Upload dokumentów - promocja książek - darmowy hosting pdf - czytaj fragmenty
"U stóp bogini" to wzruszająca opowiadanie o klanie kobiet, w której gama uczuć rozciąga się na przestrzeni lat i kontynentów. Pochodząca z niezamożnej rodziny Sabitri, mieszkanka położonej w Indiach wsi, skrycie pragnie się kształcić na uczelni wyższej. Kolbata – wpływowa i bogata dziewczyna – bierze ją w opiekę i sponsoruje jej drogę ku osiągnięciu marzeń. Jednak okazuje się, że nie będzie ona usłana różami, bowiem, słuchając głosu serca młoda dziewczyna popełnia olbrzymi mezalians. Lata później, demony przeszłości dopadną córkę Sabitri – Belę. Ścigana marzeniem, podobnie jak matka, udaje się ze swoim kochankiem za ocean w podróż do odległej Ameryki. Tam rodzi córkę, która też doświadcza niełatwej lekcji o wolności, złamanym sercu i lojalności.
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | U stóp bogini. Opowieść o klanie kobiet, w której cała gama uczuć rozciąga się na przestrzeni lat i kontynentów |
Autor: | Divakaruni Chitra Banerjee |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Wydawnictwo Kobiece |
Rok wydania: | 2017 |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
PDF Upload - Zapytania o Książki - Dokumenty © 2018 - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Recenzje
Każda opowieść jest inna. Jedna wniesie do życia czytelnika słońce, druga sprawi, że nie będzie on mógł pozbierać roztrzaskanego serca a jeszcze inna spowoduje, iż przez długi czas nie znajdzie w sobie ochoty rozpocząć nową książkę, bo będzie trwał w świecie, z którego właśnie wyszedł. Bywa różnie. "U stóp bogini" to bez wątpienia publikacja, o której ciężko zapomnieć. Nieźle napisana, chwytliwym, łatwym do przyswojenia stylem. Sabitri to Hinduska, jest córką ubogiego piekarza. Skrycie marzy o zdobywaniu wiedzy. Nie wie, czy będzie mogła ją posiąść bo w domu stale brakuje funduszy na najpilniejsze potrzeby. Jednak my czytelnicy dynamicznie możemy się przekonać, że ponad kobietą czuwa dobra, szczęśliwa gwiazda, która zsyła jej pewną wpływową kobietę. To dzięki niej Sabitri stanie przed szansą spełnienia własnych pragnień. Czy ją odpowiednio wykorzysta i doceni? Mijają lata. Bela jest córką Sabitri i postanawia postawić wszystko na jedną kartę. Na miłość. Wyrusza w ślad za ukochanym za ocean, do Ameryki sądząc, iż właśnie tam czeka ją szczęśliwe życie. Za pewien czas Beli przyjdzie zmierzyć się z trudami, jakie niesie za sobą macierzyństwo... Następna książka ebook Wydawnictwa Kobiecego to niezła lektura dla wszystkich zakochanych w Indiach kobiet, które chcą przeczytać o losach zwykłych dziewczyn dzielnie kroczących przez życie. "U stóp bogini" jest tytułem interesującym, intrygującym. Przeczytałam ją w trzy dni i... poczułam niedosyt. Najbardziej przypadł mi do gustu pomysł autorki, żeby omówić trzy pokolenia kobiet. Przedstawić ich życie a dzięki temu my, czytelnicy, możemy zdecydować która postać odpowiada nam najbardziej. Nie jest to wybitna pozycja nie mniej jednak przyjemna i wciągająca, może również trochę kontrowersyjna.
Sięgając po tę opowieść zależało mi na poczuciu klimatu orientu i cel został osiągnięty. Starczy spojrzeć na samo wydanie. Każdy epizod rozpoczyna się pięknym zdobieniem stron. Sama okładka pokazuje kwintesencję hinduskiej kultury. Kontrastowe barwy i ręce malowane henną pełne brzęczących bransoletek- czuć powiew indyjskiego klimatu. To przyciąga, budzi ciepłe uczucia, przywołuje miłe skojarzenia, pozwala marzyć o dalekich podróżach a później pojawia się treść, która w tę podróż nas zabiera. Książkę czyta się przyjemnie. Autorka ma łatwy styl. Opowieść jest zrozumiała mimo, że występuje w niej wiele obcych nazwa. Szczególnie hinduskich potraw, których z ciekawości podczas czytania szukałam w Internecie, ponieważ opowieść intrygowała do tego by je poznać. Bohaterkami są dziewczyny dlatego opowieść staje się nam bliska. Jednak temat w niej poruszany, nam dziewczynom z zachodu jest zdecydowanie obcy. Głównie traktuje on o tym jak trudno w życiu będzie mieć dziewczyna bez wykształcenia. Owszem na zachodzie dziewczyny nieźle wykształcone również mają lepiej, lecz nie ma u nas tak silnej presji jak na wschodzie. "Wnuczko, ludzie gardzą dziewczynami bez wykształcenia. Taka osoba nie ma wielu możliwości. Żeby przetrwać, jest zmuszona znosić złe traktowanie..." Wiadomo, że nie rozumiałam i nie czułam tego, co czuły Sabitri, Bella i Tara, ponieważ ich kłopoty były mi obce, lecz chętnie poznałam ich historię. Zyskałam jakąś wiedzę o obcej kulturze. Była to swego rodzaju lekcja i chociażby po to warto sięgnąć po tę powieść. Po drugie zalecam ją ze względu, że mimo, iż żyjemy w dwóch różnorakich cywilizacjach to temat miłości, uczuć i rodzinnego ciepła jest najbliższy każdej kobiecie. Książka ebook ta prezentuje jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają najbliżsi i jak trudno jest sobie radzić samemu. Lektura uczy dziewczyny wiary w siebie i własne możliwości. Pokazuje, że zawsze jest jakieś wyjcie, że jesteśmy gotowe przezwyciężyć wszystko, uczyć się na błędach i z całych sił walczyć o własne szczęście. Co tu wiele mówić? Klasyczna lektura dla kobiet. Dająca dawkę potrzebnego zrozumienia, chwilę wytchnienia i dawkę motywacji. W końcu każda z nas jest piękna, niezwykła i zasługuje na to, co najlepsze i każda musi się o tym przekonać sama. Tak jak robiły to bohaterki tej lektury ucząc się na doświadczeniu własnych matek i babć.
Babka, jej córka i wnuczka. Trzy kobiety, które są blisko, ponieważ połączone więzami rodzinnymi, lecz i jednocześnie daleko, przez koleje życia, które co tu wiele mówić, zostały spowodowane zawirowaniami uczuć w kierunku nieodpowiednich mężczyzn. Do tego jeszcze Indie i odległa od nich Ameryka. Dwa światy, tradycyjny i współczesny. Zapraszam do przeczytania książki Chitary Banerjee Divakaruni "U stóp bogini". Wszystko zaczyna się zupełnie niepozornie. Babka, Sabitri mieszka w Indiach, nie utrzymuje kontaktów z córką - Belą, która mieszka wraz z wnuczką Tarą w Ameryce. Bela dzwoni do własnej matki z prośbą, by ta napisała list, w którym opisze własną historię, żeby ustrzec wnuczkę przed błędami jakie może popełnić. Od tego listu zaczyna się opowiadanie o historii rodziny. Prześlicznie poprzeplatana opowiadanie o życiu w Indiach, o tym jak decyzje wpływają na nasze życie. Idealnie opowiedziana z punktu widzenia kobiet, pokazująca jak bardzo jesteśmy zdeterminowani nie tylko prze własne decyzje, lecz przede wszystkim poprzez własne korzenie. Jest to również lektura dająca do myślenia, bo sposób opowieści, przedstawienie losów babki i jej córki poprzez szczątkowe fragmenty, które układają się w całość po przeczytaniu pokazują, jak kluczowa jest relacja na linii matka - córka. Uświadamiają, że dziedziczymy nie tylko pewne cechy charakteru, lecz także historię i w pewnym sensie nasze życie jest zależne od tego kim były nasze matki i babki. Poza historią rodzinną dostajemy tutaj w gratisie idealnie przemycone hinduskie tradycje, zwyczaje, opowieści o tym co to znaczy być dziewczyną w Indiach, co to znaczy mieć marzenia i ambicje i żyć w tej tradycji. To jak bardzo różni się ona od zachodniej kultury wszyscy nieźle wiemy, lecz kiedy dostajemy przykłady z życia Sabriti i Beli robi to naprawdę ogromne wrażenie. Zalecam każdej dziewczynie niezależnie od wieku. Znajdą tutaj coś dla siebie i nasze babcie, mamy doznają świetnych wzruszeń, a my, ich córki i wnuczki możemy przez tę historię sięgnąć w głąb naszych prywatnych rodzinnych historii, do czego was zachęcam.
Czym dla mnie charakteryzuje się niezła powieść? Nieźle wykreowanymi bohaterami, ciekawie rozwijającą się akcją, owianą nutką tajemniczości a także olbrzymią dawką wszelakich emocji. Do tego wymieszajmy z tym zbiorem wątek kultury wschodniej i mamy mieszankę doskonałą. To wszystko znalazłam w książce pdf „U stóp bogini”. Egzotyczna saga przedstawiająca dzieje całego klanu Hindusek, które czerpią największą siłę z potęgi rodziny. Rodziny, która jest paradoksalnie zjednoczona i jednocześnie rozdarta próbami losu a także bezkompromisowym dążeniem do celu i pragnieniem miłości. Sabitri jest córką niezamożnego piekarza, mieszkającą w indyjskiej wsi, która skrycie pragnie kształcić się na uczelni wyższej. Ciężka sytuacja materialna sprawia, że jej dalsza edukacja jest niemalże niemożliwa. Pozornie szczęśliwym zrządzeniem losu Kolbata – wpływowa i bogata dziewczyna – bierze Sabitri w opiekę i sponsoruje jej drogę ku osiągnięciu marzeń. Wkrótce okazuje się, że nie będzie ona usłana różami, bo jeden błąd młodej dziewczyny rujnuje jej ambitne plany. Dużo lat potem demony przeszłości dopadną córkę Sabitri – Belę. Ścigana marzeniami udaje się ze swoim kochankiem za ocean w podróż do odległej Ameryki. Ziemia obiecana okazuje się zupełnie odmienna od jej wyobrażeń. Swoim zachowaniem Bela nieświadomie odciska piętno na swojej córce, która uczy się trudnej, acz niezapomnianej lekcji o wolności, złamanym sercu i lojalności. Są takie książki, po których przeczytaniu, jedyne co potrafisz powiedzieć, jest: ‘Musisz to przeczytać”. Myślę, że „U stóp bogini” jest właśnie jedną z takich książek. Jest to opowieść o trzech kobietach, których życiowe błędy odbijają się na kolejnych pokoleniach. Są to trzy różnorakie (ale jakże bardzo ze sobą powiązane) historie, każda odgrywająca się w innej przestrzeni czasowej – od lat 70. XX wieku do współczesności. Współczesne problemy, gama wszelakich uczuć, przeplatanych ze sobą wzajemnie, rodzinne sekrety i zwykłe ludzkie niedopowiedzenia, rujnujące więzi rodzinne – to wszystko znajdziecie w tej powieści. Autorka umie bardzo nieźle grać na ludzkich emocjach – tej książki się nie czyta, ją się przeżywa, a wszelkie mądrości i doświadczenia życiowe zawarte w tej książce pdf sprawiają, że na chwilę możemy przystanąć w tej pędzącej rzeczywistości i zastanowić się, czy zmierzamy we właściwym kierunku. Chitra Banerjee Divakaruni wykreowała trzy niesamowite postacie, które mimo tego iż żyją w innych czasach, są bardzo do siebie podobne. Są to trzy, niesamowicie dzielne kobiety, które chcą za wszelką cenę znaleźć własne miejsce na ziemi. Dzięki idealnemu stylu pisania autorki, czytelnik przeżywa wraz z bohaterkami wszystkie, napotkane po drodze trudności i jest z nimi emocjonalnie związany. Dzięki tej powieści możemy odkryć dużo interesujących rzeczy, dotyczących kultury wschodniej, w tym przypadku indyjskiej. Co to jest sari i dupatta? Z czego zrobione jest kulfi czy rasgulla? Zaintrygowanych odsyłam do książki. Podsumowując, „U stóp bogini” to cudowna i wzruszająca powieść, mówiąca o tym, że mimo naszych ogromnych, życiowych błędów i następujących po nich konsekwencjach, nigdy nie powinniśmy się poddawać. Pomimo wszelkich strat i trudności, mamy przecież to, co najistotniejsze – rodzinę. Gorąco polecam! Moja ocena: 9/10 kochajacaksiazki.blogspot.com
U stóp bogini zabiera nas w magiczny świat Indii,już od pierwszych stron.Sabitri, główna bohaterka powieści mieszka w jednej z ubogich wiosek w Indii. Bohaterka żyje w kraju, gdzie wykształcenie dziewczyn nie jest kluczowym priorytetem.Kobieta mam nieźle gotować i dać o ognisko domowe.Jeden z celów Sabitri są studia.Dla bliskich dla,których każdy grosz się liczy, studia są wyzwaniem.Jednak dla bohaterki zapaliła się iskierka nadziei. Została przygarnięta do domu przez majętną kobieta,która jak mogło,by się wydawać ma szczere intencję i chęć pomóc dziewczynie. Naiwność i brak doświadczenia życiowego sprawia,że kobieta robi masę błędów,które mają wpływ na jej przyszłość.Cele,które wcześniej obrała wydają się nie do przeskoczenia. Czy bohaterka sobie poradzi? Kiedy kobieta czuję,że wychodzi na prostą mam dom rodzinę,jest zmuszona po raz następny zaczynać wszystko od nowa.Czy negatywne wydarzenia sprawią,że bohaterka wróci do niełatwej przeszłości wyciągnie wnioski ? Czy będzie na tyle silna,by po raz następny unieść się po porażce. Zachęcam serdecznie do śledzenia losów Sabitri. U stóp bogini to istny wachlarz wydarzeń. Prawdziwy miszmasz literacki. Autorka nie da się nudzić bohaterce ,non stop coś się losy w jej życiu.Z jednej strony poznajemy naiwną bohaterkę,która nie dorosła do prawdziwego życia,z drugiej zaś Sabitri jest silną i waleczną kobietą. Pewne jest to,że bohaterka nie miała szczęścia do ludzi dla,których otwierała własne serce. Całą opowieść jest oparta na rodzinnych korzeniach klanu Hindusek.Niesamowity mocny klan,który popełniał mnóstwo błędów,co sprawiało,że dziewczyny były nieszczęśliwe.Każde zdarzenie popychało dziewczyny w coraz to trudniejsze tragedię i relacje.Czy jest coś w stanie zatrzymać pecha,które ciąży ponad rodziną?Zachęcam do lektury!
"Dobra córka to lampa pomyślności, rozświetlająca nazwisko rodziny. Zła córka to żagiew, która przyćmiewa sławę rodziny." Cudowna powieść, pobudzająca zmysły, przepełniona emocjami, wrażliwością i wyczuciem, odwołująca się do doświadczeń i mądrości życiowych, przypominająca o najistotniejszych wartościach, napełniająca zadowoleniem i radością czytania. Autorka kreuje wyjątkowe obrazy splotów ludzkich losów, odmalowuje je w fascynującej palecie barw, słodkich i gorzkich smakach, porywającej muzyce wewnętrznych przeżyć, stałej potyczce o szczęście i spełnienie marzeń. Wszystko przepełnione hinduskimi akcentami, tradycją, kulturą, metodą postrzegania świata. Na to nakłada się amerykański styl życia, w wyrazistym kontraście, choć z przenikającymi się wspólnymi akcentami. Intrygująca egzotyczna podróż w czasie, od siedemdziesiątych lat dwudziestego wieku do współczesności. Wzruszająca opowiadanie o tylko pozornie zwykłych kobietach, pokoleniowa historia, która z każdym epizodem powieści wciąga coraz bardziej, przywołuje unikalny nastrój i skłania do refleksji. Z olbrzymią przyjemnością poddajemy się malowniczej i sugestywnej narracji, dostrzegamy ważne szczegóły, lecz również spoglądamy na przedstawiane zdarzenia z lotu ptaka. Miłość przeplata się z nienawiścią, dobre chwile mieszają ze złymi, pragnienia zderzają z rzeczywistością. Spoiwem łączącym różnorakie scenariusze życia staje się rodzina, źródło mocy i siły, choć czasami niepielęgnowane w wystarczającym stopniu, to jednak cierpliwie wyczekujące potrzebujących, starczy tylko świadomie zanurzyć w nim ręce i serce. Wspaniałe myśli o przemijaniu, określaniu tożsamości, odnajdywaniu własnego miejsca na ziemi, popełnianiu życiowych błędów i ponoszonych konsekwencjach. Odkrywanie rodzinnych sekretów, oswajanie demonów przeszłości, trwanie w ciężkim rodzicielstwie, odzyskiwanie zaufania, poszukiwanie akceptacji w oczach bliskich. Z przyjemnością zagłębiamy się w strony powieści, pragniemy jak najwięcej dowiedzieć się o Durge, Sabitri, Beli i Tarze, co je łączy i naznacza, różni i rozdziela, dlaczego tak późno uświadamiają sobie znaczenie odbieranej wolności, powielanych schematów, nietolerancji porażek, niewybaczania doznanych krzywd. W życiu nierzadko brakuje jednoznacznych interpretacji, jedynie słusznych wskazówek, czytelnych drogowskazów, dokąd powinno się podążać. Każdy we swój sposób obserwuje otoczenie, stara się w nim odnaleźć, porozumieć z przeznaczeniem i podjąć walkę o siebie. Wcześniej czy potem zwracamy się ku naszemu dziedzictwu poszukując odpowiedzi na nurtujące pytania. bookendorfina.pl
Istnieją książki. Istnieją podróże. Istnieją książki, które SĄ podróżami. To ten przypadek.