Subhi jest uchodźcą. Narodził się w obozie w Australii. Ma dziewięć lat i jedyne życie, jakie zna, to życie za drutami. Lecz każdej nocy śni o morzu, śpiewających wielorybach i wolności. Przyjaźń z Jimmy, dziewczynką z drugiej strony drutów, pozwala im obojgu znaleźć odwagę i siłę, żeby dokonać wyborów, które mogą przemienić wszystko. To napisana piękną prozą powieść, która magię łączy z brutalną realnością.
"Wróbel z kości" to opowieść o wielkiej przyjaźni, sile ludzkiego ducha, o tym, że każdy z nas może pomóc drugiemu człowiekowi. Poruszająca, cudowna historia o smutku, przyjaźni i nadziei.
Szczegóły
Tytuł
Wróbelek z kości
Autor:
Fraillon Zana
Rozszerzenie:
brak
Język wydania:
polski
Ilość stron:
Wydawnictwo:
Poradnia K.
Rok wydania:
2017
Tytuł
Data Dodania
Rozmiar
Porównaj ceny książki Wróbelek z kości w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.
Wróbelek z kości PDF - podgląd:
Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.
Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.
Recenzje
Monika Lewandowska
Bardzo trudno było mi zebrać się do pisania recenzji tej książki. "Wróbelek z kości", to mocna i wstrząsająca lektura, która pozostanie ze mną na dłużej. Bohaterem książki jest dziewięcioletni chłopiec. Subhi nie zna innego świata poza murami obozu dla uchodźców. To tu zresztą przyszedł na świat. Nie ma chwili, by nie tęsknił za swoim ojcem i nie wyczekiwał ponownego z nim spotkania. Pewnego dnia chłopczyk poznaje dziewczynkę zza muru - Jimmy. Pomiędzy dzieciakami zaczyna rodzić się ogromna przyjaźń. Gdy Jimmi prosi Subhi o przeczytanie książki, razem przenoszą się w zupełnie inny świat, pełen marzeń i wiary. Książka ebook Zany Fraillin napisana jest idealnym i niezwykłym językiem, który kontrastuje z trudną i przejmującą tematyką powieści. W momencie gdy wychodziła na naszym rynku wydawniczym, mam wrażenie temat uchodźców coraz bardziej był wyciszany. Jakiekolwiek zdanie macie na temat uchodźców i ich przyjmowania w naszym państwie uważam, że powinniście zapoznać się z tą powieścią. To nie jest historia przepełniona ideologią i próbami przedstawienia nam konkretnego światopoglądu. To historia dzieci, mających nieszczęście przyjść na świat w rzeczywistości, która mam wrażenie dla nas, teraz jest niewyobrażalna. Całość podana z niemal reporterską rzetelnością. Zdecydowanie i całkiem poważnie zalecam Wam tę niesamowitą lekturę. Nie tylko młodzieży, choć im w szczególności. www.kochamciemojezycie.blogspot.com
Singielka xxo
http://intheheavenofbooks.blogspot.com/2017/09/65-wrobelek-z-kosci-zana-fraillon.html Tęskniłam za książką, która wbije się w moją psychikę i zostawi coś po sobie. "Wróbelek z kości" jest... mistrzostwem psychologicznym. Nie tylko opowiada o rzeczywistości XXI wieku. To też myśli, osobiste przeżycia bohaterów. Subhi to dziecko. Może w waszej głowie pojawił się teraz obraz uśmiechniętego dziesięciolatka na placu zabaw. Jednak Subhiego nie można ot tak minąć na ulicy. Ponieważ Subhiego nie było jeszcze nigdy na zwyczajnej ulicy. Subhi nie może wyjść na plac zabaw. Nie ma kumpli w swoim wieku. Subhi narodził się w obozie dla uchodźców. Przed przeczytaniem książki uważałam, że dobrze, że jest coś takiego jak obozy dla uchodźców. Mogą mieszkać tam ludzie, którzy w swoim państwie nie czują się bezpiecznie. Może to powszechnie wiadomo, może to tylko ja byłam tak niedoinformowana. Uchodźcy nie mają prawa wyjść z obozu. Obóz to dla Subhiego cały świat. Ludzie dostają tam naprawdę mało jedzenia, które na dodatek nie wiadomo z czego jest zrobione. Strażnicy traktują ich jak śmieci. - przybłędy, których nikt nie chce. Z książki wynika, że matka Subhiego ma coś na kształt depresji. Mało mówi, nie je, nie pije. Siostra, Queeny, mało interesuje się bratem. Chłopakowi zostało niewielu ludzi, którym może ufać. Jednym z nich jest jego kilka lat starszy przyjaciel. Eli robi czasami rzeczy, których Subhi nie rozumie. Kolejnym z jego przyjaciół jest Harvey. Jest to tak zwany "kurtkowiec", czyli jeden ze strażników. Jako jeden z naprawdę nielicznych jest bardzo miły dla całego obozu, zwłaszcza dla dzieci. Jest jeszcze jedna rzecz, która pozostała Subhiemu, prawdopodobnie nawet najważniejsza. Nadzieja i wyobraźnia. Subhi wierzy, że ojciec wysyła mu prezenty. Subhi nie przejmuje się zębem odnalezionym w obiedzie. Subhi słyszy szum morza w muszli. Subhi rozmawia ze swoim zabawkowym kaczorkiem. Chłopczyk w pewnym momencie poznaje dziewczynkę. Udaje mu się dostać kilka kroków za ogrodzenie, gdzie ukryci w krzakach zaczynają czytać książkę napisaną przez mamę Jimmy. Jimmy jest bowiem dziewczynką zza ogrodzenia. Książka ebook pokazuje, jak wiele może poczuć dziecko, nie rozumiejąc wszystkiego. Jak wiele potrafi sobie wyobrazić, aby rzeczywistość nie wydawała się taka zła.
redgirlbooks
Subhi jest dziewięcioletnim chłopcem, który mieszka w obozie dla uchodźców. Narodził się tu i nie zna innego życia. Mieszka w nim wraz z matką i siostrą, wszyscy skazani na niepewny los. W zamknięciu, z dala od cywilizacji. Chłopczyk żeby zapomnieć o trudach życia w nim, uruchamia własną wyobraźnię. Nocne niebo przynosi mu upominki od ojca, a gumowa kaczka prowadzi z nim rozmowy. Jedynym jego przyjacielem jest Eli, lecz wkrótce zostaje przeniesiony do innego sektora. Jimmy utraciła matkę, która pozostawia jej książkę. Jednak dziewczynka nie potrafi czytać. Pewnego dnia podchodzi pod ogrodzenie obozu dla uchodźców i poznaje Subhiego, którego prosi o przeczytanie pierwszej opowieści. Pomiędzy chłopcem i dziewczynką nawiązuje się więź przyjaźni. ''Wróbelek z kości'' to na pewno inna historia od tych, które miałam okazję przeczytać. W czasach, kiedy kłopot uchodźstwa jest dość ogromny, gdzie każdy ma różnorakie opinie, ta opowiadanie pozwala spojrzeć na ten kłopot z innej perspektywy. Z perspektywy dziecka, które nigdy nie miało okazji spróbować czekolady, które czasem musiało kłaść się z pustym brzuszkiem. Dziecka, które własnymi oczami widziało tyle zła ze strony ''kurtkowców'', a jednak stale nie przestawało marzyć i snuć własnych opowieści. Ludzie są podzieleni na za i przeciw sprowadzaniu uchodźców. Ja również się boje, lecz ta książka ebook pozwoliła mi spojrzeć na to z innej strony. Ja też mam dzieci i jako matka nie chciałabym, żeby przechodziły przez coś takiego. Żaden człowiek, ani tym bardziej dzidziuś nie zasługuje na taki los. Musi być jakieś wyjście z tej sytuacji. ''Wróbelek z kości'' to historia o miłości i przyjaźni, lecz też o nadziei. Prosty, dziecięcy mowa nie każdemu może przypaść na początku, lecz potem tego się nie zauważa. Świat dzidziusia jest łatwy i takie jest też myślenie chłopca, a jednak jego słowa są dość dojrzałe jak na jego wiek. Autorka potrafiła wpleść trochę szczęścia w ponurą rzeczywistość Subhiego, którego matka była nieobecna. Pokazała, że nawet w tak dramatycznej sytuacji, dzidziuś potrafi łapać okruchy szczęścia. Niestety autorka nie skupiła się na postaciach, przez co jak dla mnie były mało wyraziste. ''Wróbelek z kości'' to wzruszająca opowiadanie o ludziach, którzy tak naprawdę zamiast żyć wegetują. O tym, że większość zamyka oczy na to, co się dzieje. Ponieważ tak jest łatwiej, ponieważ tak jest prościej. Jednocześnie ta książka ebook dostarcza dużo genialnych słów, które zapiszą się w naszych sercach na długo. red girl books recenzje
Kamila Idziaszek
"Wróbelek z kości" to powieść, która porusza bardzo trudny, aczkolwiek kluczowy temat. Szczególnie teraz kiedy dużo krajów zmaga się z kłopotem wciąż napływających uchodźców. Zana Fraillon wykazała się olbrzymią odwagą, decydując się na opisanie sytuacji jaka panuje w obozach dla uchodźców. "Wróbelek z kości" to historia wymyślona, oparta jednak na nazbyt aż dotkliwych faktach, dlatego nie ciężko wyobrazić sobie, że gdzieś tam na świecie istnieją ludzie podobni do głównych bohaterów tej książki. Recenzowanie takich pozycji zawsze jest trudne, bo trudno jest ocenić twórczość, nie biorąc pod uwagę własnych swoich przekonań. Postaram się jednak jak najlepiej przekazać wam info o tej powieści. Zapraszam zatem do zapoznania się z dalszą częścią recenzji. Subhi przebywa wraz z mamą i siostrą w obozie dla uchodźców. Chłopczyk narodził się w obozie i nie zna innego życia. Jego metodą na przetrwanie w tej wyjątkowo niełatwej rzeczywistości jest wyobraźnia. Subhi myślami przenosi się w zupełnie inne miejsca i usiłuje poradzić sobie z trudnymi zasadami panującymi w obozie. Pewnego dnia w jego życiu pojawia się Jimmie, dziewczynka spoza tego strasznego miejsca. Od tego momentu spotykają się i wspólnie poszukują drogi do wolności. Jak zakończy się historia chłopca, który nigdy nie wyszedł poza obozowy drut? Fabuła książki jest bardzo interesująca i tak jak już wcześniej wspomniałam - porusza bardzo kluczowy temat, który dotyczy wielu ludzi. Muszę przyznać, że jeszcze nigdy nie czytałam powieści o tym co losy się w obozach dla uchodźców, dlatego z chęcią zabrałam się za lekturę. To co znalazłam na kartach "Wróbelka z kości" mocno mnie zaskoczyło i zasmuciło, bo warunki jakie panują w obozach są przerażające. To straszne, że w takich miejscach przebywa dużo dzieci, a niektóre z nich już się tam urodziły i nawet nie znają innego świata. Głównym bohaterem książki jest mały Subhi, który nie do końca radzi sobie z obozową rzeczywistością. Już od pierwszych stron poczułam do niego olbrzymią sympatię i miałam nadzieję, że los będzie dla niego łaskawszy. Niestety, jak to nierzadko w życiu bywa, chłopczyk nierzadko pakuje się w problemy i przez to coraz bardziej sobie szkodzi. Historia, którą opisała Zana Fraillon skłoniła mnie do głębszych refleksji i do zastanowienia się jakie rzeczy codziennie dzieją się na świecie. Na co dzień nikt z nas nie myśli o tym, że są miejsca, w których panują tak okropne warunki. Dopiero takie książki jak "Wróbelek z kości" uzmysławiają nam jak smutna jest prawda. Mowa jakim posługuje się autorka jest prosty, a nawet dziecinny, choć oczywiście mnie to nie zaskoczyło, bo całą historię poznajemy z perspektywy małego chłopca. Opowieść objętościowo jest niewielka - ma trochę nad dwieście stron, lecz przekaz jaki zawiera w zupełności wystarcza, żeby nazwać tę lekturę wyjątkowo wartościową. Podsumowując - "Wróbelek z kości" to opowieść wyjątkowa, która ukazuje smutną rzeczywistość. Autorka w lekki sposób poruszyła bardzo trudną kwestię i idealnie oddała warunki jakie panują w obozach dla uchodźców. Cieszę się, że miałam okazję zapoznać się z tą pozycją i przekonać się, że istnieją autorzy, którzy mają odwagę pisać o kontrowersyjnych tematach.
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklam, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Czytaj więcejOK
Recenzje
Bardzo trudno było mi zebrać się do pisania recenzji tej książki. "Wróbelek z kości", to mocna i wstrząsająca lektura, która pozostanie ze mną na dłużej. Bohaterem książki jest dziewięcioletni chłopiec. Subhi nie zna innego świata poza murami obozu dla uchodźców. To tu zresztą przyszedł na świat. Nie ma chwili, by nie tęsknił za swoim ojcem i nie wyczekiwał ponownego z nim spotkania. Pewnego dnia chłopczyk poznaje dziewczynkę zza muru - Jimmy. Pomiędzy dzieciakami zaczyna rodzić się ogromna przyjaźń. Gdy Jimmi prosi Subhi o przeczytanie książki, razem przenoszą się w zupełnie inny świat, pełen marzeń i wiary. Książka ebook Zany Fraillin napisana jest idealnym i niezwykłym językiem, który kontrastuje z trudną i przejmującą tematyką powieści. W momencie gdy wychodziła na naszym rynku wydawniczym, mam wrażenie temat uchodźców coraz bardziej był wyciszany. Jakiekolwiek zdanie macie na temat uchodźców i ich przyjmowania w naszym państwie uważam, że powinniście zapoznać się z tą powieścią. To nie jest historia przepełniona ideologią i próbami przedstawienia nam konkretnego światopoglądu. To historia dzieci, mających nieszczęście przyjść na świat w rzeczywistości, która mam wrażenie dla nas, teraz jest niewyobrażalna. Całość podana z niemal reporterską rzetelnością. Zdecydowanie i całkiem poważnie zalecam Wam tę niesamowitą lekturę. Nie tylko młodzieży, choć im w szczególności. www.kochamciemojezycie.blogspot.com
http://intheheavenofbooks.blogspot.com/2017/09/65-wrobelek-z-kosci-zana-fraillon.html Tęskniłam za książką, która wbije się w moją psychikę i zostawi coś po sobie. "Wróbelek z kości" jest... mistrzostwem psychologicznym. Nie tylko opowiada o rzeczywistości XXI wieku. To też myśli, osobiste przeżycia bohaterów. Subhi to dziecko. Może w waszej głowie pojawił się teraz obraz uśmiechniętego dziesięciolatka na placu zabaw. Jednak Subhiego nie można ot tak minąć na ulicy. Ponieważ Subhiego nie było jeszcze nigdy na zwyczajnej ulicy. Subhi nie może wyjść na plac zabaw. Nie ma kumpli w swoim wieku. Subhi narodził się w obozie dla uchodźców. Przed przeczytaniem książki uważałam, że dobrze, że jest coś takiego jak obozy dla uchodźców. Mogą mieszkać tam ludzie, którzy w swoim państwie nie czują się bezpiecznie. Może to powszechnie wiadomo, może to tylko ja byłam tak niedoinformowana. Uchodźcy nie mają prawa wyjść z obozu. Obóz to dla Subhiego cały świat. Ludzie dostają tam naprawdę mało jedzenia, które na dodatek nie wiadomo z czego jest zrobione. Strażnicy traktują ich jak śmieci. - przybłędy, których nikt nie chce. Z książki wynika, że matka Subhiego ma coś na kształt depresji. Mało mówi, nie je, nie pije. Siostra, Queeny, mało interesuje się bratem. Chłopakowi zostało niewielu ludzi, którym może ufać. Jednym z nich jest jego kilka lat starszy przyjaciel. Eli robi czasami rzeczy, których Subhi nie rozumie. Kolejnym z jego przyjaciół jest Harvey. Jest to tak zwany "kurtkowiec", czyli jeden ze strażników. Jako jeden z naprawdę nielicznych jest bardzo miły dla całego obozu, zwłaszcza dla dzieci. Jest jeszcze jedna rzecz, która pozostała Subhiemu, prawdopodobnie nawet najważniejsza. Nadzieja i wyobraźnia. Subhi wierzy, że ojciec wysyła mu prezenty. Subhi nie przejmuje się zębem odnalezionym w obiedzie. Subhi słyszy szum morza w muszli. Subhi rozmawia ze swoim zabawkowym kaczorkiem. Chłopczyk w pewnym momencie poznaje dziewczynkę. Udaje mu się dostać kilka kroków za ogrodzenie, gdzie ukryci w krzakach zaczynają czytać książkę napisaną przez mamę Jimmy. Jimmy jest bowiem dziewczynką zza ogrodzenia. Książka ebook pokazuje, jak wiele może poczuć dziecko, nie rozumiejąc wszystkiego. Jak wiele potrafi sobie wyobrazić, aby rzeczywistość nie wydawała się taka zła.
Subhi jest dziewięcioletnim chłopcem, który mieszka w obozie dla uchodźców. Narodził się tu i nie zna innego życia. Mieszka w nim wraz z matką i siostrą, wszyscy skazani na niepewny los. W zamknięciu, z dala od cywilizacji. Chłopczyk żeby zapomnieć o trudach życia w nim, uruchamia własną wyobraźnię. Nocne niebo przynosi mu upominki od ojca, a gumowa kaczka prowadzi z nim rozmowy. Jedynym jego przyjacielem jest Eli, lecz wkrótce zostaje przeniesiony do innego sektora. Jimmy utraciła matkę, która pozostawia jej książkę. Jednak dziewczynka nie potrafi czytać. Pewnego dnia podchodzi pod ogrodzenie obozu dla uchodźców i poznaje Subhiego, którego prosi o przeczytanie pierwszej opowieści. Pomiędzy chłopcem i dziewczynką nawiązuje się więź przyjaźni. ''Wróbelek z kości'' to na pewno inna historia od tych, które miałam okazję przeczytać. W czasach, kiedy kłopot uchodźstwa jest dość ogromny, gdzie każdy ma różnorakie opinie, ta opowiadanie pozwala spojrzeć na ten kłopot z innej perspektywy. Z perspektywy dziecka, które nigdy nie miało okazji spróbować czekolady, które czasem musiało kłaść się z pustym brzuszkiem. Dziecka, które własnymi oczami widziało tyle zła ze strony ''kurtkowców'', a jednak stale nie przestawało marzyć i snuć własnych opowieści. Ludzie są podzieleni na za i przeciw sprowadzaniu uchodźców. Ja również się boje, lecz ta książka ebook pozwoliła mi spojrzeć na to z innej strony. Ja też mam dzieci i jako matka nie chciałabym, żeby przechodziły przez coś takiego. Żaden człowiek, ani tym bardziej dzidziuś nie zasługuje na taki los. Musi być jakieś wyjście z tej sytuacji. ''Wróbelek z kości'' to historia o miłości i przyjaźni, lecz też o nadziei. Prosty, dziecięcy mowa nie każdemu może przypaść na początku, lecz potem tego się nie zauważa. Świat dzidziusia jest łatwy i takie jest też myślenie chłopca, a jednak jego słowa są dość dojrzałe jak na jego wiek. Autorka potrafiła wpleść trochę szczęścia w ponurą rzeczywistość Subhiego, którego matka była nieobecna. Pokazała, że nawet w tak dramatycznej sytuacji, dzidziuś potrafi łapać okruchy szczęścia. Niestety autorka nie skupiła się na postaciach, przez co jak dla mnie były mało wyraziste. ''Wróbelek z kości'' to wzruszająca opowiadanie o ludziach, którzy tak naprawdę zamiast żyć wegetują. O tym, że większość zamyka oczy na to, co się dzieje. Ponieważ tak jest łatwiej, ponieważ tak jest prościej. Jednocześnie ta książka ebook dostarcza dużo genialnych słów, które zapiszą się w naszych sercach na długo. red girl books recenzje
"Wróbelek z kości" to powieść, która porusza bardzo trudny, aczkolwiek kluczowy temat. Szczególnie teraz kiedy dużo krajów zmaga się z kłopotem wciąż napływających uchodźców. Zana Fraillon wykazała się olbrzymią odwagą, decydując się na opisanie sytuacji jaka panuje w obozach dla uchodźców. "Wróbelek z kości" to historia wymyślona, oparta jednak na nazbyt aż dotkliwych faktach, dlatego nie ciężko wyobrazić sobie, że gdzieś tam na świecie istnieją ludzie podobni do głównych bohaterów tej książki. Recenzowanie takich pozycji zawsze jest trudne, bo trudno jest ocenić twórczość, nie biorąc pod uwagę własnych swoich przekonań. Postaram się jednak jak najlepiej przekazać wam info o tej powieści. Zapraszam zatem do zapoznania się z dalszą częścią recenzji. Subhi przebywa wraz z mamą i siostrą w obozie dla uchodźców. Chłopczyk narodził się w obozie i nie zna innego życia. Jego metodą na przetrwanie w tej wyjątkowo niełatwej rzeczywistości jest wyobraźnia. Subhi myślami przenosi się w zupełnie inne miejsca i usiłuje poradzić sobie z trudnymi zasadami panującymi w obozie. Pewnego dnia w jego życiu pojawia się Jimmie, dziewczynka spoza tego strasznego miejsca. Od tego momentu spotykają się i wspólnie poszukują drogi do wolności. Jak zakończy się historia chłopca, który nigdy nie wyszedł poza obozowy drut? Fabuła książki jest bardzo interesująca i tak jak już wcześniej wspomniałam - porusza bardzo kluczowy temat, który dotyczy wielu ludzi. Muszę przyznać, że jeszcze nigdy nie czytałam powieści o tym co losy się w obozach dla uchodźców, dlatego z chęcią zabrałam się za lekturę. To co znalazłam na kartach "Wróbelka z kości" mocno mnie zaskoczyło i zasmuciło, bo warunki jakie panują w obozach są przerażające. To straszne, że w takich miejscach przebywa dużo dzieci, a niektóre z nich już się tam urodziły i nawet nie znają innego świata. Głównym bohaterem książki jest mały Subhi, który nie do końca radzi sobie z obozową rzeczywistością. Już od pierwszych stron poczułam do niego olbrzymią sympatię i miałam nadzieję, że los będzie dla niego łaskawszy. Niestety, jak to nierzadko w życiu bywa, chłopczyk nierzadko pakuje się w problemy i przez to coraz bardziej sobie szkodzi. Historia, którą opisała Zana Fraillon skłoniła mnie do głębszych refleksji i do zastanowienia się jakie rzeczy codziennie dzieją się na świecie. Na co dzień nikt z nas nie myśli o tym, że są miejsca, w których panują tak okropne warunki. Dopiero takie książki jak "Wróbelek z kości" uzmysławiają nam jak smutna jest prawda. Mowa jakim posługuje się autorka jest prosty, a nawet dziecinny, choć oczywiście mnie to nie zaskoczyło, bo całą historię poznajemy z perspektywy małego chłopca. Opowieść objętościowo jest niewielka - ma trochę nad dwieście stron, lecz przekaz jaki zawiera w zupełności wystarcza, żeby nazwać tę lekturę wyjątkowo wartościową. Podsumowując - "Wróbelek z kości" to opowieść wyjątkowa, która ukazuje smutną rzeczywistość. Autorka w lekki sposób poruszyła bardzo trudną kwestię i idealnie oddała warunki jakie panują w obozach dla uchodźców. Cieszę się, że miałam okazję zapoznać się z tą pozycją i przekonać się, że istnieją autorzy, którzy mają odwagę pisać o kontrowersyjnych tematach.