Uskok. O Stanisławie Przybyszewskiej okładka

Średnia Ocena:


Uskok. O Stanisławie Przybyszewskiej

Na książkę składają się dwie części. W pierwszej, subiektywnie najistotniejszej, twórca stawia nieporadne kroki w kierunku Stanisławy Przybyszewskiej, legendarnej pisarki dwudziestolecia międzywojennego. Mimo tego, że „Stascha” nie jest szerzej rozpoznawalna, ma jednak grono gorących wielbicieli. Poświęcono jej już co najmniej kilka ebooków i dziesiątki artykułów w języku polskim i angielskim, lecz wydaje się, że jej potencjał intelektualny jest na tyle silny, że będzie jeszcze bardzo długo fascynowała badaczy i badaczki. Uskok jest właśnie kolejną, mocno subiektywną próbą przyjrzenia się pisarce z nadzieją na powiedzenie czegoś o niej nowego. Nie jest to biografia totalna, objaśniająca całą twórczość i życie córki „smutnego szatana”, a jedynie otworzenie paru perspektyw do tej pory obecnych trochę na boku. Twórca książki przygląda się zatem jej swoistej narkonautyce – obecności w jej tekstach i życiu środków psychoaktywnych, jej prototypowym dla transhumanizmu i wyjątkowo ważnym relacjom z maszynami, lecz również jej zainteresowaniu dla homoseksualizmu czy literatury popularnej. Jej symbolicznemu zabijaniu ojca. Jej ekscentryzmom życia codziennego, które nazywane są w tej książce pdf po prostu performansem życiowym. I ostatecznie performans staje się tu kluczem do Przybyszewskiej, a narzędziem – w pewnej mierze – współczesna performatyka. Materiałem badawczym są tu zarówno utwory fikcjonalne gdańskiej pisarki, jak i jej potężna, zaświadczająca egzystencję korespondencja. Druga element monografii odnosi się do paru innych ważnych postaci polskiej literatury XX wieku, także na różnorakie metody zaznaczających egzystencję – czasem bliżej, czasem dalej od strategii Przybyszewskiej. Twórca nazywa te postaci drugoplanowymi bohaterami książki. Jest więc Gombrowicz, który „popełnia” zaskakujący Kronos, jest Białoszewski ze swoim Tajnym dziennikiem, jest i Poświatowska w zadziwiający sposób przypominająca Sylwię Plath i jej ścieżki w twórczości a także ścieżki życiowe. Uskok kończy się krótką opowieścią o tym, jak (nie)oczekiwanie utrudniane bywa i uniemożliwiane poświadczanie przez moich bohaterów egzystencji. Dlaczego metafora uskoku? „Uskok” to konkluzja być może pesymistyczna, lecz niosąca również świadomość wartości życia, jego nieprzechodniości względem nieprzechodniości języka. Życie i język, jak dwa bloki skalne, przylegające do siebie, lecz z zaznaczonym uskokiem.

Szczegóły
Tytuł Uskok. O Stanisławie Przybyszewskiej
Autor: Czerwiński Marcin
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Słowo / obraz terytoria
Rok wydania: 2024
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Uskok. O Stanisławie Przybyszewskiej w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Uskok. O Stanisławie Przybyszewskiej PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.