W kręgu księżniczki okładka

Średnia Ocena:


W kręgu księżniczki

"Bóg właśnie po to obdarzył dziewczyny przebiegłością, by mogły knuć intrygi. To jedyny sposób, w jaki możemy przeciwstawić się złym skłonnościom mężczyzn".Prawdziwa opowiadanie Sułtany – saudyjskiej księżniczki, która odważyła się wyłamać drzwi złotej klatki.Sułtana narodziła się jako bajecznie bogata księżniczka w świecie, w którym dziewczyny nie mają prawa głosu. Choć sama została wydana za mąż za dobrego mężczyznę, to stale była świadkiem okrucieństw, jakie spotykały inne kobiety. Z każdym dniem rósł w niej gniew i sprzeciw względem świata, w którym mężowie rządzą, a małżonki cierpią. Czy księżniczka odkryła w sobie siłę, żeby go zmienić?Książka Jean Sasson – autorki bestsellerowych "Łez księżniczki" i "Sekretów księżniczki" – ujawnia sekrety skrywane za złotymi bramami pałaców najbogatszego królestwa świata.

Szczegóły
Tytuł W kręgu księżniczki
Autor: Sasson Jean
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Rok wydania: 2017
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki W kręgu księżniczki w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

W kręgu księżniczki PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Anna Szymczak

    To jest następna niezła ksiąka tego autora, zalecam :)

  • Trinity Christy

    W kręgu księżniczki to historia, która wywarła na mnie oromne wrażenie, lecz też wywołała dużo emocji, które stale mi towarzyszą. Przede wszystkim jest to nieopisane, że w dwudziestym pierwszym wieku są jeszcze miejsca na ziemi, gdzie dziewczyna traktowana jest bardzo przedmiotowo. Na pewno jest to ksiażka, względem której nie można przejść obojętnie. Ja przeczytałam ją z zapartym tchem, wielokrtonie się wzruszając ponad opisaną fabułą. Dla mnie była to jedna z lepszych ebooków jakie przeczytałam. Zalecam gorąco!!!

  • Magdalena Urbańska

    „Bóg właśnie po to obdarzył dziewczyny przebiegłością, by mogły knuć intrygi. To jedyny sposób, w jaki możemy przeciwstawić się złym skłonnościom mężczyzn”. Taki opis znajduje się na okładce książki Jean Sasson „W kręgu księżniczki”. To wciągająca i intrygująca opowiadanie saudyjskiej księżniczki Sudany. Bohaterka mimo tego, że żyje w olbrzymim bogactwie i szczęśliwym małżeństwie, ma dużo problemów. Poczynając od własnych skłonności do alkoholu i kłopotów rodzinnych, kończąc na historiach osób, które poznaje i wśród których żyje. Mimo szczęścia Sułtana od młodszych lat była świadkiem okrutnego traktowania dziewczyn w swoim państwie a także z najbliższego otoczenia (opisuje m.in. dramatyczną sytuację własnej bratanicy, którą ojciec wydał za starszego od siebie i okrutnego dla żon mężczyzny). Bogactwa, które ją otaczały, nie zamknęły na dzieje innych. Jest to opowiadanie o odważnej, pewnej siebie osobie, która mimo to ma dużo wad. Bohaterka potrafi przeciwstawiać się mężczyznom, choć nie jest to nieźle widziane. Historia o tym co w Polsce jest nie do pomyślenia – o handlu kobietami, gwałtach, o życiu w państwie arabskim. Życiu, które u nas jest zupełnie inne. Kilka ostatnich epizodów to zdecydowanie najlepsza element tej opowieści – gdy Sułtana ratuje zgwałconą dziewczynę stawiając otwarty opór mężczyznom, a nawet zyskując aprobatę części z nich. Czytałam dużo podobnych opowieści. Budzą we mnie sprzeczne uczucia. Pomimo tego, że w Polsce płeć cudowna również czasem bywa traktowana gorzej od mężczyzn, nie wyobrażam sobie żyć tak, jak arabskie kobiety. Coś, co dla nich bywa naturalne, dla mnie jest abstrakcją i szokiem. Lektura zdecydowanie dla osób, które chcą poznać kawałek świata, który jest inny niż ten wokół nas. https://niezawodnanadzieja.blog.deon.pl/

  • dominikar6

    To już moje drugie spotkanie z Jean Sasson i tym razem było lepiej. Po dobrym „Wyborze Jasminy” miałam ochotę na coś więcej. Nie zawiodłam się. Tym razem drodzy moi chciałabym przedstawić Wam „W kręgu księżniczki”. Opowiada historię Sułtany a także jej rodziny. Są częścią rodu królewskiego w Arabii Saudyjskiej, a król Fahd to wujek Sułtany. Opowiadanie mocno zakotwiczona jest na temacie dziewczyn a także ich pozycji (phi) w państwach islamu. To wartościowa książka, która pozwoliła mi szerzej popatrzeć na tabu, które nierzadko sama omijam. Jej życie może wydawać się bajkowe, lecz… to duży błąd. Naprawdę duży! Szczególnie nieźle jest to pokazane, gdy jedziemy do Rajskiego pałacu jednego z krewnych. To 6 epizod powieści. Także był to dla mnie jeden z najbardziej szokujących. Za serce chwyciła mnie historia Muriny, bratanicy Sułtany. Została wydana za mąż za złego i wiele od niej starszego mężczyznę. Jej wiersz Żywcem pogrzebana to obowiązkowy punkt tej książki. Pamiętam, jak jedna z córek Sułtany skomentowała, że bardzo prosto ocalili uwięzione w klatce ptaki, a niektórych dziewczyn nie… Pozostaną zamknięte i pogrzebane. Lecz czy naprawdę muszą się na to godzić? Nie. Po to powstaje tytułowy Krąg, który ma nie dopuszczać do takich historii. Te dziewczyny same muszą zacząć mówić prawdę o swoim losie i nie poddawać się. Punktem zwrotnym w lekturze tej książki był dla mnie moment, gdy zorientowałam się, że to, często, same rodziny skazują własne córki, małżonki na życie w horrorze… Cóż. Gdy chcecie pozwać niezłomną Sułtanę, dla której niestraszne mówić i funkcjonować w imię niezła drugie osoby, to zachęcam do przeczytania powieści Jean Sasson. Nie zawiedziecie się!

  • milablondi

    Książka ebook Jean Sasson „W kręgu księżniczki” jest pełna kontrastów: bogactwo i ubóstwo, nowoczesność i tradycja, wykształcenie i ciemnota. Główna bohaterka Sułtana pochodzi z bogatego,królewskiego rodu Saudów. Jest szczęśliwą kobietą, matką a także żoną. Jest światłą kobietą, która usiłuje walczyć ze złym traktowaniem dziewczyn w Arabii Saudyjskiej. Własne córki kształtuje na mądre, nowoczesne i mające swoje poglądy młode kobiety. Niestety większość dziewczyn w tamtejszym, zdominowanym przez facetów i Islam świecie nie ma żadnych praw. Są traktowane przedmiotowo, bywają towarem handlowym, nie mają prawa do wykształcenia, swoich pieniędzy. Mają wyłącznie słuchać mężczyzn. Bywają nierzadko ofiarami gwałtów, a ich sprawcom uchodzi wszystko bezkarnie, gdyż kultura i religia na to pozwala. Mężczyznom wolno wszystko, a dziewczynom nic. Sułtana usiłuje coś przemienić w swoim najbliższym otoczeniu, niestety ponosi klęskę. Arabia Saudyjska nie jest jeszcze gotowa na zmiany kulturowe, ani na poprawę sytuacji kobiet.

  • ksuchorz

    Pełna recenzja na: http://kate-with-books.blogspot.com/2017/06/w-kregu-ksiezniczki-jean-sasson.html „Żyłam życiem kobiety, której nadzieje zostały pogrzebane. Żyłam pełna strachu przed mężczyznami. Żyłam, obawiając się złego małżeństwa. Żyłam świadoma, że moim działaniem kieruje diabeł w ludzkiej postaci.” Saudyjska księżniczka Sułtana Al Su’ud po raz następny zdradza mroczną stronę życia dziewczyn w swoim kraju, zarówno tych z biednych rodzin, jak też własnych kuzynek z rodziny królewskiej. Nic nie jest takie jakie się wydaje. Nawet olbrzymi majątek nie jest w stanie ocalić młodych dziewczyn przed małżeństwem pełnym nienawiści, gwałtów czynionych przez ich „właścicieli”, a nawet maltretowania ze strony bliskiej rodziny. Czy Sułtana odnajdzie w sobie siłę, by sprzeciwić się bestialskim mężczyznom? O tym przeczytacie w najwieższej powieści Jean Sasson „W kręgu księżniczki”. Dużo z nas zazdrości bajecznie bogatym księżniczkom majątku i możliwości, jakie dają pieniądze. Brak obowiązków, całodobowa obsługa służących i cudowny pałac, to tylko powierzchowność, o której marzymy. Tak naprawdę nawet rodzina królewska ma harmonogram spotkań, zdarzeń dobroczynnych czy wyjazdów za granicę. To prawda, że posiadają fortunę, którą lekką ręką wydają na dostatnie życie, lecz niekiedy dzielą się nią z innymi, bardziej potrzebującymi ludźmi. Sułtana także należy do takich osób. Wspiera kilka fundacji charytatywnych, wspomaga biedne rodziny czy zatrudnia dużo kobiet, które znalazły się w niełatwej sytuacji. Takich osobistości ze świecą szukać. (...)

  • Karolina Iskierka

    Autorka książki omawia historię saudyjskiej księżniczki Sułtany, która postanowiła walczyć o prawa kobiet. Początkowo Sułtana jest zdana tylko na siebie i ma świadomość, że w pojedynkę niczego nie zmieni. Usiłuje coś zrobić, lecz bez wsparcia innych dziewczyn nie udaje jej się dużo osiągnąć. Z biegiem czasu zaczyna dostrzegać coraz więcej i coraz bardziej przekonywać do siebie innych. Zmienia się w odważną kobietę, która zakłada "krąg Sułtany" i przy pomocy sióstr zaczęła misję pomagania cierpiącym kobietom.

  • marciaK

    Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w kręgu księżniczki dzieją się różnorakie dziwne rzeczy. Dla niektórych całkiem zwyczajne dla innych wręcz niewyobrażalne, jest jednak księżniczka - Sułtana, która zechciała opowiedzieć wszystkim o tym, co się losy w jej kraju. Interesująca i przejmująca lektura, która porusza tematy przykre, szczególnie dla osób innego wyznania, lecz również wyjątkowe - bogactwa i sekrety skrywane za złotymi bramami pałaców najbogatszego królestwa świata. W szczegółowy sposób omawia ich życie, wzloty i upadki a wszystko dlatego, że nie zgadza się z prawem jakie rządzi jej krajem. Czy odkryła w sobie siłę, by coś przemienić ? Przeczytaj i przekonaj się – naprawdę warto!

  • barbadoks

    Po przeczytaniu książki J.Sasson „ W kręgu księżniczki” uświadomiłam sobie, jak nieźle czasem być zwykłym człowiekiem, który ma tą możliwość i może sam o sobie decydować. Niestety tego szczęścia nie ma większość dziewczyn z krajów arabskich. Niemoc głównej bohaterki w zmianie obecnej sytuacji w Arabii Saudyjskiej jest bardzo smutna i przytłaczająca. Traktowane tam kobiety, to jak niezapomniany obraz ciągłego cierpienia, bólu, upodlenia. Przecież my dziewczyny jesteśmy po to by nas kochać, bez względu na miejsce naszego pochodzenia. Książka ebook ciekawa, dynamicznie się ją czyta, pomimo dystansu do wielu rzeczy z omówionym traktowaniem dziewczyn w tej książce pdf zgodzić się nie mogę. Może tego typu książki zwrócą uwagę na kłopot i doczekamy się kiedyś równych praw dziewczyn w każdym zakątku naszego świata. Pomimo wszystko polecam.

  • barbadoks

    „ Nie chce być księżniczką” Po przeczytaniu książki J.Sasson „ W kręgu księżniczki” uświadomiłam sobie, jak nieźle czasem być zwykłym człowiekiem, który ma tą możliwość i może sam o sobie decydować. Niestety tego szczęścia nie ma większość dziewczyn z krajów arabskich. Niemoc głównej bohaterki w zmianie obecnej sytuacji w Arabii Saudyjskiej jest bardzo smutna i przytłaczająca. Traktowane tam kobiety, to jak niezapomniany obraz ciągłego cierpienia, bólu, upodlenia. Przecież my dziewczyny jesteśmy po to by nas kochać, bez względu na miejsce naszego pochodzenia. Książka ebook ciekawa, dynamicznie się ją czyta, pomimo dystansu do wielu rzeczy z omówionym traktowaniem dziewczyn w tej książce pdf zgodzić się nie mogę. Może tego typu książki zwrócą uwagę na kłopot i doczekamy się kiedyś równych praw dziewczyn w każdym zakątku naszego świata. Pomimo wszystko polecam.

  • dobrerecenzje.pl

    "W kręgu księżniczki" to opowiadanie o dziewczynie zamieszkującej w Arabii Saudyjskiej. Księżniczce Sułtanie i jej rodzinie. Sułtana urodziła się jako nieziemsko bogata arystokratka w kraju, w którym dziewczyny nie mają prawa głosu. Księżniczce Sułtanie przez większość życia towarzyszy szczęście. Mimo oczywistych uprzedzeń i poniżania dziewczyn w Arabii Saudyjskiej, zostaje ona wydana za mąż za dobrego mężczyznę, który szanuje jej zdanie i nie traktuje jej jak niewolnika. Mimo tego szczęścia Sułtana od młodszych lat była świadkiem okrutnego traktowania dziewczyn w swoim państwie i mimo bogactw i wspaniałości, które były w jej życiu obecne, nie zamknęła się na dzieje innych kobiet. Jest to opowiadanie o odważnej, pewnej siebie kobiecie, która niepozbawiona jest wad. W wieku czterdziestu lat, mając dwie dorosłe córki, uświadamia sobie, że niczego w życiu nie osiągnęła. Sułtana odczuwa, że jest jak ptak zamknięty w złotej klatce. Czy zdoła się z tej klatki uwolnić? Czy sprawi, by dziewczyny w Arabii Saudyjskiej zaczęły wieść choć odrobinę lepsze życie? Przez całą opowieść mamy do czynienia z rozważaniami Sułtany na temat jej życia, życia jej córek a także dziewczyn w rodzinie. Wątek złego traktowania płci żeńskiej jest tutaj poruszany przez całą historię, niestety, przez większość czasu autorka książki omawia bogate życie Sułtany. Miałam nieodparte wrażenie, że Sułtana zamiast funkcjonować tylko siedzi i się zastanawia, jak bardzo jest uciemiężona i biedna, by po chwili dostać od męża największy diament jaki odnalazł w mieście, lub kartę kredytową na zakupy o limicie pół miliona. Przytłaczały mnie bogactwa i luksusy, w których pławiła się Sułtana, jednocześnie nie potrafiąc wykorzystać tych zasobów na cel pomocy innym kobietom. Dopiero na samym końcu książki rozpoczyna się faktyczna akcja ratunkowa dla jednej z kobiet. Trochę inaczej wyobrażałam sobie całą opowieść. Autorka lub nie poradziła sobie ze streszczeniem opasłej historii Sułtany lub skupiła własną uwagę na zupełnie innych aspektach jej życia. Ogólnie książkę oceniam dobrze. Jest przeznaczona dla osób pragnących poznać pałacowe życie, bogatych Saudyjczyków z nutą rebelii w tle. Głównie jest tu przedstawiony wątek zmiany toku rozumowania głównej bohaterki. Zdecydowanym plusem jest jej przemiana na dobre. Choć brakuje mi opisu jej dalszych działań na rzecz dziewczyn Wschodu. Warto zapoznać się z tą książką. Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

  • Serena Silen

    W trzeciej książce pdf o własnej przyjaciółce Sułtanie Jean Sasson kontynuuje opis niełatwej sytuacji dziewczyn w Arabii Saudyjskiej. Nieważny tam jest status społeczny, przedstawicielki płci pięknej muszą być zawsze podporządkowane swoim mężom, ojcom albo braciom. Księżniczka Sułtana, choć sama wyszła za dobrego mężczyznę, czuje ból i udrękę innych kobiet, którym się nie poszczęściło. Stara się im pomóc ze wszystkich sił. Mimo ogromnego bogactwa, jakim jest otoczona, cierpi, będąc świadkiem niesprawiedliwości. Książka, choć o tak nieprzyjemnym temacie, napisana jest przystępnym stylem, co pozwala nam lepiej zrozumieć Sułtanę. Warta przeczytania.

  • jezyna122

    Sułtana widzi krzywdę kobiet, usiłuje stanąć do tak nierównej walki, że od razu widać, że będzie ona przegraną. Każde jej staranie pozostawia na murze rysę, która zostaje pogłębiona przez inne kobiety. I w taki sposób staje się on coraz bardziej pokruszony, jednak cały czas mocno się trzyma. Brak równouprawnienia i traktowanie dziewczyny jako rzeczy, którą można przehandlować to w państwach muzułmańskich rzecz codzienna. I tak naprawdę mimo wielu prób i potyczki dziewczyn o lepsze jutro, cały czas w wielu państwach niewiele się zmieniło. Nierzadko jesteśmy poruszeni wiadomościami o kamieniowaniu kobiet, gwałtach, okaleczeniach i oszpeceniach. O ślubach małych dziewczynek, czy ich sprzedaży jako służba czy niewolnice seksualne. Nie pojmujemy religii i kultury, która pozwala na tak olbrzymią krzywdę niewinnych osób. Nie potrafimy zaakceptować takiej codzienności. Nie potrafimy również zaakceptować świata, w którym emocje innych tak naprawdę nie mają znaczenia a kluczowa jest tradycja, która faworyzuje głównie mężczyzn. „W kręgu księżniczki” to swego rodzaju opowieść manifest, pełna jednak też emocji i wzruszeń. Nie sposób pozostać obojętnym na zawarte w niej tematy i problemy. Czujemy się jednak bezsilni tym bardziej można podziwiać starania kobiet, pomimo wielu niebezpieczeństw, o ich lepsze jutro. Ta książka ebook otwiera oczy na dużo spraw, o których inaczej moglibyśmy w ogóle nie dowiedzieć się a stanowią one duży kłopot tamtego świata, który też dotyczy nas bezpośrednio. Zdecydowanie polecam.

  • Joanna Woldan

    Bycie księżniczką w arabskim państwie to nie tylko niewyobrażalne bogactwo , służba i cudowne stroje. To przede wszystkim życie w złotej klatce państwie rządzonego przez mężczyzn. Tam dziewczyny są obywatelami drugiej lub nawet i trzeciej kategorii. Nie wolno im dosłownie nic, nie ma mowy o samotnych spacerach, wyjściach do miasta, pokazywaniu publicznie twarzy czy noszeniu podkreślających figurę ubrań. Dziewczyny żyją by służyć swoim mężczyznom i rodzić im dzieci. Księżniczka Sułtana Al Su’ud po raz następny staje się bohaterką ebooków Jean Sasson. Poznaliśmy ją dzięki bestsellerowej „Księżniczce”, jej historia była kontynuowana w „Córkach księżniczki Sułtany”, a teraz możemy dalej śledzić jej walkę o wolność dziewczyn w Arabii Saudyjskiej w powieści „W kręgu księżniczki”. Z poprzednich części możemy dowiedzieć się, że życie nie rozpieszczało księżniczki: rak piersi, kłopoty z wychowaniem córek a teraz początki alkoholizmu nie są jej obce. Mimo życia w bajecznym bogactwie Sułtana nie jest w stanie pogodzić się ze zniewoleniem dziewczyn w Arabii Saudyjskiej i innych państwach muzułmańskich. Przerażają ją prywatne haremy i porwania małych dzieci, aranżowane małżeństwa i gwałty dokonywane na młodziutkich dziewczynach. Sułtana miała to niezwykłe szczęście, że wyszła za mąż z miłości i razem z mężem doszli do wniosku, że nie nakażą małżeństwa swoim córkom, poczekają na odpowiednią chwilę i odpowiedniego mężczyznę. Tyle szczęścia nie miała już bratanica Sułtany – zmuszona do bycia trzecią żoną przyjaciela jej ojca, zwyrodnialca i gwałciciela. Nie miały go również inne kobiety. Sułtana podaje przykład pięknej młodziutkiej dziewczyny, bardzo dobrej uczennicy, wzorowej muzułmanki wychowywanej w dość liberalnej rodzinie. Podczas kąpieli w basenie przypadkiem odsłoniła jej się jedna pierś. Podglądający ją sąsiad zgłosił to natychmiastowo obrońcom wiary i kilka tygodni potem kobieta została wydana za ojca podglądacza, który miał pięć żon więc idealnie wiedział jak sobie poradzić z następną „krnąbrną”. Takich przykładów jest bardzo wiele w tej książce. Czytając „W kręgu księżniczki” zaczęłam jeszcze bardziej doceniać to, że narodziłam się na zachodzie jako wolna kobieta. Nikt nie nakazuje mi ubioru, małżeństwa, metod spędzania wolnego czasu. Arabskie dziewczyny nie mają takiego przywileju. Należy więc zrobić wszystko, by dziewczyny na całym świecie były traktowane z szacunkiem na jaki zasługują, a przede wszystkim – by były wolne. Walkę o to od wielu lat toczą dzielne kobiety, które w własnych ebookach omawia Jean Sasson. Dołączmy do „kręgu” Sułtany.

  • Aleksandra Kot

    Czasami bywa w naszym życiu tak, że nie umiem dostrzec jego niezłych stron. Wszystko nas dobija, smuci i ogólnie jest nam źle. Myślę, że każdej dziewczynie wówczas nieźle zrobi sięgnięcie po książkę, która opowiada realia z jakimi na codzień zmagają się arabskie kobiety, np. po "w kręgu księżniczki" Jean Sasson. Jean Sasson wyjechała w wieku 29 lat do Arabii Saudyjskiej, gdzie poznała członków panującej tam rodziny królewskiej podczas własnej pracy w szpitalu. Szczególnie zaprzyjaźniła się z księżniczką Sułtaną. "W kręgu księżniczki" to już trzecia książka, która powstała na kanwie tej wyjątkowej przyjaźni. Każdy z nas ma pewne wyobrażenie o tym jak wygląda życie dziewczyn w państwach arabskich - zakryte ubrania, schowane włosy, twarze. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, że ma to przełożenie na wiele poważniejszą sferę życia - dziewczyna ma być podporządkowana facetowi we wszystkim, nie ma mowy o prowadzeniu auta, czy pójściu na studia. Myślę, że gdyby wszyscy zdawali sobie z tego sprawę, zaczęliby doceniać własne możliwości. Książka ebook została napisana bardzo przystępnym stylem. Pozwala nam poznać odczucia Sułtany, jej bezsilność w próbach zwalczania narzuconych przez facetów wymagań i ograniczeń a także walkę o lepsze traktowanie kobiet. Przedstawione realia są czasem niewyobrażalne dla nas, ponieważ myślę, że nikt z nas nie kupuje kilkunastu świeżych jeepów aby wybrać się na rodzinną wyprawę na pustynię, na którą zabieramy również beduińskie namioty, wanny, dywany i inne luksusy, które w tych namiotach rozłożymy. Tym bardziej jaskrawo podkreśla to przepaść między wydawałoby się wysokim statusem cywilizacyjnym, a traktowaniem kobiet. Poleciłabym ją i kobietom, i mężczyznom, aby wszyscy uświadomili sobie za ile rzeczy mogą być wdzięczni. A przy okazji aby unieść świadomość, jak przedmiotowo traktowane są dziewczyny w wielu państwach arabskich.

  • evkowe

    Wszyscy kojarzymy Arabię Saudyjską z kobietami, które są zmuszane do zawierania aranżowanych małżeństw, rodzenia dzieci, usługiwania mężczyznom i życia w ciągłym strachu przed tym, co może je spotkać. Osoby, które chociaż trochę kojarzą twórczość Jean Sasson wiedzą, że są tam też kobiety, dla których los był łaskawy. Obdarzył je bogactwem, kochającym mężem, gromadką świetnych dzieci i życiem, jakiego każdy im zazdrości. Ja dzisiaj przychodzę do Ciebie z najnowszą książką tej autorki - „W kręgu księżniczki”. Jest to kontynuacja poprzednich powieści: „Łez księżniczki” i „Sekretów księżniczki”. Czym różni się ona od innych tego typu powieści? Pokazuje, że czasami na pozór idealne życie przestaje cieszyć, kiedy za drzwi przysłowiowej złotej klatki, docierają info z zewnątrz. Księżniczce Sułtanie od młodszych lat los sprzyjał. Odnalazła bogatego męża, w którym (co rzadkie w tej kulturze) zakochała się z wzajemnością. Stworzyli kochającą się, pełną szacunku i wsparcia rodzinę. Nawet kiedy okazało się, że ma spory kłopot z alkoholem i przestrzeganiem reguł, które narzuca jej religia, to mąż pomaga jej opanować nałóg. Mają dwie córki, które różnią się od siebie jak ogień i woda. Jedna z nich ma szczególny wpływ na życie i poglądy matki. Kiedy są w odwiedzinach u kuzyna Sułtany, dziewczynka znajduje zakątek, w którym uwięzione są ptaki, które przecież mają latać w raju i sprawiać, że będzie on piękniejszy, a nie męczyć się w ludzkim ogrodzie. Rozmawia z ojcem, który postanawia odkupić od kuzyna wszystkie ptaki za cenę jednej z posiadłości i w ten sposób uszczęśliwia córkę. Niedługo później okazuje się, że ten sam facet więzi w własnej posiadłości sporą grupę kobiet, które odkupił od ich rodzin i zatrudnił jako seksualne niewolnice. Dziewczynka tym razem kieruje się do matki i to ją prosi o pomoc w wypuszczeniu uwięzionych. Niestety, zostają one nakryte przez właściciela i akcja ratunkowa kończy się fiaskiem. Jest to jednak przełom w przemyśleniach Sułtany i sytuacja, która jeszcze bardziej motywuje ją do działania w sprawie położenia dziewczyn w jej rodzimym kraju. Jak kończy się książka? Zalecam przeczytać. A co ja o niej sądzę? Przyznam, że na początku miałam mieszane uczucia. Poza książkami, które do tej pory przeczytałam, jak na przykład wspomniany „Wybór Jasminy” i „Za drzwiami pałacu”, nie zagłębiam się jakoś szczególnie w teksty, które poruszają tematykę kultury wschodu. Muszę wierzyć „na słowo”, że wszystkie te sceny, które wydają się być wycięte z marzeń sennych większości dziewczyn są prawdziwe. Chodzi mi o te, kiedy to mąż daje żonie kartę kredytową i mówi: masz, kup sobie coś, limit to pół miliona. Lub te, kiedy mąż mówi do żony, że idzie jej kupić najdroższy klejnot, jaki mają w całym mieście, ponieważ ma taki kaprys i chce ją uszczęśliwić. Nie mnie weryfikować prawdziwość, jeżeli tak właśnie jest, to tylko pozazdrościć, jeżeli nie, to może i lepiej, ponieważ nie ma czego zazdrościć ;) W każdym razie, z pewną przyjemnością zagłębiałam się w opisywane w książce pdf zwyczaje i obyczaje. Spodobał mi się szczególnie ten, który mówił o tym, że jeżeli nie przestrzega się postu, to należy później wykarmić i wspomóc finansowo biedne rodziny, które mieszkają w okolicy. Zobacz, jak bardzo zmniejszyłoby się ubóstwo, gdyby w Polsce panowały takie zasady! Poza tym, przyjemnie było wreszcie przeczytać o dziewczynie z Arabii, która nie siedzi z założonymi rękami i nie przygląda się biernie temu, co losy się z innymi przedstawicielkami jej płci, lecz uświadamia dziewczyny na całym świecie i podejmuje liczne działania, które mają przemienić sytuację jej rodaczek. Kto wie, może już niedługo przyniosą one oczekiwane efekty? „W kręgu księżniczki” to książka ebook oparta na faktach. Jean Sasson w latach 1978 – 1991 przebywała w Arabii Saudyjskiej. Poznała tam dużo różnorakich kobiet, jednak księżniczka Sułtana zrobiła na niej ogromne wrażenie, bo mimo tego, że od urodzenia była niesamowicie bogata, to była również ciepłą, życzliwą i zaangażowaną w życie społeczne osobą. Książka ebook „Łzy księżniczki” (pierwsza element serii) miała uświadomić dziewczynom na całym świecie, jak wygląda sytuacja płci pięknej w Arabii Saudyjskiej. Autorstwo Jean Sasson miało przynieść księżniczce anonimowość, a tym samym – zapewnić bezpieczeństwo w tym nieprzychylnym dla dziewczyn kraju. Niestety, okazało się, że chociaż książka ebook sprawiła, że czytelniczki na całym świecie zaznajomiły się z tym, jak wygląda sytuacja na wschodzie, to jednak nic poza tym się nie zmieniło. Powstała więc druga element - „Sekrety księżniczki”, która przekazała info kolejnym rzeszom czytelniczek, lecz znów – niczego poza tym nie zmieniła. „W kręgu księżniczki” jest kolejną próbą zrobienia czegoś wielkiego dla wielu kobiet, które cierpią i potrzebują pomocy. Mam nadzieję, że tym razem się uda. Książka ebook napisana w przyjemny sposób, czyta się szybko, historia wciąga, uświadamia, pokazuje, że księżniczka to również człowiek i chociaż ma przywileje, których my nie mamy, to czasem sama nie jest w stanie zrobić nic. Mimo

  • ksiazkanonstop

    Życie dziewczyn w Arabii Saudyjskiej jest pełne wyrzeczeń, rezygnacji ze własnych potrzeb a także marzeń każdego dnia. Płeć cudowna nie ma żadnych praw. Nie dla niej jest wiedza, podjęcie zarobkowej pracy też jest poza jej zasięgiem. Jako małżonka jest zmuszona do całkowitego posłuszeństwa mężowi. To on jest panem jej bytu i od niego zależy los kobiety, którą pojął za małżonkę. Mężczyźni żyją jak królowie. Mają prawo znęcać się, gwałcić, poniżać. Robią to bezkarnie. Arabki to istoty bezbarwne, wystraszone, pokorne. Ciche i skryte. Kiedy czytamy książki o ich życiu, prawdziwe historie, trudno uwierzyć, że w czasie, kiedy my cieszymy się wolnością, możemy spełniać swoje pragnienia, realizować cele, wspinać się po szczeblach do osobistego i zawodowego spełnienia, inne dziewczyny żyją w ciągłym paraliżującym, rujnującym je przede wszystkim wewnętrznie lęku. Wychodząc na ulice Arabii Saudyjskiej poznajemy głównie pewnych siebie mężczyzn. Kobiety, które mają w sobie tyle mądrości, delikatności, pragnień trwają w ukryciu. Sułtana to główna bohaterka najwieższej książki Jean Sasson "W kręgu księżniczki". Miała ogrom szczęścia. Kiedy na jej oczach dziewczyny wychodziły za mąż za okropnych, pozbawionych jakichkolwiek uczuć, wiele starszych od siebie mężczyzn, ona poślubiła dobrego człowieka, któremu nie obce były słowa "szacunek", "miłość". Dla Karima nie liczyła się tylko satysfakcja seksualna. Takiego faceta trzeba szukać ze świecą w tamtym zakątku świata. Spełniona Sułtana jednak nie osiada na tronie szczęścia. Postanawia funkcjonować w sprawie zastraszanych, poniżanych, gwałconych kobiet. Jest to wyjątkowo trudne zadanie do wykonania w codzienności, w której słowa płci pięknej są niczym. Są one po prostu nic nie warte, prędko zapominane a nierzadko wcale nie wypowiedziane. Wraz ze własnymi siostrami pragnie uchronić własną bratanicę przed największym błędem jej życia. Niestety, nie mogą zapobiec nieszczęściu, bo ostatnie słowo należy do ojca dziewczyny, który jest bezwzględnym, zatwardziałym we swoich przekonaniach człowiekiem. Nikt nie powiedziałby, że Ali jest bratem Sułtany... Główna bohaterka załamuje się porażką, ale jest to krótkotrwałe uczucie przegranej, bo nie zniechęca się do działania. Czuje w sobie wyjątkowo silną wolę pomocy innym. Jest świadoma tego, że jeśli ona nic nie zrobi, być może nikt inny nie będzie skory wyciągnąć dłoń w kierunku potrzebujących. Sułtana wiedząc, że ma oparcie w kochającej, oddanej rodzinie pnie się w górę aż osiągnie sukces. Jest jedną z nielicznych kobiet, które w Arabii Saudyjskiej mają szczęście i chciałaby, żeby Arabki zaznały lepszego życia. "W kręgu księżniczki" to wstrząsająca historia dziewczyn zamieszkujących Arabię Saudyjską. Przesiąknięta emocjami, pełna niesprawiedliwości i bólu, ale jest jeszcze coś... W tejże publikacji autorka przedstawia wyższość mężczyzn. Otrzymujemy obraz męża jako pana i władcy żony, dziewczyny jako służącej i poddanej, niewolnicy. Facet może wszystko, kobieta... nie może nic. Ten kontrast wzbudza w czytelniku oburzenie, żal. Tematyka książki jest wyjątkowo niełatwa i wymagająca lecz dzięki talentowi autorki czyta się płynnie i z rosnącym zaciekawieniem. "W kręgu księżniczki" znajdziemy również iskierkę nadziei. Słońcem w książce pdf jest miłość jaka łączy Sułtanę i Karima. Dzięki tej dwójce pozycja nie jest tylko smutnym obrazem, w którym dominuje poniżenie. Poznaj dobre serce Sułtany, która marzy o tym, żeby dziewczyny były kochane, a nie zastraszane... Chociaż tytuł "W kręgu księżniczki" jest trzecim tomem cyklu, można z powodzeniem przeczytać go bez zapoznania się z poprzednimi częściami.

  • Ania

    Jean Sasson w profesjonalny sposób podjęła się nie lada wyzwania dotyczącego problemu nierównego, niesprawiedliwego traktowania dziewczyn w Arabii Saudyjskiej. Bohaterką książki jest przyjaciółka o imieniu Sułtana autorki, która jest księżniczką. Księżniczka Sułtana to kobieta, waleczna, pomysłowa, przyjacielska, kochająca własną rodzinę, pomocna w każdej sytuacji , gdy ktoś potrzebuje jej wsparcia. Nienawiść, ból, rozpacz stanowi dla niej największe zagrożenie. Księżniczka Sułtana pod maską pięknej dziewczyny skrywa tajemnice. Czy pragniesz zapoznać się z tajemnicą księżnej zawartej na stronie 213? Moim zdaniem warto jest ją poznać, gdyż morał będzie wynikał jeden: „ Mów zawsze prawdę jaką by ona nie była, a dzięki temu prawdomówność odkryje Twoje drugie pozytywne ja”. Objaśnienie prawdy wymaga odwagi, lecz jest najlepszym lekarstwem na ból psychiczny, pokonanie strachu poprzez ujawnienie prawdy. Im dalej żyjemy od prawdy tym trudniej żyje się z nią na co dzień. Prawda tak czy inaczej ujrzy własne światło dzienne. W przypadku księżniczki zostanie to wybaczone, gdyż czytelnik poznający jej dzieje nie wytrwałby do końca i co ją trapi. Jean Sasson idealnie rozwiązała ten kłopot w rozdziale. Miłość do rodziny przezwyciężyła pokonać strach do problematyki krzywd. Księżna Sułtana podąża śladami księżnej Diany, a to stanowi idealny przykład autorytetu ,że można przemienić los młodych dziewczynek. dziewcząt , dziewczyn dzięki wsparciu wszystkich dziewczyn na świecie. Dziewczyny krzywdzone przez facetów niech czują magiczną siłę wsparcia od nas, którzy rozumiemy ich trudne, a momentami trudne losy. Z największą przyjemnością dołączam się do „kręgu kobiet” organizacji założonej 2002 r., która zachęca do pomocy pokrzywdzonym przez los wszystkich cierpiących kobiet. Zrozumiały mowa przekazu, czytelna czcionka zamieszczona w tekście, ciekawe dialogi przeprowadzone w kręgu bliskiej rodziny księżniczki Sułtany sprawiają, że chce się czytać i poznawać ją na nowo. Książka ebook posiada miękką okładkę, 327 stron. Każdy z czytelników odnajdzie siebie w księżniczce Sułtanie. Książkę tą można czytać w każdej porze roku. Gorąco zalecam przeczytać tą książkę wydaną przez Wydawnictwo Znak Literanova.

  • Margarita

    „W kręgu księżniczki” to trzecia element opowieści księżniczki Sułatany Al Su’ud o jej życiu, napisanej przez jej wieloletnią przyjaciółkę Jean Sasson. Sułtana jest dziewczyną która, wydawałoby się ma wszystko: ma kochającego i wspierającego męża, dwójkę cudownych córek, majątek liczony w setkach milionów dolarów. Jednego czego jej brakuje to pełnej wolności, którą cieszą się dziewczyny Zachodu. Nie wolno jej wyjść poza obszar pałacu bez tradycyjnego kwefu i abaji. Nie wolno jej przebywać w towarzystwie mężczyzny, z którym nie jest spokrewniona. Nie wolno jej nawet prowadzić auta! Sułtana, tak jak wszystkie dziewczyny w Arabii Saudyjskiej jest skrępowana przez nakazy i zakazy prawa szariatu (islamskie reguły prawne zaczerpnięte z Koranu) a także sunny (zbioru relacji o życiu proroka Mahometa). I tak samo jak wszystkie dziewczyny w Arabii Saudyjskiej, niezależnie od ich statusu społecznego czy materialnego, jest obywatelem drugiej kategorii, całkowicie uzależnionym od woli facetów z jej Rodziny. Księżniczka, piórem autorki, opowiada nie tylko własną historię, lecz historię dziewczyn ze własnej licznej rodziny, a także ich służących, które są w jeszcze gorszej sytuacji niż mimo wszystko uprzywilejowane księżniczki. Od pewnego czasu Sułtana nie czuje się szczęśliwa, czegoś brakuje w jej wypełnionym bogactwem i luksusem życiu. Czuje, że musi coś zrobić dla kobiet. Musi jakoś przeciwstawić się dominacji mężczyzn. Nie każda z jej krewniaczek trafiła na dobrego i przyzwoitego męża. Niektóre z nich muszą znosić poniżania i gwałty ze strony swoim mężów, którym winne są całkowitą lojalność i szacunek. To facet decyduje o rozwodzie z kobietą, nawet z najbłahszego powodu, dziewczyna może ubiegać się o rozwód tylko w ściśle określonych warunkach. Rozwód jest hańbą dla kobiety, nie dla mężczyzny. Oczami Sułtany oglądamy jej świat, tak różnoraki od naszego. Poznajemy jej radości i smutki. Sułtana dzieli się z czytelnikami nawet swoim uzależnieniem od alkoholu! A przecież alkohol jest całkowicie zakazany w państwach islamskich. Jedną, z najbardziej wstrząsających kwestii, jest kupowanie dziewcząt jako seks niewolnic przez bogatych saudyjskich mężczyzn. Dziewczęta te, pochodzące z biednych obszarów Filipin, Pakistanu, Afganistanu są sprzedawane przez swoje rodziny, żeby „służyły” swoim świeżym właścicielom. Sułtana odkrywa nawet w swoim najbliższym otoczeniu kilka przypadków zakupienia niewolnic, w niektórych przypadkach były to zaledwie kilkunastoletnie dziewczynki. Gwałt dokonany na jednej ze służących, zakupionych przez jednego z jej siostrzeńców do celów seksualnych, powoduje, że w Sułtanie, lecz też w jej siostrach zachodzi nieodwracalna zmiana. Postanawiają sprzeciwić się woli facetów i postąpić tak jak nakazuje im sumienie. „Żadna dziewczyna nie powinna stanowić własności mężczyzny, zwłaszcza jeśli losy się to wbrew jej woli, a już na pewno żaden facet nie ma prawa gwałcić jej i maltretować.(…) Nigdy więcej nie będę stać z boku i spoglądać jak ktoś maltretuje kobietę.” Powstaje „krąg Sułtany” – w którym dziewczyny będą mogły się wzajemnie wspierać w ciężkich chwilach i gdzie będą mogły czuć się bezpieczne. „W kręgu księżniczki” nie jest książką o której prosto zapomnieć. Opowieści księżniczki zapadają głęboko w pamięć, skłaniają do refleksji. Dla dziewczyny wychowanej w kulturze europejskiej, przyzwyczajonej do mówienia głośno co myśli. Do spotykania się z obiema płciami. Do wychodzenia do pracy, siłowni, biblioteki, pubu czy gdziekolwiek bądź bez konieczności zakrywania się od stóp do głów, bez konieczności zapytania o zgody ojca/męża. Mogącej spotykać się z kim chce i wyjść za mąż za tego którego sobie wybiorę ja a nie mój ojciec, los Saudyjek jest czymś strasznym i nie do pomyślenia i nie do zaakceptowania. Gorąca zachęcam do lektury książki. A jeśli nie czytaliście wcześniejszych części: „Łez księżniczki” i „Sekretów księżniczki” to też do ich lektury.

  • Spark

    W końcu nadszedł moment, gdy zabrałam się za egzemplarz recenzencki „W kręgu księżniczki” Jean Sasson. Cieszyłam się, że jest trochę cieńsza niż dwa poprzednie tomy, ponieważ nie ukrywam, że już lekko byłam zmęczona tematyką i bałam się, że to wpłynie na moją ocenę. Dostałam część, która opowiada o życiu Sułtany, które miało miejsce sprzed zdarzeń opowiedzianych we „Łzach księżniczki”, a po dłuższej szperaninie w odmętach Internetu dowiedziałam się, że „W kręgu księżniczki” jest po prostu trzecim tomem. Nie macie pojęcia ile się tego naszukałam i jak bardzo się zdenerwowałam. Pomyślałam jednak, że ciężko mleko się rozlało, więc zaczęłam czytać. W sumie to byłam bardzo ciekawa, jakie wydarzenia zmusiły ją do tego, że zaczęła walczyć o prawa dziewczyn w Arabii Saudyjskiej. Poznajemy Sułtanę, jako kobietę, która musi pogodzić się z tym, że jej dzieci już nie potrzebują jej wiecznej opieki. Gdy coraz częściej zagląda do kieliszka, co dla muzułmanina jest okropnym grzechem, ponieważ mają zakaz spożywania alkoholu. Rodzina Saudów kupowała alkohol na czarnym rynku, ponieważ Arabii Saudyjskiej nie da się go legalnie kupić. Sułtana w tym tomie była mocno przywiązana do własnego bogactwa, chociaż w późniejszych częściach była w stanie się go wyrzec, to w tym stanowi filar jej życia. Wyszło też na jaw, że nie widzi ona w zachowaniu własnej rodziny nic złego. Owszem zachowanie jej brata Alego, który wydał własną córkę za tyrana ją oburzało i gotowa była go zabić. Pokazała jednak, że każda władza jest podobna do siebie, ponieważ śmieje się z prawa, które sama stworzyła. Zwykły obywatel Arabii Saudyjskiej ma zakaz oglądania telewizji satelitarnej i nawet jak już ma odpowiedni sprzęt do tego to policja religijna go za to karze, a nic takiego nie spotyka rodziny królewskiej. Na dodatek Sułtana okazała się być olbrzymią hipokrytką. Gdy muzułmański uczony oskarżał rodzinę królewską o trwonienie pieniędzy na przekupstwa, zbytek, przepych i tak dalej to ona sama nie wiedziała nic złego, aby zabierać mini pałace na nocowanie na pustyni całą rodziną. Oni tam wówczas mieszkali w małych domach! „W kręgu księżniczki” czytało mi się lepiej niż „Sekrety księżniczki”. Epizody są krótkie, a historie w nich opowiedziane nie są podane po łebkach. Podobało mi się to zdecydowanie bardziej i było ciekawsze. Po tej całej serii na pewien czas odpuszczę sobie klimaty arabskie, ponieważ mam tego przesyt. Z pewnością za jakiś czas jednak powrócę do tych tematów, a teraz trzeba pozwolić mózgowi odpocząć od tego ciężkiego i długiego tematu, ponieważ co za wiele to niezdrowo. "Bóg właśnie po to obdarzył dziewczyny przebiegłością, by mogły knuć intrygi. To jedyny sposób, w jaki możemy przeciwstawić się złym skłonnością mężczyzn." ~ Jean Sasson, W kręgu księżniczki, Kraków 2017, s. 47.