Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach okładka

Średnia Ocena:


Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach

Autor, niczym detektyw, prześledził udział Stanisława Ignacego Witkiewicza w pierwszej wojnie światowej, w mundurze carskiej armii. Dotarł do archiwów, muzeów i prywatnych kolekcji, gdzie natrafił na nieznane wcześniej dokumenty i cymelia związane z tamtymi latami, a przy okazji losów Witkacego nakreślił wyjątkowo barwne tło historyczne Rosji sprzed, w okresie i po rewolucji.

Szczegóły
Tytuł Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach
Autor: Dubiński Krzysztof
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Rok wydania: 2015
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • dobrerecenzje.pl

    Pierwsza wojna światowa, zwana też Olbrzymią Wojną wywarła duży wpływ na biografię Stanisława Ignacego Witkiewicza. Książka ebook pt. „Wojna Witkacego” obejmuje lata 1914-1918, a więc właśnie I wojnę światową. Wojna ta mimo, że była straszna i pochłonęła setki ludzkich istnień, uratowała życie Witkacemu i stworzyła go jakby na nowo jako malarza, dramaturga i filozofa. Witkacy przybył do armii carskiej 15 września 1915 roku, miłował rysować i ze szkicowaniem nie rozstawał się nawet na froncie. Bardzo nierzadko sięgał po pastele, a bezpośrednim wzorem dla niego był płk. Potocki. Witkacy bez skrępowania przyznawał się do strachu. Czy to może źle świadczyć jako o oficerze? Czy był oficerem bojowym? Te i inne zapytania zadaje twórca książki i wyczerpująco na nie odpowiada. W książce pdf twórca na podstawie polskiej i rosyjskiej dokumentacji wojskowej, a także bogatej literatury pamiętnikarskiej i opracowań historycznych dokładnie odtwarza cały przebieg służby Witkacego w armii carskiej. Z wielkiej liczby portretów wykonanych przez niego w Rosji, przetrwały jedynie trzy w wojskowym mundurze. I tutaj twórca przedstawia w książce pdf ten autoportret a także liczne zaświadczenia, orzeczenia komisji lekarskiej, a także pisma urzędowe czy również karty urlopowe Witkacego. Pragnę tutaj jeszcze wyjaśnić słowo „kumboł” zawarte w tytule książki. Jest to słowo zagadka, lecz w slangu młodzieżowym znaczy tyle co „spuścić łomot”. A w tamtych czasach może również oznaczać gry hazardowe rosyjskich żołnierzy za otrzymywany żołd. Witkacy otrzymywał ok. 50 rubli miesięcznie, zdarzało się, że karciane zobowiązania doprowadzały żołnierzy do tragedii, tak jak w Pułku Kawalerii zastrzelił się jeden z wyższych oficerów, który przegrał jakąś olbrzymią kwotę pieniędzy. Twórca książki Krzysztof Dubiński, wspomina także własnego dziadka – Szczepana Dubińskiego, żołnierza 30 Połtawskiego Pułku Piechoty podczas I wojny światowej. Dlatego ponad odtworzeniem wojskowej biografii Witkacego twórca pracował nad 4 lata. Witkiewicz wyrwawszy się z otchłani wojny i rewolucji, bez wahania powrócił do własnych twórczych pasji. Książka ebook w twardej oprawie, szyta, zawiera 282 strony i 18 rozdziałów. Napisana mową bardzo fachowym, lecz również zrozumiałym dla czytelnika – laika. Wszystkie zaś niezrozumiałe słowa są tłumaczone na końcu książki.Bardzo zachęcam do przeczytania.Moja ocena: 10/10Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

  • krzysztof komorek

    Stanisław Ignacy Witkiewicz - pisarz, dramaturg, malarz, filozof. Wybitny artysta, postać wyjątkowo oryginalna i tajemnicza. W biografii Witkacego okres I wojny światowej jest niczym terra incognita, ląd czekający na własnych odkrywców, teraz owiany mnóstwem nie do końca sprawdzonych informacji. To efekt pomiędzy innymi nikłej wiedzy na ten temat, wynikającej także z niechęci samego Witkacego do dzielenia się szczegółami własnych przeżyć z tego okresu. Okresu o którym Witkacy nie chciał ponoć mówić nawet „po wódce”. Opowiadanie zaczyna się nieoczekiwanie od podróży Witkiewicza do … Australii w charakterze dokumentalisty wyprawy naukowej pod wodzą własnego serdecznego przyjaciela Bronisława Malinowskiego (to pierwsza, lecz nie jedyna zaskakująca informacja jaką funduje nam ta publikacja). Później zaś rozwija się już historia oficerskiej (tak, oficerskiej !) kariery Witkacego w armii carskiej.Krzysztof Dubiński przez cztery lata pracował ponad własną książką tworząc wojenną historię Witkiewicza. Trzeba zaznaczyć, że dzieje wybitnego artysty są również pretekstem do szerokiego pokazania całego bogatego tła tej biografii. To także historia (zakreślona oczywiście interesującym nas okresem) Pułku Pawłowskiego, w którym służył Witkacy, pokazująca jednocześnie panujące w carskiej armii zwyczaje, zasady, stosunki. Twórca omawia niektóre kwestie regulaminowe, kłopoty szkolnictwa wojskowego, lecz zatrzymuje się również ponad wojskowymi orkiestrami, szlagierami armijnymi, zasadami funkcjonowania kasyn oficerskich. Nawet jeśli postać głównego bohatera tej książki przez pewien czas znika z pierwszego planu to dzięki przedstawieniu tych wielu spraw zarówno o znaczeniu fundamentalnym jak i tych drobnych, mamy przed oczami idealny obraz ówczesnej wojskowej codzienności, która była udziałem Witkacego. Kluczowy jest również dość szczegółowy opis rosyjskich rewolucji roku 1917 – lutowej i październikowej, pokazanych właśnie z perspektywy członka oddziału wojskowego stacjonującego, co ważne, w Petersburgu . To przecież wśród przeżyć czasów rewolucji wielu z biografów Witkacego doszukuje się źródeł jego decyzji z 17 września.Zaletą opisywanej pozycji jest też to, że Krzysztof Dubiński nie powiela wielu mitów narosłych wokół wojennej odysei Witkiewicza. Nie tworzy również własnych. Stara się w zająć stanowisko w sposób wyważony, dementując oczywiste nieścisłości i historie wyssane z palca, pokazując co da się udokumentować, a co pozostać musi w sferze mniejszych albo większych domniemań. Przede wszystkim zaś książka ebook ta nie jest nudna. Lekturę bardzo polecam.