Upload dokumentów - promocja książek - darmowy hosting pdf - czytaj fragmenty
Wydanie na 100-lecie pierwszego wydania tego arcydzieła XX wieku."W stronę Swanna" to pierwszy tom quasi-autobiograficznego cyklu Marcela Prousta "W poszukiwaniu straconego czasu", uznanego w powszechnej opinii krytyków za arcydzieło literatury. Pewnego dnia smak magdalenki zanurzonej w herbacie budzi w bohaterze, młodym człowieku rozpieszczonym przez matkę i babkę, wspomnienia. Wraca myślą do miasteczka Combray, gdzie spędzał piękne wakacje jako dziecko. Powracają również wspomnienia spacerów szlakiem posiadłości pana Swanna, gdzie mieszka niedostępna księżna będąca obiektem westchnień bohatera…Kariera pisarska Prousta szła drogą dość niezwykłą. Zaczęła się stosunkowo późno, przerwała ją wojna, później przecięła ją rychła śmierć. Lecz mimo że w chwili zgonu nieznane było jeszcze w całości jego dzieło, już niepodobna było wątpić, że odszedł artysta i myśliciel na miarę największych; Proust zaważył jak mało kto na własnej epoce. Tuż po śmierci Prousta zaczęto gromadzić – z niezawodną pewnością ich znaczenia – dokumenty tyczące pisarza i człowieka, listy, wspomnienia, tradycje ustne. Równocześnie zaczęła narastać legenda. Nie ma dzisiaj czytelnika – a może i nie czytelnika – Prousta, który by nie wiedział o jego chorobie, o jego światowych sukcesach, o jego późniejszym odosobnieniu, o jego dostatku, hojności, neurastenii, dziwactwach, o heroizmie wreszcie, z jakim do ostatniego tchnienia pracował, uzupełniał własne dzieło, spożytkowując jako materiał twórczy swoje cierpienie, niemalże swoją śmierć.
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | W poszukiwaniu straconego czasu. Tom 1. W stronę Swanna |
Autor: | Proust Marcel |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Wydawnictwo Mg |
Rok wydania: | 2013 |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
PDF Upload - Zapytania o Książki - Dokumenty © 2018 - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Recenzje
Czytając w Poszukiwaniu straconego czasu zrozumiałam jak niezwykłym, genialnym pisarzem był Marcel Proust. Jak umiejętnie potrafił opisywać, przedstawiać różnorodność ludzkich emocji i odczuć. Ta opowieść jest prawdziwą ucztą dla wyobraźni, potrafi otworzyć umysł czytelnika. Zgadzam się z pozytywnymi opiniami na temat tej książki, pod pewnymi względami zdaje się być niesamowita, wyjątkowa, choć nie uświadczymy w niej porywającej akcji, a jednak może zatopić czytelnika w własnej treści, nie pozostawiając obojętnym jeszcze przez jakiś czas. Barwna, pełna kolorytu i rozbudzająca wyobraźnię opowieść wszech czasów.
http://majuskula.blogspot.com/2016/01/marcel-proust-w-strone-swanna.htmlNiepozorne ciastko, którego zjedzenie może otworzyć drzwi do wspomnień. Klucz mieszczący się na języku, z każdym kolejnym kęsem uchylający kolejne wrota. Smak z lat dzieciństwa, potrafiący zdziałać cuda.Muszę przyznać, że nie jest to książka, która porwie każdego. Dużo osób odrzuci ją na samym początku i nikogo za to nie winię, ponieważ idealnie rozumiem trudy pojawiające się podczas lektury. Na „W stronę Swanna” po prostu trzeba poświęcić dużo czasu i energii, przygotować się i nastawić na pewne refleksje. Jednak nie chcę Was zniechęcać, gdyż wierzę, że niektórzy mogą się zachwycić. Warto spróbować, na mnie całość zrobiła spektakularne wrażenie. Takie, które spędza sen z powiek i każe zastanowić się ponad przeczytanymi zdaniami raz jeszcze.Jeśli będziecie mieli okazję, żeby zapoznać się z Proustem, to spróbujcie. I nie zniechęcajcie się, gdy jego twórczość nie przypadnie Wam do gustu. Może w przyszłości będzie lepiej, może to jeszcze nie ta pora? Zalecam osobom, które lubią takie czytelnicze wyzwania i posiadają troszkę melancholijną naturę.
Wnikliwe,studium natury ludzkiej.Bardzo ciekawie zarysowane postaci.Zachowania ludzi są przewidywalne dla prawdziwego obserwatora.Warto mieć tę książke,wszystkie jej tomy i wielokrotnie wracac.
„W stronę Swanna” to bardzo nostalgiczna powieść. Wolne, wręcz ślimacze tempo akcji, bardzo szczegółowe opisy, mnóstwo przemyśleń, wynurzeń filozoficznych to wszystko wywołuje refleksję czytelnika ponad życiem, sensem egzystencji, skłania do melancholii. Proust posługuje się pięknym, barwnym, plastycznym językiem, który wywołuje pod powiekami szereg kolorowych obrazów, przywołuje wspomnienia bohatera, lecz również łączy z naszymi myślami. Proust też używa monologów wewnętrznych w ogromnej ilości, momentami zajmują wręcz całe strony i nie widać ich końca, lecz są tak doskonale napisane, tak inspirujące i pochłaniające, że warto poświęcić im czas. Mądra strona psychologiczna książki, drobiazgowe zagłębianie się w charakter i postawę poszczególnych bohaterów, odmalowanie społeczeństwa francuskiego w sposób co tu wiele mówić niezbyt pochlebny, typowo mieszczański, momentami kołtuński i przede wszystkim mocno snobistyczny i hermetyczny.
Bohaterem jest Marcel, który omawia nam własne dzieciństwo, spacery z rodzicami a także poznanie pewnej dziewczynki, która stanie się dla niego kimś więcej niż tylko koleżanką.Z nostalgią, zadumą i emocjami wraca do lat młodości i uchyla przed nami rąbek własnego niezwykłego świata... Powyższa książka ebook stanowi wstęp do dalszej części cyklu.Jest niczym przystawka przed właściwym posiłkiem. Nie można odmówić jej jednak innowacyjności, pomysłowości i swoistego uroku. Plusem jest pierwszoosobowa narracja. Mowa jest szalenie malowniczy, barwny i soczysty a opisy sugestywne i prosto pobudzające wyobraźnię. Twórca miał też idealny zmysł obserwatorski, dlatego dużo tu analizowania, filozofowania, osobistych spostrzeżeń i refleksji ponad ludzką naturą. Pomimo znacznej ilości stron,licznych metafor i dość powolnego czytania spowodowanego charakterystycznym stylem, całość wypada nader intrygująco. Z pewnością wymagający czytelnicy, szukający oryginalnych pozycji literackich będą zachwyceni!
Czym "W stronę Swanna" może zainteresować współczesnego czytelnika? W tym wypadku na usta ciśnie się tylko jedna odpowiedź: wszystkim. Pozornie nieciekawa fabuła, w najmniej oczekiwanym momencie przeradzająca się w zestaw niezwykle frapujących zdarzeń z życia tytułowego bohatera, cały szereg spojrzeń na relacje damsko-męskie i przemiany społeczne w XIX-wiecznej Francji, to tylko niektóre niepodważalne plusy tej książki. Pozostałe z pewnością odkryjecie sami.