Średnia Ocena:
Uratowany rysunkami
Autobiografia Waltera Spitzera. W Buchenwaldzie jego zdolności plastyczne ocaliły mu życie. Był już w grupie więźniów wyznaczonych do przeniesienia do innego podobozu - słynnego z wyniszczającej pracy nad siły - z którego tylko jednostki przeżyły wojnę. W ostatniej chwili wezwał go Kapo, który był więźniem politycznym i oznajmił mu, że usunie go z listy, jeśli Spitzer obieca mu, że po wojnie „opowie swoim ołówkiem, to co tutaj widział”. Walter Spitzer dotrzymał danej obietnicy, jeszcze w tym samym roku powstała seria jego rysunków, przedstawiająca życie w obozach Blechhammer i Buchenwald.
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | Uratowany rysunkami |
Autor: | Spitzer Walter |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Od Deski do Deski |
Rok wydania: | 2016 |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
Uratowany rysunkami PDF Ebook podgląd:
Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.
Wgraj PDF
To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stronswojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!
Recenzje
Odkąd pamiętam wychodzę z założenia, że warto sięgać po powieści dotyczące Holocaustu. Stanowią one wyjątkowe świadectwo historyczne, pozwalają nam uzupełnić wiedzę. Uważam, że trzeba wiedzieć i trzeba pamiętać, z szacunku dla tych, których to spotkało. Walter Spitzer z olbrzymią szczerością opowiada czytelnikowi o swoim życiu. Historię rozpoczyna paroma szczegółami na temat dzieciństwa, by płynnie przejść do młodości w getcie i rzeczywistości obozowej. Mimo że czytałam już dużo pozycji dotyczących zagłady ludności żydowskiej, te teksty stale budzą we mnie żywe emocje, zwłaszcza, gdy tak, jak w tym przypadku relacja odbywa się w formie pierwszoosobowej. Nadaje to historii charakter wyjątkowo osobisty, mocniej funkcjonuje na wyobraźnię, bardziej porusza. Twórca powieści w wyniku zagłady utracił całą rodzinę. Co więcej- do obozu trafił jako nastolatek. Młody człowiek, bez bliskich, sam na sam z całym okrucieństwem, zmuszony do radzenia sobie po swojemu i dorastania w takich okolicznościach. I tę zmianę też widać, to przejście z chłopięcej niewinności do wymuszonej dojrzałości. Walter bardzo osobiście i drobiazgowo opowiada o tym procesie dorastania, dając nam do zrozumienia, że choć przemienił się świat i całe jego życie on stale był młodym mężczyzną. Choć potyczka o życie i konieczność zdobycia pożywienia znajdowały się na pierwszym planie, on stale czuł, widział, przeżywał. Poznał smak pocałunku, pierwszą miłość. Nie ukrywa tego, wręcz przeciwnie, podkreśla, że wojna wyostrza uczucia, sprawia, że człowiek pragnie poczuć jeszcze bardziej i mocniej. Nigdy nie czytałam świadectwa napisanego przez kogoś takiego jak Walter, ponieważ nigdy nie spotkałam się z osobą, która mogłaby zyskać wykorzystując własne umiejętności. On potrafił prześlicznie rysować, marzył, by zostać artystą. Tworzenie portretów pozwalało mu zdobyć nieco więcej pożywienia, zyskanie nieco lepszych warunków, delikatnych przywilejów. Lecz każdy medal ma dwie strony. Ta „obozowa sztuka” została z nim na zawsze. Już zawsze jego życie i jego zdolności opierały się na wspomnieniach i obrazach pojawiających się przed oczami, kiedy je zamykał. Ponieważ nie da się tak po prostu zapomnieć i się odciąć. Epilog umożliwia przekonanie się, co stało się z autorem książki po wojnie. Jak pobyt w obozie wpłynął na jego życie i jak trudno było mu wrócić do normalności, a może raczej pozornej normalności. Nie czyta się łatwo, ponieważ nie można bez emocji zgłębiać takiego tematu. Taka lektura wymaga zaczerpnięcia oddechu, zrobienia sobie paru przystanków. Lecz warta jest poznania i zapamiętania. Czuję głęboką wdzięczność do autora za to, że napisał własne wspomnienia a także uzupełnił je fotografiami rysunkami.
Wszystko w jak najlepszym porządku. Książka ebook zgodna z opisem prezentowanym na stronie internetowej, super darmowa dostawa do Salonu EMPIK w mojej okolicy. Zalecam wszystkim.
Walter Spitzer to wyjątkowa osoba, to więzień obozu koncentracyjnego, który przeżył wojnę i opowiada o tym w swej biografii bogato ilustrowanej swoimi rysunkami - rysunkami, które ocaliły mu życie.Walter Spitzer jest znanym malarzem i rzeźbiarzem, któremu sławę przyniosły jego malunki z obozu koncentracyjnego..Spitzer był małym żydowskim chłopcem mieszkającym z rodziną w Cieszynie, kiedy dopadł go koszmar wojny. Został pozbawiony domu i umieszczony w gettcie skąd trafił do obozu. Jego talent plastyczny sprawił, że udało mu się uratować. Podczas pobytu w obozie to jego pasja i talent utrzymywały go przy życiu i zdrowych zmysłach. Rysował wszędzie, gdzie się dało i na czym się dało. Te malunki stanowią swoistą dokumentację obozowego życia, są bardzo prawdziwe i przemawiają do naszych serc i dusz.Rysował szkice z codziennego życia i portrety, wymieniał własne malunki na żywność, zyskiwał nimi przywileje. Jego prace doceniali zarówno współwięźniowie, jak i władze obozu.Przeżył marsz śmierci i oswobodzenie obozu w Buchenwaldzie, gdzie przebywał, przez armię wyzwolicieli. Cudem udało mu się uniknąć wywiezienia i śmierci, został usunięty z listy więźniów pod warunkiem, że w własnych rysunkach opowie, co tutaj widział. Dotrzymał słowa i opowiedział...Walter Spitzer prezentuje jak pasja i talent mogą pomóc przetrwać. Jego biografia jest przejmująca i mocno wbija się w umysł czytelnika, co tylko podsycają zamieszczone wewnątrz rysunki. To mocna pozycja, lecz napisana lekko, przystępnie i miejscami wręcz dowcipnie. Obozowe życie przedstawione przez Waltera Spitzera to świadectwo wojennej prawdy, obraz codziennego życia w oczach członka społeczności."Uratowany rysunkami" to powieść, obok której nie można przejść obojętnie - zalecam z całego serca!http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2017/01/uratowany-rysunkami-walter-spitzer.html