Turcja. Od sułtanatu do współczesności okładka

Średnia Ocena:


Turcja. Od sułtanatu do współczesności

Erik J. Zűrcher rozwija temat postępującego włączania się Turcji w świat Zachodu a także jej modernizacji zarówno państwa, jak i społeczeństwa. Rozpoczyna od okresu, w którym po rewolucji francuskiej zawiązały się bliższe więzi pomiędzy Turcją a Europą, przygląda się dziejom imperium osmańskiego w XIX wieku i oferuje niesztampową interpretację roli ojca założyciela współczesnej Turcji – Kemala Atatűrka. Analizując czasy po 1950 roku, twórca opisuje takie kwestie, jak wzrost znaczenia masowej polityki, wewnętrzne i zewnętrzne migracje, zamachy wojskowe, prawa człowieka, przejście od etatyzmu do ukierunkowanej na eksport gospodarki rynkowej, ambiwalentne stosunki Turcji z Bliskim i Środkowym Wschodem, rosnące znaczenie islamu, kwestia kurdyjska i kontestowana natura tureckiej tożsamości.

Szczegóły
Tytuł Turcja. Od sułtanatu do współczesności
Autor: Zurcher Erik J.
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wydania: 2013
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Turcja. Od sułtanatu do współczesności w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Turcja. Od sułtanatu do współczesności PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • komestor

    Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego opublikowało w idealnej serii Historiami kolejną książkę poświęconą problematyce osmańskiej. Poprzednio wydane tomy to, przypomnijmy, Franco Cardini, Europa a islam: historia nieporozumienia, Kraków 2006, Halil İnalcık, Imperium osmańskie: epoka typowa 1300-1600, Kraków 2006 a także Losy gospodarcze i społeczne imperium osmańskiego 1300-1914, red. H. İnalcık, D. Quataert, Kraków 2008. Z satysfakcją przyjąć należy fakt, że w Polsce ukazują się kolejne opracowania poświęcone historii Imperium Osmańskiego i Republiki Tureckiej, jakich do niedawna brakowało. Książkę Erika J. Zürchera jednak warto czytać łącznie z recenzowanym już przeze mnie dziełem Stanforda J. Shawa nie tylko po to, by poszerzać własną wiedzę, lecz też po to, by konfrontować oba teksty.