Czytaj więcej:
Wniebowzięte. O stewardesach w PRL-u okładka

Średnia Ocena:Wniebowzięte. O stewardesach w PRL-u

W 1903 roku Orville Wright wzbija się w powietrze maszyną napędzaną silnikiem spalinowym i na nowo definiuje wolność. W 1945 jej smak poznaje w Polsce sześć dziewcząt, dwie dekady potem – około dwudziestu. Z każdym rokiem jest ich więcej. Znają języki obce, są młode, cudowne i bardzo nieźle wykształcone. Wyjeżdżają na Zachód, kupują modne ubrania, kawior popijają szampanem, podróżują z aktorami, pisarzami, sportowcami. Nocują w najlepszych hotelach, zarabiają w dolarach, chodzą na rauty w ambasadach. I to wszystko w godzinach pracy. Totalna wolność – to daje w PRL-u zawód stewardesy. Zawód, a właściwie zajęcie, jak twierdzą setki zazdrosnych, polegający na tym, by ładnie wyglądać, przejść się po pokładzie i podać kanapki pasażerom.To wszystko prawda. Częściowa.Bo bycie stewardesą w PRL-u to także praca po dwanaście godzin na dobę przez niemalże trzydzieści dni w tygodniu, konieczność radzenia sobie ze zmęczeniem, z ciężkimi pasażerami, z służbami bezpieczeństwa i celnikami, którzy spoglądają na ręce, z chorobami, ze strachem o życie własne i koleżanek. To także codzienne wybory – czy zapisać się do partii, czy dorobić, czyli przemycać, uciec z Polski, czy jednak zostać z rodziną?Stewardesy pracujące w Polskich Liniach Lotniczych LOT w czasach PRL-u przez lata milczały. Niedoceniane, nierzadko pomijane w historii polskiego lotnictwa opowiadają, jak naprawdę wyglądało ich życie. Mówią o marzeniach, wolności, samodzielności i o cenie, jaką musiały za nie zapłacić.

Szczegóły
Tytuł Wniebowzięte. O stewardesach w PRL-u
Autor: Sulińska Anna
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Rok wydania: 2016

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Wniebowzięte. O stewardesach w PRL-u pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Wniebowzięte. O stewardesach w PRL-u Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Wniebowzięte. O stewardesach w PRL-u PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • Kamila

  Niesamowicie ciekawe fakty i nieznane wcześniej historie w swoim absurdzie czasem zabawne, czasem szokujące. Poruszone w książce pdf tematy idealnie dobrane , obejmujące kwestie na które naprawdę warto zwrócić uwagę. Autorka idealnie łączy całość przechodząc bardzo płynnie do kolejnych zagadnien. Pierwszego dnia musiałam na siłę rozparcelować aby zostało coś do przeczytania jeszcze na jutro :)

 • wiosna007

  Bardzo interesujący reortaz, nieźle napisany, fascynujace historie, w interesujacy sposob rzekazuje fakty o polskim locie. Zalecam

 • BożenaNo

  Bardzo niezła książka. Ciekawe historie, świetne opowieści z byłej epoki. Naprawdę wciąga! Dla fanów literatury faktu pozycja obowiązkowa.

 • p

  Bardzo przyjemny w odbiorze reportaż. Zalecam nawet osobą bez pasji do lotnictwa.

 • Joanna Slepowronska

  Interesujący reportaż o czasach które już nie wrócą, kiedy to bycie stewardessą naprawdę dawało wiele możliwości. Z jednej strony życie stewardess wiąże się z interesującymi podróżami, splendorem, kontaktem z zachodnim światem i możliwością korzystania z jego luksusów, lecz z drugiej strony jest obarczone ciągłym strachem o to czy maszyna doleci bezpiecznie na miejsce, dłuższymi nieobecnościami w domu bez rodziny a także nigdy się nie wie kto konkretnie donosi na ciebie do bezpieki i kiedy wpadniesz za nielegalny handel towarami z zagranicy. Polecam!

 • kovval78

  Książkę "połknąłem" w dwa dni, lecz tylko dlatego, że musiałem pracować ;-) Interesuję się lotnictwem i do tej pory ukazywały się praktycznie tylko pozycje dotyczące pilotów a tutaj mamy całkiem odmienne spojrzenie na pracę w przestworzach. "Wniebowziętę" czyta się niemal jak powieść. Nieźle napisana, wieeeele ciekawostek. Oczywiście znalazłoby się kilka rzeczy do których można by się na siłę przyczepić, jednak książka ebook jako całość wypada naprawdę dobrze.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!