Średnia Ocena:
Tańcząc z wrogiem
Porywająca historia żydowskiej nauczycielki tańca wplątanej w koszmar II wojny światowej. Rosie uczyła tańca w całej zachodniej Europie. Nim skończyła dwadzieścia pięć lat, zdążyła utracić ukochanego w wypadku lotniczym, poślubić niewłaściwego mężczyznę i znaleźć pocieszenie w ramionach innego. Gdy do władzy doszli naziści, przeszła przez kilka obozów koncentracyjnych, lecz energia, nieprawdopodobna zaradność i żywiołowy piękno pozwoliły jej przetrwać – lekcje tańca udzielane esesmanom nieustanny się przepustką do życia. Spośród tysiąca dwustu osób, które przybyły jednym transportem wraz z nią do hitlerowskiego obozu w Auschwitz, przeżyło jedynie osiem. To niezwykłe, naznaczone miłością, zdradą i niezwykłą determinacją życie staje się dla autora – jej bratanka, kluczem do odkrycia swoich korzeni. Łącząc w całość wojenne zapiski, zdjęcia i listy ciotki, Paul rekonstruuje dramatyczną historię, z której przebija optymizm i wbrew śmiertelnej grozie dnia codziennego – fascynujące ukochanie życia.
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | Tańcząc z wrogiem |
Autor: | Glaser Paul |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Dom Wydawniczy Rebis |
Rok wydania: | 2015 |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
Tańcząc z wrogiem PDF Ebook podgląd:
Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.
Wgraj PDF
To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stronswojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!
Recenzje
Bardzo interesujaca ksiazka, opisuaca historie holenderskiej Zydowki w okresie okupacji. Twórca nie skupia sie na okrucienstwie wojny i zyciu w obozie koncentracyjnym a prezentuje sile, radosc i chec zycia tej niezwyklej kobiety.
„Tańcząc z wrogiem” to opowieść oparta na faktach.Autor całkiem przypadkowo odkrywa walizkę z nazwiskiem Glaser w trakcie zwiedzania obozu Auschwitz. Bo nie daje mu to spokoju zaczyna drążyć temat. W konsekwencji uświadamia sobie własne żydowskie pochodzenie. Nawiązuje kontakt z siostrą własnego ojca Rosie Glaser.To Żydówka, nauczycielka tańca podczas wojny mieszkająca w małym holenderskim miasteczku.Książka „Tańcząc z wrogiem” jest w większości opowieścią o jej afirmacji życia i pasji do tańca pomimo szalejącej wojny i prześladowań narodu żydowskiego. Rosie udaje się spośród tysiąca dwustu osób, które przybyły jednym transportem do Auschwitz jako jednej z ośmiu przeżyć obozowe piekło. Dzięki własnej cywilnej odwadze, przebiegłości i chęci przetrwania za wszelką cenę, lekceważąc zakaz noszenia gwiazdy Dawida przeżyła wojnę czerpiąc z życia na tyle ile się tylko dało. Książka ebook Paula Glasera ukazuje całkiem inny obraz wojny od słynnego mi dotychczas koszmaru z literatury. Niewielu udało się przetrwać wojenne piekło. Rosie przeżyła. Jestem daleka od oceniania jej zachowań. Niektóre z jej sposobów na przeżycie zostały jednak po latach potępione przez najbliższych i znajomych. Dużo osób zarzucało jej romansowanie z oprawcami.Historia Rosie Glaser w niekorzystnym świetle prezentuje również samych Holendrów w większości kolaborujących z faszystami. W okresie wojny zginęło aż 70 % holenderskich Żydów.Szokuje również holenderska polityka powojenna. Podsumowując, książka ebook Paula Glasera „Tańcząc z wrogiem” rzuca inne światło na obraz II wojny światowej, holocaustu, obozów koncentracyjnych, a przede wszystkim na samych Holendrów. Wyjątkowo ciekawa pozycja. Warto przeczytać. POLECAM!
Ta książkę cechuje optymizm. Życie trudne ,pelne wyrzeczeń i woli przeżycia w bardzo niełatwych czasach. Czytałam ja jednym tchem i przeżywała wraz główna bohaterką. Warto, naprawdę warto przeczytać i zrozumieć drugie pokolenie powojenne.
To jest idealna biografia którą warto przeczytac i kto nie zna dokladnie historii powienien ją poznanć przeczytajac tą książkę
Poruszająca opowiadanie o niezwykłej kobiecie, o woli walki, o umiłowaniu życia, w końcu o wielkiej odwadze. To jedna z lepszych powieści o II wojnie światowej i obozach koncentracyjnych, jakie miałam w ręku. Zapoznanie się z główną bohaterką a także poznanie jej historii było dla mnie wielkim, niezapomnianym przeżyciem.
W tej wyjątkowej opowieści zawiera się tak wiele: wojna, miłość, pasja, odkrywanie rodzinnej przeszłości. Słowem to wszystko co jest źródłem głębokich emocji. Historię życia Rosie Glaser czyta się z zapartym tchem, jej dzieje same w sobie były dość wyjątkowe. Mnie ta historia niesamowicie poruszyła..
Bardzo poruszająca, wymowna opowieść. Wyjątkowa biografia dziewczyny której dane było przeżyć bardzo dużo i której los nie szczędził tragicznych przeżyć. Książka ebook jest tak napisana, że automatycznie przeżywamy to wszystko co spotyka bohaterkę. Pozycja bardzo interesująca, godna zapamiętania, ponieważ prawdziwa.
Aż chce się powiedzieć że to co spotkało Rosie wydaje się nieprawdopodobne, tym bardziej, że udało jej się przeżyć piekło wojny. A jej dzieje wydają się niezwykłe, jednak Rosie cechował wyjątkowy upór i odwaga, lecz także wewnętrzna siła. Cudowna opowiadanie o przeszłości, o odnajdywaniu tożsamości.. Ta historia wielokrotnie porusza.
To niesamowita opowiadanie o podróży do swoich korzeni. Poczuciu zagubienia i niepewności, co do swojego pochodzenia. Paul Glaser z uporem i mozołem odkrywa nieznane karty z życia swojej rodziny.Paul Glaser w do bólu szczerej książce pdf opowiada tragiczną historię rodziny własnego ojca. Na pierwszy plan tej zawikłanej historii wysuwa się Rosie - siostra jego ojca, z którą ten nie utrzymuje żadnych kontaktów. Dla Paula jest ona osobą ekscentryczną, staruszką z dalekiej przeszłości, która od lat omija rodzinne zjazdy, pozostając w swoim domu w dalekiej Szwecji.Napotykając mur milczenia ze strony ojca, Paul nieoczekiwanie otrzymuje pomoc, od jednej z ciotek. To od niej dowiaduje się o Rosie i jej wojennych przeżyciach, koszmarze obozów koncentracyjnych. Postanawia przyjrzeć się bliżej tej historii.Jak się okazuje jego ciotka była osobą bardzo otwartą, jak na lata trzydzieste XX wieku. Prowadziła życie szalone, interesujące i bezkompromisowe, za co przyszło jej potem zapłacić olbrzymią cenę. Ta uparta i głodna życia nauczycielka tańca robiła wszystko, by żyć w zgodzie z swóim sumieniem i sercem.W czasie II wojny światowej, jako Żydówka, narażona była na szczególne niebezpieczeństwo. Jednak postanowiła postępować wbrew logice i wymykać się coraz to świeżym nakazom i zakazom, byle tylko móc choć chwilę żyć jak wolny człowiek. W końcu i ona przekonała się czym jest piekło obozów koncentracyjnych. Postanowiła przetrwać za wszelką cenę. W obozie Auschwitz uczyła esesmanów tańca. Dzięki temu mogła lepiej zjeść, co w obozowych warunkach dawało jej szanse na przeżycie. Wdała się w romans z jednym ze własnych oprawców, nie pierwszy w swoim krótkim życiu, co dawało jej pewnego rodzaju ochronę. Udało jej się przeżyć. Po wojnie trafiła do Szwecji, gdzie pozostała aż do własnej śmierci.Książka zawiera obszerne ustępy z prywatnego pamiętnika Rosie. Pomiędzy innymi omawia w nim szczegółowo stosunek Holendrów do niemieckiego okupanta i zachowanie obywateli Holandii względem współobywateli pochodzenia żydowskiego. Uważa, że jej kraj a także jego mieszkańcy dopuścili się względem niej zdrady. Wiele miejsca poświęca na opisanie nastrojów społecznych a także stosunku urzędników i Holendrów do Żydów ocalałych z piekła Zagłady, pragnących wrócić do własnych domów ,po powrocie z obozów. Pisze o absurdalnych żądaniach holenderskich urzędników względem jej rodziny po zakończeniu działań wojennych.Nawet po tragedii wojny, śmierci dużej części rodziny, Rosie, nigdy nie utraciła radości życia i stale miłowała taniec.
Idealna a zarazem głęboko poruszająca opowieść o losach kobiety, dla której życie nie szczędziło trosk i niespodzianek.