Czytaj więcej:
To coś na twojej szyi okładka

Średnia Ocena:



To coś na twojej szyi

Chimamnda Ngozi Adichie pojawiła się na literackiej scenie, debiutując nadzwyczajną powieścią, „Fioletowy hibiskus”, przez krytyków okrzykniętą „jedną z najlepszych powieści, jaka od lat urodziła się w Afryce” (Baltimore Sun), o „prozie bujnej jak nigeryjski krajobraz, który tak idealnie ukazuje” (The Boston Globe). „The Washington Post” nazwał ją „córką Chinki Achebe dwudziestego pierwszego wieku.” Jej nagrodzona „Połówka żółtego słońca” już trzy lata po publikacji uznana została za klasykę, po raz następny dowodząc talentu autorki – do ślicznej narracji, zrozumienia, dogłębnej znajomości serc własnych postaci. Teraz, w swoim najbardziej osobistym i idealnie skonstruowanym dziele Adichie zwraca własny przenikliwy wzrok nie tylko na Nigerię, lecz również Amerykę, w dwunastu oszałamiających opowiadaniach, które ukazują więzy łączące dziewczyny i mężczyzn, rodziców i dzieci, Afrykę i Stany Zjednoczone.           W „Osobistym przeżyciu” studentka medycyny ukrywa się przed zamieszkami razem z ubogą muzułmanką. Godność i wiara towarzyszki niedoli zmuszają dziewczynę do konfrontacji rzeczywistości i obaw, które od siebie odsuwa. W „Jutro jest zbyt odległe” dziewczyna wydobywa na jaw tragiczną tajemnicę otaczającą śmierć jej brata. Młoda matka w „Imitacji” odkrywa, że jej wygodne życie w Filadelfii jest zagrożone, bo mąż sprowadza sobie kochankę do ich domu w Lagos. Zaś opowieść tytułowe ukazuje dławiącą samotność nigeryjskiej dziewczyny, która przeprowadza się do Ameryki, w żaden sposób nie spełniającej oczekiwań, jakie w niej pokładała. Zakochuje się, co prawda, i jej marzenia zdają się realizować; jednak w dalekiej Nigerii umiera najbliższa osoba i kobieta zmuszona jest przewartościować wszystko, w co do tej pory wierzyła. Wnikliwe i wzniosłe, pełne piękna, smutku i tęsknoty opowiadania, naznaczone emocjonalną mądrością Adichie są obrazem zderzenia dwóch kultur i głęboko ludzkiej potyczki w dążeniu do ich pogodzenia. „To coś na twojej szyi” jest namacalnym potwierdzeniem genialnego talentu literackiego jednej z naszych najistotniejszych pisarek.

Szczegóły
Tytuł To coś na twojej szyi
Autor: Adichie Chimamanda Ngozi
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Rok wydania: 2011

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd To coś na twojej szyi pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. To coś na twojej szyi Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

To coś na twojej szyi PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • Katia

    Przeszła bez echa, a szkoda, ponieważ niektóre opowiadania są fascynujące.

  • zabiegana czytelniczka

    Chimamanda Ngozi Adichie znowu mnie nie zawiodła. Przeczytałam wcześniej jej samodzielne powieści i z lekką niepewnością zabrałam się do wypożyczonej pozycji: „To coś na Twojej szyi”. Po przeczytaniu „Fioletowego hibiskusa” a także „Połówki żółtego słońca” zastanawiałam się, czy któraś z historii nie została powielona przez autorkę, a może któreś z opowiadań stanowiło fundament głośnej „Amerykaany”, która napisana została później. Nic bardziej mylnego!Autorka przedstawiła dwanaście krótkich opowiadań, w każdym z nich zamieszczając inną historię i pokazując dzieje świeżych nigeryjskich bohaterów uwikłanych w różnorakie sytuacje życiowe. Mimo, że są to różnorakie historie, nierzadko niedokończone, łączy je jedno: potyczka o ludzką godność i swego rodzaju szacunek. Bohaterowie niejednokrotnie muszą sprostać ciężkim wyzwaniom: bohaterka „Ambasady amerykańskiej” musi uporać się ze śmiercią synka i ubieganiem się o azyl, bohaterka „Drżenia” z rozstaniem z chłopakiem, bohater „Celi numer jeden” z niesprawiedliwością sądów, a bohaterka „Małżeństwa skojarzonego przez swatów” z swóim losem, o którym zdecydowała jej ciotka z wujkiem.Mimo, że niektóre opowiadania mniej mnie porwały, tu wymieniłabym opowiadanie o profesorze, który spotyka starego znajomego z czasów Biafry, którego odwiedza duch zmarłej żony, czy opowieść o warsztatach młodych. Jak dla mnie, mało one wniosły do mojej wizji Nigerii.Zupełnie inaczej było w przypadku części „Ambasada amerykańska”, czy „Małżeństwo skojarzone przez swatów”. Te opowieści bardzo nieźle do mnie przemówiły i dały bardzo wyraźny opis i wizerunek Nigerii, zarówno wewnątrz samego kraju, jak i w zetknięciu z urzędnikami amerykańskimi. Zróżnicowanie kulturowe doskonale zostało pokazane także w opowieści: „W poniedziałek tydzień temu”, a także w jednej z pierwszych opowieści o zamachu na targu, gdzie Chika wraz z dziewczyną muzułmanką chowają się w małym sklepie. Osobiście ujęła mnie również historia tytułowa: „To coś na Twojej szyi” a także „Jutro jest zbyt odległe”, które zostały spisane dość charakterystycznie, autorka posłużyła się tu drugą osobą liczby pojedynczej, czego przykładem jest element zdania: „Nie tego lata zakochałaś się w kuzynie…”. Ten sposób pisania pomógł mi wczuć się w los bohaterek.Szczerze zalecam „To coś na Twojej szyi”. Mimo, iż opowiadania wydają się być tylko niedokończonymi elementami wiele większych historii, koniec końców uświadamiają czytelnikowi, jak bardzo różni się świat zwykłych Nigeryjczyków od naszej codzienności. To, że czujemy niedosyt po przeczytaniu niektórych historii, lub niezrozumiałym jest dla nas zachowanie bohaterów, też nadaje książce pdf takiej dodatkowej iskierki. Cieszy mnie także fakt, że Chimamanda Ngozi Adichie nie ocenia bohaterów, a pozostawia czytelnikowi zadanie w postaci rozliczenia każdego bohatera z decyzji jakie podjął.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!