Tak zwany terroryzm okładka

Średnia Ocena:


Tak zwany terroryzm

Epizod Terroryzm (nie)zdefiniowany odnosi się do aspektów definicyjnych terroryzmu. Przedstawiona w nim została etymologia pojęcia "terroryzm", określono tu też trudności w jednoznacznym zdefiniowaniu zjawiska. Powodowane są one zmiennością zjawiska w czasie, w tym np. różnicami w sposobach jego zorganizowania, finansowania czy odbiorze społecznym, jak również pojawianiem się stale świeżych jego form, stosowanych przezeń metod i wykorzystywanych środków. W kontekście występowania zjawisk podobnych, posługujących się zbliżonymi metodami, słowo "terroryzm" często jest nadużywane, a mianem tym określane są też wydarzenia innego typu. Istnieje także rozbieżność stanowisk poszczególnych podmiotów (państwowych i pozapaństwowych), wynikająca ze zróżnicowania ich celów, a także dążenie do przypisywania swoim przeciwnikom statusu terrorystów, przy jednoczesnej próbie oczyszczania samego siebie z podejrzeń o prowadzenie takiej działalności. Wszystko to sprawia, że równolegle działa cały szereg zróżnicowanych definicji terroryzmu. Ich przykłady zaprezentowano w ujęciu doktrynalnym, naukowym, prawnym, encyklopedycznym i słownikowym. Epizod Fizjonomia terroryzmu zawiera rozważania na temat istoty terroryzmu i jego charakterystycznych cech. Terroryzm jest metodą realizacji różnorodnych celów, których osiągnięcie innymi metodami jest niemożliwe albo utrudnione, wykorzystującym terror i zastraszanie społeczeństw, a za ich pośrednictwem wywierającym wpływ na rządzących, skłaniając ich do podejmowania pożądanych - z punktu widzenia terrorystów - decyzji. Pomimo braku jednoznacznej definicji zjawiska, posiada ono stałe cechy, które je charakteryzują.Do parametrów identyfikujących zjawisko terroryzmu należą: użycie siły albo groźba jej użycia, strach, polityczny albo ideologiczny charakter. Inne własności są dynamiczne, ulegają zmianom na przestrzeni dziejów. Przykładem tego są obierane cele osobowe ataków: w przeszłości skonkretyzowane, aktualnie — najczęściej anonimowe. Rolą anonimowych ofiar terroryzmu, za pomocą odpowiedniego nagłośnienia skutków ataków, jest wywarcie wpływu na opinię publiczną, a za jej pośrednictwem — nacisku na rządzących. Strategia ta jest charakterystyczna dla współczesnego oblicza terroryzmu, różnicuje je od form spotykanych w przeszłości i jednocześnie skłania do refleksji na temat początków terroryzmu i jego zmienności na kartach historii. W rozdziale zatytułowanym Ścieżki terroryzmu opisywane zostały rodzaje terroryzmu, sklasyfikowane według różnorakich kryteriów, jak też zróżnicowane cele, dla których poszczególne organizacje terrorystyczne i indywidualni sprawcy realizują własne zamierzenia. Scharakteryzowano także indywidualne motywy podejmowania działalności terrorystycznej.Terroryzmem posługują się osoby, które nie widzą szans na rozwiązanie własnych kłopotów innymi sposobami czy również widzą w nim sposób najszybszy albo najskuteczniejszy.

Szczegóły
Tytuł Tak zwany terroryzm
Autor: Zubrzycki Waldemar
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
Rok wydania: 2018
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Tak zwany terroryzm w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Tak zwany terroryzm PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.