Średnia Ocena:
W amoku
Edward i Justyna stanowią zjawiskowo piękną, kochającą się parę. On studiuje politologię, a ona jest studentką Akademii Sztuk Cudownych w Krakowie. Podczas „solidarnościowego karnawału” dziewczynę porywa antyreżimowa walka. Zakochuje się niespodzianie w jednym z przywódców Niezależnego Związku Studentów – nieatrakcyjnym, niższym od niej Mateuszu, i przeprowadza się do niego. Edward szaleje z rozpaczy, upokorzenia i bezsilności. Jest zagorzałym komunistą, synem sekretarza partii. Gdy Mateusz zostaje internowany zdesperowana kobieta zwraca się do niego z prośbą o interwencję jego ojca w sprawie ukochanego. Po zwolnieniu Mateusza, młodzi biorą ślub i emigrują do Monachium. Tymczasem Edwardowi otwierają się oczy, nie chce w dalszym ciągu służyć reżimowi. A poza tym obłędnie miłuje Justynę, nie może bez niej żyć. Załatwia sobie paszport turystyczny do Niemiec, gdzie otrzymuje azyl. Odszukuje ukochaną, zdobywa pozycję asystenta na uniwersyteckim wydziale politologii i walczy o odzyskanie dziewczyny, nie przebierając w środkach. Po dokonaniu się przemiany ustrojowej w Polsce następują dramatyczne dla trojga bohaterów powieści wydarzenia.
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | W amoku |
Autor: | Jagielnicka-Kamieniecka Stefania |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Psychoskok |
Rok wydania: | 2015 |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
W amoku PDF Ebook podgląd:
Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.
Wgraj PDF
To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stronswojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!
Recenzje
Główni bohaterowie to kochająca się para Edward – student politologii a także Justyna – studentka Akademii Sztuk Cudownych w Krakowie. Kobieta zostaje porwana przez antyreżimową walkę podczas „solidarnościowego karnawału”. Justyna zakochuje się nagle w Mateuszu – jednym z przywódców Niezależnego Związku Studentów. Zamieszkują razem. Edward, czując się zdradzony, oszukany i bezsilny, szaleje z cierpienia za ukochaną. Ta zwraca się do niego z prośbą o pomoc, kiedy jej świeża miłość zostaje internowana. Edward jest synem sekretarza partii i z uwagi na niesłabnące uczucie do kobiety postanawia jej pomóc. Po zwolnieniu Mateusza, młodzi pobierają się i emigrują do Monachium. Tymczasem Edward, stale szalejący za Justyną, postanawia ją odzyskać. Nie chce również dalej służyć reżimowi. Po otrzymaniu paszportu wyjeżdża do Niemiec, szukając ukochanej. Zdobywa pozycję asystenta na uniwersyteckim wydziale politologii i walczy o odzyskanie dziewczyny. Po dokonaniu się przemiany ustrojowej w Polsce, następują dramatyczne dla trojga bohaterów powieści wydarzenia. Historie tych trzech postaci łączy zagadka tragicznych czasów, w jakich żyją. Autorka stworzyła ich portrety z pełnym fantazji współczuciem, co sprawia, że opowieść czytamy w napięciu graniczącym z fascynacją.
Książka ebook niewątpliwie wyjątkowa. Bardzo interesująca, dojrzale, błyskotliwie napisana. Spodobała mi się konstrukcja psychologiczna i emocjonalna postaci. Historia opowiedziana w powieści Amok jest nietuzinkowa, a przy tym rzeczywiście ciekawa, jeszcze długo po przeczytaniu byłam pod wrażeniem treści.
"Nigdy nie zależało mi na długim życiu. Chciałem żyć krótko, lecz intensywnie, tak jak mi się podoba. I tak żyłem".Z publikacjami tej Autorki mam tak, że nierzadko nie wiem, co o nich sądzić. Mam jednak to szczęście, że każda następna książka ebook (według mnie!) jest lepsza od poprzedniej, więc powiem jedno: czekam na następną. Na pierwszy rzut spodobała mi się okładka; jest kompletnie inna, korzystna. I tytuł. W końcu, amok, jak podaje internetowy słownik to: szał, stan niekontrolowanej emocji połączonej z żądzą mordu. Określenie to pochodzi od malajskiego/indonezyjskiego/filipińskiego słowa amuk, oznaczającego „oszalały z gniewu”. Domyślać się można więc, że dzieło Pani Stefanii będzie pełne emocji, i... Zaskoczenia. Tak, zdecydowanie tak.Już na pierwszych stronach poznajemy pozornie szczęśliwą parę: Edwarda, studenta politologii i Justynę, uczącą się na Akademii Sztuk Cudownych w Krakowie. Dziewczynę jednak wciąga "solidarnościowy karnawał", Niezależny Związek Studentów, gdzie nagle (kompletnie nagle, jak za pstryknięciem palców!) zakochuje się w jednym z jego przywódców - Mateuszu. Justyna w jednym momencie zrywa z Edwardem, po czym przeprowadza się do własnego nowego wybranka; razem zaczynają powoli układać sobie życie. Szczęście nie trwa jednak długo, gdyż Mateusz zostaje internowany, a oszalała z cierpienia Justyna jest w stanie zrobić wszystko, byleby tylko utrzymać go przy życiu. Zwraca się więc z prośbą o pomoc do Edwarda, który, jako zagorzały komunista, może mieć wpływ na dzieje jej ukochanego. Zdradzony i upokorzony chłopak, stale obsesyjnie zakochany w Justynie, jest w stanie zrobić dosłownie wszystko, aby tylko zatrzymać ją przy sobie. "Tutaj znów była sobą. Oddychała pełną piersią, czując, że wraca z zaświatów do centrum życia, własnego autentycznego życia".Mateusz jednak wraca do Justyny.I tu zaczynają się problemy. Edward bowiem nie zamierza tak prosto dać za wygraną, Justyna miłuje do nieprzytomności Mateusza, ten skrywa własne tajemnice, które powoli zaczynają wychodzić na jaw. Obsesyjne emocje, które targają Edwardem doprowadzają do dramatu. Książkę czyta się bardzo lekko i szybko; to lektura dosłownie na wieczór ;). Splecione z sobą historie trzech postaci intensywnie włączają Czytelnika w światy najpierw uroczego (mojego ukochanego) Krakowa), potem Monachium. Nieprzewidywalność wydarzeń dodaje elementu zaskoczenia; ciągle chce się wiedzieć co będzie dalej, jak to się wszystko skończy. Nie powiem, opowieść bardzo ciekawa, ilustrująca też dokładnie wydarzenia okresu solidarnościowego. Zalecam wszystkim wielbicielom twórczości Autorki,wielbicielom historycznych klimatów, a także tym, którzy lubią niebanalne historie uczuciowe, pełne zwrotów akcji.
Edward i Justyna stanowią kochającą się parę. On studiuje politologię, a ona jest studentką Akademii Sztuk Cudownych w Krakowie. Podczas „solidarnościowego karnawału” dziewczynę porywa antyreżimowa walka. Zakochuje się niespodzianie w jednym z przywódców Niezależnego Związku Studentów, w nieatrakcyjnym, niższym od niej Mateuszu, i przeprowadza się do niego. Edward szaleje z rozpaczy, upokorzenia i bezsilności. Jest zagorzałym komunistą, synem sekretarza partii. I to również wpływa na opuszczenie go przez Justynę wychowaną w rodzinie repartiantów ze Wschodu, wrogo nastawionych do PRL-owskiej rzeczywistości. Gdy Mateusz zostaje internowany zdesperowana kobieta zwraca się do byłego kochanka z prośbą o interwencję jego ojca w sprawie ukochanego. Po zwolnieniu Mateusza, młodzi biorą ślub i emigrują do Monachium. Tymczasem Edwardowi otwierają się oczy, nie chce w dalszym ciągu służyć reżimowi. A poza tym obłędnie miłuje Justynę, nie może bez niej żyć. Załatwia sobie paszport turystyczny do Niemiec, gdzie otrzymuje azyl i po dogłębnych studiach zachodniej prasy i literatury, a także polskiej drugiego obiegu zdobywa pozycję asystenta na uniwersyteckim wydziale politologii, w katedrze pańtw bloku komunistycznego, uzyskuje doktorat, wydaje bestsellerową książkę popularno-naukową. Napędza go jeden cel – stworzenie luksusowych warunków dla ukochanej.Wynajmuje detektywa, odszukuje ją i śledzi jej małżeństwo. Gdy okazuje się, że Mateusz permanentnie zdradza Justynę, ona mocno to przeżywa, waha się nawet, czy nie powrócić do pierwszego kochanka. Edward robi wszystko, by ją znowu zdobyć, jednak okazuje się to z wielu względów niemożliwe. Względem czego podejmuje terapię w celu uwolnienia się od obłędnej, beznadziejnej miłości, w czym pomaga mu również znacznie starsza od niego kochanka, cudowna Włoszka – profesor Chiara Bonanno.W tym okresie w Polsce następuje przewrót. Mateusza ogarnia panika, że zostanie odkryta jego współpraca z bezpieką, do której został w brutalny sposób zmuszony w więzieniu podczas internowania. Wpada w alkoholizm, w końcu popełnia samobójstwo, w czym pomaga mu Edward, uszczęśliwiony, że pozbył się rywala. Zdawałoby się, że nic nie stoi na przeszkodzie w ponownym zdobyciu ukochanej, ale teraz następują tragiczne wydarzenia dla dwojga pozostałych przy życiu głównych bohaterów, trzymające w napięciu aż do niespodziewanego, zaskakującego zakończenia. W powieści występuje dużo ubocznych, intrygujących postaci, jak chociażby oddana gosposia, Ślązaczka mówiaca gwarą, idealnie oddaną przez pochodzącą z Bytomia autorkę, a także przyjaciółka Justyny i przyjaciel Edwarda. Wszystkie postacie odznaczają się zróżnicowanym, charakterystycznym mową i oryginalną osobowością, co daje dużo przyjemności w czytaniu. Akcja toczy się szybko, opisy są krótkie, ale sugestywne, pobudzające wyobraźnię. Idealna lektura!
Kupiłam tę książkę na targach w Krakowie i tak mnie wciągnęła, że czytałam ją jednym tchem do czwartej ponad ranem. Najbardziej poruszyła mnie empatia, z jaką autorka przedstawia słabości i błędy trzech głównych postaci, i to, że ich tragiczne przeżycia kończą się dla dwojga bohaterów happy endem. Trzeci z nich jest niestety zbyt słaby, by udźwignąć ciężar obciążającej go winy, lecz jego tragiczny koniec wzbudza głębokie współczucie.Edward i Justyna stanowią zjawiskowo piękną, kochającą się parę. On studiuje politologię, a ona jest studentką Akademii Sztuk Cudownych w Krakowie. Podczas „solidarnościowego karnawału” dziewczynę porywa antyreżimowa walka. Zakochuje się niespodzianie w jednym z przywódców Niezależnego Związku Studentów, w nieatrakcyjnym, niższym od niej Mateuszu, i przeprowadza się do niego. Edward szaleje z rozpaczy, upokorzenia i bezsilności. Jest zagorzałym komunistą, synem sekretarza partii. I to również wpływa na opuszczenie go przez Justynę wychowaną w rodzinie repartiantów ze Wschodu, wrogo nastawionych do PRL-owskiej rzeczywistości. Gdy Mateusz zostaje internowany zdesperowana kobieta zwraca się do byłego kochanka z prośbą o interwencję jego ojca w sprawie ukochanego. Po zwolnieniu Mateusza, młodzi biorą ślub i emigrują do Monachium. Tymczasem Edwardowi otwierają się oczy, nie chce w dalszym ciągu służyć reżimowi. A poza tym obłędnie miłuje Justynę, nie może bez niej żyć. Załatwia sobie paszport turystyczny do Niemiec, gdzie otrzymuje azyl i po dogłębnych studiach zachodniej prasy i literatury, a także polskiej drugiego obiegu zdobywa pozycję asystenta na uniwersyteckim wydziale politologii, w katedrze pańtw bloku komunistycznego, uzyskuje doktorat, wydaje bestsellerową książkę popularno-naukową. Napędza go jeden cel – stworzenie luksusowych warunków dla ukochanej.Wynajmuje detektywa, odszukuje ją i śledzi jej małżeństwo. Gdy okazuje się, że Mateusz permanentnie zdradza Justynę, ona mocno to przeżywa, waha się nawet, czy nie powrócić do pierwszego kochanka. Edward robi wszystko, by ją znowu zdobyć, jednak okazuje się to z wielu względów niemożliwe. Względem czego podejmuje terapię w celu uwolnienia się od obłędnej, beznadziejnej miłości, w czym pomaga mu również znacznie starsza od niego kochanka, cudowna Włoszka – profesor Chiara Bonanno.W tym okresie w Polsce następuje przewrót. Mateusza ogarnia panika, że zostanie odkryta jego współpraca z bezpieką, do której został w brutalny sposób zmuszony w więzieniu podczas internowania. Wpada w alkoholizm, w końcu popełnia samobójstwo, w czym pomaga mu Edward, uszczęśliwiony, że pozbył się rywala. Zdawałoby się, że nic nie stoi na przeszkodzie w ponownym zdobyciu ukochanej, ale teraz następują dramatyczne wydarzenia dla dwojga pozostałych przy życiu głównych bohaterów. W powieści występuje dużo ubocznych, intrygujących postaci, jak chociażby oddana gosposia, Ślązaczka mówiaca gwarą, idealnie oddaną przez pochodzącą z Bytomia autorkę, a także przyjaciółka Justyny i przyjaciel Edwarda. Wszystkie postacie odznaczają się zróżnicowanym, charakterystycznym mową i oryginalną osobowością, co daje dużo przyjemności w czytaniu. Akcja toczy się szybko, opisy są krótkie, ale sugestywne, pobudzające wyobraźnię. Idealna lektura!