Warszawskie kawiarnie literackie okładka

Średnia Ocena:


Warszawskie kawiarnie literackie

Historia warszawskich kawiarni literackich XX wieku omówiona za pomocą obszernych elementów wspomnień i relacji bywalców m.in. „Starorypałki”, „U Miki”, „Nadświdrzańskiej”, „Udziałowej” z okresu Młodej Polski, „Małej Ziemiańskiej”, „Picadora”, „Kresów”, „IPS-u”, „SiM-u” i „Zodiaku” z dwudziestolecia międzywojennego a także powojennych „Ujazdowskiej”, „PIW-u”, i „Czytelnika”. Kawiarnia literacka to, zdaniem autora, lokal dostępny dla szerokiej publiczności nietrudniącej się literaturą albo sztuką z reglamentacją dostępu dotyczącego jedynie „salki” albo wybranego stolika, przy którym występują aktorzy kawiarnianego „spektaklu” – pisarze, poeci, literaci.

Szczegóły
Tytuł Warszawskie kawiarnie literackie
Autor: Makowiecki Andrzej Z.
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Rok wydania: 2013
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Warszawskie kawiarnie literackie w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Warszawskie kawiarnie literackie PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Katarzyna

    Kawiarnie literackie były jakby odrębnym światem same w sobie, a ich geneza, przyczynek do tego dlaczego to kawiarnia x, a nie y nieustanna się literacką jest wyjątkowo ciekawym wstępem do całej opowieści. Chcąc zrozumieć fenomen i rozwój kawiarni literackich, twórca prowadzi nas przez kolejne epoki, od romantyzmu poprzez Młodą Polskę, aż po okres międzywojenny. Każdy z tych okresów charakteryzuje zarówno pod wobec społecznym, jak i kawiarnianym wyszukując lokale najbardziej znane, najpopularniejsze, cieszące się największym uznaniem bywalców. Dzięki szczegółowemu i wyjątkowo ciekawemu opisowi, jaki serwuje nam profesor Makowiecki, poznajemy większość najistotniejszych kawiarni literackich Warszawy końca XIX i początku XX wieku, chłoniemy ich atmosferę, poznajemy jej bywalców, wśród których gościło wielu słynnych pisarzy. Twórca opowiada także o egzystencji kawiarni literackich w czasie powojennym, własną fascynującą opowiadanie kończąc na latach 90. XX wieku.Opowieść pióra słynnego historyka przerywana jest zapiskami z pamiętników słynnych osób a także ich wypowiedziami, elementami utworów literackich, licznymi anegdotami czy np. odezwami Skamandrytów, lub listami protestacyjnymi, które po II wojnie światowej powstawały w kawiarni PIW-u. Arcyciekawą ozdobą są liczne smaki i smaczki z życia nie tylko kawiarni, lecz także znanych, lubianych (lub nie) literatów danej epoki, których dzisiaj śmiało moglibyśmy nazwać celebrytami. Czyni to lekturę jeszcze ciekawszą.Całość napisana rzetelnie, w sposób porywający, pięknym językiem.