wspomnień, które nie pozostawiają czytelnika obojętnym. To opowiadanie o wyjątkowej dziewczynie, która pokonała strach i nie poddała się. Dzięki własnej urodzie i wrodzonemu sprytowi pokonała własnego oprawcę.Jasmina od zawsze odznaczała się nieprzeciętną urodą, którą czarowała każdego wkoło. Była ulubienicą ojca, chociaż muzułmańscy mężczyźni raczej cieszyli się z synów niż z córek. Jasmina była oczkiem w głowie ojca, nie przeszkadzało mu zupełnie, że jego pierwszy potomek jest płci żeńskiej. Jasmina została wychowana w tradycyjnej rodzinie, lecz nie chciała od razu wyjść za mąż i stać się służącą własnego męża jak dużo jej koleżanek. Wybrała karierę, ale pewnego dnia odnalazła się w niewłaściwym miejscu, o niewłaściwym czasie. Jako stewardessa leciała samolotem do Kuwejtu, nieświadoma tego, że wkrótce wybuchnie tam wojna a iraccy żołnierze zaatakują również kobiety. Jasmina została niewolnicą seksualną, zamkniętą w więzieniu, zdana na łaskę własnego oprawcy. Tam nikt nie liczył się z jej przekonaniami religijnymi, uczuciami czy lekiem. Bita i gwałcona przeżywała istne piekło, którego doświadczyło dużo dziewczyn podczas tej wojny.Jean Sasson opowiedziała w własnej książce pdf historię nie tylko młodej Libanki, lecz również mnóstwa istnych torturowanych dziewczyn i ogromu ich cierpienia. Trudno się czyta takie opowieści, ponieważ nie dość, że są trudne do wyobrażenia to jeszcze napisało je samo życie. Autorka starał się pisać lekkim językiem, dlatego "Wybór Jasminy" czyta się szybko, lecz tak naprawdę jest to kawał ciężkiej lektury, właśnie ze względu na podjęty w książce pdf temat. Muzułmańska dziewczyna w rękach irackiego żołnierza była traktowana gorzej, niż możemy sobie to wyobrazić. Mężczyźni znęcający się ponad nimi spełniali własne wszelkie bestialskie fantazje seksualne, oczekując bezwzględnego posłuszeństwa. Tylko wyjątkowa inteligencja a także piękno osobisty mogły spowodować zakończenie tej tragicznej sytuacji. Jasmina dała przykład na to, że nawet w chwilach całkowitego załamania, gdy nie widać szansy na poprawę własnej sytuacji, należy mieć nadzieję.Polecam Wam lekturę tej książki jeśli lubicie mocne wrażenia w książce, a także gdy rozpacz i sadyzm nie są dla Was za ciężkim tematem. Warto pamiętać, że wojna zawsze odciska piętno na ludziach, w mniejszym albo większym stopniu. "Wybór Jasminy" to genialna i przejmująca pozycja literacka, która otwiera oczy na to, co losy się w państwach islamskich.

 • zaczytanamarzycielka8

  Czy kiedykolwiek zastanawialiście się , jak to jest żyć w czasach wojny? Jak traktowani są ludzie podbitych państw przez wroga? Jak to jest ginąć za kraj który się miłuje bezgranicznie? Czytając książkę " Wybór Jasminy " autorstwa Jeana Sassona poczułam jak moje serce, rozpada się na milion malutkich kawałeczków. Przepełnił mnie smutek. Nie wiem jak sama bym się zachowała w tak okrutnym więzieniu. Czy była bym jak Lana ? A może jak Jasmina ?Czy chciałabym po tak strasznych gwałtach jeszcze żyć. Jasmina chciała żyć,chociaż miała chwile załamania. Była piękną młodą kobietą, która miała plany na przyszłość. Chciała zwiedzić świat. Niestety odnalazła się w złym miejscu o złej porze. Po ataku Iraku na Kuwejt została aresztowana i zamknięta w okrutnym miejscu gdzie była co dzień gwałcona i to w naprawdę brutalny sposób.Ale wiedziała, że jeśli,chce przetrwać musi grać zakochaną kobietę. Musi wmówić swojemu oprawcy , że go miłuje żeby żyć. Dziewczyna w więzieniu poznaje Lane nastoletnią dziewczynę która za własnego oprawcę ma strasznego tyrana i brutala. Po wycofaniu wojsk z Kuwejtu wszystkie dziewczyny zostały zabite. Tylko Jasmina poszła wolno własną drogą życia. Po przeczytaniu tej książki miałam łzy w oczach. Nie mogłam pojąć, że takie rzeczy dzieją się naprawdę.Naprawdę myślę , że każdy powinien dowiedzieć się co skrywa ta książka. Zachęcam wszystkich do przeczytania.

 • zolzowata_franca

  Tytułowa bohaterka Jasmina nie jest postacią fikcyjną, jej historia wydarzyła się naprawdę, a spisała ją Jean Sasson, amerykańska dziennikarka, która w swych ebookach omawia dzieje pokrzywdzonych dziewczyn Bliskiego Wschodu.Jasmina, 23 letnia Libanka, piękną i inteligentna, ukochana córka swego ojca, pomiędzy małżeństwem a karierą, wybiera to drugie. Nie jest zainteresowana szybkim pójściem za mąż, usługiwaniu mężowi o każdej porze dnia i nocy, jak to czynią jej koleżanki. Znajduje pracę w liniach lotniczych jako stewardesa. Traf chciał, że 1 sierpnia 1990 roku trafia do Kuwejtu, a 2 sierpnia wojska irackie najeżdżają na Kuwejt. Chcąc przeczekać zły okres, trafia do przyjaciółki, chcąc jednak odwdzięczyć się przyjaciółce, usiłuje przewieźć ulotki ruchu oporu. Jasmina zostaje aresztowana, po znalezieniu przy niej ulotek i trafia do irakijskiego więzienia. Nie było to jednak zwykłe więzienia, tu przetrzymywane były kobiety, które były gwałcone. W więzieniu panowały zasady, każdy żołnierz wybierał jedną kobietę, z którą mógł robić, na co tylko przyjdzie mu ochota, jeśli jednak dziewczyna mu się znudziła, zabijał ją, by móc wybrać kolejną. Jasmina została wybrana przez kapitana, przez wzgląd na jej wyjątkową urodę. Z początku traktowana była tak samo, jak jej współtowarzyszki niedoli, była brutalnie gwałcona, poniżana, nękana psychicznie i fizycznie. Z czasem jednak nauczyła się wykorzystywać swą niepospolitą inteligencję, co pozwoliło jej na kontakty z innymi dziewczynami a także pomoc im w miarę możliwości, otrzymywała prezenty, lepsze jedzenie. Kapitan nawet chciał wziąć ja za żonę...To historia brutalnie gwałconych dziewczyn a także ich niewyobrażalnego cierpienia. Dla ludzi o mocnych nerwach. Podczas czytania książki nie raz łza zakręciła mi się w oku, nie raz chciało mi się krzyczeć ponad bezsilnością kobiet, traktowanych jak śmieci. Tak, dokładnie śmieci, ponieważ przecież zgwałcona muzułmańska kobieta, staje się śmieciem, niczym albo czymś bez honoru."...Już nikt nigdy nie będzie jej szanował, nawet jeśli uda jej się zrobić w balona nikczemnego Kapitana i przetrwa, aby opowiedzieć historię więzienia, domu gwałtów. Gdy w grę wchodzi gwałt, samo życie jest nieważne. Naprawdę liczy się tylko honor kobiety. Honor jest miarą szacunku..."Dziękuję Wydawnictwu Znak za udostępnienie mi książki.

 • Renata

  Przyjemnie jest siedzieć w komfortowym fotelu, popijać kawę i czytać. Nawet tak niełatwe pozycje jak "Wybór Jasminy". Można by pomyśleć, że historia libańskiej kobiety jest jak każda inna. Z jednym wyjątkiem - ta zdecydowanie, mimo całej drastyczności, bólu i udręki - jest prawdziwa.Można by również powiedzieć - no cóż, gwałt na dziewczynie to niestety coś, z czym walczy się na co dzień w wielu krajach. Co więc jest wyjątkowego akurat w historii Jasminy? Na przykład to, że kraje arabskie rządzą się zupełnie innymi prawami, niż europejskie.Tam, tak daleko od Polski, gdzie za takie zbrodnie jest się osądzanym, to ofiara jest winna swojemu położeniu. Mężczyźni są panami kobiet. Żołnierze na wojnie uważają, że dziewczyna jest przedmiotem, który im się należy i ma zaspokajać ich wszelkie potrzeby - w zamian za to, że ryzykują własne życie i zdrowie.Dla nas Jasmina może być przykładem odważnej kobiety, która, by przeżyć wszelkie okrucieństwa, postanawia rozkochać w sobie własnego oprawcę. Dla niej jednak ta wola życia była porażką i wstydem - ponieważ jak może wrócić do rodziny i powiedzieć, że poddała się gwałtom, ponieważ tak bardzo chciała żyć? Oni ją znienawidzą i wydziedziczą.Tamtejsza rzeczywistość jest dla nas niewyobrażalna. My żyjemy w takim miejscu na ziemi, gdzie dziewczyny korzystają ze wszelkich przywilejów i praw. Możemy swobodnie wyjść na ulicę, spotkać się przy kawie. Pójść na basen. Śmiać się głośno na ulicy. Być ubrane jak nam się podoba...Książka godna polecenia nie ze względu na nierzadko drastyczne opisy. Lecz po to, by móc rozglądnąć się dookoła swojego "ja" i dostrzec, że gdzieś tam ludzie żyją w zupełnie innej rzeczywistości, w której świetle nasza jest cudowna i nierzadko przez nas samych nie doceniona.

 • Monika Panfil

  Jedna z najtrudniejszych i najbardziej niezbędnych książek, z jakimi przychodzi się spotkać czytelnikowi. Pełna niepokoju, dotykająca spraw bolesnych, realnych i dziejących się tuż obok. „Wybór Jasminy” Jean Sasson to opowiadanie o dzielnej, mądrej i odważnej kobiecie, która zwyciężyła własne życie. Czy żeby na pewno wygrała? Mieszkała w Libanie i wiodła szczęśliwe, beztroskie życie. Całkiem przypadkiem odnalazła się w Kuwejcie w momencie pamiętnej inwazji irackiej. I to zmieniło jej życie na zawsze. Zamieszana w dystrybucję nielegalnych materiałów ruchu oporu, trafiła do więzienia. I to najgorszego dla kobiety. Więzienia, w którym iraccy żołnierze regularnie gwałcili i znęcali się ponad własnymi ofiarami – więźniarkami. Było to miejsce, w którym nie obowiązywało prawo czy jakakolwiek moralność, a ponad dziewczynami cały czas wisiała groźba śmierci. Jasmina trafiła w ręce kapitana – faceta nieprzewidywalnego i okrutnego. Postanowiła jednak, że mimo wszelkich przeciwności, przetrwa okres więzienia i wyjdzie na wolność. Wybrała życie – i to za wszelką cenę. Kiedy uświadomiła sobie, że droga do wolności zależy od decyzji jej oprawcy, postanowiła go w sobie rozkochać… „Wybór Jasminy” to historia wyjątkowo odważnej dziewczyny. Sprytnej, przebiegłej i mądrej. Opowiada o ciężkim okresie więzienia, o przeciwstawieniu się tradycji i świadomym wyborze. Lecz jest również kolejnym głosem w sprawie arabskich kobiet. Najbardziej poruszające w historii Jasminy jest to, że jako dziewczyna wychowana w określonej kulturze, nie ma szans na pełną wolność, odkupienie i zwyczajne życie. Autorka nie poświęca całej książki jednej postaci. Jej przykład jest dobrym zobrazowaniem rozmiaru krzywd, jakie spotykają ludzi w okresie okupacji. Sasson tworzy także tło – opowiada o Kuwejcie po opuszczeniu go przez irackich żołnierzy. Omawia rozmiar zniszczeń i ludzkiej krzywdy, nie potrafi przejść obojętnie obok rozpaczy i niesprawiedliwości. Każda książka, która zajmuje się losem zwykłych, niewinnych ludzi, jest ważna. Traktowanie o tych, którzy ponoszą konsekwencje ambicji przywódców, prezentuje absurdy ich działań. Wskazuje także na cichych bohaterów – tych, którzy nie poddają się zniewoleniu. „Wybór Jasminy” to głęboka, mądra, choć z pewnością trudna książka, którą powinien przeczytać każdy dorosły człowiek. Żeby być mądrzejszym i bardziej wrażliwym na krzywdę i niesprawiedliwości.

 • Izabela Cicha

  Wybór Jaśminy to opowieść która mnie bardzo wciągnęła. Jako dziewczyna rozumiem okrutniej losu i wyborów przed którym ja postawili. Dzieje dwóch głównych bohaterek sa te same- gwałcone przez okupanta. I az sie wierzyć nie chce że do czegoś takiego zdolni są mężczyźni tzw zwyciescy. Książkę tą zalecam takze facet zeby dowiedzieli sie z jakimi wyborami boryka sie kobieta, jak my dziewczyny musimy zapłacić za chwilowe spełnienie ich rzadzy. Opowieść omówiona bardzo plastycznie i szczegółowo. Funkcjonuje na wyobraźnie. Pobudza emocje. Niektóre elementy opisywane tak przerażająco ze czytając książkę az nie mogłam uwierzyć. Pomimo okrutnosci zalecam ksiazke każdemu czytelnikowi. Warto sie zapoznać z ta pozycja.

 • evkowe

  Swego czasu, po lekturze książki Spopielona żywcem, byłam żywo zainteresowana ebookami traktującymi o sytuacji czy prawach dziewczyn w krajach islamskich. Potem przerzuciłam się na sytuacje dziewczyn w innych państwach i tak przebrnęłam przez Białą Masajkę, jej kontynuację, Kwiat pustyni i inne, mniej słynne tytuły. Dynamicznie jednak zmęczyłam się tym tematem, ponieważ jakkolwiek bardzo współczuję tym kobietom, tak ileż można czytać to samo? Ja rozumiem, że każda z nich chciałaby się podzielić własną historią ze światem, lecz naprawdę, większość z tych ebooków różni się od siebie zaledwie tytułem i może paroma drobiazgami.Kiedy zabierałam się za Wybór Jasminy, to właśnie takie miałam wyobrażenie o tej książce pdf i modliłam się skrycie, że się pomylę. No i się pomyliłam. Lecz czy ostatecznie wyszło mi to na dobre?Książka traktuje o tym jak w 1990 roku Irak przeprowadził inwazję na Kuwejt, który chciał zaanektować. Główną bohaterką jest Jasmina – młoda, 23-letnia kobieta, wykształcona, wyjątkowo piękna, pracująca jako stewardessa. W momencie ataku znajdowała się w Kuwejcie, z którego nie mogła później wyjechać. Najpierw odnalazła schronienie u przyjaciół, jednak któregoś razu jechała samochodem i została zatrzymana przez kontrolerów, którzy w bagażniku znaleźli ulotki o niezupełnie legalnej treści. Jasmina została aresztowana i zamknięta w tak zwanym seksualnym więzieniu. Na czym polegała idea tego miejsca (poza kwestiami oczywistymi)? Otóż każdy żołnierz mógł sobie wybrać kobietę, z którą (albo z której ciałem, mówiąc ściślej) mógł robić to, na co tylko przyjdzie mu ochota. Panowały dwie zasady, pierwsza z nich to taka, że każdy mógł mieć tylko jedną kobietę, a druga to brak świadków. Co za tym idzie, jeżeli któremuś z żołnierzy znudziła się niewolnica, to zanim mógł wybrać sobie kolejną, musiał zamordować poprzednią.Jasmina, ze względu na własną niebywałą urodę, została wybrana przez kapitana jednostki. Początkowo jej los nie różnił się niczym od losu innych niewolnic – była brutalnie gwałcona na wszelkie możliwe sposoby, poniżana, doprowadzana do granic wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Z czasem, jako że prócz tego, że była ładna, to była także dosyć inteligentna, postanowiła zrobić w balona oprawcę. I tak oto jej los się odmienił. Dostawała lepsze jedzenie, kosztowne prezenty, mogła odwiedzać inne kobiety, rozmawiać z nimi, nawet (w miarę dostępnych środków) pomagać w niedoli. Co takiego wymyśliła bohaterka i jak skończyły się jej losy, pozostawiam do doczytania. A jak oceniam Wybór Jasminy?Książkę czyta się szybko, można ją połknąć w jeden wieczór. Doceniam to, że prócz historii opowiedzianej z perspektywy bohaterki, mamy także przytoczone elementy artykułów z gazet, które dotyczyły omówionych zdarzeń – to dodaje pewnej wiarygodności, podobnie jak zamieszczone fotografie autorki z jej podróży do Kuwejtu. Na tym prawdopodobnie kończą się pozytywne strony tej książki. Co z niej zapamiętam? Gwałty, brutalne gwałty, gwałty i jeszcze trochę gwałtów. Zważywszy na kulturę i wiarę, która dominuje w tamtych rejonach, spodziewałam się jednak więcej rozterek filozoficznych.Podsumowując? Czytałam dużo gorszych książek, dlatego nie mogę stanowczo odradzić sięgnięcia po Wybór Jasminy, jednak nie jest to także pozycja, którą poleciłabym komuś bez wahania.

 • szamanka

  Rozpaczy i poniżenia, jakie przeżyła młoda,piękna Libanka wstrząsnęły mną dogłębnie. Nie wracając po wojnie do rodziny, a to związane jest z kulturą arabską,pożegnała się na zawsze ze swoim dobrym,dotychczasowym życiem. Nic już nie będzie takie samo.Budzi to trochę bunt europejek,które widziałyby ją leczącą rany na łonie rodziny.Jest olbrzymim plusem książki ,że historia jest autentyczna i pokazana na tle faktów historycznych.Przybliża czytelnikowi świat arabski,jego kulturę (co prawda w pigułce). Podoba mi się , że na końcu książki jest wykaz ważniejszych zdarzeń historycznych opatrzonych datami dot.państw arabskich.Można sobie odświeżyć historię. Książka ebook godna polecenia.

 • Kamila Szymańska

  W obliczu realnego zagrożenia życia i poczucia beznadziei w umyśle człowieka pojawia się cała gama pomysłów, które szybciej albo potem mogą przynieść wyzwolenie. Jeśli „podbija” to dodatkowo wojna i uwięzienie, burza myśli w głowie jest tym bardziej gwałtowna.Tak również było w przypadku Jasminy, młodej Libanki i muzułmanki, która za chęć pomocy reprezentantom grupy oporu podczas ataku Iraku na Kuwejt została aresztowana, żeby stać się seksualną niewolnicą w kobiecym więzieniu. Jasmina miała wybór – mogła walczyć ze swoim oprawcą Kapitanem (co skutkowałoby śmiercią), popełnić samobójstwo lub wykorzystać pozorny syndrom sztokholmski. I to właśnie ostatnie rozwiązanie, możliwe do zrealizowania dzięki pięknu zewnętrznemu i jasności umysłu, ją uratowało. Odwaga Jasminy budzi olbrzymi podziw – łączyć ze sobą dwa przeciwne stany: okazywanie miłości gwałcicielowi i prawdziwa zawiść względem niego wydają się być aż niemożliwym konfliktem ról. Jasmina go wygrała. Historia Jasminy tym bardziej angażuje umysł i wyobraźnię czytelnika, że wydarzyła się naprawdę i została opowiedziana Jean Sasson (autorce książki) przez dziewczynę, która w więzieniu stworzonym przez irackich żołnierzy przeżyła całe piekło gwałtów, krzyków i codziennego widma śmierci. Opowiadanie o Jasminie to opowiadanie tej samodzielnie wyzwolonej dziewczyny, której pozostały dwa wspomnienia – jedno w umyśle (koszmar własny, przyjaciółki Lany i innych kobiet), a drugie w postaci dzidziusia Kapitana.Jean Sasson stworzyła książkę opartą na faktach, napisaną prawdziwym mową i bardzo wciągającą. Proces przygotowania tej książki był tym bardziej świadomy i wiarygodny w swoim efekcie, że autorka przebywała w Kuwejcie. W pamięci pozostaje również Jasmina, której odwaga i spryt budzą niekłamany podziw.

 • ada

  Bardzo mocna książka. Historia dziewczyn które doznały okrucieństwa jakiego nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazic. Autorka na wstępie uprzedza ze to pozycja dla czytelników o mocnych nerwach i nie jest to na wyrost. Nie nierzadko muszę przerywać czytanie by otrzeć łzy, otrząsnąć się ponieważ dotyka mnie to co czytam bardzo głęboko. Ta książka ebook dużo mówi o muzułmanach, o kulturze bliskiego Wschodu, które dla mnie są nie do zaakceptowania. Mężczyźni traktujący dziewczyny w przerażający sposób wzbudzają pogardę i odrazę a w tej kulturze nie spotyka ich za to kara. Ofiary-kobiety całe życie winne temu że żyją :-(

 • Maadziuulekx3

  ,,Po zwycięstwie w walce nic nie wywabia zła z jego ukrytej nory z taką siłą jak obecność pięknej kobiety".W piekle nie ma zwycięzców. Jeśli nawet wygrasz, przegrasz. Nic się nie zmienia. Jesteś w piekle. Odważysz się z niego wydostać?Jasmine od urodzenia była obdarzona urodą. Wszyscy dookoła się nią zachwycali, a najbardziej rodzina, byli bardzo dumni z córki. Z biegiem lat jej ciało zaczęło nabierać kobiecych kształtów, była skromna, przenikliwa, inteligentna, wrażliwa na rozpacz innych. Jasmine była zupełnie inna niż dziewczyny z Libany. Miała własne marzenia, plany. Dążyła do tego by być niezależną, nie musieć żyć dla kogoś innego tylko dla siebie. Niestety jej cudowne, spokojne życie nie trwało zbyt długo. To co piękne, niespodziewanie się skończyło. Pewnego dnia do Kuwejtu wdziera się iracka armia, która przejmuje rządy ponad wszystkimi. Jasmine na skutek zbiegu okoliczności zostaje aresztowana. Od tamtej pory dzieje dziewczyny były przesądzone. Trafia do specjalnego więzienia, do piekła z którego ciężko się wydostać. Jedynie spryt i nadzieja pozwolą uporać się z tym co ją czeka, lecz czy temu podoła? Czy wytrzyma psychicznie? Nie dowiecie się, jeżeli nie przeczytacie.Prawdziwa i bardzo kluczowa historia, która nie jest przeznaczona dla osób o słabych nerwach. To opowiadanie o kobietach, które przetrzymywano jako niewolnice. Dziewczyny które przeżyły gwałt i tortury seksualne. Przerażająco drastyczne szczegóły o których nie sposób zapomnieć. To piekło do którego możemy wkroczyć dobrowolnie, zobaczyć na swoje oczy jak są traktowane istoty płci pięknej. Ta opowiadanie nie należy do najłatwiejszych. Sprawia, że mamy gęsią skórkę na plecach, gwałtowne bicie serca, a drastyczne sceny, odcisną piętno w naszej podświadomości.Powieść daje ostro do myślenia, do zastanowienia się ponad tym co losy się wokół nas. Przemierzamy przez świat krok po kroku poznając nie tylko historię Jasminy, lecz także przyczyny konfliktu pomiędzy Irakiem, a Kuwejtem. Jak iraccy żołnierze traktowali dziewczyny i jak wojna odbiła się na psychice ludności. Książkę bardzo dynamicznie się czyta. Za wszelką cenę pragniemy poznać jak potoczą się dzieje kobiety, czy w końcu jej życie będzie spokojne i szczęśliwe. Przez całą lekturę miałam gęsią skórkę, serce biło jak oszalałe, a z głowy stale nie znikała myśl ile te dziewczyny przeżyły. Ta opowiadanie przeraża, wstrząsa. Nie da się jej przeczytać bez wielkiej fali emocji. Rozchwiała cały mój świat. Gorąco polecam.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!