Wokół obrotów okładka

Średnia Ocena:


Wokół obrotów

Gdy rozpoczynałem pracę na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uni­wersytetu Warszawskiego, zaproponowano mi poprowadzenie wykładu z geometrii elemen­tarnej dla studentów matematyki. Stanąłem wtedy przed dylematem, jak taki wykład powinien wyglądać. Miałem świadomość tego, że suchy przegląd konfiguracji geometrycz­nych albo aksjomatyczne ujęcie podstaw geometrii mogłyby nie dać studentom dostatecznej wprawy w poruszaniu się po zaułkach geometrii elementarnej. Zależało mi na tym, żeby wykład z jednej strony porządkował dotychczasową szkolną wiedzę studentów, a z drugiej dostarczał świeżych narzędzi pomocnych w rozwiązywaniu geometrycznych problemów. Uznałem zatem, że powinienem skupić się na przeglądzie geometrycznych metod, roz­poczynając od metody, która nie korzysta z żadnej głębokiej wiedzy, a mimo tego można ją zilustrować wieloma interesującymi przykładami zastosowań. Po analizie własnych materiałów ze zdumieniem odkryłem, jak dużo interesujących zależności geometrycznych można wypro­wadzić jedynie w oparciu o następujące dwie intuicyjne obserwacje: Obserwacja 1. Przesunięcie, obrót a także symetria osiowa nie zmieniają kształtu ani wielkości żadnej figury, w szczególności nie zmieniają długości odcinka ani miary kąta. Obserwacja 2. W dowolnym trójkącie suma długości dwóch boków jest większa od długości boku trzeciego (jest to tzw. nierówność trójkąta). Niniejsza broszura powstała na bazie moich notatek z dwóch pierwszych wykładów, które poświęciłem na omówienie interesujących zastosowań obydwu powyższych obserwacji. Do­bierając materiał, zależało mi nie tylko na odpowiedniej liczbie interesujących przykładów, lecz także na tym, żeby w usystematyzowany sposób wyprowadzić niektóre słynne własności figur płaskich. O wielu z nich dowiedzieliśmy się już we wczesnym dzieciństwie, jednak wówczas nie byliśmy jeszcze przygotowani na to, żeby zrozumieć ich dowody. Przykładem jest twierdzenie mówiące o tym, że wysokości w dowolnym trójkącie przecinają się w jed­nym punkcie. Wiemy od wczesnych lat szkolnych, że tak jest, lecz już nie zawsze wiemy, dlaczego tak jest.

Szczegóły
Tytuł Wokół obrotów
Autor: Pompe Waldemar
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Omega
Rok wydania: 2016
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Wokół obrotów w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Wokół obrotów PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Pobierz PDF

Nazwa pliku: Charakterystyka układów koloidalnych.pdf - Rozmiar: 282 kB
Głosy: 0
Pobierz
Nazwa pliku: ii1_pojecia_podstawowe.pdf - Rozmiar: 341 kB
Głosy: -2
Pobierz

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Wokół obrotów PDF transkrypt - 20 pierwszych stron:

 

Strona 1 Charakterystyka układów koloidalnych. Faza rozproszona = substancja rozpuszczona Faza rozpraszająca (ośrodek dyspersyjny) = rozpuszczalnik Podział koloidów ze względu na stan skupienia fazy rozproszonej i fazy rozpraszającej Faza rozpraszająca Faza rozproszona Nazwa koloidu Przykład Gaz - - Gaz Ciecz aerozole mgły, chmury Ciało stałe aerozole Dym, kurz Piana mydlana, Gaz Piana pianka do golenia Krem, majonez, Ciecz Ciecz Emulsja mleko Białko jaja, Ciało stałe Zol krochmal Pumeks, pianka Gaz Piana stała izolacyjna Kryształy z zamkniętą wewnątrz Ciało stałe Ciecz Emulsja stała wodą np. kwarc mleczny; lody Ciało stałe Zol stały Szkło barwne, rubin Właściwości koloidów: a) Efekt Tyndalla – rozproszenie światła na cząstkach koloidalnych. Film: Strona 2 b) Koagulacja – przejście zolu (koloidu) w żel * zol – inna nazwa całej grupy koloidów, w których fazą rozpraszającą jest ciecz Schemat – podręcznik, początek strony 249, (nad rys. 6.7.) Koagulacja jest w większości przypadków procesem odwracalnym. Proces odwrotny do koagulacji to peptyzacja. Przykłady: - tworzenie galaretki - wysalanie białka