Sznurki starej marionetki okładka

Średnia Ocena:


Sznurki starej marionetki

René Cavalier nagle traci pracę przy wykonywaniu pośmiertnych fotografii. Zmuszony sytuacją, przyjmuje jedyną dostępną ofertę: ma zostać grabarzem. Praca na zabytkowym cmentarzu, który jest dumą miasta, wydaje się prestiżowa. Zarządca ma jednak wielu wpływowych zleceniodawców, a jego pracownikom nie brakuje dodatkowych obowiązków… W tym samym okresie do miasta wraca wyjątkowo utalentowany skrzypek, Henry von Gradner. W domu oczekuje go siostra, eteryczna i inteligenta Emma. Ich ojciec był znanym twórcą marionetek, a matka rządziła rezydencją twardą ręką. Od powrotu Henry’ego zaczynają ginąć mieszkańcy miasta, a bale i uroczystości przerywają krwawe akty zemsty. Co stało się z rodzicami Emmy i Henry’ego? Kto stoi za serią brutalnych morderstw? I co losy się za murami cmentarza, gdy zostają tam już tylko grabarze i umarli? Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Szczegóły
Tytuł Sznurki starej marionetki
Autor: Węglarz Małgorzata
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Pascal
Rok wydania: 2025
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Sznurki starej marionetki w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Sznurki starej marionetki PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Beata Zielonka

    Małgorzata Węglarz w własnej powieści Sznurki starej marionetki tworzy niepokojącą i wyjątkowo sugestywną opowieść, w której groza miesza się z poetyką XIX-wiecznej Europy, a cienka granica pomiędzy życiem i śmiercią zdaje się być niemalże niewidoczna. To książka, która wciąga nie tylko misternie skonstruowaną intrygą kryminalną, lecz także atmosferą przypominającą klasyczne gotyckie powieści. Głównym bohaterem jest René Cavalier, fotograf specjalizujący się w pośmiertnych portretach – profesji dzisiaj niemalże zapomnianej, lecz niegdyś będącej wyrazem szacunku względem zmarłych. Gdy traci pracę, przyjmuje posadę grabarza na zabytkowym cmentarzu, którego monumentalność i tajemniczość dynamicznie okazują się mieć drugie dno. René wkracza do świata, gdzie cisza umarłych kryje znacznie więcej niż tylko wspomnienia. Cmentarz staje się niemalże osobnym bohaterem powieści – miejscem, gdzie przeszłość i teraźniejszość splatają się w makabrycznym tańcu. Równolegle śledzimy dzieje Henry’ego von Gradnera – skrzypka, który po latach powraca do rodzinnego miasta i do siostry Emmy. Ich dom rodzinny, kiedyś pełen dźwięku skrzypiec i stukotu drewnianych marionetek, nosi ślady minionych dramatów. Ojciec – lalkarz o niezwykłym talencie – a także restrykcyjna matka stworzyli przestrzeń pełną niepokoju i tajemnic. Wkrótce po powrocie Henry’ego w mieście zaczynają ginąć ludzie, a sposób, w jaki zbrodnie są dokonywane, sugeruje osobiste motywy i teatralną precyzję. Węglarz idealnie prowadzi czytelnika przez warstwy fabularne – od obyczajowej opowieści o rodzinie i jej mrocznej przeszłości, przez zagadkowe morderstwa, aż po niemalże metafizyczne rozważania o śmierci i pamięci. Postacie są pełne niuansów – René, choć z początku wydaje się bierny, stopniowo ujawnia własną siłę i odwagę. Emma, subtelna, inteligentna, wywołuje niepokój własną niedopowiedzianą obecnością. Henry to z kolei człowiek rozdarty pomiędzy muzyką a demonami przeszłości. Największym atutem powieści jest jej atmosfera – duszna, pełna niedopowiedzeń, chwilami wręcz teatralna. Autorka sprawnie operuje symboliką – marionetki, sznurki, muzyka, mrok – wszystkie te fragmenty tworzą spójną, choć niepokojącą wizję ��wiata, w którym granice pomiędzy tym, co żywe i martwe, stają się płynne. Wątki obyczajowe, kryminalne i psychologiczne nawzajem się przenikają, nie dając czytelnikowi chwili wytchnienia. Sznurki starej marionetki to nie tylko kryminał z gotyckim sznytem, lecz również refleksja ponad tym, jak przeszłość potrafi trzymać człowieka niczym sznurki lalkę – nawet po śmierci innych uczestników zamierzchłych dramatów. To książka ebook dla tych, którzy cenią mroczne, stylizowane historie z duszą, pełne pięknego języka i subtelnego niepokoju.

  • Paulina Sobańska

    Małgorzata Węglarz w "Sznurkach starej marionetki" pokazuje czytelnikowi mroczną opowiadanie o zemście, tajemnicach i przebudzeniu ludzkiego serca. Jej najwieższa opowieść to mistrzowsko skonstruowana historia, która od pierwszych stron przykuwa uwagę i hipnotyzuje równie skutecznie jak najbardziej spektakularne przedstawienie marionetkowe. Główny bohater, René Cavalier, to postać wykrawana z ciemności ludzkiej egzystencji. Niegdyś fotograf uwieczniający ostatnie chwile zmarłych, teraz zmuszony jest do pracy grabarza – jakby los skazał go na wieczną służbę śmierci. Węglarz mistrzowsko buduje psychologiczny portret mężczyzny, którego serce okryło się skorupą bólu po przeżytej tragedii. René staje się żywym przykładem tego, jak trauma może zamienić człowieka w marionetkę swojego cierpienia. Równolegle autorka wprowadza nas w świat rodzeństwa von Gradnerów – Henry'ego, wirtuoza skrzypiec, i jego siostry Emmy, dziewczyny o eterycznej urodzie i przenikliwym umyśle. Ich rodzinny dom niesie w sobie ciężar przeszłości: ojciec-twórca marionetek i matka rządząca rezydencją żelazną ręką tworzą tło dla tragedii, która jak echo powraca w teraźniejszości. Zabytkowy cmentarz, który staje się miejscem pracy René, to nie tylko dekoracja – to pełnoprawny bohater tej opowieści. Węglarz maluje go jako przestrzeń, gdzie granica pomiędzy światem żywych i umarłych się zaciera. Jednym z najładniejszych wątków powieści jest historia René i ośmioletniej Piggy Peg. Dziewczynka staje się kluczem do zamkniętego serca grabarza, powoli rozmrażając lodową skorupę jego uczuć. Węglarz z niezwykłą delikatnością ukazuje proces odradzania się zdolności do miłości. Autorka posiada rzadki dar budowania atmosfery, która niemalże fizycznie oplata czytelnika. Opisy cmentarza i zbrodni są tak plastyczne, że wywołują dreszcz przerażenia. Węglarz nie oszczędza czytelnika, malując obrazy pełne mroku i niepokoju, które zapadają w pamięć jak ukłucia szpilki. "Sznurki starej marionetki" to powieść, która hipnotyzuje własną mroczną urodą i nie pozwala zapomnieć o sobie. Małgorzata Węglarz udowadnia, że potrafi snuć opowieści, które jak pajęczyna oplątają wyobraźnię czytelnika. To książka ebook dla fanów mrocznych historii, którzy nie boją się spojrzeć w ciemne zakamarki ludzkiej natury. Jeśli szukasz lektury, która na długo zagości w twoich myślach i wywoła dreszcz emocji, "Sznurki starej marionetki" to pozycja, która zdecydowanie zasługuje na uwagę. Węglarz tworzy literacką marionetkę, którą manipuluje z mistrzowskim kunsztem, pozostawiając czytelnika w stanie zaczarowanego oszołomienia.