Szlakami Zielonego Śląska 3 okładka

Średnia Ocena:


Szlakami Zielonego Śląska 3

Trzeci tom z serii „Szlakami Zielonego Śląska” odkrywa Czytelnikom walory polsko-czeskiego pogranicza w dorzeczu dolnej Olzy. Ta cudowna i najbliższa nam okolica - położona w „przedsionku” Bramy Morawskiej - jest prosto dostępna dla mieszkańców województwa śląskiego (teraz także dzięki autostradzie A1 i przygotowana do przyjmowania turystów. Liczne szlaki piesze, sieć szlaków rowerowych, przystanie kajakowe, hotele, zajazdy, kwatery agroturystyczne, ośrodki wypoczynkowe składają się na bogatą ofertę regionu. Rozwinięta infrastruktura w połączeniu z tradycyjną gościnnością mieszkańców i trafionymi inicjatywami gmin służącymi pozyskaniu turystów od lat skutecznie budują renomę regionu.Na terenie objętym przewodnikiem leżą: sanktuaria maryjne w Pszowie, Turzy, Starym Boguminie i Kończycach Małych, starówki miejskie w Wodzisławiu i Frysztacie z wieloma zabytkami, jastrzębski Zdrój z sanatoryjną zabudową w starym parku i nowoczesną Galerią Historii Miasta, kolonie górniczych familoków w Biertułtowach, Pszowie, Kolonii Fryderyka, Dąbrowie, Pietwałdzie, zdrojowy Darków ponad Olzą, linia umocnień czeskich z okresu poprzedzającego II wojnę światową. To w tej okolicy znajdziecie: sławne „ptasie księstwo” - zespół stawów Wielikąt, graniczne meandry Odry ukazujące ostatnie egzotyczne oblicze dawno ujarzmionej rzeki, ukryte w lesie grodzisko Gołężyców, rezerwat przyrody „Skučak” w Rychwałdzie. Nie brakuje w tej okolicy także przykładów spustoszenia w świecie przyrody, tak przecież klasycznych dla Śląska, jak chociażby „księżycowy” krajobraz zapadlisk górniczych w rejonie Karwiny i Orłowej, hałdy w Pszowie i Jastrzębiu, zniszczona dolina Szotkówki w Mszanie. W zasięgu przewodnika leżą urokliwe miejsca, których już same nazwy skłaniają do wyruszenia na spotkanie z przygodą. Polecić warto chociażby wodzisławskie Grodzisko, olzańskie „Falklandy”, śląskie „Castel Gandolfo”, urokliwy piotrowicki przysiółek Na konci sveta, lubomskie „Ptasie księstwo”, Jankowicką Szwajcarię w okolicy… Marklowic i Czyżowicką Szwajcarię, Trójkąt Trzech Republik, karwińskie Doly (Kopalnie) i Raj. Nie można zapominać o wyjątkowo ciekawej, lecz i skomplikowanej historii tych ziem. Tak na ziemi wodzisławskiej, jak i na północnym Zaolziu znajdziemy pamiątki dużych wojen, bitew, komunistycznego reżimu, a także katastrof przemysłowych i ludzkich tragedii. Kolejne wersji dziejów determinowały granice państw, obecne tu „od zawsze”. Dzieliły Cesarstwo Austro-Węgierskie od Prus, potem II Rzeczpospolitą od Republiki Czechosłowackiej, wreszcie ukształtowały się w obecnym przebiegu. Po zamierzchłych granicach pozostały budynki strażnic i kamienne słupy stojące do dzisiaj na linii granicy. Współczesna granica państwowa już nie dzieli, zwłaszcza po wejściu w życie układu z Schengen. Możliwość jej swobodnego przekraczania idealnie służy poznawaniu sąsiadów. Z tym przewodnikiem w ręku poznasz jak smakuje przygoda na południowych kresach Rzeczypospolitej i północnych rubieżach Republiki Czeskiej.

Szczegóły
Tytuł Szlakami Zielonego Śląska 3
Autor: Żukowski Aleksander, Jakubczyk Daniel
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Agencja Reklamowo-Wydawnicza VECTRA
Rok wydania:
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Szlakami Zielonego Śląska 3 w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Szlakami Zielonego Śląska 3 PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.